Sayfa 61/2105 İlkİlk ... 11515960616263711111615611061 ... SonSon
Arama sonucu : 16838 madde; 481 - 488 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Piyasalarda görüşlerine değer verdiğim birkaç ekonomist var..Biri de şant manukyan. Ama o da iflah olmaz bir boğa, sadece altın da ayı..Onda da ben boğayım Yıllardır 1000 usd altını bekledi ons ta, olmayınca yükselişe inanmadı...şu an 1330 lardayız, hala yükselişe inanmıyor...öte yandan başta abd borsaları olmak üzere ısrarla yükselişler daha da sürecek diyor.

Twitter dan bir soru sordum...dünkü fed i yorumlarken, 2018 için beklentileri değişmedi dedi..ben de aslında bazı üyeler artış beklentilerini yükseltmişler, ama bu ortalama faiz beklentisini değiştirmemiş...yani eskiden 2,8 den 3 faiz artışı bekleniyorken, şimdi 3,2 den 3 faiz artışı bekleniyor ne dersin dedim, cevap vermedi.

o zaman ben de, görüşlerine değer verdiğim diğer ekonomist e sorayım...deniz hocam sen nasıl youmluyorsun bu durumu...yani fed bir anda piyasayı ürkütmemek için artış beklentilerini 3 te tutmuş gözükse de, bir sonraki toplantı olan haziran toplantısında, beklentiler 1-2 üyenin bir tane daha fazla artış beklentisine girmesi ile beklentiler 4 artışa işaret edecek diyorum.

benim anlamadığım bu kadar önemli bir durum nasıl gözden kaçırılır, ısrarla bu konuya değinilmez...dot plot denen beklenti zımbırtısını ben mi yanlış yorumyuyorum @deniz43.
    Forumdan başka arkadaşlar da sormuştu,sabah ben de yazmıştım,orada yazdıklarımı aktarmak istiyorum.:
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    ''-Dün Fed beklendiği gibi politika faizini 0.25 puan arttırarak %1.75'e çıkardı.Ama Fed üyelerinin gelecek yıllar için yaptığı projeksiyonlar 'güvercin'olarak değerlendirildi.
    Dün:
    ------------------------------------------------------------------------------------------
    ''Fed'in ne yapacağını akşam göreceğiz ama altı çizilmesi gereken önemli bir husus var,Fed projeksiyonlarına komitede bu yıl oy hakkı olmayan bütün bölgesel Fed başkanları da katılıyorlar.Halbuki bu yıl komite'de faiz kararları için oy verecek bölgesel Fed başkanları oy hakkı olmayanlara göre ortalama' da daha 'şahin',üstelik komiteye Trump tarafından atama yapılması beklenen 4 boş koltuk var,bunlar hangi tarafta olur bilmiyoruz.Dolayısıyla,evet bu projeksiyonlar -yerine başka bir şey konulma imkanı olmadığı için- çok önemli ama Fed'in FOMC komitesi yıl boyunca-Bu projeksiyonlar için oy verenlerden farklı bir yapıda olacağı için- bu projeksiyonların çok dışına çıkabilir,bu da unutulmamalı.''
    -------------------------------------------------------------------------------------------
    yazmıştım.
    Bu yüzden Fed'in FOMC komitesinin yayınladığı karar metni öncekilere göre daha 'şahin' olmasına rağmen 'güvercin'kalan-oy hakkı olmayanlar dahil- bütün Fed üyelerinin katılımıyla yapılan projeksiyonlarıyla örtüşmedi.Ama kararları oy kullanma hakkı olan FOMC komitesi üyeleri vereceği için ona bakmak lazım.Dikkatinizi çekmek isterim ki Aralık toplantısında 2 üye 0.25 puan faiz arttırımına muhalefet ederken( Charles L. Evans ve Neel Kashkari) dün yeni komite üyeleriyle yapılan toplantıda faiz arttırımı kararı oy birliğiyle alındı.Mevcut FOMC komitesinde 8 üyeden 4 üye şahin,başkan dahil 3 üye ortada,1 üye(Bostic) ise güvercine yakın tanımlanıyor,atanma süreci Senatoda olan Marvin Goodfriend ile şahin üye sayısı komitede 5'e çıkacak.Bu yüzden oy hakkı olmayan Fed üyelerinin de katılımıyla yapılan projeksiyonları-Bundan önceki projeksiyonlarda isabet oranının da düşük olması nedeniyle- fazla önemsemiyorum.Esas olan, FOMC bu sene ne yapar ona odaklanmak gerekir.Bu sene yılbaşında yaptığım Fed'in en az 4 faiz arttırımı öngörümü,ABD ekonomisinin gerek tüketim,gerek yatırım ayağında çok canlı olması,sanayi üretiminin son 10 yılın zirvesinde,işsizlik seviyesinin ve tüketici güveninin son 40 yılın en iyi seviyelerinde olması nedeniyle korumaya devam ediyorum.Enflasyonun da gelmek üzere olduğunu düşünüyorum.Geçen yılın Mart ayında enflasyon(CPI) negatif ,%-0.2 gelmişti,gelecek ay gelecek veriyle enflasyonun yıllık bazda %2.2'den %2.6-%2.7'ye sıçrayacak olması piyasalarda bütün havayı değiştirecek,Fed'in de söylemlerini değiştirecektir.''
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Bu kısım da başka bir yazımdan:

Bu toplantıyı önemli kılan geçen yılın kurulundan farklı bir kurul yapısı olması,bu toplantıda geçen yıl oy kullanan sadece 3 kişi olacak,diğer oy kullanan üyeler farklı olacak.Fed'in yapısına bakarsak:[/B]

Structure of the FOMC
    The Federal Open Market Committee (FOMC) consists of twelve members--the seven members of the Board of Governors of the Federal Reserve System; the president of the Federal Reserve Bank of New York; and four of the remaining eleven Reserve Bank presidents, who serve one-year terms on a rotating basis. The rotating seats are filled from the following four groups of Banks, one Bank president from each group: Boston, Philadelphia, and Richmond; Cleveland and Chicago; Atlanta, St. Louis, and Dallas; and Minneapolis, Kansas City, and San Francisco. Nonvoting Reserve Bank presidents attend the meetings of the Committee, participate in the discussions, and contribute to the Committee's assessment of the economy and policy options.

Fed 12 üyeden oluşuyor,7 üyesi ABD başkanı tarafından atanan yönetim kurulu üyeleri(Fed başkanı dahil),diğer 5 üyesi ise bölgesel fed başkanlarından oluşuyor,bölgesel Fed başkanları her yıl rotasyonla değişiyor ama New York Fed başkanı daimi üye olarak kurulda kaldığı için rotasyonla değişen bölgesel Fed başkanı 4 kişi oluyor.

2018 Committee Members
    Jerome H. Powell, Board of Governors, Chairman*
    William C. Dudley, New York, Vice Chairman*
    Thomas I. Barkin, Richmond**
    Raphael W. Bostic, Atlanta
    Lael Brainard, Board of Governors*
    Loretta J. Mester, Cleveland**
    Randal K. Quarles, Board of Governors**
    John C. Williams, San Francisco**

Fed 12 üyeden oluşmasına rağmen başkan Trump tarafından henüz atanmayan boş yönetim kurulu üyelikleri nedeniyle önümüzdeki toplantı 8 kişi ile yapılacak.Bu 8 kişiden Powell,Dudley ve Brainard eski oy kullanan üyeler,Quarles Trump tarafından geçen yıl sonlarında atandı,diğerleri geçen yıl oy hakkı olmayan ,bu yıl rotasyonla gelen yeni bölgesel Fed başkanları olacak.Bu kurul yapısı geçen yıla göre daha ''şahin'' olarak değerlendiriliyor,Bostic güvercin,diğerleri ise ya ''şahin''(**) ya da ''ortada'' (*)olan üyeler olarak değerlendiriliyor.
    Ama Dudley'in emekli olacağı için yılın ikinci yarısında olmayacağı ve boş olan üyeliklerin Trump tarafından ataması yapılıp doldurulmasından sonra kurulun yapısı yılın ikinci yarısında çok farklı olabilir.

2. Ben biraz daha spesifik, 2018 e ilişkin dot plot dağılımına ilişkin değişikliği soruyorum...dikkatinizi çekti mi?

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Ben biraz daha spesifik, 2018 e ilişkin dot plot dağılımına ilişkin değişikliği soruyorum...dikkatinizi çekti mi?
    Evet,haklısınız.15 Fed üyesinden 7 Üye 3 faizin üstünde oy kullanmış, kıl payı bir çoğunluk.En düşük ve en yüksek oy kullanan 3 kişi hariç ise ,Aralık ayına göre politika faizinde 0.2 puan daha yüksek bir seviyeyi işaret ediyor ama piyasalar detayına inip yuvarlatmanın aşağıdan mı yukarıdan mı geldiğiyle ilgilenmeden ilan edilen sonuca bakıyor.

Bu arada hiç bir yerde sözü edilmiyor ama, piyasalar açısından bir diğer önemli gündem maddesi Perşembe-Cuma günü Avrupa Birliği devlet ve hükümet başkanlarının katıldığı Avrupa Konseyi zirvesi olacak.Buradan Türkiye hakkında da kararlar çıkabilir

European Council, 22-23/03/2018

The spring European Council will focus on economic affairs. Heads of state or government will also look at a number of the other pressing issues, including taxation and foreign affairs. Finally, EU leaders will also discuss Brexit (in an EU 27 format) and eurozone (Euro Summit format).

Avrupa Konseyi'nin bahar toplantısı ekonomi konularına odaklı olacak.Devlet ya da hükümet başkanları, vergi ve dış ilişkiler de dahil olmak üzere diğer birçok acil konuya da bakacaklar. Son olarak, AB liderleri Brexit'i (AB 27 formatında) ve Euro bölgesini (Euro Bölgesi zirvesi formatında) tartışacaklar.

AB Zirvesinin Gündem maddeleri:

http://data.consilium.europa.eu/doc/...18-INIT/en/pdf

I. JOBS, GROWTH AND COMPETITIVENESS
    The European Council will adopt conclusions addressing several issues relevant for jobs,
    growth and competitiveness:
    - progress made in delivering the Single Market strategy, the Digital Single Market
    strategy, the Capital Markets Union Action Plan and the Energy Union;
    - priorities for the 2018 European Semester and endorsement of the Recommendation on
    the economic policy of the euro area;
    - social issues, as agreed in December, i.e. monitoring the implementation of the European
    Pillar of Social Rights and the upcoming Commission proposal on a European Labour
    Authority;
    -(possibly) trade.
    II. OTHER ITEMS
    The European Council will be invited to adopt procedural conclusions ahead of the EUWestern
    Balkans Summit, to be held in Sofia on 17 May.
    In the light of events, the European Council may address other specific foreign policy issues.
    The members of the European Council will hold a Leaders' debate on taxation, in particular in
    the digital economy. No conclusions are envisaged

Not:Geçen yıl Merkel ,AB'nin bahar toplantısına kadar Türkiye'nin Kopenhang kriterlerine hala uygun bir aday olup olmadığına ilişkin -hukukun üstünlüğü,güçler ayrılığı,bağımsız ve tarafsız yargı,temel haklar ve özgürlükler,medyanın özgür yayın yapabilmesi,vs..-Avrupa Komisyonundan bir rapor hazırlanmasını ve bu raporun sonuçlarına göre AB-Türkiye ilişkilerinde tamam mı devam mı şeklinde bir karara bağlanmasını talep etmişti ve bu talep AB Konseyi tarafından da kabul edilmişti.
    Ama bu hafta yapılacak AB zirvesinin ajandasında Türkiye ile ilgili spesifik bir madde gözükmüyor,belki de Türkiye''the European Council may address other specific foreign policy issues.'' başlığı içinde(Diğer belirli dış politika başlıkları) görüşülecek. .

5.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    https://tradingeconomics.com/united-...sumer-spending

''Consumer Spending in the United States increased to 12027.89 USD Billion in the fourth quarter of 2017 from 11916.58 USD Billion in the third quarter of 2017. Consumer Spending in the United States averaged 5368.28 USD Billion from 1950 until 2017, reaching an all time high of 12027.89 USD Billion in the fourth quarter of 2017 and a record low of 1320.40 USD Billion in the first quarter of 1950.''

Yukarıdaki grafik çok net.ABD halkı geçen yılın son çeyreğinde tarihinin en yüksek tüketici harcamalarını yapmış.(12.027 trilyon dolar).Üçüncü çeyrekte de 11.916 trilyon dolar'mış.57 Yıllık ABD tüketici istatistiklerinde ortalama rakam 5.368 trilyon dolar.Siz herhalde tüketim harcamalarını değil perakende satışları kastettiniz.Perakende satışlarda son 2 ayda yükseliş yok ama aylık veriler önceki aya göre mukayese edildiği ve önceki aylardaki perakende satışlar da çok yüksek olduğundan baz etkisi yaratmasından kaynaklanıyor,yoksa 12 aylık artış hala %4.Diğer taraftan perakende satışlar tüketim harcamalarının önemli de olsa bir bileşeni,esas olan tüketim harcamaları,orada yüksek baz etkisine rağmen ,her ay önceki aya göre daha yüksek tüketim harcamaları devam ediyor,yukarıdaki grafikte görülüyor.

Sonuç olarak;ABD ekonomisi gerek tüketim,gerek yatırım ayağında çok canlı ,sanayi üretimi son 10 yılın zirvesinde,işsizlik seviyesi son 17 yılın , tüketici güveni son 40 yılın en iyi seviyelerinde .Enflasyonun da gelmek üzere olduğunu düşünüyorum.Geçen yılın Mart ayında enflasyon(CPI) negatif ,%-0.2 gelmişti,gelecek ay gelecek veriyle enflasyonun yıllık bazda %2.2'den %2.6-%2.7'ye sıçrayacak olması piyasalarda bütün havayı değiştirecek,Fed'in de söylemlerini değiştirecektir.
    Teşekkür ederim üstadım. Haklısınız muradım perakende satışları sormaktır ama temel bilgiden yoksun olunca soru sormayı bile beceremedim.
    Bilgisiz soruyu anlamak bilgi sahibi olmanın da ötesinde "BİLGELİK" ile mümkün. Bunu bir kere daha gösterdiniz. Sağolun..

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Bu arada hiç bir yerde sözü edilmiyor ama, piyasalar açısından bir diğer önemli gündem maddesi Perşembe-Cuma günü Avrupa Birliği devlet ve hükümet başkanlarının katıldığı Avrupa Konseyi zirvesi olacak.Buradan Türkiye hakkında da kararlar çıkabilir

European Council, 22-23/03/2018

The spring European Council will focus on economic affairs. Heads of state or government will also look at a number of the other pressing issues, including taxation and foreign affairs. Finally, EU leaders will also discuss Brexit (in an EU 27 format) and eurozone (Euro Summit format).

Avrupa Konseyi'nin bahar toplantısı ekonomi konularına odaklı olacak.Devlet ya da hükümet başkanları, vergi ve dış ilişkiler de dahil olmak üzere diğer birçok acil konuya da bakacaklar. Son olarak, AB liderleri Brexit'i (AB 27 formatında) ve Euro bölgesini (Euro Bölgesi zirvesi formatında) tartışacaklar.

AB Zirvesinin Gündem maddeleri:

http://data.consilium.europa.eu/doc/...18-INIT/en/pdf

I. JOBS, GROWTH AND COMPETITIVENESS
    The European Council will adopt conclusions addressing several issues relevant for jobs,
    growth and competitiveness:
    - progress made in delivering the Single Market strategy, the Digital Single Market
    strategy, the Capital Markets Union Action Plan and the Energy Union;
    - priorities for the 2018 European Semester and endorsement of the Recommendation on
    the economic policy of the euro area;
    - social issues, as agreed in December, i.e. monitoring the implementation of the European
    Pillar of Social Rights and the upcoming Commission proposal on a European Labour
    Authority;
    -(possibly) trade.
    II. OTHER ITEMS
    The European Council will be invited to adopt procedural conclusions ahead of the EUWestern
    Balkans Summit, to be held in Sofia on 17 May.
    In the light of events, the European Council may address other specific foreign policy issues.
    The members of the European Council will hold a Leaders' debate on taxation, in particular in
    the digital economy. No conclusions are envisaged

Not:Geçen yıl Merkel ,AB'nin bahar toplantısına kadar Türkiye'nin Kopenhang kriterlerine hala uygun bir aday olup olmadığına ilişkin -hukukun üstünlüğü,güçler ayrılığı,bağımsız ve tarafsız yargı,temel haklar ve özgürlükler,medyanın özgür yayın yapabilmesi,vs..-Avrupa Komisyonundan bir rapor hazırlanmasını ve bu raporun sonuçlarına göre AB-Türkiye ilişkilerinde tamam mı devam mı şeklinde bir karara bağlanmasını talep etmişti ve bu talep AB Konseyi tarafından da kabul edilmişti.
    Ama bu hafta yapılacak AB zirvesinin ajandasında Türkiye ile ilgili spesifik bir madde gözükmüyor,belki de Türkiye''the European Council may address other specific foreign policy issues.'' başlığı içinde(Diğer belirli dış politika başlıkları) görüşülecek. .
    Müdürüm
    Burdan garip Gureba babası gibi açık çağrı
    England kaçtı çoktan
    Onu takip edin
    Tüm "Kron ve zloti" kullanan ülkeler topu topu 4 yada 5 adetsiniz zati saymadim şimdi ugrasamam
    ab gidici
    Gözü toprağa bakiyo
    Trump Emmi
    Onların kafasını itin ardina sokcek
    Kuvvetle muhtemel

Alıntı Originally Posted by RONİN Yazıyı Oku
    Teşekkür ederim üstadım. Haklısınız muradım perakende satışları sormaktır ama temel bilgiden yoksun olunca soru sormayı bile beceremedim.
    Bilgisiz soruyu anlamak bilgi sahibi olmanın da ötesinde "BİLGELİK" ile mümkün. Bunu bir kere daha gösterdiniz. Sağolun..
    Kendinize haksızlık yapıyorsunuz.Tevazunuz ve nezaketiniz için ben de size teşekkür ederim.

8. avrupa,amerika hepsi yüzde 1 den fazla eksi,bizimki hala direniyor bakalım ne kadar devam edecek??????

Sayfa 61/2105 İlkİlk ... 11515960616263711111615611061 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •