Sayfa 98/178 İlkİlk ... 488896979899100108148 ... SonSon
Arama sonucu : 1419 madde; 777 - 784 arası.

Konu: Tarihte Bugün

1. Irkçı saldırılar

29 Mayıs 1993 günü, Neo-Nazizm yanlısı aşırı sağcı 4 Alman, Solingen şehrinde oturmakta olan Genç ailesinin evini kundaklamış, olayda ailenin beş bireyinin hayatını kaybetmesine sebep olmuşlardır.

Almanya’da “Yabancılar Yasası” kabul edildikten sonra, işten çıkarmalar, ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve göçmen işçilere karşı şiddet bir kere daha tırmandı. Mölln ve Solingen’de yaşanan kundaklama olaylarında ırkçıların saldırısına uğrayan 7 kişi hayatını kaybetti. 2000-2006 yılları arasında da sekiz Türkiyeli ve bir Yunan esnaf, Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) adı verilen faşist bir grup tarafından katledildi.

2. Kullan At

Alman burjuvazisi bugüne kadar kendisini palazlandıran, posasını çıkarttığı işçilerden kurtulmak, daha doğrusu işine geleni almak, işine gelmeyeni sınır dışı etmek için politikalar üretiyor.
    Öncelikli olarak göçmen işçilerin niteliğini kontrol altında tutmak için kalifiye, yüksek vasıflı işçiler tercih ediliyor. Avrupa bölgesini derinden sarsan ekonomik krizle birlikte uzun süredir işsiz kalan ve vasıfsız işçilerden kurtulmak isteniyor.

2009 yılı verilerine göre Almanya’daki göçmen işçilerin %30’u mesleksiz yani vasıfsız işçiler. Türkiyeli göçmenlerse ilk elden kapı önüne konacak işçiler arasında yer alıyorlar.

3. Benim adım Nursel

Benim adım Nursel. 4 saatte tek başıma 84 oda, 10 tuvalet, 2 mutfağı temizliyorum

4. Tulum peynirine aşermek

Tulum peyniri gelmezse öleceğim (1971 Hollanda)

5. Türkiyemspor

Türkiyemspor Berlin taraftarlarının maç coşkusu (1988-Almanya)

6. Şunlar bizimkiler değil mi?

Şunlar bizimkiler değil mi?
    Bazı adamlar vardır hani; yüzlerini görmesek de kim olduklarını biliriz... (1975-Berlin)

7. 55 yıllık göç öyküsü

55 yıllık göç öyküsüne tanıklık etmiş fotoğraflar, mektuplar, gazeteler, anılar ve eşyalar...
    Tüm yaşanmışlığı ve canlılığıyla

8. Kesin dönüş

Almanya, yabancı işçilerin geri dönüşünü teşvik etmek için 1983-84'te bir yasa çıkarmıştı.
    300 bine yakın Türk aile bu teşvikten faydalanarak vatanlarına geri dönmüştü.

Kesin dönüş yapan ailelerle dolu THY'nin Düsseldorf-İstanbul uçağı...
    Ve yüzlerde bir kavuşma tebessümü... (1984)

Sayfa 98/178 İlkİlk ... 488896979899100108148 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •