Sayfa 26/81 İlkİlk ... 1624252627283676 ... SonSon
Arama sonucu : 648 madde; 201 - 208 arası.

Konu: CE ile temel ve teknik analiz

1. evet,haklısınız,eğer hisse taşıyorsanız ve hisselerinizin temel finansal verileri olumlu ise endişe etmenize gerek yok,mutlaka bir noktadan sonra bir yükseliş başlayacaktır.ve bu yükselişte bu tip hisseler zararlarını sürat le telafi edecektir.Esasında borsalardaki bu çöküşün temelinde ciddi bir neden yok,sadece pozisyon kapama telaşından kaynaklanmaktadır.teknik sinyallere göre hareket edenler zaten hisselerini satmış olmaları gerekir,ama satışta geç kalanlar için beklemekten başka çare yoktur.

2. dolar endeksinin yatay seyre gireceği kanaati oluşursa,bir süre sonra her şey normale döner..Esasında Abd yetkilileri piyasayı yanılttı,önce abd hazine bakanı doların düşüşü işimize geliyor dedi,sonrasında ise yeni Fed başkanı istikrar deyince,her şey çığırından çıktı.abd'de her konuda çok başlılık hakim...

3. Cemal Bey,

Sabancı Holding'in bugün KAP'a bildirdiği aşağıdaki karar hakkında ne düşünüyorsunuz? SAHOL için olumsuz olmaz mı? Biz arzdan holdinge sıcak para girecek hisse değerlenecek diye beklerken adamların planına bakınız ...?

https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/659250

Alıntı Originally Posted by Cemal Erzengin Yazıyı Oku
    ENERJİSA HALKA ARZ EDİLİYOR

[B]Enerjisa'yı halka arz edecek SAHOL ciddi bir prim eşiğinde..
    Yazdığım mesajlar şahsi görüşlerim olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

4. En doğrusunu yapıyorlar.Enerjisa Üretim A.Ş nin mali tabloları daha iyileşecek ve borçları azalacak.böylece Enerjisa üretim a.ş daha değerli hale gelecek ve halka açılmaya hazır hale gelecek.Nihayette halka arzdan gelen kaynaklar,iştiraklerin mali bünyesini kuvvetlendirmede kullanılıyor.Çok olumlu bir gelişme...

5. Peki, başarılı bir halka arz gerçekleşmiş olmasına rağmen (5 kat talep geldi arz edilen hisselere) SAHOL'a olumlu yansımaması neden acaba? Tamam endeks düşüyor ama hiç mi beklenti satın alınmaz bir hissede?

Alıntı Originally Posted by Cemal Erzengin Yazıyı Oku
    En doğrusunu yapıyorlar.Enerjisa Üretim A.Ş nin mali tabloları daha iyileşecek ve borçları azalacak.böylece Enerjisa üretim a.ş daha değerli hale gelecek ve halka açılmaya hazır hale gelecek.Nihayette halka arzdan gelen kaynaklar,iştiraklerin mali bünyesini kuvvetlendirmede kullanılıyor.Çok olumlu bir gelişme...
    Yazdığım mesajlar şahsi görüşlerim olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

6. borsalarda satış dalgası bittiğinde,daha doğrusu zamanı geldiğinde yansır..borsa sabrın denediği bir kurtlar arenasıdır.

7. KÜRESEL BORSALARDA HİSSE SEÇİM YÖNTEMLERİNDE YENİ GELİŞMELER

Küresel bazda hisse senedi seçimi sürecinde hayati önem taşıyan yeni popüler birkaç temel ölçüme ve finansal orana bakalım:

1-FİYAT /KAZANÇ ORANI
    2-FİYAT / SATIŞ ORANI
    3-BÜYÜME VE MOMENTUM SKORU

3.cü kriterdeki (momentumu) bir sonraki yazımda detaylı açıklayacağım.Kısaca fiyat hareketlerine hızlı bir şekilde katılma(hissenin performans hareketi) diye özetleyebiliriz.Büyüme ise şirketin dönemler itibariyle öz kaynaklarındaki değişimdir.bir şirketin mali tablolarında, yatırımlardan dolayı kar hiç yok yada az kar görülebilir,yani karlılığı yatırımlara tahsis edilmiş olabilir.Öz kaynak kıyaslaması yaparken,şirketin dönem içinde temettü dağıtımı veya varsa bedelli sermaye artırımları ayrıca nazara alınmalıdır.Bu nedenlerden ötürü fiyat /kazanç oranına bakarken,fiyat / öz kaynaklardaki pozitif orana bakarak, f /k düzeltme kontrolü yapılmalıdır.

Bir hisse senedinin piyasa değeri /defter değeri oranı yıllar sürecinde yükselmiş olabilir.Artık bir hissenin pd/dd si yüksek diye bu hisseyi göz ardı etmiyoruz.Eğer bir hisse pd/dd oranı yüksek olsa bile yukarıda saydığımız kriterlere olumlu cevap veriyorsa,portföyümüze koymakta hiç bir sakınca yoktur.Artık küresel tercih böyle..Elbette bu kriterlere uyan ve pd/dd oranı düşük hisseler ballı kaymak...

Sonuç olarak bir hissenin pd/dd oranı yüksek olsa bile,1-piyasa değeri / Kazanç ,2-fiyat /satış oranı ve 3-büyüme ve momentum skoruna bakılıyor.

Borsamızda yüzde 65 gibi yabancıların olduğu nazara alınırsa,artık bakış açımız yukarıdaki gibi olmalı.
    Son düzenleme : Cemal Erzengin; 10-02-2018 saat: 10:31.

8. KÜRESEL BORSALARDA (DOW) OYNAKLIK BİTTİ Mİ?

Hayır bitmedi ve dolar endeksi(DXY) ile Dow fiyat endeksi birbirine yaklaşana kadar da devam edecek.Borsalardaki çöküş yeni alım fırsatları verecektir.Macd'ın sıfırın altına (negatif bölgeye) girmesi ve dalgalanmalardan sonra 9 günlük üssel hareketli ortalamaları yukarı kesmesini tahmin etmekteyim.Yine momentum göstergesinin dip seviyelerde olması olumlu bir sinyaldir.Yalnız şunu unutmamak gerek;son durum itibariyle DXY eğrisi ile dow fiyat endeksinin,önümüzdeki günlerde daha yukarı fiyat seviyelerinde yakınlaşması normal karşılanmalı ve beklenen budur.Yani bu yaklaşım için dolar endeksinin düşmesi şart değildir,yeter ki yükselmesin.

Dow fiyat endeksi 23.250-23.500 desteğini kıramadı ve haftanın son günü itibariyle %1.38 yükseliş kaydetti.

Sayfa 26/81 İlkİlk ... 1624252627283676 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •