Sayfa 7/16 İlkİlk ... 56789 ... SonSon
Arama sonucu : 123 madde; 49 - 56 arası.

Konu: 2. Abdulhamid ve serveti

1. Çok çok ağır şeyler kaleme alınmış.
    Abdulhamidin kendi devletine, yabancı komisyoncular aracılığıyla kendi nakit servetinden borç verdiği yazıyor veya buna benzer cümle ve yorumlar.

Korkunç ithamlar var. Sevr kapısı mecburen aralanmış bu durumda bana göre.

Alıntı Originally Posted by abekir Yazıyı Oku
    Tam beklediğim türden "ilk" genç algı nüktesi.
    Sana tavsiyem tarih okurken kaynak yönü iyi desteklenmiş tarafsız bilimsel şeyleri öğren.
    benim de tavsiyem okuduğunu mutlaka anlamaya çalış
    yoksa bizim British olur
    tarihçi yazar british

3. "Tefeci abdulhamid" diye yazı yazan acaba haklı mı diye insanın kafası karışıyor.
    Vay bee, gel de osmanlıyla öğün?

4. Meclis-i Mebusan’ın 22 Ocak 1878 tarihli oturumunda, Aydın mebusu Hacı Ahmed Efendi bölgesindeki köylülerin palamut gelirlerine -devletten alacaklarına karşılık- el koyan Banker Zarifi’yi şikáyet etti.

Burda şu yazıyor. Mealen şöyle, devlet adına tahsilat yapan bir tefeci banker Zarifi.

5.  Alıntı Originally Posted by abekir Yazıyı Oku
    "Tefeci abdulhamid" diye yazı yazan acaba haklı mı diye insanın kafası karışıyor.
    Vay bee, gel de osmanlıyla öğün?
    Övünme Osmanlı tarihiyle övünüp yerinmek için türk olmak lazım
    Abdülhamit han Anadolu'ya ve imparatorluk için en çok okul sağlık ekonomik yatırımlar vb... yapan
    Bu arada ileri görüşlü onun ileri görüşü olmasa uzayda Türkiye'ye ait uydu yörüngesi bile olmayacaktı...
    Meşrutiyet yani sözde demokrasi olmasaydı ne Balkanlar ne de 1 dünya savaşında kaybeden tarafında olmayacaktık.

ytd

6.  Alıntı Originally Posted by abekir Yazıyı Oku
    Çok çok ağır şeyler kaleme alınmış.
    Abdulhamidin kendi devletine, yabancı komisyoncular aracılığıyla kendi nakit servetinden borç verdiği yazıyor veya buna benzer cümle ve yorumlar.

Korkunç ithamlar var. Sevr kapısı mecburen aralanmış bu durumda bana göre.

Bilindiği gibi ve Soner Yalçının, G. Tubini, Mihran Düz Bey, Köşeoğlu Agop, J. Lorando, Mısırlı Andon Bey Credit General Otoman ile Zarifi, Baltazzi, Boğos Mısırlıoğlu, Zafiripolos, Oppenheim, S. Sulabch, Kristaki, J. Kamondo Societe Generale Ottomane ile Osmanlı Devletinin iki kasası durumundaydılar(9) şeklinde izah ettiği üzere; Galata Bankerleri, Osmanlı Devletinin kasası durumundaydılar. Bankerler, yurtdışından kredi bulmanın yanında bazen yüksek faiz karşılığı devlete borç para bile veriyorlardı. Dolayısıyla, II. Abdülhamid, Galata Bankerleri vasıtasıyla kendi yönetmiş olduğu devletine borç para veriyor ve bu borç karşılığında devletin vermiş olduğu yüksek faizden kendisine şahsi gelir sağlıyordu. Yine öğreniyoruz ki; II. Abdülhamid, bir yandan amcası Abdülaziz zamanında zenginleşen bürokratların paralarını yurtdışındaki (yabancı) bankalara yatırmalarını ağır dille eleştirmiş, öbür yandan Deutsche Bank, Barclay Bank ve Credit-Lyonnaise gibi bankalarda şahsi hesaplar açtırmıştır(10).

Yukarı paragrafta bu bahsi geçen konu anlatılmış.

Alıntı Originally Posted by abekir Yazıyı Oku
    Originally Posted by british Yazıyı Oku
    ABDÜLHAMİT TORUNU
    Haftaya piyasaya çıkacak olan.
    Benim Osmanlıda Selanik kitabımdaki,
    Sultan II. Abdülhamitin Selanik Sürgünü,
    Bölümünden bir özet.

Siz çok genç ve boş birisiniz.
    Bilimsellikten ve kişisel analiz yeteneğiniz yok. Anlamaya ihtiyacım yok neden sevre giden yolu açtı bunu öğrenmeye ihtiyacım var.

Yukarıyı oku bakim "ilk başta" sen olsan ne anlarsın.
    her yazılana inanıyon ya
    bana da inan
    benim de uzay gemim var
    her gün aya gidip geliyorum
    sakın beni de götür deme
    yer yok

tarihçi yazar British imzalı bir kitabını bekliyorum

Sayfa 7/16 İlkİlk ... 56789 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız