Sayfa 615/2104 İlkİlk ... 11551556560561361461561661762566571511151615 ... SonSon
Arama sonucu : 16830 madde; 4,913 - 4,920 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

çok teşekkürler Deniz bey ... yaşayıp göreceğiz bakalım artık ... hakkımızda hayırlısı olsun inşallah
    sağlıklı mutlu yıllar dilerim ... saygılar
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Google'a ABD dışından bir rakip yok,ama bölünürse birbiriyle rekabet eden şirketler ortaya çıkabilir.Microsoft'a da ABD dışından rakip yok,bölünürse birbiriyle rekabet eden şirketler ortaya çıkabilir.Aynı şey facebook için de geçerli,bölünürse birbiriyle rekabet eden şirketler ortaya çıkabilir.Amazon için dışarıdan rakip Ali Baba var ama bu sorun değil,Amazon bölündüğünde piyasada bu işi yapan şirketler Ali Baba ile rahatça rekabet edebilirler.
    Apple için durum farklı,onun ABD dışından ciddi rakipleri var ama Steve Jobs'dan sonra Apple innovasyon ve teknolojide çığır açan özelliğini kaybetti,hantallaştı.Apple Steve Jobs ile rakiplerini piyasadan silmiş demode bırakmıştı,apple'dan önce piyasada nokia'dan motorola'ya çok sayıda şirket vardı ama geri kaldılar,samsung ve huwai gibi yenileri ise apple'ı takip etti.Apple'ın bölünmesiyle oluşacak rekabet ortamı ve yarış yeni innovasyonları ve teknolojileri ortaya çıkarıp daha önce nokia ve motorola'nın başına gelen bu sefer samsung ve huwai'nin başına gelebilir.
    Burada önemli olan büyüklük değil,rekabet ortamının yaratılmasıyla yeni teknolojiler yaratabilme kabiliyeti.Hatırlayalım.1970'lere kadar bilgisayar dünyasında IBM efsanesi vardı,uzak ara dünyanın en büyük bilgisayar firmasıydı ama bunu sıradan kişilerin evlerinde ve ofislerde kullanabileceği kişisel bilgisayar yazılımını IBM değil ,garajda kurulan küçük bir şirket Microsoft yarattı.Yıllar sonra bu sefer kişisel bilgisayarlarda dünyanın en büyüğü iken tarayıcı ve servis sağlayıcıda piyasayı domine eden microsoft değil yeni kurulan bir şirket google oldu.Google bir dünya devi olduğunda da sosyal iletişim platformunu google değil yine yeni kurulan küçük bir şirket facebook yaptı.
    Çok güzel yazmışsınız ilave yapmak isterim. Aslında ibm’e yazılımı microsoft yaptı diye biliyorum. Ama ibm’in yaptığı kritik hata donamımı asli unsur, yazılımı destekleyici unsur görmesiydi. Teknolojide böyle döngüler her zaman yaşanıyor. Mesela apple’ı farklı kılan yine donanım yerine yazılımı seçmesiydi. O döneme kadar donanım ön plandaydı. Boynuz kulağı geçtiğinde kulak diye ısrar etmemek gerekiyor.
    Büyük para bu konudada kuralı koymaz umarım

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Çok güzel yazmışsınız ilave yapmak isterim. Aslında ibm’e yazılımı microsoft yaptı diye biliyorum. Ama ibm’in yaptığı kritik hata donamımı asli unsur, yazılımı destekleyici unsur görmesiydi. Teknolojide böyle döngüler her zaman yaşanıyor. Mesela apple’ı farklı kılan yine donanım yerine yazılımı seçmesiydi. O döneme kadar donanım ön plandaydı. Boynuz kulağı geçtiğinde kulak diye ısrar etmemek gerekiyor.
    Büyük para bu konudada kuralı koymaz umarım

Haklısınız, Microsoft IBM'e kişisel bilgisayarlar için MS-DOS yazılım sistemini üretmişti.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

...:::vobelıt:::...

Sn Deniz

Sn cauti sayesinde okumaya başladığım murat berkin bir yazısı var.
    Benim anladığım. Hükümetlerin ve merkez bankalarının bir türlü doyuramadığı piyasaların isteklerine boyun eğeceği, buna karşılık ne piyasaların, ne de hükümetlerin kontrol edemediği enflasyonun ancak piyasaya düzen getireceği düşüncesini aldım. Sizde benzer görüşteydiniz. Sizce bu senaryo güçleniyor mu ? Bu dönemde emtia yatırımı ön plana çıkar mı ? Birde almanların en büyük korkusunun enflasyon olduğundan yola çıkarsak almanyanın avrupa merkez bankasıyla bu süreçte çatışması söz konusu olur mu ?

https://www.yatirimdunyam.com.tr/res...060a892ec1.pdf

O egeli ben değilim

Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Sn Deniz

Sn cauti sayesinde okumaya başladığım murat berkin bir yazısı var.
    Benim anladığım. Hükümetlerin ve merkez bankalarının bir türlü doyuramadığı piyasaların isteklerine boyun eğeceği, buna karşılık ne piyasaların, ne de hükümetlerin kontrol edemediği enflasyonun ancak piyasaya düzen getireceği düşüncesini aldım. Sizde benzer görüşteydiniz. Sizce bu senaryo güçleniyor mu ? Bu dönemde emtia yatırımı ön plana çıkar mı ? Birde almanların en büyük korkusunun enflasyon olduğundan yola çıkarsak almanyanın avrupa merkez bankasıyla bu süreçte çatışması söz konusu olur mu ?

https://www.yatirimdunyam.com.tr/res...060a892ec1.pdf

Bence de enflasyon senaryosu güçleniyor.Daha önce bu konuda benzer birçok yazı yazmıştım,makroekonomi ile ilgisi olmayan masal anlatıp mal pazarlayan ekran yüzlerinden farklı olarak ,Murat Berk aklı başında ayağı yere sağlam basan bir yazı yazmış, yazısından belli ki donanımlı bir kişi.Ben de benzer şekilde düşünüyorum.Biden'ın mali genişleme ve alt yapı yatırımları planları hayata geçirilirken parasal genişlemeden farklı olarak ,para bu sefer finansal piyasalara değil reel sektöre,tüketicilere akacak ve talep enflasyonu yaratacak,bu durumda Fed çabuk tedbir almayıp hızla bilançosunu daraltmaz ve faizleri yükseltmez ise ABD 1980 lerde gördüğü %16 enflasyonun üzerinde bir enflasyonu yeniden görebilir,yok Fed çabuk tedbir alırsa enflasyonun %4-%5 bandının daha üzerine zıplamasına engel olur.
    Yüksek enflasyon dönemlerinde geleneksel olarak emtia fiyatları da değer kazanır ve yatırım yapmak için uygun bir enstrüman olur ama iyi seçim yapmak gerekir.Örneğin doğalgaz arzı dünyada talebin oldukça üzerinde olduğu için doğalgaz fiyatlarının prim yapmasını beklemem ama Biden yönetimi yeşil enerji destekçisi olduğu için mesela rüzgar enerjisi,güneş enerjisi,elektrikli araç gibi ürünlerin üretiminde kullanılan emtianın prim yapması kuvvetli ihtimal olur.

6.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Bence de enflasyon senaryosu güçleniyor.Daha önce bu konuda benzer birçok yazı yazmıştım,makroekonomi ile ilgisi olmayan masal anlatıp mal pazarlayan ekran yüzlerinden farklı olarak ,Murat Berk aklı başında ayağı yere sağlam basan bir yazı yazmış, yazısından belli ki donanımlı bir kişi.Ben de benzer şekilde düşünüyorum.Biden'ın mali genişleme ve alt yapı yatırımları planları hayata geçirilirken parasal genişlemeden farklı olarak ,para bu sefer finansal piyasalara değil reel sektöre,tüketicilere akacak ve talep enflasyonu yaratacak,bu durumda Fed çabuk tedbir almayıp hızla bilançosunu daraltmaz ve faizleri yükseltmez ise ABD 1980 lerde gördüğü %16 enflasyonun üzerinde bir enflasyonu yeniden görebilir,yok Fed çabuk tedbir alırsa enflasyonun %4-%5 bandının daha üzerine zıplamasına engel olur.
    Yüksek enflasyon dönemlerinde geleneksel olarak emtia fiyatları da değer kazanır ve yatırım yapmak için uygun bir enstrüman olur ama iyi seçim yapmak gerekir.Örneğin doğalgaz arzı dünyada talebin oldukça üzerinde olduğu için doğalgaz fiyatlarının prim yapmasını beklemem ama Biden yönetimi yeşil enerji destekçisi olduğu için mesela rüzgar enerjisi,güneş enerjisi,elektrikli araç gibi ürünlerin üretiminde kullanılan emtianın prim yapması kuvvetli ihtimal olur.
    Yüksek...enflasyon.dönemi...ABD..borsalarında...yü kselişleri...kisitlar..mi?

Alıntı Originally Posted by Kurt73 Yazıyı Oku
    Yüksek...enflasyon.dönemi...ABD..borsalarında...yü kselişleri...kisitlar..mi?
    Mart 1980'de ABD'de enflasyon %14'8 e yükselince Fed toplanarak politika faizini %20'ye yükseltmişti.Fed'in piyasaya taviz vermeyen sert ve kararlı tavrı 1982 yılı sonunda enflasyonu %3.8'e kadar sert bir şekilde düşürmüştü.
    Borsa da enflasyonist ortamda yükselir ama enflasyonu düşürmek için faizlerde sert yükseliş ve sıkı para politikası ile para çok büyük ölçüde Hazine tahvillerine akar,borsa getirisi Hazine tahvillerinin getirisinin epeyce altında kalır(1980-1981'de %16 faizli ABD 10 yıllık hazine tahvilini alan kişi ve kurumlar 10 yıl boyunca her yıl %16 gibi müthiş bir getiri sağladı).Tüm dünyadan para ABD tahvillerine akınca 5 yıl boyunca müthiş bir dolar rallisi yaşanmış dolar endeksi 85'den 160'a kadar yükselerek tarihi bir zirve yapmıştı.(Altın ise enflasyonist ortamda önce yükseldi Eylül 1980 de 671 usd/ounce'a kadar çıktı sonra bütün dünyadan para ABD Hazine tahvillerine akınca ve müthiş bir dolar endeksi rallisi yaşanınca,Mayıs 1982'de 322 usd/ounce'a kadar düşmüştü)
    Son düzenleme : deniz43; 07-01-2021 saat: 07:33.

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    7.40 itibariyle oyların %97'si sayılırken:

ikinci bölgede demokrat aday,%50.4-%49.6 önde
    birinci bölgede oylar %50-%50

kalan %3 oy posta ile gelen oylar olduğu için 7.40 itibariyle 2 sandalyeyi de demokratlar alacak gibi gözüküyor.

NOT:Niye ABD Senato seçimleriyle ilgileniyoruz çünkü Biden pandemi ortamında piyasa değerleri büyük ölçüde artan teknoloji şirketlerine ve sermaye piyasası kazançlarına ilave vergi getirip ,kurumlar vergisini ve geliri yüksek kesimlere vergi oranını arttırıp,teşvik paketleri nedeniyle büyüyen bütçe açıklarının bir bölümünü bu şekilde kapatmayı planladığını ifade etmişti.
    Bu nedenle ABD borsalarına özellikle NASDA Q'a sert satış gelebilir,bu da global piyasalara olumsuz yansır.

NOT2:Sayılmayan oyların olduğu bölgelerde, sayılacak oyların sandıktan daha önce çıkan oylarla aynı trendde olacağı varsayımıyla,projeksiyonuma göre 2 koltuğu da demokratlar kazanıyor.
    https://www.nbcnews.com/politics/202...ntrol-n1252922

Ossoff defeats Perdue in Georgia, handing control of Senate to Democrats, NBC News projects

Dün sabah 7.44'de yazdığım gibi,demokratların ikinci senato üyeliğini de kazanması gerçekleşti.

Sayfa 615/2104 İlkİlk ... 11551556560561361461561661762566571511151615 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •