Sayfa 124/2118 İlkİlk ... 24741141221231241251261341742246241124 ... SonSon
Arama sonucu : 16944 madde; 985 - 992 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1. Ağzınıza sağlık Sn Deniz keşke bu ülkeyi yönetenler de bizler gbi düşünse

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Tek sorun enflasyon değil ki.Cari açık,dış ticaret açığı,bozulan kamu maliyesi,verimsiz yatırımlar,borç batağına batmış şirketler,eriyen rezervler,yüksek işsizlik,çökmüş adalet sistemi,perişan eğitim sistemi...Hepsi bir bütün ve birbirini etkiliyor.Enkaz haline dönüşmüş ekonomiyi toparlamak ve yeniden rayına sokmak için sadece para politikasından maliye politikasına çok ayaklı dört dörtlük bir ekonomik program hazırlamak da yetmez aynı zamanda uygun yatırım ortamı sağlamak için hukukun üstünlüğü,bağımsız ve tarafsız yargı için adalet ayağında ,ve nitelikli işgücünü yetiştirmek için nitelikli eğitim gibi alanlarda da yapısal reformlar yapmak gerekir.Türkiyeyi işleyen bir kurallar ve kurumlar ülkesi haline getirmek gerekir.
    Restorasyonu sağlayacak ekonomik programın 24 Ocak 1980'de veya 2001 yılında olduğu gibi çok kapsamlı ve hiç bir şeyi dışarıda bırakmayacak kadar kapsamlı olması gerekir.Ben böyle bir programı hazırlama görevi üstlensem herhalde 70-80 sayfadan aşağı olmaz ama sadece ana fikrini ve temel bazı yapılması gerekenleri yazmakla yetineyim.

-Ana hedef Türkiye ekonomisini bu bataktan çıkarmak için toplumu tüketim toplumu olmaktan çıkartıp,ürettiği kadar tüketen bir toplum haline dönüştürmek olmalı,üretim ekonomisine ağırlık verip arzın arttırılması suretiyle enflasyonla mücadele konusunda da avantaj kazanmak olmalı.

-Denetleyici ve düzenleyici kurumlara işinin ehli,liyakat sahibi kişiler atanmalı ve görev süresi sonuna kadar görevden alınamamalı.Bu kapsamda başta Merkez Bankası,SPK,BDDK ,Rekabet Kurulu,gibi kurumların dışında vergileri toplayan Gelirler Genel Müdürlüğü de bağımsız olmalı,yaptıkları işler için Meclis'in ilgili komisyonlarına rapor vermeliler.

-Kamu harcamaları şeffaf olmalı,hesap verilir olmalı,halktan toplanan vergilerle ilgili yapılan bütün harcamalar internet ortamında kalem kalem görülebilmeli.

-Kamu harcamalarında israf durdurulmalı,döviz kazandırıcı olmayan bütün kamu yatırımları durdurulmalı,devlet teşvikleri sadece ihracata yönelik üretim yapanlara,yüksek teknolojili ve yüksek katma değerli üretim yapanlara ve tarım ile hayvancılık üretimine yönlendirilmeli.

-Ülkenin ekilmeyen milyonlarca hektar toprağında üretim yapılabilmesi için gerekli tedbirler alınmalı,gerekirse bu topraklar ihaleye çıkılarak,üretim yapacaklara kiralanmalı geliri üretim yapanlarla toprak sahipleri arasında paylaştırılmalı,meralarda kesinlikle yapılaşmaya izin verilmemeli,bütün tarımsal alanlar için ziraat mühendisi istihdam edilmeli,bu suretle tarım ve hayvancılık üretimi ve arzı arttırılmalı,üretimin hızlı ve firesiz bir şekilde büyük şehirlere ulaştırılması için devletin kooperatifleşme ve depolanmasında köylüye destek sağlanması.

-Merkez Bankası faizlerinin reel olması ve alınan mesafeye göre sık sık güncellenmesi

-Vergi reformu yapılması,dolaylı ve dolaysız vergilerin dengelenmesi

-Türkiye'nin en önemli avantajlarından biri olan turizm gelirleri için kesinlikle doğanın tahrip edilmesine ve buralarda yapılaşmaya ,doğayı kirleten sanayi tesisler kurulmasına izin verilmemesi,kültür ve tarihsel varlıklarının korunmasının güvence altına alınması

-Tabii,bu zamana kadar yapılan bol keseden harcamalar için acı ilaç da gerekiyor maalesef.Önce devlet harcamalarını kısıp,en az %5 faiz dışı fazla verecek ve borcunu azaltacak,sosyal harcamalarını en az yarı yarıya kısacak,ekonomi düzlüğe çıkana kadar Somali'den Kolombiya'ya kadar geniş bir coğrafyada yaptığı harcamaları ,yardımları durduracak.Çalışanlara ücret zamlarını hedeflenen enflasyon kadar yapacak,devletin gelirini azaltıcı sübsvansiyonları ekonomi düzlüğe çıkana kadar yapmayacak.

-Enerji üretiminde yenilenebilir enerji üretimine ağırlık verilecek,üretimde 15 yıl önce %30 iken şimdi %70'e kadar çıkan girdi ara madde için için burada üretimi teşvik edecek ithal girdi yüzdesini azaltacak yönlendirmeler yapacak,döviz kurlarının burada üretim yapıldığında rekabet gücünü kaybetmeyecek seviyenin üzerinde tutulmasına destek verilecek.

-Banka kredilerinin sanayi yatırımlarına yönlenmesi için,tüketici kredilerine frenleyici bir oranda vergi koymak,konut otomobil gibi satın almalarında tüketici kredilerinin payının azalması nedeniyle iç pazarın daralacak olması nedeniyle firmaların satışlarını ihracata yönlendirmesi ve bu sırada kurların da ihracatta rakip ülkelerle rekabet edecek seviyede tutulması.

Tabii daha çok şey yazılabilir,bunlar onlardan sadece bazıları..
    tşkler.........

Haftaya bakış ve önemli gündem maddeleri

Önümüzdeki hafta global piyasalarca önemli olarak;ABD'den Pazartesi günü perakende satışlar ve iş stokları,Salı günü sanayi üretimi,imalat üretimi ve kapasite kullanım oranı,NAHB konut piyasa endeksi,Çarşamba günü inşaat izinleri ve inşaat başlangıçları,Perşembe günü önce göstergeler endeksi verileri gelecek.

Önümüzdeki hafta Çin'den;İkinci çeyrek büyüme oranı,sanayi üretimi ,perakende satışlar ve sabit varlık yatırımları ,Salı sanayi kapasite kullanım oranı verileri gelecek.

Önümüzdeki hafta Euro bölgesinden;Pazartesi günü dış ticaret dengesi,Salı günü enflasyon,Çarşamba cari denge,Perşembe tüketici güveni verileri gelecek.

Önümüzdeki hafta içeriden bizim için önemli veriler ise;Pazartesi işsizlik,Haziran ayı bütçe dengesi,Salı sanayi üretimi ,kısa vadeli borçlar,Çarşamba uluslararası yatırım pozisyonu verileri gelecek.

Global piyasalar için önümüzdeki haftanın en önemli gündem maddesi şüphesiz Fed başkanı Powell'ın 17 Temmuz Salı günü Senato Bankacılık Komitesi,18 Temmuz Çarşamba günü Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesine Fed'in para politikasıyla ilgili sunum yapması ve sonrasında kongre üyelerinin sorularını cevaplandırması olacak..Powell'ın burada söyledikleri global piyasalardaki fiyat oluşumlarına doğrudan, birinci derecede etkili ve belirleyici olacak.

4.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Tek sorun enflasyon değil ki.Cari açık,dış ticaret açığı,bozulan kamu maliyesi,verimsiz yatırımlar,borç batağına batmış şirketler,eriyen rezervler,yüksek işsizlik,çökmüş adalet sistemi,perişan eğitim sistemi...Hepsi bir bütün ve birbirini etkiliyor.Enkaz haline dönüşmüş ekonomiyi toparlamak ve yeniden rayına sokmak için sadece para politikasından maliye politikasına çok ayaklı dört dörtlük bir ekonomik program hazırlamak da yetmez aynı zamanda uygun yatırım ortamı sağlamak için hukukun üstünlüğü,bağımsız ve tarafsız yargı için adalet ayağında ,ve nitelikli işgücünü yetiştirmek için nitelikli eğitim gibi alanlarda da yapısal reformlar yapmak gerekir.Türkiyeyi işleyen bir kurallar ve kurumlar ülkesi haline getirmek gerekir.
    Restorasyonu sağlayacak ekonomik programın 24 Ocak 1980'de veya 2001 yılında olduğu gibi çok kapsamlı ve hiç bir şeyi dışarıda bırakmayacak kadar kapsamlı olması gerekir.Ben böyle bir programı hazırlama görevi üstlensem herhalde 70-80 sayfadan aşağı olmaz ama sadece ana fikrini ve temel bazı yapılması gerekenleri yazmakla yetineyim.

-Ana hedef Türkiye ekonomisini bu bataktan çıkarmak için toplumu tüketim toplumu olmaktan çıkartıp,ürettiği kadar tüketen bir toplum haline dönüştürmek olmalı,üretim ekonomisine ağırlık verip arzın arttırılması suretiyle enflasyonla mücadele konusunda da avantaj kazanmak olmalı.

-Denetleyici ve düzenleyici kurumlara işinin ehli,liyakat sahibi kişiler atanmalı ve görev süresi sonuna kadar görevden alınamamalı.Bu kapsamda başta Merkez Bankası,SPK,BDDK ,Rekabet Kurulu,gibi kurumların dışında vergileri toplayan Gelirler Genel Müdürlüğü de bağımsız olmalı,yaptıkları işler için Meclis'in ilgili komisyonlarına rapor vermeliler.

-Kamu harcamaları şeffaf olmalı,hesap verilir olmalı,halktan toplanan vergilerle ilgili yapılan bütün harcamalar internet ortamında kalem kalem görülebilmeli.

-Kamu harcamalarında israf durdurulmalı,döviz kazandırıcı olmayan bütün kamu yatırımları durdurulmalı,devlet teşvikleri sadece ihracata yönelik üretim yapanlara,yüksek teknolojili ve yüksek katma değerli üretim yapanlara ve tarım ile hayvancılık üretimine yönlendirilmeli.

-Ülkenin ekilmeyen milyonlarca hektar toprağında üretim yapılabilmesi için gerekli tedbirler alınmalı,gerekirse bu topraklar ihaleye çıkılarak,üretim yapacaklara kiralanmalı geliri üretim yapanlarla toprak sahipleri arasında paylaştırılmalı,meralarda kesinlikle yapılaşmaya izin verilmemeli,bütün tarımsal alanlar için ziraat mühendisi istihdam edilmeli,bu suretle tarım ve hayvancılık üretimi ve arzı arttırılmalı,üretimin hızlı ve firesiz bir şekilde büyük şehirlere ulaştırılması için devletin kooperatifleşme ve depolanmasında köylüye destek sağlanması.

-Merkez Bankası faizlerinin reel olması ve alınan mesafeye göre sık sık güncellenmesi

-Vergi reformu yapılması,dolaylı ve dolaysız vergilerin dengelenmesi

-Türkiye'nin en önemli avantajlarından biri olan turizm gelirleri için kesinlikle doğanın tahrip edilmesine ve buralarda yapılaşmaya ,doğayı kirleten sanayi tesisler kurulmasına izin verilmemesi,kültür ve tarihsel varlıklarının korunmasının güvence altına alınması

-Tabii,bu zamana kadar yapılan bol keseden harcamalar için acı ilaç da gerekiyor maalesef.Önce devlet harcamalarını kısıp,en az %5 faiz dışı fazla verecek ve borcunu azaltacak,sosyal harcamalarını en az yarı yarıya kısacak,ekonomi düzlüğe çıkana kadar Somali'den Kolombiya'ya kadar geniş bir coğrafyada yaptığı harcamaları ,yardımları durduracak.Çalışanlara ücret zamlarını hedeflenen enflasyon kadar yapacak,devletin gelirini azaltıcı sübsvansiyonları ekonomi düzlüğe çıkana kadar yapmayacak.

-Enerji üretiminde yenilenebilir enerji üretimine ağırlık verilecek,üretimde 15 yıl önce %30 iken şimdi %70'e kadar çıkan girdi ara madde için için burada üretimi teşvik edecek ithal girdi yüzdesini azaltacak yönlendirmeler yapacak,döviz kurlarının burada üretim yapıldığında rekabet gücünü kaybetmeyecek seviyenin üzerinde tutulmasına destek verilecek.

-Banka kredilerinin sanayi yatırımlarına yönlenmesi için,tüketici kredilerine frenleyici bir oranda vergi koymak,konut otomobil gibi satın almalarında tüketici kredilerinin payının azalması nedeniyle iç pazarın daralacak olması nedeniyle firmaların satışlarını ihracata yönlendirmesi ve bu sırada kurların da ihracatta rakip ülkelerle rekabet edecek seviyede tutulması.

Tabii daha çok şey yazılabilir,bunlar onlardan sadece bazıları..
    Ne guzel ozetlemissiniz. Tebrikler..

SM-G610F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Buradaki yorum ve önerilerim sadece kendimi bağlar. Hiç bir kişi veya kurum için yatırım tavsiyesi değildir. Yatırım araçlarında vahşi doğa kuralı geçerlidir. Yatırım tercihin acvı veya av olması sağlar.

Monday July 16 2018 Actual Previous Consensus

05:00 AM
    CN
    Fixed Asset Investment (YTD) YoY JUN 6%
    6.1% 6%
    CN
    GDP Growth Rate QoQ Q2 1.8%
    1.4% 1.6%
    CN
    GDP Growth Rate YoY Q2 6.7%
    6.8% 6.7%
    CN
    Industrial Production YoY JUN 6%
    6.8% 6.5%
    CN
    Retail Sales YoY JUN 9%
    8.5% 8.8%

Dünyanın en büyük emtia kullanıcısı ve fabrikası Çin'de perakende satışlar beklentinin üstünde gelirken,sanayi üretimi beklentinin altında kaldı,sabit varlık yatırımları ve yıllık gsyih büyüme oranı beklentiler doğrultusunda geldi.

https://www.cnbc.com/2018/07/16/chin...trade-war.html

China says its second-quarter GDP growth was 6.7%, meeting expectations

China posted second-quarter GDP growth reading of 6.7 percent on Monday amid escalating trade tensions.
    Beijing's official GDP figures are closely watched as an indicator of the health of the world's second-largest economy, but many outside experts have long expressed skepticism about the veracity of China's reports.

Ancak dışarıdaki birçok uzman, Çin raporlarının doğruluğu konusunda uzun zamandır şüpheleri dile getiriyorlar.

Monday July 16 2018 Actual Previous Consensus
    03:30 PM
    US
    Retail Sales MoM JUN 0.5%
    1.3% ® 0.5%
    US
    Retail Sales YoY JUN 6.6%
    6.5% ® +
    US
    Retail Sales Ex Autos MoM JUN 0.4%
    1.4% ® 0.4%

Perakende satışlar verisi beklentileri karşıladı,bir önceki ayın verisi aylık %0.8 artıştan %1.3'e,yıllık %5.9 artıştan %6.5 artışa yukarı yönde revize edildi.Yeni veriyle birlikte perakende satışlarda yıllık artış %6.6'ya yükseldi.

7.  Alıntı Originally Posted by stonhand Yazıyı Oku
    Merkezin 500 milyon dolar ihalesi varmış, adamlar 1 ay 3 ay ve 6 ay kuru bağladılar merkeze e tabiki dolara verecekler o saatte ne yapsınlar. Şimdi ver gelsin 5 üzerine hacı dayııııııı acıma.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) TL uzlaşmalı vadeli döviz
    satım ihalelerine toplam 1 milyar 129 milyon dolar teklif geldi
    1 Ay vadeli ihalede teklif 665 milyon dolar, gerçekleşen tutar 300
    milyon dolar oldu. İhalede ortalama fiyat 4,88177, en düşük fiyat
    4,88000, en yüksek fiyat 4,88520, tekliflerin ortalama fiyatı 4,87510
    oldu.
    3 Ay vadeli ihalede teklif 239 milyon dolar, gerçekleşen tutar 100
    milyon dolar oldu. İhalede ortalama fiyat 5,00973, en düşük fiyat
    5,00760, en yüksek fiyat 5,01610, tekliflerin ortalama fiyatı 4,99849
    oldu.
    6 Ay vadeli ihalede teklif 225 milyon dolar, gerçekleşen tutar 100
    milyon dolar oldu. İhalede ortalama fiyat 5,21252, en düşük fiyat
    5,20500, en yüksek fiyat 5,28570, tekliflerin ortalama fiyatı 5,19158
    oldu.
    Yapılan butür işlemlerden MB sının geçen sen 19 milyar lira zarar yazdığı doğru mu?
    Doğru ise; busene de benzer bir borç mu yazacak?
    Bilançosunu kıyaslamalı incelediniz mi hiç?
    Yatırım tavsiyesi değildir.

8.  Alıntı Originally Posted by şahit Yazıyı Oku
    Yapılan butür işlemlerden MB sının geçen sen 19 milyar lira zarar yazdığı doğru mu?
    Doğru ise; busene de benzer bir borç mu yazacak?
    Bilançosunu kıyaslamalı incelediniz mi hiç?
    Şimdi aklıma geldi.
    Bu ondokuzu altın alıp kasaya atsaydı daha faydalı olmazmıydı diye.
    Yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 124/2118 İlkİlk ... 24741141221231241251261341742246241124 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •