Special Days Image
Sayfa 393/570 İlkİlk ... 293343383391392393394395403443493 ... SonSon
Arama sonucu : 4559 madde; 3,137 - 3,144 arası.

Konu: TLMAN - Trabzon Liman İşletmeciliği A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by esramarka Yazıyı Oku
    7li seviyeleri bekliyor musunuz halen?

Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Hem acemi hem amatörce yazılmış yazılarıma yatırım maksadıyla itibar etmeyiniz.
    Senet 15 seviyelerinde iken 8-9 bandına gelince alırım diyenlere de senin gibi diyenler çıkmıştı. Senetin durumu ortada. Hem acemice hem amatörce yazılmış yazdıklarına itibar etmiyorum sonuç olarak
    Duhul 2009..

Alıntı Originally Posted by ruyaminruyasi Yazıyı Oku
    Senet 15 seviyelerinde iken 8-9 bandına gelince alırım diyenlere de senin gibi diyenler çıkmıştı. Senetin durumu ortada. Hem acemice hem amatörce yazılmış yazdıklarına itibar etmiyorum sonuç olarak
    Etsen ne olur etmesen ne olur. Ne yazdığımı bile anlamamışsın ki. Bir üst gönderide ne yazdığımı oku ikisini değerlendir de yorum yap istersen. Zaten bu hisse ile ilgili bir iddiam yok, taşımıyorum da bir ara alayım mı diye düşündüm vazgeçtim.

Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Hem acemi hem amatörce yazılmış yazılarıma yatırım maksadıyla itibar etmeyiniz.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir. Kendi aklınıza ve tecrübelerinize göre yatırımlarınıza yön veriniz.

3. 9 aylık da 30 milyon yıllık 40-45 milyon kar gelecek 200 milyon p/d ile işlem görmek..mantıksız.. sabır kağıdı. Rekor iş var limanlarda.. 9 aylıkda ciro patlaması yaparsa şaşmamalı...bir iki iştiraki daha olsa.. güzel olacak...

SM-N960F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4. kırdı bakalım ne olacak.. 10,56 - 10,95 - 11.90... sıralı dirençler... hedef kar oranına göre kişilere kalmış.. endeks iyi olursa tabii kii..

5. 10,75 i gören hisse 10,00 liraya düşüyor.. nasıl bir borsa oldu arkadaş.. bu kadar olmaz.. üstten alanların canını çıkartıyorlar... değişik işler... destek direnç beklenti hep hikaye...

Duhul
    May 2017
    İkamet
    rize
    Gönderi
    531
    Ulan doymadiniz.15 TL den malları millete kilitlediniz.alttansa 8 den beri alıyorsunuz.elinizdekiler bedava sayılır artık buralardan satmiyor kimse anlayın artık aç gözlüğünüz üst düzeyde.yukari sürün artık yeter

MX5 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7.  Alıntı Originally Posted by 319 Yazıyı Oku
    TUIK verilerine Trabzon Gümrük müdürlüğü dış ticaret (ithalat+ihracat) verileri (ilgili ay ortalama tcmb döviz alış kuru ile TL�ye çevrilmiş rakamlar. TUIK bu verileri USD olarak veriyor)

2017 1. Çeyrek -> 1.029.251.000
    2018 1. Çeyrek -> 1.195.472.000
    Artış oranı -> % 16.15

2017 2.Çeyrek -> 1.182.097.000
    2018 2.Çeyrek -> 1.555.970.000
    Artış oranı -> % 31.63

2017 Temmuz -> 365.235.000
    2018 Temmuz -> 783.063.000
    Artış oranı -> %114.40

USD rakamları merak edenler için
    2017 Temmuz -> 102.597.000
    2018 Temmuz -> 164.925.000
    Artış oranı -> % 60.75

Temmuz ayı artışı muazzam... herhalde bizim liman kulllanilmistir bu ticaret için Şirket kasadaki paradan da para kazanabilirse 3. Çeyrek bilanço muazzam gelecektir. (2.ceyrek 3 milyon TL kazanacaklarına 1.5 milyon zarar etmeyi başarmışlardi)
    Sayın 319, güzel çalışma olmuş tebrikler.

Bu çalışmayı biraz daha gelistirerek limanin 3 er aylik donemlerdeki hacmi ile tlman in ceyreksel bazdaki hasılat miktarını karsilastirmaniz mümkun mü acaba.

Böylece limanda gerceklesen islemlerin ne kadari tlmana ait bunu görür ve ona gore tüik verilerinden 3. Ceyrek hasılatı ve kâr rakamını bulabiliriz belki.

Yada tuik verilerinin linkini buraya atarsaniz ben karsilastirmaya çalışayım.

SM-G930F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

8. Halka arz edildiginden beri takip ettigim bir hisse ama hic elim al butonuna gitmedi.

Saygi cevrevesiyle neden surekli takip ettigimi ve neden hic alim yapmadigimi aciklayim.

1- Denizcilik sektorunun icinden birisiyim ve ktu mezunuyum bolgeyide limanida sektorude iyi bilirim. Herzaman soylerim Turkiyede denizcilik uzerine yatirim yapacaksan liman isleteceksin diye. Oyuzden surekli takibimde hisse.
    2- Turkiyede liman isletmeciligi uzerine yatirim yapmak oldukca zor ve brokrasi iceren bir durum. Ornegin Tlman in defter degeri bugun 10m usd. Bugun yeni insaa 55k dwt lik bir gemi 20m usd yapiyor. Yani yeni 1 gemiyi yarisi pesin yarisi krediyle aldigimizi var sayarisek tlman a yapilacak yatirimla anca 1 tane sifir gemi alirsin. Peki okadar armatorden neden liman isletmecisi cikmiyor? Cunku is cok karli ve herkeze yedirmiyorlar. Buyuzden borsada onumuzdeki 15 yil daha trabzon limanini kiralamis olan bir sirkete yatirim yapmak bence mantikli bir durum.
    3- Bolgede dogru duzgun uretim olmadigindan dolayi eleclenen yuk genel olarak hep ithalat yuku. (Hepsi degil ama geneli) ulkenin gidisati belli ithalat her gecen gun dusuyor. Bu ortamda yatirim yapmak beni biraz uzaklastirdi.
    4- Trabzon ve civar sehirlere dogal gaz yebi geldi sayilir (2011). Ogrencilik yillarimda gordugum limanda en cok eleclenen yuk komurdu. Cunku bolge komple komur ile isiniyordu. Limanda eleclenen yuk miktarlarini gecmise donuk 10 yil bulupda paylasabilirse birileri bu konuda daha iyi analiz yapabiliriz. Fakat hala komurden gelir umuyorsa bu liman isler zor.
    5-hisse cok pahali bir rakamdan halkarz edildi. Yanlis hatirlamiyorsam halkarz da f-k orani 10 nun uzerindeydi. Simdi 15 yil sonra limani teslim edecek olan bir sirketin mevcut karinin 10 kati para veripte ortak olunurmu bu sirkete? Olan oldu ama hisse fiyati oralarda tutunamadi.
    6- trabzon limani konum olarak cok yanlis bir yerde. Sehir merkezinin sahili liman. Koca sehirde yerkalmamis gibi liman gibi cevre kirliligine sebeb olan bir enduriyel yapinin sehrin tam merkezinde ne isi var? Arsaya konut yada is yeri imar izni cikarip satsan 2 tane daha yeni liman kurarsin trabzona. Bu sebebden 15 yildan daha erken bir surede limanin kiradan cikarilmasi riskide mevcut.
    7- liman ile kira sozlesmesi 15 yil sonra bitecek bir sirketin defter degerinin 3-4 katini oduyerek ortak olmak istemiyorum. Tamamen piskolojik bir durum.
    Sartlar boyle olunca bi tarafim hep yatirim yapmak isterken bi tarafimda en azindan bu fiyatlardan yatirim yapma diyor.
    Saygi cercevesinde yorum ve elestirilere kapim acik. Eksik gordugunuz eklemek istediginiz birsey varsa paylasin bilgi edinelim.

Yazilanlar yatirim tavsiyesi olarak gorulemez, degerlendirilemez ve kullanilamaz.

MI MAX 2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfa 393/570 İlkİlk ... 293343383391392393394395403443493 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •