Sayfa 2093/2107 İlkİlk ... 10931593199320432083209120922093209420952103 ... SonSon
Arama sonucu : 16849 madde; 16,737 - 16,744 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1.  Alıntı Originally Posted by cevdet _060 Yazıyı Oku
    Sn. Tospa aslında gerçekten çözmeye niyetleri olsa çözerler niyetleri yok öncelikle sosyal, hukuksal ve siyasal alanda yenilik yapsalar insanlara hem iç hem dış güven verseler yine, kamusal tasarrufları gerçek anlamda her alanda uygulasalar başarılı olurlar ancak kendilerinde olmayana dokunmuyorlar yerlerse yesinler bizim adamlar mantığıyla bakıyorlar dernekler, vakıflar cemaatler lüks araç saltanatları vs. aklınıza ne gelirse anca varsa yoksa milletten nasıl çıkarabiliriz mantığı var şu kendi belediyelerdeki vurguna talana harcamalara har vurup harman savurmalara hiç dokunuyorlar mı hayır çünkü oy kaybederiz kaybederiz korkusu var onun içinde düzelmiyor.
    büyük liderler gelecek seçimleri değil gelecek nesilleri düşünen liderlerdir.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

https://twitter.com/ali_hakan_kara/s...19292586791335

Hakan KARA
    Ülkemizin şu anda en iyi ekonomi fakültesi Bilkent Üniversitesinde ekonomi profesörü,ayrıca merkez bankasının eski baş ekonomisti.Benim de değer verdiğim,donanımlı,kendisini iyi yetiştirmiş bir ekonomist,bakalım neler demiş:

-"Son dönemde epey veri açıklandı, işlerimin yoğunluğu nedeniyle hepsinin grafiklerini çıkaramadım fakat size bütün bu veriler ışığında genel resmi nasıl gördüğümü anlatayım:
    Bu yılın ilk çeyreğinde pek "dengelenme" falan göremiyorum. İç talep oldukça güçlü. Kredi kartları, perakende ve diğer satış verileri, ithalat vb. güçlü. Kamu harcamaları tam gaz devam etmiş. Kredilerdeki seyir ılımlı ancak, öyle talebi dizginleyecek ölçüde değil. İthalattaki düşüş ise enerji ve altından kaynaklanıyor.
    Dolayısıyla ilk çeyreğe dair veriler enflasyonla güçlü mücadele görüntüsü vermiyor.
    "

-Bu ifadelere ben de imzamı atarım,söylediklerinin hepsi doğru.Ama bir farkımız var;ben 6 ay önce de, 6 ay sonrası için bu tablonun resmini çiziyordum,niye böyle olacağını da tek tek nedenleriyle önceki sayfalarda sıralıyordum.Hakan Bey ve ülkenin önde gelen ekonomistlerinin büyük çoğunluğu ise, 6 ay önce,6 ay sonrası için oldukça iyileşmiş bir makroekonomik görünüm olacağını ifade ediyorlardı ama hiç bir ilerleme olmadı .

-"Öte yandan, yılın kalanının ilk çeyrekten farklı olması kuvvetle muhtemel. Para politikasındaki sıkılaşmanın gecikmeli etkileri ve maliye politikasındaki normalleşmenin derecesine bağlı olarak talep yavaşlayacak.
    İkinci çeyreğin sonlarından itibaren iç talepte hissedilir bir yavaşlama olabilir. Ancak iç talepteki yavaşlamanın enflasyonu %36 hedefine götürmek için yeterli olmayacağı kesin gibi. Dış açık ise baz etkileri, ithalattaki ivme kaybı ve ihracattaki kısmi toparlanmanın desteğiyle azalmaya devam edecek. Dış talep büyümeye pozitif katkı verecek.

Dolayısıyla enflasyonla mücadele programının devrede olduğuna dair somut ibareleri ancak bu yılın ikinci yarısında göreceğiz (öyle de olmasını diliyoruz)."

-Bir önceki paragraf geçmiş döneme ait sonuçların değerlendirilmesiydi,bu paragaraf ise geleceğe ilişkin beklentilerle ilgili.Burada Hakan Bey ile görüşlerimiz ve öngörülerimiz tamamen ayrışıyor,ters yönde düşünüyoruz.

Enflasyonda kayda değer bir düşüş beklemiyorum çünkü enflasyonu yaratan ve besleyen nedenlerde Hakan Bey ile teşhis farklılığımız var. Ekonomi yönetiminin şu ana kadar yaptığı sadece politika faizini biraz artırmak,ama hala enflasyonun oldukça altında reel negatif faiz var, bir de zaten satınalma gücü erimiş ücretlilerin ve emeklilerin çoğunun satın alma gücünü açlık sınırının da altına düşürmek.Halbuki sadece para politikası değil maliye politikası da gevşek,talep enflasyonunu da ücretlilerin yaratması imkansız,önceki sayfalarda kimlerin yarattığını detaylı yazdım.Sınırsız ,fiyatına bakmadan para harcayan küçük bir zümre var(bir bölümü sayfanın üzerinde tanımlanmış).Ücretleri düşürmenin ya da kredi kartı limitleri ve taksit sayısını düşürmenin talep enflasyonunu düşürmede bir etkisi olmaz ya da çok az olur.Ama enflasyonu besleyen kesimin üzerine gidecek bir siyasi irade ekonomi yönetiminde olmadığı için ,günü kurtarmaya yönelik pansuman kararlar ile durum idare edilmeye çalışılacak ve enflasyonun ateşi yüksek kalmaya devam edecek.

Dış ticaret açığında da bir azalma beklemiyorum.Hakan Bey'in de ifade ettiği gibi azalma sadece enerji fiyatları va altında ama tüketim malları ithalatı artış trendini sürdürüyor..Altın ithalatındaki düşüş altın ithalatındaki kısıtlamalarla ilgili ve resmi yollardan değil kaçak olarak girerek altın talebi karşılanıyor,döviz çıkışı oluyor ve bunu ödemeler dengesi "net hata noksan" kaleminde görüyoruz.Enerji fiyatları ise arz kısıtlaması ve jeostratejik nedenlerle yeniden yükseliş trendine girmiş gözüküyor.

Bu konudaki düşüncelerimin bir kısmı aşağıdaki linklerde var:

https://www.hisse.net/topluluk/showt...05#post6759805

https://www.hisse.net/topluluk/showt...24#post6755824

https://www.cnbc.com/2024/04/17/wall...ntil-2025.html

Wall Street pushes out rate-cut expectations, sees risk they don't start until March 2025

https://www.ekonomim.com/ekonomi/kri...oogle_vignette

Krizden çıkışın maliyeti tahminden yüksek olur

5. Deniz hocam selamlar ihracatta kısmı toparlanma beklediğinizi yazmışsınız dövizin uzun süredir baskılandığında hemfikiriz, bu dengeyi de bir yerlerde bulması gerektiğinden bahsediyordunuz eskiden, sizin fair value hesaplarınızla reel fiyat arasındaki fark tahminimce %40 iskontolu mevcut fiyat olacak şekilde açıldı. en basitinden elektrik süpürgesi bakıyordum made in germany olan marka ile TR üretimi yerli marka arasında fark yok bizdeki enerji sübvansiyonu ve ucuz işçiliğe rağmen gerçekten bir yerde linkler fena kopmuş.
    Bu durum da enerji ve emtia yı çıktığımızda dış ticaret dengesinin kötüleşmesi beklenmez mi?

**Ayrıca gaz ve elektrik zammı bir süredir bekleniyor o da gerçekleşirse hesapları olumsuz yönde değiştirmeli

saygılarımla.

Alıntı Originally Posted by Batman Yazıyı Oku
    Deniz hocam selamlar ihracatta kısmı toparlanma beklediğinizi yazmışsınız dövizin uzun süredir baskılandığında hemfikiriz, bu dengeyi de bir yerlerde bulması gerektiğinden bahsediyordunuz eskiden, sizin fair value hesaplarınızla reel fiyat arasındaki fark tahminimce %40 iskontolu mevcut fiyat olacak şekilde açıldı. en basitinden elektrik süpürgesi bakıyordum made in germany olan marka ile TR üretimi yerli marka arasında fark yok bizdeki enerji sübvansiyonu ve ucuz işçiliğe rağmen gerçekten bir yerde linkler fena kopmuş.
    Bu durum da enerji ve emtia yı çıktığımızda dış ticaret dengesinin kötüleşmesi beklenmez mi?

**Ayrıca gaz ve elektrik zammı bir süredir bekleniyor o da gerçekleşirse hesapları olumsuz yönde değiştirmeli

saygılarımla.
    " ihracatta kısmı toparlanma " tırnak içinde ifade edilmiş ve Hakan Kara'nın görüşü.Hakan Bey'in görüşüne karşı benim yorumum altta ve tam tersine "Dış ticaret açığında da bir azalma beklemiyorum." diye ifade edilmiş.

7.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    " ihracatta kısmı toparlanma " tırnak içinde ifade edilmiş ve Hakan Kara'nın görüşü.Hakan Bey'in görüşüne karşı benim yorumum altta ve tam tersine "Dış ticaret açığında da bir azalma beklemiyorum." diye ifade edilmiş.
    kaçırmışım hocam kusura bakmayın

emeğinize sağlık

8. Günaydın Deniz Hocam ve Arkadaşlar, bence bu saatten sonra mb nın faiz dışında yapabileceği hiçbir şey yok top hükümette yapılması gerekenleri zamanında yapmadığı daha önceden yazdığım gibi ekonomik, hukuk, sosyal ve siyasal alanda bir an evvel yenilikler yapması tasarruf yapılması başta kendilerinden başlamak üzerere, içeride haksız hukuksuz yatanları serbest bırakılması ab ile iyi ilişkiler kurulması yabancı yatırımcıların ülkeye çekilmesi vs. vs. bunlar yapılmadan hiçbir şey olmaz bu ülkede .

Sayfa 2093/2107 İlkİlk ... 10931593199320432083209120922093209420952103 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •