Sayfa 1359/2115 İlkİlk ... 359859125913091349135713581359136013611369140914591859 ... SonSon
Arama sonucu : 16916 madde; 10,865 - 10,872 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    ECB den ciddi adım atmasını beklemiyorsunuz anladığım kadarıyla ÜFE TÜFE yansıması olmadığı için doğru anlamışım değil mi
    ECB de faiz artıracak ama Fed'e göre politika faizi oldukça düşük kalacak,aradaki şu andaki marj daha da açılacak gibi gözüküyor.ECB'nin masasında Ukrayna'nın işgali sonrası boğuştuğu krizler,dışarıya enerji bağımlılığı,bölge ekonomisinin kuvvetli bir ihtimalle resesyona girmesi gibi başlıklar var ama daha başka zorluklar da var,ayrıca enflasyonun çok büyük ölçüde arz kaynaklı olması talep kaynaklı enflasyon etkisinin az olması da ECB'ye biraz zaman kazandırıyor..Fed ABD'nin ekonomisi ile ilgili kararlar alıyor ama ECB'nin aldığı kararlar çok sayıda avrupa ülkesini etkiliyor.Özellikle kuzey ve güney kanadının ülkeleri arasında çıkar çatışması ve karar mekanizmasında bunun getirdiği zorluklar var.Güney avrupa ülkeleri başta italya,ispanya,yunanistan yüksek borçluluk oranları nedeniyle gevşek para politikasının devamını istıyorlar.Macaristan,polonya,slovakya gibi doğu avrupa ülkelerinden de destek görüyorlar.

2. Deniz Hocam değerli yazılarınız için elinize yüreğinize sağlık. Hocam anladığım kadarıyla borsalar ve altın çökecek peki borsalar ve ons altının zamansal olarak ne zaman yükselişe geçer ons altında bizim bistte sizce dipler nereleri? Teşekkürler...

Thursday July 14 2022 Actual Previous Consensus Forecast
    03:30 PM
    US
    PPI MoM JUN 1.1%
    0.9% 0.8%
    03:30 PM
    US
    PPI YoY JUN 11.3%
    10.9% 10.7%

Üretici fiyat endeksi verisi de piyasa analistlerinin tahmininin üzerinde geldi.

Alıntı Originally Posted by cevdet _060 Yazıyı Oku
    Deniz Hocam değerli yazılarınız için elinize yüreğinize sağlık. Hocam anladığım kadarıyla borsalar ve altın çökecek peki borsalar ve ons altının zamansal olarak ne zaman yükselişe geçer ons altında bizim bistte sizce dipler nereleri? Teşekkürler...
    Enflasyon,gsyih büyümesi,işsizlik oranları gibi temel makroekonomik veriler için bir hesaplamaya dayalı olarak gelecek öngörüsü yapmak mümkün,isabetli bir şekilde tahmin etmek mümkün.

Ama piyasa hareketleri rasyonel değildir,içinde insan psikolojisi vardır,milyonlarca oyuncunun ya da yatırımcının-doğru ya da yanlış- kararlarının bileşkesi olarak hareket eder.Tabii işleyen bir regülasyon olduğu,insider hareketlerinin ve manipülasyonun olmadığı bir piyasa ,yeterince derin ve az sayıda oyuncunun yön veremediği bir piyasa olduğu varsayımıyla.

Küresel borsalar için söyleyebileceğim şey ,istatistiksel olarak borsa ortalamasının altı F/K oranlarında yatırım yapılabilir seviyeleridir.Faiz eğer pozitif bölgeye geçerse ve merkez bankası bilançosu yeterince daraltılırsa ,küresel borsalar şu andaki aşırı primini geri verip ortalamaların altına gelebilir,yapılmaz ise ortalamaların üzerinde kalmaya devam ederler.
    Bizim borsamız ise üst paragraftaki temel şartı sağlamadığı ve bilançolarda uluslararası muhasebe standartları uygulanmadığından her seviyeye çıkabilir ya da inebilir.

Ons altın uzun zamandır genel kabul görmüş varsayımlara göre hareket etmiyor.Niye böyle ,ikna edici bir açıklama yok.Belki büyük merkez bankaları ve büyük yatırım bankaları gibi büyük piyasa oyuncuları altının fiyat hareketinde belirleyici oluyordur.İlerideki bir tarihte belki öğrenmiş oluruz.

5. Teşekkürler...puan veremiyorum oradan dönüş yapayım dedim, buradan da yazıp uzatmak istemedim ama, aynısı bana yapıldığında rahatsız olduğum aklıma geldi. Saygılar

-EUR/USD

Last | 9:33 AM EDT
    0.9957
    down-0.0103 (-0.9945%)

Üretici fiyat endeksi verisiyle parite 1'in altına sarktı.

https://pbs.twimg.com/media/FXoP3lBV...jpg&name=small

-Türkiye CDS:896.7

-Dolar endeksi 108.87

https://www.investing.com/central-ba...d-rate-monitor

-27 Temmuz toplantısında Fed'den 100 baz puan faiz artırımı beklentisi %86.3'e yükselmiş.

-Bayram tatili nedeniyle merkez bankasının haftalık para istatistikleri verisi gelecek hafta yayınlanacak.
    Son düzenleme : deniz43; 14-07-2022 saat: 16:55.

Alıntı Originally Posted by Achiles Yazıyı Oku
    Teşekkürler...puan veremiyorum oradan dönüş yapayım dedim, buradan da yazıp uzatmak istemedim ama, aynısı bana yapıldığında rahatsız olduğum aklıma geldi. Saygılar
    Ben de nezaketiniz için teşekkür ederim.

8.  Alıntı Originally Posted by HURKUŞ Yazıyı Oku
    Deutsche Markı hatırlayalım.Genç 35 yaş altı pek Mark kullanmamıştır.

Tarihi dolar ve mark paritesi özellikle 2.dünya savaşı sonrası referans alınırsa 1950 li yıllarda 1 usd 4.20 Alman Markı olarak başlamış.

https://marcuse.faculty.history.ucsb...s/currency.htm

Alman markı, AB'nin ortak birimi Euro'nun kullanlmasıyla birlikte 1999'dan 2002 yılına kadar Euro ile beraber kullanılsa da 2002'den bu yana Alman Markı kullanılmamaktadır. Alman markı Euro'ya çevrilirken 1.95 Alman Markı=1 Euro olarak çevrilmiştir.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Alman_mark%C4%B1

Farz edelim Almanya-Avrupa resesyona girdiğini kabul edelim bu seneki kış.
    Markı Euroya geçtiği 2001 yılındaki fiyatı 2.06 ile 1985 yılında gördüğü 2.95 değeri aralığına kadar çekilmesi beklenebilir.
    1 Usd- 4.20 Mark -1950
    1 Usd- 2.95 Mark- 1985
    1 Usd- 2.06 Mark- 2001

Farz edelim.
    Mark ın 1985 yılındaki 2.95 Mark 1 Usd değerine çekilmesi demek 89 Pfening kaybı demek oda yaklaşık %30 daha kayıp demek.
    Avrupanın yaşayacağı krize bağlı olarak.
    (1.95/2.95)=0.66 ya kadar yolu var artık Euro nun dolar karşısında.

1985 yılı referans alınırsa.

Burada yazılı kalsın zaman bakalım ne gösterecek.
    Önce bir sistem kur.
    Sen sadece sistemi denetle yeter.

Sayfa 1359/2115 İlkİlk ... 359859125913091349135713581359136013611369140914591859 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •