Special Days Image

Anket Sonuçlarını Gör: BORSAYA ve ÜLKEYE YüKSEK FAİZ mi VEYA YÜKSEK DöViZ KURLARI MI DAHA AZ ZARARLI? 2019!

Oylayan
57. Bu anket için oy kullanamazsınız
Multiple Choice Poll.
Sayfa 1/15 12311 ... SonSon
Arama sonucu : 119 madde; 1 - 8 arası.

Konu: BORSAYA ve ÜLKEYE YüKSEK FAİZ mi VEYA YÜKSEK DöViZ KURLARI MI DAHA AZ ZARARLI? 2019!

1. BORSAYA ve ÜLKEYE YüKSEK FAİZ mi VEYA YÜKSEK DöViZ KURLARI MI DAHA AZ ZARARLI? 2019!

BOrsanın düşüşünü yavaşlatmak ve paraşüt etkisi yaratmak için şuan bankalarında istediği gibi yüksek FAİZ mi yoksa Yüksek döviz kurları mı daha etkili olur?
    hangisi ülke ekonomisine daha az zararlı olur?

#kişisel düşüncem : Dövizin yükselmesi Faizin yükselmesinden %100daha az zararlı olur Aksine bana göre FAYDALI bile olabilir.
    NEDENLERİM:

#1: Yüksek faiz ile işletmeler yüksek borçlanır ve bu DOLAYLI ve dogrudan olarak ENFLASYON yaratır
    #2: YÜKSEK faiz bizlerin ödedikleri vergilerin faize gitmesini ve yurtiçine giren dövizin çıkarken fazlasıyla çıkmasını sağlar
    #3: YÜKSEK döviz kurları borsamızın ve ekonomimizin ucuz olduğu etkisi yaratır ve daha ÇOK YABANCI yatırımcı çekeriz
    #4: Yüksek faiz olmazsa bir şekilde işletmeler daha rahat borçlanır.aynı şekilde bireylerde rahat borçlanır ancak yükselen kur ile birlikte giderse DIŞ harcamalar düşer ve Yurtdışına daha az döviz çıkar.
    #5: Yüksek DÖviz olursa ithal ÜRÜNLER daha az satılır CARİ açık düşer ve bu ithalata dayalı ürünlerin daha az tüketilmesini ve ithal ürün getirenlerin daha az kazanmasına sebep olur.
    #6: Serbest piyasa koşullarında Döviz kuırlarına faiz ile müdahale olmaz olmamalı çünkü piyasanın işleyişi açısından zararlı sonuçlar doğurur.

Doğru yazmışsın.

Dünya parasının değerini düşük tutma kavgası veriyor.

Bir bildikleri var.

Dolar çıksın, faiz düşsün
    Yazdıklarım, paylaştıklarım yatırım tavsiyesi değildir, herkes kendi kararını verir.

3. küçük iki GRAFİK ekliyorum bu grafikte sizce gidişat nasıl olur?

AKBNK_USD_LOG:

YKBNK_USD_LOG_:

Logaritmik grafikler gerçek REEL getiri ve düşüşleri net gösterdiği kullanıldı.
    KUZEY KORE sağolsun DOların belki 6TL olmasını engelleyecek tep neden şuan için.

4.  Alıntı Originally Posted by 0101 Yazıyı Oku
    Doğru yazmışsın.

Dünya parasının değerini düşük tutma kavgası veriyor.

Bir bildikleri var.

Dolar çıksın, faiz düşsün
    Parasının fiyatını düşürmeye çalışan ülkeler cari fazla veren ülkeler. Bizim gibi ülkeler değil.

Bütün dünyaya telefon, araba, teknoloji satan ülkelerin işine yarar paralarının değer kaybetmesi. Bizim gibi ithalat ile büyüyen ve cari açık veren ülkelerdeki sonucu halkın fakirleşmesidir.

Adam iş bulamıyor, işsiz. Bir de dolar fırlasın, açlıktan gebersin ondan sonra. Bizdeki sonucu bu.

Daha önce denendi ama bizim hafızamız zayıf. Bir daha deneyip bir daha kaybedeceğiz. Daha iyi kaybedeceğiz. Ama yine anlamayacağız.

Patrick ustat;
    Paranin degeri dusuk olunca ihracatin artar ithalatin azalir.
    1850 yilindan beri dunya bu metotla yasar.

Baska yolu da yok.

Asgari ücret dolar bazinda ne kadar yuksek ise yurt dışına ihracatin o kadar zorlaşır.
    Çunku sen emek-yogun isler yapıyorsun.

Malının ucuzluguyla bogaz tokluğuna rekabet etmek zorundasın.
    Yazdıklarım, paylaştıklarım yatırım tavsiyesi değildir, herkes kendi kararını verir.

6. Kardeş bu mesele faiz/döviz meselesi değiiil. Hatan burada. Eğitim meselesi, liyakat meselesi. Şimdi siyaset yapıyorum diye yine ceza alacağım Yeri burası değil.

Onu arttırdım, onu azalttım hop şıppadanak sihirle düze çıkabilseydik şimdiye kadar çıkardık zaten. Daha önce denendi diyorum.
    Son düzenleme : Patrick Bateman; 16-04-2017 saat: 00:28.

Yahu ülkede tasarruf açığı var ve siz o azıcık tasarrufu bile enflasyon altı faizle cezalandırmaya çalışıyorsunuz. Anlamayanlar için söyliyeyim MB nız Dolar , Euro, Japon Yeni falan basamaz ama istediği kadar Tl basar. 500 milyar Usd dış borc neyle ödenecek bekleyin anlarsınız.

Dış ticaret açığını kapatmanın tek kalıcı yolu ihracati artirmak,
    ithalati artirmamak mümkün ise azaltmak.

Bu hedefe ulaşmanın araçlarından biri de
    TL değerinin bilerek düşük tutulmasi

Bunu anlamayacak ne var ?

Burası borsa forumu.
    Siyaset yeri zaten değil.
    Burada kâr için varız şan için değil.

Kârlı yatırımlar dilerim

Sayfa 1/15 12311 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •