Sayfa 259/350 İlkİlk ... 159209249257258259260261269309 ... SonSon
Arama sonucu : 2796 madde; 2,065 - 2,072 arası.

Konu: Sistem Karşılaştırma 2

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İSTANBUL
    Gönderi
    9,242
    MATRİKS firması akşam seansı için ayrı bir grafik çıkartacakmış.yani ayrı bir sembol ile akşam seansı dahil oluşacak barlar bu grafiğe işlenecek.eski ENDEKS30 yakın vade grafiği 18:15 te kapanacak yine şu an olduğu gibi.böyle olursa hali hazırdaki sistemler açısından sorun çıkmaz.

Alıntı Originally Posted by TÜRKOĞLU Yazıyı Oku
    MATRİKS firması akşam seansı için ayrı bir grafik çıkartacakmış.yani ayrı bir sembol ile akşam seansı dahil oluşacak barlar bu grafiğe işlenecek.eski ENDEKS30 yakın vade grafiği 18:15 te kapanacak yine şu an olduğu gibi.böyle olursa hali hazırdaki sistemler açısından sorun çıkmaz.
    Iyi olmus valla sevindim... idealde yapar aynisi kafaniz rahatlar arkadaslar
    DUHUL 2007...
    BİZİ BİLEN BİLİR....

3.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    WPS1 askıda WPS3 deki yapının karını bekliyor orada işler düzgün giderse WPS1 de de benzer yapıyı kullanacam.

WPS2 zaten formda yayınlıyorum bılıyorsnuz.

WPS3 herhalde 20 gundur fılan kapalıydı zaten. yeni aktif oldu. az birşey karda. Artık öğrendiniz benim yeni para yönetimli sistemler herzman oyuna girmiyor. İyi bir eli varsa giriyor.

%30 luk karını korudu anlayacagınız kapalı kaldıgı için. şimdi tekrar oyunda bakalım üstüne koyabilecek mi göreceğiz.

BU sırada benim ilk göz agrım 2014 yılında yarattıgım sistemi meraktan bakayım dedim.

Eskiler bilir SLOW TRADE idi ismi.

Vade geçişlerini ve kaymaları düşmüş halde net getiriyi görüyorsunuz.

2014 te tasarlanmis bir sistemin 5 yil sonra ulastigi getirilere bakarak, sistemcilik dogru uygulanirsa muhakkak kar uretilir tezinin deneysel bir kanitini paylastiniz diyebiliriz.

Donup dolasip gelecegimiz nokta sudur; tum trade disiplinlerinde ve sistemcilikte en buyuk zorluk insanin kendine karsi verdigi savastir. Ozellikle Yavas sistemlerde disiplini koruyabilmek, aceleci ve bir an once kazanc gormek isteyen biri icin neredeyse imkansizdir.

Buna benzer bir sistemi mevcut haliyle bugun devreye alacak olsak basimiza neler gelebilir?

- Son 5 yilda kazandirdigi 100binden fazla puana bakip kaldiraci yuksek tutar (orn. 5 kaldirac) ve 26bin maxDD ye maruz kalirsak tum sermaye sifirlanir.

- Kaldirac duzgun ayarlanmissa (bu sistem icin 2.5 diyebiliriz) 30000 maxxDD yense bile kontrat sayisi aynen korunabilir ve belki 1 yili asacak yatay bandda sabir gosterilebilirse gecmis 5 yildaki kar ortalamasina gec de olsa ulasilacaktir.

- MaxDDye maruz kalinan 1 yili hayal edebilmek ile yasamak bambaska seylerdir. Bir cogumuz sistem tasarlarken 12 yillik verilerle olusturdugumuz grafik uzerindeki 1 yillik yatayi kisa bir sureymis gibi algilar sanki hizla gecer gibi hissederiz. Ayrica o anda gecmise bakiyoruzdur ve 1 yilin sonunda sistemin kazanc uretmeye basladigini gorebiliyoruz. Bugun calistirdigimiz sistemlerde ise gelecegi bilmiyoruz sadece istatistiki bazi tahminlerde bulunabiliyoruz.

- Getiri egrisinin tam tepesinden sistemi acmis olma gibi bir sansizlik yasandigini farzedersek bu sermayenin %75 nin erimesine taniklik etmek olur. Bu noktada sistemi hala acik tutabilecek kisi sayisi cok azdir.

4.  Alıntı Originally Posted by TÜRKOĞLU Yazıyı Oku
    Senin bildiriminden sonra ideale sordum gece olayını naptınız diye.

3 Adet grafik yapacaklarmış.

1-Sadece gündüzlerin oldugu

2-Sadece gecelerin olduğu

3-Her ikisinin birleşik oldugu

Fakat kararsız kaldıkları bir nokta varmış.

VIP-VIP-X030 olan grafiğe geceleri koyup

Sadece gündüz için ayrı bir endeks ismimi çıkarsak diyorlar ?

Yoksa

VIP-VIP-X030 olduğu gibi kalsın Gece ve gündüzün birleşik oldugu grafik için Ayrı bir isimde endeks mi yaratsak

Yatırımcılar mevcut alışık oldukları grafikte geceyı gormek isterler mi istemezler mi sorunsalını yaşıyorlar ?
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İSTANBUL
    Gönderi
    9,242
    inşallah bir aksilik çıkmaz...öbür türlü çok zor olacaktı...şu an sistem kullanan herkes eski verilere göre tasarlamış hiç işin içinde olmayan veriler girecek falan abuk subuk işler olacaktı...

bakalım inşallah yaparlar dedikleri gibi...

Alıntı Originally Posted by devran42 Yazıyı Oku
    Iyi olmus valla sevindim... idealde yapar aynisi kafaniz rahatlar arkadaslar

6. Trend bekledikçe iyice eksiye gidiyor,
    Zaten 5 aydır yataysın daha neyin hareketi bu, anlam veremedim.
    Benim sistem ayda 15-16 işlem açıyordu, bir haftada bütün işlemi fazlasıyla yaptın.
    Artık bu sonuçla yıl sonu hedefim de çok zora girdi,
    Bir mucize lazım
    Buradaki yorumlarım ve tavsiyelerim kişisel görüşüme dayanmaktadır.Bu bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir!

7.  Alıntı Originally Posted by 3c1a Yazıyı Oku
    2014 te tasarlanmis bir sistemin 5 yil sonra ulastigi getirilere bakarak, sistemcilik dogru uygulanirsa muhakkak kar uretilir tezinin deneysel bir kanitini paylastiniz diyebiliriz.

Donup dolasip gelecegimiz nokta sudur; tum trade disiplinlerinde ve sistemcilikte en buyuk zorluk insanin kendine karsi verdigi savastir. Ozellikle Yavas sistemlerde disiplini koruyabilmek, aceleci ve bir an once kazanc gormek isteyen biri icin neredeyse imkansizdir.

Buna benzer bir sistemi mevcut haliyle bugun devreye alacak olsak basimiza neler gelebilir?

- Son 5 yilda kazandirdigi 100binden fazla puana bakip kaldiraci yuksek tutar (orn. 5 kaldirac) ve 26bin maxDD ye maruz kalirsak tum sermaye sifirlanir.

- Kaldirac duzgun ayarlanmissa (bu sistem icin 2.5 diyebiliriz) 30000 maxxDD yense bile kontrat sayisi aynen korunabilir ve belki 1 yili asacak yatay bandda sabir gosterilebilirse gecmis 5 yildaki kar ortalamasina gec de olsa ulasilacaktir.

- MaxDDye maruz kalinan 1 yili hayal edebilmek ile yasamak bambaska seylerdir. Bir cogumuz sistem tasarlarken 12 yillik verilerle olusturdugumuz grafik uzerindeki 1 yillik yatayi kisa bir sureymis gibi algilar sanki hizla gecer gibi hissederiz. Ayrica o anda gecmise bakiyoruzdur ve 1 yilin sonunda sistemin kazanc uretmeye basladigini gorebiliyoruz. Bugun calistirdigimiz sistemlerde ise gelecegi bilmiyoruz sadece istatistiki bazi tahminlerde bulunabiliyoruz.

- Getiri egrisinin tam tepesinden sistemi acmis olma gibi bir sansizlik yasandigini farzedersek bu sermayenin %75 nin erimesine taniklik etmek olur. Bu noktada sistemi hala acik tutabilecek kisi sayisi cok azdir.
    Çok güzel bir yazı olmuş. Tecrübe akıyor. Puan verese verecektim.

Bu ve benzeri farklı sistemlerim de oldu. Bunların hepsi arge olarak arşivime girdi. Sizin dediklerinize ek olarak bir kaç madde daha koyabilirim.

Doğru bir sistem sorusuna hangimiz cevap verebiliyoruz ? Bu konuda şunu söyleyebilirim. Aslında geçmişe dönük başarılı sistem tasarlamakta pek problemimiz yok. Yani başarıdan kastım yıllık nette 15,000 puan üreten bir sistemi herhalde biraz çabalasak buradaki herkes çıkartır. Çok zor değil. Fakat sorun şu ki doğru kurgu mu ? yani gelecekte başarısını sürdürecek mi ?

İşte buna cevap vermesi zor. Örnek verirken hep bu konu flu kalıyor bende flu sekilde bırakıyorum doğru sistemi kurun para kazanırsınız diyoruz veya diğer sistemciler de aynı sekilde doğru sistem diyor.

Fakat DOĞRU SISTEM NASIL OLMALI sorusu biraz flu alanlar barındırıyordu. İşte bu 5 6 yıllık arge deneme yanılma ciddi paralar ödenerek elde edilen tüm bunlar nihayet bu flu alanların büyük bir kısmını görünür yaptı. ANcak hiçbir zaman %100 emin olmayacağız. Hala belirsizlikler mevcut olmaya öngörülemezlikler olmaya devam edecek. Zaten para kazandıran şeyde bu aslında riskte buradan başlıyor %100 öngörebilirsek risk olmaz risk olmazsa getiride olmaz. Bu işin doğası bu. Şimdi bu flu alanlar bir kısmının nasıl kaldırıldığını anlatmaya çalışayım ve doğru sistem nasıl olabilir sorusuna cevap verelim.

-Mümkün oldugunca az parametreli ve kompleks olmayan bir sistem tasarlanmalı. Yukarıdakı sistem sadece 2 adet parametre mevcut. Daha kompleks karışık yapılar kurdugumu da hatırlıyanlar vardır. Gelecekte ciddi bozulmalar oluşabiliyor. Ciddi anlamda bozulmayanlar da var elbetteki ancak geçmiş ile gelecek istatistikler arasında farklılıklar negatif yönde oluşturuyor. yani ortalama 15,000 üreten sistem artık 10 bin üretiyor ortalama da.

-Ne tür bir sistem kurarsanız kurun günün birinde maxdd artacağı kesin diyebilirim. ama 5 yıl sonra ama 10 yıl sonra. Mevcut sisteminiz 10,000 max dd ile çalışabilir ancak siz bunu 15,000 gibi düşünün 20 binse 25 30 bin gibi düşünmelisiniz. Bunu düşünerek kaldıracınızı belirleyin. Bundan bir nokta da sıyrılabilmenizin diğer bir yöntemi ise para yönetimi orası ayrı bir dünya girmiyorum.

-Sinyalleriniz mantıklı olmasına özen gösterin grafik yukarı giderken geleceği görmüş gibi buradan satılır diye sat sinyali olmamalı aynı şekilde dipten al sinyalide yakamaz yakmamalı kimse dibi bilemez bilmemeli de.

-Mümkün olan en uzun veriyle test gerçekleştirin getiriden çok sistemin düzenine linear getiri eğrisine odaklanmaya çalışın. Tüm testlerinizi ve istatistiklerine geçrek hesapla %99,9 uyuşacak şekilde yapın. kaymaysa kayma komısyonsa komısyon gapli (vade geçiş) açılışlarda alamadığınız puanları sistem istatistikleride almamalı.

İlk aklıma gelenler bunlar daha vardır dikkat edilecek hususlar ancak çokta uzatmak istemedim. Bunlara dikkat edildi ise DOĞRU bir sistem sorusunun cevabına kısmen cevap vermiş oluyoruz. Bunu kurguladık mı geriye kalan ise. 3c1a hocamızın soyledığı noktaya geliyor. Sabır disiplin vesaire.

Diğer eski arkadaşlarda da varsa böyle eskiden tasarlanmış sistemler onlardan da böyle deneysel çalışmalar bekliyorum açıkçası.

----------------------------
    BUgun idealgo modulunun robotrade ozellıgıyle bır deneysel calısma yaptım ama 20 tane fılan emır dongusu gırmıstım.

Ortaklık corba gibi oldu nereden nasıl kar etti anlayamadım. 4 lotluk 2 tane dongu 2 lotluk 4 tane kurgu geri kalanları ıse 1 er lot vermıştım.

nerden aldı ne yaptı ne sattı kaç kere donguye gırıp cıktı çorba gibi ortalık 3550 puan kar etmiş. AMa nasıl olduda boyle bır kar etti anlayamadım yarın daha sade bır yapı kurarak denemelere devam edecegım.

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Eskişehir / Duhul 2007
    Gönderi
    4,631
    Diğer eski arkadaşlarda da varsa böyle eskiden tasarlanmış sistemler onlardan da böyle deneysel çalışmalar bekliyorum açıkçası.

Erhan
    var olmasına var da

düşük kaldıraç bağlamaktansa

manuel işlem yap full+full takıl modunda olunca robota bağlamıyorum.

aynı sistemin 2014 ten bu yana
    senin hasapla 35 puan kayma/komisyon düşülmüş halini atayım.

15 dk

10 dk

5 dk

daha küçük dk lık grafiklerde de benzer durumda
    Bear_Bull
    @BearBull26

Sayfa 259/350 İlkİlk ... 159209249257258259260261269309 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız