Sayfa 19/81 İlkİlk ... 917181920212969 ... SonSon
Arama sonucu : 648 madde; 145 - 152 arası.

Konu: CE ile temel ve teknik analiz

1. Teşekkürler kardeşim inş.okuyan arkadaşlar faydalanır.borsa ya yatırım yapacakların sakin,teknik ve temel analiz gelişmeleri yakından takip etmeleri ve isabetli karar vermeleri gerekir.herkese bol kazançlar dilerim..

2. Fmizp temel yapin la bi
    twitter/borsasihirbazi

3. F-M İzmit piston benim kriterlerime göre pahalı bir hisse. pd / dd oranı 6.69 ...bu nedenle detaylı bir araştırmaya gerek yok. Karar sizin.

4. DEĞİRMENİN SUYU NEREDEN GELİYOR ?

Bu sorunun cevabı aşağıdaki grafiklerde yer alıyor. Fed'in 2018 yılında 3-4 defa faiz artıracağını açıkladıktan sonra,piyasada 10 yıllık ABD tahvillerine satış geliyor,faizler yükseliyor ve tahvilin parasal değeri düşüyor.Peki küresel borsalar neden şahlanıyor dersek,ABD tahvillerinden çıkan paranın büyük kısmı borsalara gidiyor.Bu nedenle borsaların yükselmesi kaçınılmaz görünüyor.Ne zaman ki fed faiz artırımları tam olarak tahvil piyasalarına yansıdığında,borsalara giden paraların tekrar tahvillere yöneleceği açıktır.Bu açıdan değerlendirirsek abd tahvillerinin değer kazandığı süreç,borsaların geri dönüş sinyali olarak almak gerekir.

Dolar endeksi de tahvil piyasalarına paralel düşmeye devam ediyor.Yani hem dolara satış geliyor,hemde tahvillerden çıkan paralar dolar olarak istif edilmiyor,çünkü faizler yükseliyor,para ya 6 gelişmiş ülkenin para birimlerine yada borsalara akıyor.

Yukarıdaki açılardan BİST100'e baktığımızda kriter olarak ABD tahvillerinin (tahvillere alım gelmesi) ve dolar endeksinin yükselme süreci,bir dönüm noktası olabilir.

Peki TL'nin dolar karşısındaki durumu: Eğer dolar endeksi tarihi dip seviyeleri olan 73 değerine düşerse,basit bir analitik ve teorik hesaplama yapalımtl yi etkileyen diğer şartları yok saydığımızda) 73 x 3.74 /89 = 3.067 tl.dir.Tabi bu sakın yatırımcıları bir tereddüte düşürmesin,bu hesaplama TL'nin değerini etkileyen diğer koşullar (enflasyon,siyasi ve askeri riskler vs) nazara alınmamıştır.

DOLAR ENDEKSİ

Son düzenleme : Cemal Erzengin; 25-01-2018 saat: 10:07.

Cemal hocam tüm bu veriler ışığında dolar kuru orta vadede hangi seviyelerde olabilir?

6.  Alıntı Originally Posted by Cok Yazıyı Oku
    Cemal hocam tüm bu veriler ışığında dolar kuru orta vadede hangi seviyelerde olabilir?
    Zor bir soru,sanki ABD yönetiminin doların değerini düşürme gibi bir planı var.Bu planın ardında ne olduğunu bir araştırmam gerek.

Amerikan Doları'nın diğer 6 majör döviz karşısındaki performansını ölçümleyen Amerikan dolar endeksi, 2014 Aralık ayından beri görmediği seviye olan 88,62 yi gördükten sonra, 88,93 seviyesinde işlem gördü.

ABD Hazine sekreteri Steve Mnuchin Davos'taki Dünya Ekonomik Forumunda zayıf dolar ticaret için iyidir demesinin ardından dolardaki düşüş hızlandı.

Kur savaşlarının ardındaki gerçek ticaret savaşlarıdır.Düşük dolar kuru,ABD'nin Euro bölgesi ve Çin'i ekonomik olarak çökertme,sıkıştırma planıdır.Bu planın kurgusu ise iş adamı Trump'un seçim vaatlerinde aramak gerekir.Düşük dolar politikası Trump'ın ABD ekonomisini büyütmeye isteğidir. Trump ekonomik olarak tüm dünyaya savaş açmış durumdadır.

Trump'un bu politikaları sürerse,dolar endeksinin dip seviyelere gelmesi muhtemeldir.Ve TL'nin dolar karşısındaki orta vade fiyatını şimdiden tahmin etmek dipsiz bir kuyudur.
    Son düzenleme : Cemal Erzengin; 25-01-2018 saat: 12:36.

7.  Alıntı Originally Posted by Cemal Erzengin Yazıyı Oku
    ENERJİSA HALKA ARZ EDİLİYOR

Enerjisa'yı halka arz edecek SAHOL ciddi bir prim eşiğinde..Enerjisa'nın halka arz beyannamesi kap'tan duyrulduğunda halka arz fiyatının pahalı mı ucuz mu olacağını ortaya koyan bir temel analiz çalışması yapacağım.

Enerjisa'nın dağıtım ve satış birimi, Enerjisa Enerji halka arzında 6,25-7,50 aralığından talep toplanacak.

Şirketin yüzde 20'sine denk gelen 212,6 milyon hisse halka arz edilecek ayrıca 23,62 milyon hisse için de ek tahsis verilebilecek.

Bu da ek satış dahil 389 milyon dolar ila 466 milyon dolarlık bir halka arz büyüklüğüne işaret ediyor.

Hacı Ömer Sabancı Holdi̇ng AŞ ile Alman E.ON şirketinin yüzde 50'şer payla sahip oldukları Enerjisa'nın halka arzı ortakların eş miktarda hisse satışıyla gerçekleşecek.

8 ŞUBAT'TA TAHTASI AÇILACAK

E-posta ile geçen bilgilere göre nihai fiyatların 5 Şubat'ta belli olması ve hisselerin "ENJSA" kodu ile 8 Şubat'ta Borsa İstanbul'da işlem görmeye başlaması bekleniyor.

Halka arz süreci Ak Yatırım, Citi, HSBC, Deutsche Bank ve BofA Merrill Lynch tarafından yürütülüyor.

Şirket, halka arz için 2017'nin Kasım ayında Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) başvurmuştu.

Öte yandan Enerjisa Enerji, halka arz için Esas Sözleşmesi'nin ilgili maddeleri için Kurul'a 15 Eylül'de başvurduğunu ve 10 Kasım'da onay aldığını da bildirdi. Bu açıklama özel durumlar tebliğinin ilgili maddesi gereği yatırımcıların menfaatlerinin korunması amacıyla ertelenmişti.

YILIN İLK HALKA ARZINA TEDBİR KARARIYILIN İLK HALKA ARZINA TEDBİR KARARI
    AĞUSTOS'TA BÖLÜNDÜ

Enerjisa, halka arza giden süreçte Ağustos ayında bölünmüştü.

Enerjisa Enerji'de sadece elektrik dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini yürüten şirketler kaldı. Enerji üretim, enerji toptan satış ve doğalgaz toptan satış şirketleri ise Enerjisa Üretim'e taşındı.

EnerjiSA'nın CFO'su Sascha Bibert, bölünme ardından dördüncü çeyrekte halka arz planladıklarını açıklamıştı.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş ise Sabancı Holding'in KAP bildiriminden bir gün önce, "Önümüzdeki birkaç hafta içerisinde mega halka arzlar gerçekleşecek. Mega halka arzlar milyar dolar büyüklüğünde olacak." demişti.
    SAHOL başlığında az önce bahsedildi , orada zaten uzun süredir yazıyoruz çiziyoruz ama bilgi olarak buraya da not düşmüş olalım... ENERJİSA halka arz onayı bugün tarihli SPK bülteninde geldi ... Hayırlı olsun cümlemize...

http://www.spk.gov.tr/Bulten/Goster?year=2018&no=4

http://www.spk.gov.tr/Bulten

____|| @cizgilereitaat ||____ ( Hunharca teknik analiz )...

Duhul : 2004 ...
    ... Ben bitti demeden bitmez ... CR7 ...

8. teşekkürler,halka arz izahnamesi açıklandı mı? şirketin mali tablolarını ve faaliyet kapsamını detaylı incelemek gerek.

Bilindiği gibi şirket halka arz sürecinde ikiye bölündü.Halka arz edilecek Enerjisa'da sadece elektrik dağıtım ve perakende dağıtım yapan şirketler yer alıyor. Değer ifade eden,Enerji üretim ve enerji toptan satış ve doğalgaz toptan satış şirketler ise halka arz kapsamında olmayan Enerjisa üretim şirketinde kaldı.

Enerjisa'nın değerli aktiflerinin ve karlılığın ve katma değerin yüksek olduğu enerji üretim faaliyetini yürüten (enerjisa üretim) şirketlerin ise halka arz kapsamında olmadığı,bu değerli kısmın Enerjisa Üretim şirketinde yer alacağının anlaşılması gerçekten çok düşündürücü.Yani halka açılacak kısım sadece elk. perakende dağıtım işini kapsamaktadır. Halka açık olmayan Enerjisa üretim şirketi ,ürettiği enerjiyi toptan fiyatla Enerjisa'ya satacaktır.Bu nokta gerçekten çok düşündürücü.

Tüm detaylar halka arz izahnamesinde ortaya çıkacaktır.
    Son düzenleme : Cemal Erzengin; 25-01-2018 saat: 21:06.

Sayfa 19/81 İlkİlk ... 917181920212969 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •