Alıntı Originally Posted by Batman Yazıyı Oku
Deniz hocam selamlar

TL nin değerli olduğunu biz bilirken CDS düşüyor MB döviz rezervlerinde son hafta da ciddi toparlanma var ve MB harici alıcı yok deniyor belki piyasa yerliler istihab haddinde bilemiyorum.

Yabancı TL faizimi alır düşük kurdan çıkarım hesabımı yapıyor yazında dövizin bollaşacağını umarak ciddi girişler var deniliyor swab piyasasında.

Sizin yorumunuz nedir hocam en ufak problemde para geri kaçarsa acıtır gibi ama gerçekten ülkenin algılanma biçimi değişti mi? öngörülebilir mi olduk? ben henüz reform verginin tavana yayılması vs. göremiyorum. gelir dağılımında düzelme göremiyorum carry trade mi bu kadar piyasayı etkiliyor?

saygılarımla.
Yerlilerin son 1 yıllık döviz tevdiat hesaplarında pek bir değişme yok,ne alıyorlar ne de satıyorlar,ama hedge fonlardan bir sıcak para girişi olduğu görülüyor,hisse senedine değil ama sabit getirili menkul kıymetlerde pozisyon aldıkları görülüyor.

Anlaşılıyor ki,ekonomi yönetimi döviz kurunu baskılayarak enflasyonu frenlemeye destek atarken,büyüyen dış ticaret açığını da "sıcak para" ile kapatmayı planlamış.Kısa vadede yabancı diyelim ki %50 faizle parasını yatırdı, dolar kuru da %20 arttı,1.5/1.2=%25 dolar faizini 1 yılda almış olacak.Yabancılar için bu müthiş bir getiri.
Bu ilk defa denenen bir politika değil,daha önce de aynı filmi defalarca seyrettik.Sonra ne oluyor,paranız giderek değerlenip cari açık çok yükselince yabancı "sıcak para" o zamana kadar kazandığını riske sokmamak için bir anda çıkıyor,yüksek cari açık varken bir de yurt dışına büyük bir döviz çıkışı olunca,döviz kuru bir anda patlıyor,yüksek oranlı devalüasyon oluyor,döviz borçlu şirketler batıyor,çalışanları işsiz kalıyorlar.
Sosyal medyada yazan ekonomistlerin büyük çoğunluğu makroekonomik gözle bakmıyorlar,piyasa oyuncusu oldukları için bu sıcak para girişini bayram havasında karşılıyorlar,çünkü yabancılar "carry trade" yaptıkları zaman, onların çalıştıkları aracı kurumlar da bu işlemlerden komisyon geliri elde edecekler,bu da çalışanların kazançlarını olumlu etkileyecek.Sadece bazı akademisyen ekonomistler makro gözle bakıyorlar.

Sadece yabancılar değil,yerli şirketler de "ekonomi yönetiminin döviz kurunu tutacağız" sözüne güvenip, yüksek faizli TL kredisi almak yerine düşük faizli döviz kredisi alıp ,TL'ye çevirip finansman ihtiyaçlarını karşılıyorlar.Merkez bankasınının kasasına son dönemde gelen dövizlerin 2 kaynağı bunlar.Yabancı hedge fonların döviz satıp kısa vadeli TL sabit getirili enstrümanlarda park etmeleri ve şirketlerin aldığı döviz kredisini TL'ye çevirmeleri.Üçüncü kaynak ise ,ihracatçıların döviz gelirlerinin zorunlu olarak %40'nın merkez bankasına devredilmesi suretiyle(Kabaca aylık 9 milyar dolar civarında).Ama döviz tevdiat hesaplarından bir satış gözkmüyor.