Sayfa 27/81 İlkİlk ... 1725262728293777 ... SonSon
Arama sonucu : 648 madde; 209 - 216 arası.

Konu: CE ile temel ve teknik analiz

1. Sn Cemal Hocam,

EKGYO hakkındaki görüşünüzü alabirilmiyiz..Teşekkürler

2.  Alıntı Originally Posted by kurun Yazıyı Oku
    Sn Cemal Hocam,

EKGYO hakkındaki görüşünüzü alabirilmiyiz..Teşekkürler
    GYO'lar piyasanın en verimsiz hisseleridir,çünkü gyo'lar bağlı oldukları şirketin finansman kaynağıdır,hamalıdır....

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,331
     Alıntı Originally Posted by Cemal Erzengin Yazıyı Oku
    GYO'lar piyasanın en verimsiz hisseleridir,çünkü gyo'lar bağlı oldukları şirketin finansman kaynağıdır,hamalıdır....
    hocam türkiyenin en büyük guruplarından biri ile ilgili bazı dedikodular dolaşıyor..yorumlayabilir misiniz?
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

4. dedikodular üzerinde durmak bize yakışmaz sn.human01...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,331
     Alıntı Originally Posted by Cemal Erzengin Yazıyı Oku
    dedikodular üzerinde durmak bize yakışmaz sn.human01...
    valla hocam iddialar okadar bomba ki sormadan edemedim.9 milyar dolardan bahsediliyor.
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

6. Lafa hariçten katılmış gibi oluyorum ama yazmadan duramadım
    Bu adamlar Godiva,candy,şok, vs, vs....gibi bir çok firmayı satınaldı...satınalınan firmaları internette bulabilirsiniz...onlarca şirket..
    Adamların gözünü hırs bürümüş gibi...resmen imparatorluk kurma çabasındalar.
    Ancak bunları yaparken büyük miktarda kredi almışlar.
    Yani kazandıkları para ile yavaş yavaş büyümek yerine borç para ile hızlı büyümeyi seçmişler.
    Ancak planlama iyi yapılmamışki bankalar alacaklarının peşine düşmüşler...bir tür borç batağına saplanmışlar gibi gözüküyor.

Bu bilgiler internette gözükenler tabii....gerçek daha farklı olabilir.
    Sonuç olarak Ülker hisselerinde önümüzdeki günlerde yüksek volatilite ve aşağı yönde trend oluşumu beklenebilir...
    Twinkle twinkle little star,
    Soon you won't be twinkling anymore.....

7. Momentum skorunun hesaplanması;

Momentum skorunu,bildiğimiz momentum eğrisi ve hissenin betası ile karıştırmamak gerek. Momentum skoru tamamiyle hissenin getirilerine ve kayıplarına odaklı bir puanlama sistemidir.

Momentum skoru nasıl hesaplanıyor;

Hissenin son bir yıldaki aylık getirilerini ve gerilemelerini yüzdesel olarak saptıyoruz.Başlangıcı 1 olarak esas alıyoruz.Bundan sonra hissenin ay sonundaki fiyatını,geçen ay sonu fiyatından çıkararak,getirisini veya kaybını rakamsal olarak hesaplıyoruz ve bu rakamı,geçen ay sonundaki fiyata oranlayarak,hissenin yüzdesel olarak artı veya eksisini buluyoruz.sonra,son bir yılda hissenin aylık getiri ve kayıp oranlarını tespit ettikten sonra,getiriler ve kayıplar yüzdesel olarak ayrı ayrı toplandıktan sonra,birbirinden çıkarıyoruz.geriye kalan artı veya eksi yüzdesel oranı, sonuç artı ise yani getiriler,kayıplardan yüzdesel olarak fazla ise, 1 ile topluyoruz ve bu değer o hissenin skoru oluyor.Eğer kayıplar,getirilerden yüzdesel olarak büyük ise, 1 den çıkarıyoruz.yine kalan değer hissenin eksi skoru olarak ortaya çıkıyor.
    Hissenin skoru son 12 ayı kapsadığından,yeni bir (13 cü) ay sonuçları ortaya çıktığında,hesaplamaya esas ilk ayın yüzdesel artı veya eksisini,genel puanlamadaki etkisini yok etmek için gerekli düzenlemeyi yapıyoruz.yani ilk ayın artı veya eksi yüzdesel değerini yok sayıyoruz.ve yeni ayın yüzdesel değişimini hesaplamaya dahil ediyoruz ve hesaplama bu şekilde devam ediyor..

Bu hesaplamalar için bilgisayar programları geliştirilmiştir.Ülkemizde var mı yok mu bilmiyorum.
    Sonuç olarak yatırımcılar hangi hissenin momentum skoru büyükse veya büyüme eğilimi bir trend çiziyorsa ,o hisseyi tercih ediyor..veya momentum skoru düşük bir hisseyi,hisse ile ilgili bir önemli gelişme sonrası,momentum skoru yükselir umuduyla tercih ediyor.

Vaktim uygun olduğu bir zaman diliminde,bu uygulamayı bir hisse üzerinde gerçek rakamlara dayanarak hesaplayacağım.

8. Piyasalarda neler oluyor?

Bir haftadan beri gayrimenkul piyasasını yakından takip ediyorum.Antalya sahil şeridinde son 1 yıl içinde konut ve arsa fiyatları ortalama %50 artmış durumda,bunda yeni konyaaltı projesinin büyük etkisi var,proje bittiğinde bir o kadar daha fiyat yükselişi bekleniyor.İstanbul'da yeni ve marka konutlarda fiyat artışı sıfır,ancak ikinci el konut fiyatları artıyor.Halen İstanbul'da aşırı yanlış teşviklerden ötürü ciddi konut arz fazlalığı var,buda fiyat artışlarını bir süre daha frenleyecek gibi.Ayrıca talep yetersizliğinden dolayı bir çok müteahhit finansal krize girmiş durumda.Ve tamamlanmamış konut almak isteyenlerin çok dikkatli olmaları gerekir.

Borsalara baktığımızda:oynaklığın bir nebze durulduğu görülüyor,ama yinede temkinli olmakta fayda var.

Dow

Dow pozitife dönmek üzere,ancak dolar endeksi hala yeni bir oynaklık için pusuda..

BİST 100

Bist100'e baktığımızda macd sıfır üzerinde dengesiz hareketler göstermekte,yani yatırımcıların kafası karışık diyebiliriz.Ayrıca bist100 fiyat eğrisi bollinger bantlarında negatif bölgede.Yani her şey yerine tam olarak oturmuş değil.

Sonra şirketler mali mevzuata göre bilançolarını açıklamış durumda,borsa açısından itibar edilen mali tabloların SPK tebliğleri gereğince açıklanan mali tablolar olduğunu göz ardı etmemek gerek.Mali mevzuata göre şirket aktifinde kayıtlı döviz kurları ile sıkı sıkıya bağlı kalemler,maliyet bedeli ile değerlendirildiğinden ötürü kur farkları nedeniyle şirket karları olumsuz etkilenmekte,ancak spk tebliğleri uyarınce hazırlanan mali tablolarda kur farkları karlılığı olumsuz etkilemekle birlikte,bu tip kalemler cari kur üzerinden yeniden değerleme konusu yapıldığından,aktiflerde tl den kaynaklanan değer kayıpları,spk mevzuatı uyarınca açıklanan mali tablolarda telafi edilmekte ve küresel bazda doğru bilgiler sunmaktadir.

CARİ AÇIĞIN FİNANSMANI SIKINTILI

Cari açık 33.1 milyar dolardan bu yıl 47.1 milyar dolara yükseldi. Bu defa cari açığı, sermaye hareketleri ve borçlanma ile finanse edemedik.Cari açığın 8.2 milyar dolarını (2017 Aralıkta tam 9 milyar 179 milyon dolarlık batı ülke tahvili satarak) döviz rezervlerimizden karşıladık.Bu nedenle döviz kurları sakin seyrediyor,ancak bu sakinliğin ardından fırtınalar kopabilir.
    Son düzenleme : Cemal Erzengin; 18-02-2018 saat: 21:34.

Sayfa 27/81 İlkİlk ... 1725262728293777 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •