Sayfa 15/2113 İlkİlk ... 5131415161725651155151015 ... SonSon
Arama sonucu : 16898 madde; 113 - 120 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1.  Alıntı Originally Posted by ugolnili Yazıyı Oku
    bu konuda yapılabilecekleri ya çok başladığımız için ya da pek az yaptığımız için
    cari açığı düşüremiyoruz
    1-yenilenebilir enerji kaynaklarına daha çok yatırım yapılmalı(özellikle güneş ve rüzgar enerjisi)
    2-bazı önemli israflar engellenmeli ,örneğin bina cephe ve çatılarından gelen ısık kaybı engellense senelik en az 10 milyar kayıp engelleniyor ve petrol ve doğal gaz ithalatımız düşüyor
    3-teknolojiye yatırım,örneğin kimse vestelin ürettiği cep telefonunu kimse almak istemiyor ya Apple ya da Samsung alıyor herkes....sadece cep tlf u için milyarlarca dolar veriyoruz her sene..
    4- gereksiz ithalata ek vergi konup engellenmeli ne işi var Hindistan malı kurşunkalemin kırtasiyelerde...
    5- ATIK TOPLAMA İŞİ daha fazla önemsenmeli,sadece senelik toplanamayan kağıt 5 milyar tl ...
    6-doğal kaynaklarımızı en önemlisi madenlerimizi daha etkin değerlendirmek ,sadece bor dan yüzmilyarca dolar yapabiliriz işlemesini bilirsek.......
    ardon 2 numaradaki ısı kaybı olacak

2. Sayın deniz43 ün bugün kü ABD TÜFE verisi hakkında bir öngörüsü var mıydı? Ben göremedim. Öncü verilerin sonradan geldiği aylarda öngörüde bulunmuyor. Öyle bir dönemdir belki de.

3. Eskiden Deniz, amerika enflasyon verisi tahminleri yapardı.
    Son dönemlerde denk gelmedim.

Petrol geçen ay bayağı bi zamlanmış.
    Lakin çıkışı geri almış gibi.
    Bu vride petrolden gelen + nın önüzdeki veride buharlaşması sözkonusu mu?
    Veya enflasyon arttı diye tekrar petrol yukarı çıkar mı?
    Bu ekonomi amma da karışık bişey. Domino taşları gibi. Bir dokun, bin ses gelsin.

Bu arada pişti olmuşuz.
    Yatırım tavsiyesi değildir.

Alıntı Originally Posted by RONİN Yazıyı Oku
    Sayın deniz43 ün bugün kü ABD TÜFE verisi hakkında bir öngörüsü var mıydı? Ben göremedim. Öncü verilerin sonradan geldiği aylarda öngörüde bulunmuyor. Öyle bir dönemdir belki de.
    Hissenet blogumda bir tahminde bulunmuştum:

http://www.hisse.net/topluluk/entry....432#comment432

-Bugün piyasalar açısından hareketli bir gün olacak,önce bizde sabah Aralık ayı cari açık verisi gelecek,Hazine 15.4 milyar tl'lik borç itfasını yapacak,öğleden sonra da global piyasaların heyecanla beklediği ABD'den gelecek enflasyon verisi açıklanacak.Öğleden sonra ABD'den açıklanacak bir diğer önemli veri de perakende satışlar verisi olacak.
    Dün çok sayıda arkadaş özel mesaj ile enflasyon verisi hakkında tahminimi sordu.Daha önce de ifade ettiğim gibi enflasyon verisi yayınlanan veriler içinde tahmini en yüksek sapma gösteren veri.Bunun nedeni enflasyonu oluşturan çok fazla sayıda değişken var ve bunların hepsine dışarıdan ulaşabilmek mümkün olmuyor,hesaplamamın boş kalan yerlerini uzun yıllar istatistiklerini ve önceki aylardan gelen trendi içererek oluşturduğum ampirik formüllere göre yapıyorum.Bu yüzden örneğin gsyih veya işsizlik gibi verilerde tam isabet tahmin yapılabilirken enflasyon verilerinde tahmin ile gerçekleşen arasında sapma ihtimali diğer verilere göre daha yüksek oluyor.Bu ayın verisinin ne geleceğini hesaplamada ilave bir zorluk daha var,her zaman enflasyon verisinden önce yayınlanan üretici fiyat endeksi verisi bu sefer daha sonra Perşembe günü yayınlanacak,bu ayın enflasyon verisinin tahmininde bu verideki bilgileri kullanmak mümkün olmayacak.Yine de elde olanlarla bir tahmin yapmak gerekirse ben de piyasa gibi çekirdek enflasyonda %0.2 artış bekliyorum,buna karşı manşet enflasyonda piyasanın %0.3 aylık artış beklentisi varken ,benim tahminim bu artışın daha yüksek %0.4-%0.5 olacağı şeklinde.
    Aylık bazda kuvvetli bir enflasyon verisi gelse de,yıllık bazda enflasyon ,baz etkisiyle düşecek çünkü geçen yılın Ocak ayında son 9 yılın en yüksek aylık artışı %0.6 olmuştu.Muhtemelen veri açıklandıktan sonra verinin bu bölümüne odaklanıp enflasyonda yükseliş tehlikesi olmadığını ifade eden ve algıları bu yönde yönlendirmek isteyecek piyasa yapıcıları olacaktır ama bu fotoğrafın sadece bir bölümünü gösterip diğer kısmını gizlemek olacaktır.Çünkü bugün gelecek 12 aylık enflasyon verisi aynı zamanda son 6 aylık enflasyon verisi olacak zira bu 12 ayın ilk 6 ayında üretilen enflasyon kümülatif %0,tüm enflasyon ikinci 6 aylık dönemde üretilmiş durumda.Bu da, örneğin bugün yıllık enflasyon %1.8'e ya da %1.9'a gerilerse bile ''ekonominin mevcut dinamiklerinde bir değişiklik olmaması durumunda'' bu sefer bugünün tersine işleyecek baz etkisiyle eski rakamlar seriden çıktıkça 6 ay boyunca yıllık enflasyonun sürekli artarak 6 ay sonra Ağustos ayında enflasyonun bugün gelecek yıllık enflasyonun kabaca 2 katına, %3.6-%3.8 civarlarına yükselme projeksiyonunu yani enflasyonun aslında çoktan geldiğini güçlü bir yükseliş trendinde olduğunu ifade ediyor.
    Daha önce de bu konuya değinmiştim ,global piyasalar için çok önemli' benchmark' olduğu için , veri geldikten sonra konuyu yeniden işleyeceğim .

5.  Alıntı Originally Posted by şahit Yazıyı Oku
    Eskiden Deniz, amerika enflasyon verisi tahminleri yapardı.
    Son dönemlerde denk gelmedim.

Petrol geçen ay bayağı bi zamlanmış.
    Lakin çıkışı geri almış gibi.
    Bu vride petrolden gelen + nın önüzdeki veride buharlaşması sözkonusu mu?
    Veya enflasyon arttı diye tekrar petrol yukarı çıkar mı?
    Bu ekonomi amma da karışık bişey. Domino taşları gibi. Bir dokun, bin ses gelsin.

Bu arada pişti olmuşuz.
    Peki arkadaşlar, dolar ile endeks arasında kolerasyon yok diyorlardı endeks de düşüyor dolar da düşüyor

[device_name] cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6.  Alıntı Originally Posted by zebetosu Yazıyı Oku
    Peki arkadaşlar, dolar ile endeks arasında kolerasyon yok diyorlardı endeks de düşüyor dolar da düşüyor
    .
    Siz benden çok yaşayacaksınız

bende GRAFİK HAZIRLIYORDUM ..

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Hissenet blogumda bir tahminde bulunmuştum:

http://www.hisse.net/topluluk/entry....432#comment432

....
    Daha önce de bu konuya değinmiştim ,global piyasalar için çok önemli' benchmark' olduğu için , veri geldikten sonra konuyu yeniden işleyeceğim .
    teşekkürler deniz hocam.
    ben de bu yorumu arıyordum.
    zulüm ile abad olanın ahiri berbat olur.

8.  Alıntı Originally Posted by zebetosu Yazıyı Oku

[device_name] cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Enslaysonun pörtlemesi için 2-3 ay daha zamanları varmış gibi anladım ben.
    Bu da kısa vadede zamanları var anlamına geliyor.

Bizim endekste mal yabancının elinde.
    Kafasına sıkıp çıkmayı düşünmüyorsa, endeks ile dövizi beraber yükseltebilir.
    Önemli ve gösterge olan bizim tahvil faizleri bence.
    Yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 15/2113 İlkİlk ... 5131415161725651155151015 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •