Sayfa 97/178 İlkİlk ... 47879596979899107147 ... SonSon
Arama sonucu : 1419 madde; 769 - 776 arası.

Konu: Tarihte Bugün

1. Devletime 53 lira yolladım

Devletimiz 23 liralık para cezamı peşimden Berlin'e yollamış.
    Postaydı, puldu 30 da masraf etmiş. Ben de ayıp olur diye geri 53 lira yolladım.

2. Jet Serhat Turizm

Daha memleket yoluna çıkmadan arıza yapan Jet Serhat Turizm'in bahtsız yolcuları... Ha gayret! (1975-Hollanda)

3. Kars'ta yaşayan bir Alman

Ben bir Almanım, dedelerimi 93 harbinde Kars'a yerleştirmişler.
    Zamanla çoğu Almanya’ya geri dönmüş.
    Ben de 60’larda Almanya’nın yaptığı sınavlara girdim, kazanıp işçi olarak Almanya’ya gittim.
    Ama yapamadım oralarda, alışamadım.
    Geri döndüm. Hala Kars'ta yaşıyorum.

4. Nasılsın baba

Üst katta bir Türk çocuk var.Her sabah omzuma bir şaplak vurup Nasılsın baba diyor.

5. Allah’tan başka sahibimiz yok

Ben 24 yaşımda gittim Almanya’ya. İlk ayak bastığımızda denize düşmüş gibiydik. Her taraf dümdüz geldi gözüme. Trenden iner inmez, dil sorunu başladı. Çok mücadele verdik bunun için.
    45 yıl oldu Almanya’ya gideli. Benim en çok zoruma giden orada sahibimizin olmamasıydı. Bizimle birlikte fabrikada çalışan Yugoslavlar için ayda bir tercüman gelir, basını gelir dertlerini dinler, onlara destek olurdu.
    Bizim ise Allah’tan başka sahibimiz yoktu…

6. İşçilikten işletmeciliğe

İşçilikten işletmeciliğe; Export Hikmet (70'ler-Almanya)

İlk gelişlerinde "misafir işçi" olarak nitelendirilen Türkiye kökenli göçmenler sadece kalıcı olmakla kalmayıp aynı zamanda işveren konumuna da yükseldiler.
    Nitekim günümüzde büyük-küçük 95 bine yakın Türk işletmesi Almanya'da faaliyet gösteriyor ve 500 bin kişi bu işletmelerde istihdam edilmiş durumda. Söz konusu işletmelerin toplam yıllık cirosu ise 50 milyar euro.

7. Göçmen Türk kadınlar için bilgisayar kursu (80'ler-Utrecht)

Göçmen Türk kadınlar için dil kursu (1983-Rotterdam)

2005 yılında kabul edilen “Göç Yasası” göçmen işçilerin kalıcı olduğu anlayışına dayanıyordu.
    Ancak bu yasayla yapılan düzenlenmelerle göçmenlerin uyum kurslarına katılması zorunlu kılınıyor ve ikamet izinlerinin uzatılıp uzatılmaması bu kurslara bağlanıyordu.
    Uyum kursları, 45 saati yurttaşlık bilgisi ve 600 saati de Almanca dil kursu olmak üzere toplam 645 ders saatinden oluşuyordu. Katılımcılar, her ders saati için 1 euro ödüyordu.

2007 yılında kabul edilen “Vatandaşlık Yasası”na göre ise yeni gelenlere Almanca bilme zorunluluğu getirilmekte, evlilik işlemleri zorlaştırılmakta ve mevcut göçmenlerin çocuklarının bir kısmının yeterli gelire sahip olmamaları sebebiyle Alman vatandaşı olamamaları öngörülmekteydi

8. Sosyal yardımda kısıtlama

Utrecht caddelerinde alışveriş yapan Türkiye göçmeni kadınlar (1981-Hollanda)

Tüm göçmenlerin %25’ini oluşturan Türkiyeliler arasında işsizlik oranı %40’ı aşmış durumda. Her 8 Almandan biri yoksulluk sınırının altında yaşarken, her 4 göçmen işçiden biri yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Federal Alman İstatistik Dairesi’nin 2010 yılı verilerine göre göçmen kökenlilerin %26’sı yoksulluk tehlikesiyle karşı karşıya. Almanlar arasında ise bu oran %12. Göçmen işçiler sosyal haklardan, eğitim ve sağlık hakkından da eşit düzeyde faydalanamıyorlar. 2005 yılından bu yana uygulanan Harz IV adı verilen harcama, kira ve çocuk yardımını kapsayan sosyal yardım paketinin kısılması

Sayfa 97/178 İlkİlk ... 47879596979899107147 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •