Sayfa 182/2111 İlkİlk ... 821321721801811821831841922322826821182 ... SonSon
Arama sonucu : 16888 madde; 1,449 - 1,456 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1. Kamu hizmet ve harçlarının enflasyon hesabında doğrudan katılımı var mı hocam ? Yoksa dolaylı yoldan mı etki ediyor?

Alıntı Originally Posted by tospa Yazıyı Oku
    Kamu hizmet ve harçlarının enflasyon hesabında doğrudan katılımı var mı hocam ? Yoksa dolaylı yoldan mı etki ediyor?
    TUİK'in enflasyon sepetinin 404. maddesinde ''Resmi evraklarla ile ilgili hizmetler'' de enflasyon hesabında yer alıyor,ayrıca sepette yine yeniden değerleme oranının dikkate alındığı,'köprülerden geçiş ücreti(devletin işlettikleri)','üniversiteye katkı payı 'gibi kalemler de var.

3. Fed/kashkari: Faiz artışlarını şu anda durdurmamız gerektiğini düşünüyorum

Sadece 1 uye boyle dıyor denebılır tabi (sadece 1 mı onu da bılmıyorum gercı de) ama bir uye bıle boyle derken bunun ustune 4 arttırım daha gelmesı bence cok dusuk ıhtımal...
    Markets may remain irrational longer than you can remain solvent.

4. Deniz bey, bu israil in faizi baya düşük. Bu ülkede kredi çekiminde belli standartlar var mı? Para bolluğu fiyatları yükseltmiyor mu? Özellikle konut fiyatlarını. Bu kadar düşük faiz ile nasıl başa çıkıyorlar? Aynı faiz bizde olsa en düşük 3 milyon olurdu konutlar. Bunun dışında herkes bankaya borçlu olurdu.
    Nüfus artış hızı az olduğu için konut talebi pek yok,sadece yurt dışından gelen yahudi göçmenler için bir talep oluşturuyor ama onu da büyük ölçüde İsrail hükümeti finanse ediyor.İsrail hakkında özel bir araştırmam yok ama bildiğim kadarıyla,İsrailde de kredi çekimindeki prosedürler 2008 ekonomik krizinden sonra avrupa ve ABD'de düşük faizli kredi çekiminde uygulanan kriterler neyse,İsrailde de aynısı geçerli,bu avrupa ve ABD de olduğu gibi İsrail Merkez Bankasından destek alıyor,ülkenin yukarıda yazdığım makroekonomik temel verileri,bu tür bir para politikası uygulanmasına imkan veriyor.Tabii ki her isteyene kredi verilmiyor,projenin borcu faiziyle birlikte ödeyecek karlılıkta olduğunu gösteren bir fizibilite çalışmasının banka tarafından onay görmesi ve yeterli teminatların verilmesi gerekiyor.Bu prosedürler yerine getirildiği takdirde destekleyici para politikası çerçevesinde uzun vadeli ve düşük faizli kredi kullanmak mümkün olabiliyor.Tüketici kredilerinde ise bizdekine benzer herkesin bir kredi puanı var,herkes kredi puanına orantılı olarak belirli vadelerde kredi alabiliyor ve harcama yapabiliyor,bu da ekonomi yönetiminin destekleyici para politikası çerçevesinde gelişen bir durum.
    Israil'in nufus artisi yuksek diye biliyorum. Israil, kuruldugu gunden (1948) bugune nufusu 10 kat artmis bir ulkedir. Simdi baktim 2017'de bir onceki yila gore % 1, 9 artmis. Fakat onceki yillarda % 2'nin uzerinde gorunuyor. Ilave olarak disaridan goc de aliyor.
    Aslinda sn.Hermesj guzel soru sormus. Konut isini nasil cozmusler, arastirmak lazim.
    Yazdiklarim yatirim tavsiyesi degildir...

Alıntı Originally Posted by Desperado Yazıyı Oku
    Fed/kashkari: Faiz artışlarını şu anda durdurmamız gerektiğini düşünüyorum

Sadece 1 uye boyle dıyor denebılır tabi (sadece 1 mı onu da bılmıyorum gercı de) ama bir uye bıle boyle derken bunun ustune 4 arttırım daha gelmesı bence cok dusuk ıhtımal...
    Fed'in ABD başkanı tarafından atanan ,başkan dahil 7 yönetim kurulu üyesi,ayrıca 13 de bölgesel Fed başkanı var,para politikası ile ilgili kararları alan FOMC komitesi ise 7 yönetim kurulu üyesi (Şu anda 2 koltuk boş)+dönüşümlü olarak 5 bölgesel Fed başkanı tarafından oluşturuluyor(New York Fed başkanı,Fed'in açık piyasa işlemlerini yürüten olarak dönüşümsüz daimi üye ve başkan yardımcısı olarak görev yapıyor)
    Mevcut 18 üyeden sadece ikisi(Bullard ve Kashkari ) 'güvercin' politikaları savunuyor.Kashkari bu yıl ve gelecek yıl FOMC üyesi olmadığından Fed kararlarında 'oy hakkı' da bulunmuyor.

2 Sayfa önce yazmıştım:

''Kararları alacak oy kullanma yetkisine sahip FOMC'nin üye yapısı da önemli.Fed'in oy kullanan kurul yapısı şu anda da şahin sayılabilir ama gelecek yıl daha da şahin olacak:

http://fingfx.thomsonreuters.com/gfx...7mcIy3TDhqp7bw

Bölgesel Fed başkanları olarak bu yıl kurulda görev yapan 1 şahin üye(Mester) ve 3 ortada üye(Barkin,Bostic,Daly) dönüşümlü olarak bulundukları FOMC'den çıkacak,yerlerine 1 güvercin üye(Bullard),3 Şahin üye(Evans,George,Rosengren) gelecek.
    Kurul kararlarını oy çoğunluğuyla alıyor,başkan'ın oyu önemli ama diğerleri gibi onun da 1 oyu var.''

Alıntı Originally Posted by ayvagobeknuri Yazıyı Oku
    Israil'in nufus artisi yuksek diye biliyorum. Israil, kuruldugu gunden (1948) bugune nufusu 10 kat artmis bir ulkedir. Simdi baktim 2017'de bir onceki yila gore % 1, 9 artmis. Fakat onceki yillarda % 2'nin uzerinde gorunuyor. Ilave olarak disaridan goc de aliyor.
    Aslinda sn.Hermesj guzel soru sormus. Konut isini nasil cozmusler, arastirmak lazim.
    Ben yazıda oldukça küçük bir nüfusa(8.7 milyon) olduğunu da yazmıştım ama nüfusun geçen yıl %1.9 arttığında haklısınız,bu düşük bir oran sayılmaz,fakat bu artışın önemli bir kısmı içerideki doğumlardan değil dünyanın diğer bölgelerinden gelen yahudi göçlerinden oluşuyor,diğer taraftan içerideki nüfusun %75'i yahudilerden oluşurken geri kalan kısmı ağırlıklı olarak araplardan(%21) olmak üzere diğer guruplardan oluşuyor,kalan nüfus artışı da büyük ölçüde araplarda oluşuyor,yahudiler içinde nüfus artışı avrupa düzeyinde düşük(bunu kastetmiştim) .İsrail de bir 'Din devleti' olduğu için tüm politikalar ayırımcı olarak sadece yahudilere dönelik olarak düzenleniyor,diğerleri ikinci sınıf muamele görüyor.

7.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Ben yazıda oldukça küçük bir nüfusa(8.7 milyon) olduğunu da yazmıştım ama nüfusun geçen yıl %1.9 arttığında haklısınız,bu düşük bir oran sayılmaz,fakat bu artışın önemli bir kısmı içerideki doğumlardan değil dünyanın diğer bölgelerinden gelen yahudi göçlerinden oluşuyor,diğer taraftan içerideki nüfusun %75'i yahudilerden oluşurken geri kalan kısmı ağırlıklı olarak araplardan(%21) olmak üzere diğer guruplardan oluşuyor,kalan nüfus artışı da büyük ölçüde araplarda oluşuyor,yahudiler içinde nüfus artışı avrupa düzeyinde düşük(bunu kastetmiştim) .İsrail de bir 'Din devleti' olduğu için tüm politikalar ayırımcı olarak sadece yahudilere dönelik olarak düzenleniyor,diğerleri ikinci sınıf muamele görüyor.
    Evet...Ben de googledan bakiyorum. Anladigim kadariyla, sizin de yukarida belirttiginiz gibi, Israil'de Araplar ve Yahudiler buyuk ihtimal gettolar halinde yasiyorlar. Emlak fiyatlarinin asiri artmamasinin sebebi, Israil Devletinin yerlesim politikasi olabilir. Yani Araplarin yasadigi bolgelerin etrafini cevirmek, kusatmak ve buralara Yahudileri yerlestirmek gibi bir politikalari var. Haliyle buralar riskli bolgeler oluyor.
    Yazdiklarim yatirim tavsiyesi degildir...

Ne diyo yine bu yaw ? ).

Artan-azalan, artmı$ zaten'e artmama, a$ırı falan ???..

Tebrikler.

Sayfa 182/2111 İlkİlk ... 821321721801811821831841922322826821182 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •