Sayfa 1/2 12 SonSon
Arama sonucu : 12 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Stop loss(zarar kes) ve take profit(kâr al) emirleri aynı anda verilebilir mi?

Stop loss(zarar kes) ve take profit(kâr al) emirleri aynı anda verilebilir mi?

Arkadaşlar 10 tl den hisse aldım diyelim 9 tl zarar kes koydum , 11 tl den de kâr al emri koyarsam çalışır mı?Bu yönde verdiğim emir gerçekleşmedi çünkü önce stop loss koydugumda zaten satılabilir adet sayısını 0 gösterdiği için , kâr alacağımda da satış olması gerektiğinden ve satılabilir adet sayısı 0 gösterdiğinden emir gerçekleşmedi yani iki yönlü emir verilebilir mi , başka bir yöntemi var mıdır?

2.  Alıntı Originally Posted by drls Yazıyı Oku
    Arkadaşlar 10 tl den hisse aldım diyelim 9 tl zarar kes koydum , 11 tl den de kâr al emri koyarsam çalışır mı?Bu yönde verdiğim emir gerçekleşmedi çünkü önce stop loss koydugumda zaten satılabilir adet sayısını 0 gösterdiği için , kâr alacağımda da satış olması gerektiğinden ve satılabilir adet sayısı 0 gösterdiğinden emir gerçekleşmedi yani iki yönlü emir verilebilir mi , başka bir yöntemi var mıdır?
    1.Yöntem çoğu aracı kurumda koşullu emir veya zincir emir vardır.

Koşullu emir gireceksin. örnegın eregl hissei 9,00 TL => ise 30 adet sat diye koşul gireceksin. hisse 9 u gordugu an da 30 adet lotu aktiften gönderir. o anki kademeye göre satış maliyetin değişebilir. 9,01 9,02 olabilir 9,00 olabilir 8,99 8,88 gibi kademelerin doluluk oranına göre değişebilir sattığın yer.

aynı şekilde yukarı yondede koşullu emir girebilirsin. mantık aynı çalışacaktır. Koşullu emrin dezavantajı kayma maliyeti yani sen 11 lıradan koşul girersin fakat gerçekleşme 10,99 10,98 gibi bir rakamdan veya 11,01 11,02 dende gerçekleşebilir. çoğunlukla kar alların bir kademe alttan gerçekleşir stoplarında bir kademe alttan gerçekleşir. yani birer kademe zararlı gerçekleşir.

koşullu emire bekleyen emirde ekleyebilirsin. fakat bu sefer lotların satılmama ihtimali var. yada bir kısmı satılıp bır kısmı kalabilir.

birde zincir emir vardı nasıl calıstıgını unuttum ama koşullu emir benzer önce bir lot satış emrini zincir emir bölümünden giriyorsun bu gerçekleşirse şu kadarını sat diyorsun. O bir lotun gidince diğer emirin devreye girerek satıyor diye hatırlıyorum yanlışım varsa düzeltsinler. BU durumda kayma maliyeti yeme riskin en aza iner.

2. yöntem
    algoritmik trade yani bir veri terminalin olacak oraya bu değerleri yazarak yapacaksın. buda koşullu emrin bir başka şekilde uygulanması mantıgı aynı sekılde çalışır.

BU yöntemelerın dışında stoploss için koydugun her değer otomatık olarak satış yapar.

Çünkü daha iyi bir fiyattan alıcı varken sistem (bist sistemi) 9 lıradan satmayı beklemez sen 9 lıradan satmaya razısın. ancak 9,98 den alıcı varsa o alıcıya gönderir. Bu senin avantajına diye düşünür. Zaten sen 9 lıradan satmaya razısın bak ben 9,98 den alıcı buldum satıyorum der. BİST Sistem bu sekılde işler.

Ancak koşullu emir ve zincir emir olayı borsaya iletilmez. aracı kurumunun serverında durur. Oradaki koşul gerçeklşirse serverda bekleyen emir borsaya iletilir ve ona göre işlem gerçekleşir.

Bu soruyu aracı kurumuna sorman daha mantıklı olur veya menulerı kurcalayıp koşullu emır veya zıncır emır kısmı varmı bir kontrol et.

Mantıgının nasıl calıstıgını anlattım bune göre istersen bir deneme yaparsın tabi bu ozellıkler varsa.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

3. Tesekkur..bir de. Eskiden haftalik ve daha uzun sureli emirler de vardi. Uzun zamandir kullanmadigim icin tam olarak hatirlamiyorum ama.... Misal 1 hafta gecerli emirde 6.95 halkb al giriyorsun. Carsamba gunu mu gordu... Oradan alirsin. Boyle boş-beleş fiyata bir iki kez kağidim geldi. Cok da kazancli olmustu.

4.  Alıntı Originally Posted by Trumpist Yazıyı Oku
    Tesekkur..bir de. Eskiden haftalik ve daha uzun sureli emirler de vardi. Uzun zamandir kullanmadigim icin tam olarak hatirlamiyorum ama.... Misal 1 hafta gecerli emirde 6.95 halkb al giriyorsun. Carsamba gunu mu gordu... Oradan alirsin. Boyle boş-beleş fiyata bir iki kez kağidim geldi. Cok da kazancli olmustu.
    gecerlilik suresi gunluk diye biliyorum

Ancak kosullara tarih araligi girerek hergun ayni kosulu yazmak zorunda kalmadan dedigini dolayli yolda yaparsin.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

Cevap için çok teşekkür ederim.
    Örnek veriyorum 10 tl den 100 adet hisse aldım ve 9 tl den zarar kes koydum ve bu durumda portföyümde satılabilir adet sayısı 0 olarak gözüküyor ayrıca aynı hisse için kâr al emri verdim 11 tl den ama hisse 11 tl olunca satış gerçekleşmedi çünkü ilk emir nedeniyle satılabilir adet sayısı 0 göründüğü için kârı alamadım , emir takibe baktım orada da bakiye yetersiz yazmıştı ya da ben mi yanlış anladım tecrübeli arkadaşlar bunu açıklayabilir misiniz? Not : zarar kes ve kar al ı zincir emirler kullanarak yaptım yani bir ön kademeye 1 er adet alış girerek

6.  Alıntı Originally Posted by drls Yazıyı Oku
    Cevap için çok teşekkür ederim.
    Örnek veriyorum 10 tl den 100 adet hisse aldım ve 9 tl den zarar kes koydum ve bu durumda portföyümde satılabilir adet sayısı 0 olarak gözüküyor ayrıca aynı hisse için kâr al emri verdim 11 tl den ama hisse 11 tl olunca satış gerçekleşmedi çünkü ilk emir nedeniyle satılabilir adet sayısı 0 göründüğü için kârı alamadım , emir takibe baktım orada da bakiye yetersiz yazmıştı ya da ben mi yanlış anladım tecrübeli arkadaşlar bunu açıklayabilir misiniz? Not : zarar kes ve kar al ı zincir emirler kullanarak yaptım yani bir ön kademeye 1 er adet alış girerek
    Zarar kesi nasil koydun 9 tl den sat diyince hisseyi direk satar.

Nasil 9 liradan sat emri koyuyorsub koyamazsin ki

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Zarar kesi nasil koydun 9 tl den sat diyince hisseyi direk satar.

Nasil 9 liradan sat emri koyuyorsub koyamazsin ki
    9.01 den 1 adet alış girip ona zincir olarak 9 tl den satış giriyorum.

Var mı cevap verebilecek olan?

Sayfa 1/2 12 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •