Sayfa 119/350 İlkİlk ... 1969109117118119120121129169219 ... SonSon
Arama sonucu : 2796 madde; 945 - 952 arası.

Konu: Sistem Karşılaştırma 2

1.  Alıntı Originally Posted by adov Yazıyı Oku
    Teşekkür ederim. Hikaye hızlıca şöyle, Yazılımda Uzmanlık alanım Web'de bot/Robot işlemleri bir arkadaşımın "ya sen zaten bot yazıyorsun. algoritmik trade işine girsene" demesi ile başladı. Bende ben zaten bu işi yapıyorum anasını ağlatırım diye başladığım yerden geçen 6 ayda benim anam ağladı fark ettimki yazılım konusunda bir şey bilmek farklı bu dünyada yazılım ile bir şey yapmak farklı. Tekniğim hiç yoktu. Ahmet mergen Teknik analiz eğimi aldım. amazon'a üye oldum ilgili kitapları okudum. twitterda bazı arkadaşları takip ettim. son 4 aydan beride düzenli kar elde ettim.6 ay içinde Bu olaya bakış açım, parayı burda vururumdan, Her ay Ortalama maaşım kadar bir rakkam alsam işleri robot yaptığı için kendime zaman ayırabilirim. Bunun maddi değeri daha fazla bakış açısına geldi. ama hala forumları okuduğumda geride bazen bir şeyleri çok hızlı atladığım hissine kapılıyorum.
    Sisteme gelince ben düz mantıkla olaylara bakan biriyim. Borsa çıkması için ne lazım? para. hangi kağıtlara para girişi lazım? borsanın ağırlığı olan hisseler neler? bu soruların cevaplarına konsantre olduğum bir sistem yazdım. Vadeli endeks tarafındayım yakın zamanda hisse tarafına geçeceğim. Durum merkezde budur

Ek 20452

Ek 20453

Yanlız şunu bilmiyorum bende 1 dk sistemimde geriye dönük 2 yada 3 ay test edebiliyorum oysa arkadaşların attığı resimlerden 1 yılı test edeni gördüm. Nasıl yapıyorsunuz?
    Başarılar dilerim. Yanlız bana kalırsa çok acele karar vermişsin gibi geldi yazılım bilgin ne kadar ileri düzeyde bilmiyorum ancak.

Sistem olayı yazılımla bitmiyor. Piyasada hem yazılımdan anlayan hemde piyasadan anlayan adam bulmak zor piyasadan anlayan adam yazılım yapamıyor yazılımcıda piyasa tecrübesi olmuyor bu yuzden bir taraf hep eksik kalıyor.

Hızlı bir giriş yapmışsınız. Bu güzel ancak kat edeceğiniz yolun uzun oldugunu düşünüyorum.

İstatistikte işin içine girmek zorunda kalıyor nihayetinde geleceğe dönük bir sistem model tasarlıyoruz. Algoritma işinde çoğu şeyi yaşarak öğreniyorsunuz.

Mesela ilk hatanı ben söyleyeyim. Veri aralığın çok az Daha uzun veri aralığında testler yapmalısın defalarca kez aynı konu konuşulmuştur ancak yenilere bir tecrübe kazandırmak için tekrar aktarayım.

Parayı havaya atma deneyi gibi düşün Burada parayı havaya atmak aslında işlem sayısına bağdaştırılabılır.

eğer sistemin 100 tane Long/şort açtı ise parayı 100 kere havaya atmışsın demektir. Peki parayı 100 kere havaya attığında %70 tura %30 yazı gelmiş olabilir. BU istatistik güvenilirmidir ? Bizler biliyoruzki biz parayı ne kadar çok havaya atarsak istatistik ihtimali %50 lere okadar yaklaşacaktır ve doğru olanın %50 olması gerektiğininde farkındayız.

O halde senin sistemin içinde İşlem sayısını olabildiğince yüksek tutmalısın Bunun için veri aralığın kısa ise işlem sayısını arttırmalı veyahutta eski verileri temin etmelisin ki işlem sayısı artacağı için istatistiğinin tutarlılık oranını daha güvenilir bir şekilde saptamış olursun.

2. mesele kayma ve komisyon maliyetlerin bu maliyetler yaratacağı sistemin işlem sayısını ayarlamanı sağlar ve maliyetlerin ne kadar düşükse işlem sayısını o derece arttırabilir net karı o derece arttırabilir ve keza istatistik güvenilirlik oranınıda otomatık olarak arttırmış olacaksın.

3. Para yönetimi; Sisteminin ne kadar kaldıraca müsade ediyor. Parayı bileşke yapabiliyor ve dinamik kaldıraç oranı yaratabiliyormusun. Normalde sabit kaldıraç ile 10 bin üreten bir sistem dinamik kaldıraçla 30 bin 40 bin puanlara kadar çıkabilir.

4.Getiri eğrisi; Yarattığın sistemin getiri eğrisini grafiklerden daha çok incelemelisin. Nerede hata yapıyor tesadüfi kazançlar var mı ? over optimizemi ne kadar süre en tepe noktayı geçememiş. Yatay süre zarfı ne kadar uzunlukta.

5.Optimizasyon kontrolü; parametrelerinin overfit ihtimali olup olmadığı konusunda fikir verecektir. Farklı parametreleri denyerek getirinin sapmalarını kontrol etmeli ve dağılım en yoğun ve getirinin iyi olduğu bölgedeki parametreleri kullanmak gelecek işlemlerinin istatistiksel sapma ihtimalini en aza indirecektir.

6.Psikoloji; Yaptığın sistemin getirisi götürüsü psikolojik olarak kaldırabileceğin seviyede mi ? Ne yaptığını ve hangşi risklere katlanmak zorunda olduğunun bilincinde olmalısın. 5 ay hiçbirşey üretmediğinde evet bu sistemim geçmişte 8 ay yatay kalabilmişti o halde en az 8.5 ay getirinin yatay gitmesi gerektiğini bilerek sistemi kullanmalısın. Müdahle etmeni gerektirmeyecek bir sistem tasarlamalısın. Çünkü ne kadar çok müdahleye açıksa sistemin o derece disiplinsiz hareket etmeni sağlıyor ve sık sık sistem kapatma ve değiştirme fikrin artarak ilerliyor nihayetinde yeni sistem yeni sistem yeni sistem diye diye 5 yılın sistem türetmekle geçiyor.

Yolun uzun umutlarını kırmak istemem ancak bu işin kolay olmadığını zamanla anlayacaksındır. Belkide beraber çalışarak senin kodlama bilgin ile ben sistemcilik tecrübelerimi birleştirerek beraber yol alabiliriz. ?
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

2. Öncelikle değerli gözlemleriniz için teşekkür ederim.
    Şu dedikleriniz benim kitaplardan öğrendiğim ile çatıştı.
    O halde senin sistemin içinde İşlem sayısını olabildiğince yüksek tutmalısın
    benim öğrendiğim kadarı ile (sistemi bu öğretilere göre kurdum) az işlem çok kazanç, böylelikle yüksek profit factor.
    Veri aralıkları konusunda haklısınız. 1dk larda nasıl 1 senelik geriye bakabiliyorsunuz. ?

Belkide beraber çalışarak senin kodlama bilgin ile ben sistemcilik tecrübelerimi birleştirerek beraber yol alabiliriz. ?
    Neden olmasın birbirimizi tamamlamış oluruz.

3.  Alıntı Originally Posted by adov Yazıyı Oku
    Öncelikle değerli gözlemleriniz için teşekkür ederim.
    Şu dedikleriniz benim kitaplardan öğrendiğim ile çatıştı.
    benim öğrendiğim kadarı ile (sistemi bu öğretilere göre kurdum) az işlem çok kazanç, böylelikle yüksek profit factor.
    Veri aralıkları konusunda haklısınız. 1dk larda nasıl 1 senelik geriye bakabiliyorsunuz. ?

Neden olmasın birbirimizi tamamlamış oluruz.
    Evet kitaplarda çoğu zaman 3 ayda bir sınyal vesaire diye geçiyor çok işlemde malıyetlerden ötürü kötü vesaire şeklinde anlatılıp, ancak imkansızda degil deniyor.

Fakat benim şahsi deneyimlerim şunu söylüyor az işlemli sistemler daha uzun vadede kazanç saglayıp maxdd oranları yüksek çıkmakta getirileride nisbeten düşük çıkıyor. Herhangibir az sinyalli sistemle uzun vadede mutlaka getiri saglarsın ancak bu getiri faizin ne kadar üzerinde olacak bu tartısılır. 3 sene hiçbirşey kazanamadan ilerleyebiliyor az işlemli sistemler.

ileridede istatistiksel sapma boyutları çok fazla. örnegın 3 yıllık grafikte her yıl 15 bın ila 20 bın arasında üreten bir sistem 5. yılında -10,000 yapabılıyor.

çok işlemli sistemlerde ise bu boyut düşük örnegın 3 yıllıkta 20 ila 25 üretirken 5. yılında 17,000 üretiyor gibi düşünebilirsin.

kitaplar niye sürekli az sinyalden bahsettiklerini ben anlayamadım anlayan varsa anlatsın.

Yüksek profit factor işlem sayısıyla hesaplanmalı. tek başına anlamlı değildir.

Örnegın grafiğin başında Long açtırın bir şekilde Grafiğin tepesındede ŞORT açtırın sadece 2 sinyal olsun.

PF çok yüksek çıkacaktır ancak gerçekten gelecekte bu getiriyi yakalayabilecek mi ?

yada bu pf oranını koruyabılecek mı ?

Bizlerin en büyük problemı mevcut istatistiklerimizin gelecek senelerdede aynı ıstıkrarla devam edip edememesi.

Eğer bir sistemin istatistiklerinin gelecektede çalışacagından %99 eminsek kredi çekip girelim.

Yani mesele sistem tasarlamakta değil gelecekde istatistiklerini bozmayacak sistem tasarlamaktan geçiyor bence.

Veri konusunu tanışınca anlatırım.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Herkese Merhaba,

A1 Capital bünyesinde Algoritmik trade alanında teknik bilgisi gelişmiş , strateji geliştirebilen , formül yazabilen, yazılım alanında bilgi sahibi kişilerle işbirliği arayışımız vardır. Algo trade alanındaki projelerimiz ile ilgilenecek kişilerin bize ulaşmasını rica ederiz.

Tuna Çetinkaya - 02123711844
    A1 Capital Yatırım Menkul Değerler resmi hesabıdır.
    Her türlü sorunuz için bizim ile 02123711844 no'lu telefondan iletişime geçebilirsiniz.

5. ustalarım herkese iyi akşamlar,
    İdeal 'de grafiği terse çevirme varmı? Matriks'te bolca kullanırdım...Burada bulamadım...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Eskişehir / Duhul 2007
    Gönderi
    4,630
     Alıntı Originally Posted by oyatci Yazıyı Oku
    ustalarım herkese iyi akşamlar,
    İdeal 'de grafiği terse çevirme varmı? Matriks'te bolca kullanırdım...Burada bulamadım...
    hazırda vardı paylaşayım.

PHP Code:
    var Veriler Sistem.GrafikVerileri;
    var 
    Sistem.GrafikFiyatOku(Veriler"Acilis") ;
    var 
    Sistem.GrafikFiyatOku(Veriler"Kapanis") ;
    var 
    Sistem.GrafikFiyatOku(Veriler"Yuksek") ;
    var 
    Sistem.GrafikFiyatOku(Veriler"Dusuk") ;
    var 
    WO Sistem.Liste(Veriler.Count0);
    var 
    WC Sistem.Liste(Veriler.Count0);
    var 
    WH Sistem.Liste(Veriler.Count0);
    var 
    WL Sistem.Liste(Veriler.Count0);
    var 
    renk Color.Lime;  //Sistem.Liste(Veriler.Count, 0);
    var renkk Color.Red//Sistem.Liste(Veriler.Count, 0);

for (int i 1Veriler.Counti++)
    {
    WO[i] = O[i]*-;
    WC[i] = C[i]*-;
    WH[i] = H[i]*-;
    WL[i] = L[i]*-;

}

Sistem.Cizgiler[0].Deger WO;
    Sistem.Cizgiler[1].Deger WC;
    Sistem.Cizgiler[2].Deger WH;
    Sistem.Cizgiler[3].Deger WL;

Sistem.DolguEkle(3,2renk,renkk ); 
    Bear_Bull
    @BearBull26

7. Üstadim cok tesekkur ederim hem cevabiniz icin hemde paylasimlariniz icin...

SM-N935F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

8. slm: Grafiği ters çevirmenin artı tarafı nedir ?

Sayfa 119/350 İlkİlk ... 1969109117118119120121129169219 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •