Sayfa 707/2109 İlkİlk ... 20760765769770570670770870971775780712071707 ... SonSon
Arama sonucu : 16865 madde; 5,649 - 5,656 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Wednesday March 10 2021 Actual Previous Consensus
    04:30 PM
    US
    Core Inflation Rate YoY FEB 1.3%
    1.4% 1.4%
    US
    Inflation Rate YoY FEB 1.7%
    1.4% 1.7%
    US
    Core Inflation Rate MoM FEB 0.1
    % 0% 0.2%
    US
    Inflation Rate MoM FEB 0.4%
    0.3% 0.4%

Ben daha yüksek gelir diye tahmin ediyordum ama aylık enflasyon beklentiler doğrultusunda %0.4 geldi,çekirdek enflasyon ise %0.2 beklenirken %0.1 geldi.

2. ENAG gerek Amerika’ya da. Belki düzletirler ayıp olmasın diye -

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku

-Şu anda ABD'de Çarşamba günü gelecek veriden önce enflasyonun son durumu ne:
    Wednesday March 10 2021 Actual Previous Consensus
    US
    Inflation Rate YoY FEB 1.4% 1.7%
    Şu anda yıllık %1.4,ama

US
    Inflation Rate MoM FEB 0.3% 0.4%

Bu ay gelmesi beklenen olan %0.4 aylık artıştan sonra ,yıllık %1.7'ye yükselmesi bekleniyor.
    Ama enflasyonun esas yükselişi bundan sonra başlayacak,çünkü baz etkisi devreye girecek.

https://tradingeconomics.com/united-...ation-rate-mom

Geçen senenin mart,nisan,mayıs verileri sırasıyla;(-)%0.3 ,(-)%0.7 ,(-)%0.1

Bu 3 ayın(-) verileri seriden çıkıp yenileri girince enflasyon bir anda fırlayacak.
    Buna Şubat ayında çok yüksek gelen üretici fiyat endeksindeki patlamayla artan üretim maliyetleri maliyet ayağında ,perakende satışlardaki patlamayla talep ayağında enflasyonu yukarı itecek.

Daha önce yılın son 7 ayında %2.4 enflasyon olduğu için bu trend devam ederse ,Mayıs verisinin yayınlanacağı Haziran ayında %4 enflasyonu görürüz diye yazmıştım.(1 haziran -31 aralık arası).Ama BLS baz etkisi devreye girmesi yaklaşmışken,verilere geriye dönük revizyon yapmış,Ocak ayında yazdığım son 7 aylık enflasyonu %2.12'ye aşağı yönlü revize etmiş,buna Ocak ayı enflasyonu %0.3'ü de ilave edersek son 8 aylık enflasyon %2.42 oluyor.Bu da yıllıklandırılmış %3.66 oluyor.Mevcut trende göre Mayıs ayı verisiyle ABD'de %3.7 civarında bir enflasyon görebiliriz ama maliyet artışlarından gelen üretici fiyatlarındaki artış ,1.9 trilyon dolarlık paket ile daha da canlanacak tüketici talebi ile %4'ün de üzerinde bir enflasyon verisini görmek de sürpriz olmayacak.

-Şu anda 10 yıllık tahvil faizi ,yıllık enflasyonun üzerinde ama enflasyon %4'lere çıktığında ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde bu derece bir yükseliş beklemiyorum,bu durumda benim öngörüm Haziran ayında 10 yıllık tahvil faizlerinin %2.5 civarında,enflasyonun altında kalacağıdır(Muhtemelen Fed ,elindeki kısa vadeli tahvilleri satıp,uzun vadeli tahvilleri alıp,uzun vadeli tahvil faizlerinin daha yukarı çıkmasına engel olmaya çalışacaktır(operation twist).Bu durumda altında bir talep artışı ve fiyat yükselişi bekleyebiliriz.Ama Fed'in bir müdahalesi olmayıp,tahvil faizleri zıplayan enflasyonun da üzerine çıkarsa o zaman altın fiyatında bir yükseliş olmaz(zayıf ihtimal)

..
    Şimdi duruma bakarsak :

-Son 9 aylık enflasyon %2.867,yıllıklandırılmışı ise %3.84.

-Bundan sonra 3 ay boyunca;Geçen senenin mart,nisan,mayıs verileri sırasıyla;(-)%0.3 ,(-)%0.7 ,(-)%0.1

Bu 3 ayın(-) verileri seriden çıkıp yenileri girince enflasyon mevcut trend ile ,projeksiyonu Mayıs verisiyle %3.84 görünüyor.Ama 1.9 trilyon dolarlık paket ,ve geçen ay üretici fiyat endeksindeki çok yüksek zıplama ile 3 ay sonra %4 enflasyon hala kuvvetli ihtimal gözüküyor.

https://tradingeconomics.com/united-...ation-rate-mom

4.  Alıntı Originally Posted by 05
    Bank of Japan officials are looking at ways to enable bond yields to fluctuate more freely in their review of monetary policy, according to people familiar with the matter.

https://www.bloomberg.com/news/artic...-policy-review
    BOJ Kuroda, mevcut YCC'de esneklik düşünüyormuş; yani JPY için bir çeşit sıkılaştırma öngörüyor diyebiliriz..

son haftalardaki Benchmark fiyatlaması Kuroda'yı bile rahatsız ettiyse, bugün açıklanan ABD enflasyon verisini orta ve uzun vadede çok da dikkate almamak lazımdır belkide..
    ytd..

5. Murat Berk yine nefis yazmış.

Borsa düşecek demiş açık açık, boru gibi satışlara hazır olun demiş

Mutlaka okuyun...

Hem spot hem VIOP full long pozdayım, ama güvercin ürkekliğinde, ama yakın stoplu, ama her an önce piyasa nötr sonra da ağırlıklı short olmaya hazır şekilde. Okuduklarımı süzüp anlamaya, kendi yorumumla birleştirmeye gayret ediyorum.

Spotta mal satma düşüncem yok elimdeki tüm hisseleri beğeniyorum, ancak genel bir düşüş gelirse mutlaka benim portföyüm de etkilenecektir. Burada, VIOP short ile iki şeyi iddia etmeyi düşünüyorum.

1. Benim seçtiğim hisseler düşerken endeksten az düşeceklerdir.
    2. Benim seçtiğim hisseler, çıkışta endeksten fazla çıkacaklardır.

Bakalım haklı çıkabilecek miyim?

Herkese bol kazançlar.

Alıntı Originally Posted by ugusek Yazıyı Oku
    ENAG gerek Amerika'ya da. Belki düzletirler ayıp olmasın diye -
    1.9 trilyon dolarlık paket ilk oylamada temsilciler meclisinde az bir çoğunlukla 219-212 ile geçmişti.Tüm cumhuriyetçilerinin yanında ,2 demokrat üye de pakete ret oyu vermişti.Evet oyu veren bazı cumhuriyetçi üyelerde de paketin "enflasyonu zıplatma" endişesi nedeniyle tereddüdü vardı.
    Acaba diyorum;"1.9 trilyon dolarlık paketin şu anda temsilciler meclisinde yapılmakta olan nihai onay oylaması öncesinde,çok yüksek bir enflasyon verisi ,bazı üyelerin fikrini değiştirir ve paketin Kongre'den geçmesi riske girer" diye düşünüp,bugünkü enflasyon verisini olduğundan daha düşük mü gösterdiler.Eğer paket bugün yasalaştıktan sonra, gelecek ay ,bu ayın verisini yukarı revize ederlerse,bu varsayımda haklılık payı var diyebiliriz.

7. Sn Deniz Hocam
    Bu dediğin abd de olur mu.

SM-G975F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

8. US10Y-Yield...

İhale...nerede..ise..aktif..piyasa..fiyatı..olan.. %1,5230..dan.gerçekleşti...

Sayfa 707/2109 İlkİlk ... 20760765769770570670770870971775780712071707 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •