Sayfa 1678/2115 İlkİlk ... 678117815781628166816761677167816791680168817281778 ... SonSon
Arama sonucu : 16917 madde; 13,417 - 13,424 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1.  Alıntı Originally Posted by lowdown Yazıyı Oku
    forex piyasası ise dolar uzunu gecelik 5000 dolar swaplıyor.bu ne yahu.yatırım değil bildiğin dolandırıcılık.20 gün pozisyon taşısan 1 ev parası bırakıyorsun.geçen bir yerde duymuştum yabancılar 3,5 milyar dolar tl şhortlamışlar diye seçim sonrası için.onlarda bu swaptan mı shortluyor.
    swap tl cinsidir/points..
    11 ay oluyor 1lot/5000tl/points, yıllık 120+% den 95% e düştü
    $ cinsi olsa 1lot 100k$ 1800% swap faizi yapar..

vobda marttan beri longlayanlar battı..
    patron masadayken, metresler hariç herkes batar.
    Memento mori

2.  Alıntı Originally Posted by lowdown Yazıyı Oku
    spottan alım vioptan satım yaparak %50 ye alabiliyoruz onu anladım da.vioptan hem alım hem satım yaparak %50 karı nasıl sağlıyoruz o kısmı anlayamadım.daha detaylı orneklendirebilirmsiniz.anlayan varsa veya açıklayabilir mi.
    Merhaba, forumda arbitraj başlığı var orayı baştan okuyabilirseniz tüm detaylar ve riskler mevcuttur. Çok kısaca burada da örnekleyeyim çünkü biraz farklı bir işlem yazdım, geleceğe yönelik pozisyon almayı içeriyor.
    Şu anki fiyatlarla yazıyorum, Örneğin viopta haziran 2023 vadeli dolar kontratını 21,35 'den alıyor ve hemen temmuz 2023 vadelisini 22.14'ten satıyoruz. Böylece Temmuz ayı için %3,7 getiriyi garantilemiş oluyoruz (biraz takiple ve başka vadede %4 ve üstü de yakalanabilir). Haziranın son günü MB kurundan alım kontratınız kapatılır, hemen o fiyattan aynı miktarda dolar almanız lazımdır (fiziki dolar yerine borsada işlem gören dolar . Bir ay sonra da satım kontratınız kapatılır hemen o günkü fiyattan doları da satmanız lazımdır. Bu işlemleri yaparsanız dolar/TL kuru kaç olursa olsun sizi etkilemez, ister 10 liraya düşsün ister 50 liraya çıksın siz temmuzda %3.7 kar edersiniz. Bu karın da %10'unu stopaj olarak devlete ödersiniz. Aynı işlem altın için de yapılabilir, hisseler için de yapılabilir. Hisselerde stopaj da yoktur, arbitraj başlığına bakınız ilgileniyorsanız, bir ara yıllık %60 ve üstü oranlarla epey kar edildi ama şu an oranlar düşük mevduata benzer.
    Son olarak şunu da yazayım biraz karışık bir işlemdir, başka ek konular da var (teminat vb.), viopta tecrübeniz yoksa bulaşmayın.

Burada paylaşma nedenim dikkate değer değişiklikler oluyor son iki haftada, buna dikkat çekmek. Birşeylerin öncüsü/göstergesi bu fiyatlamalar.

3. viopta onslarda düşüş olacaksa makası yarı yarıya çekip veriyorlar ha bire.yukarı gidecekse bazen yarım puanı düşse bile görmezden gelip aşağıdan almaya fırsat vermiyorlar.ani yükseliş ve füşüşlerde 50 puan lık işlem olsa en fazla 40 puan var ortada.platini zaten otomotik robot yönetiyor 2 işlem yapan görür.yatırım yeri değil kumar masası bildiğin.

4. Deniz hocam abd banklarının durumu malum emler için sendikasyonlarda bir sorun olur mı sizce miktar azaltma vs..

5. "2022-2023 Mart arası 139 Mlr USD satış yapıldığını hesaplıyorum"

https://twitter.com/iriscibre/status...CzgYyBiMUtAAAA

Alıntı Originally Posted by EGEDUK Yazıyı Oku
    Deniz hocam iyi günler.

Biliyoruz ki kur artışının ülkeler arası enflasyon farkı kadar artması gerekiyor.
    Malum yıllardır enflasyon olduğundan düşük gösteriliyor. Dolayısıyla gerçek enflasyona göre kurların gitmesi gereken ve birlikmiş epey bir yol var.
    Şimdi de olası bir faiz artışına gidilmesi durumunda zaten baskılanmış kurlar daha da baskı altına alınmış olmaz mı? Patlamanın daha şiddetli olmasına sebep olmaz mı?
    Faiz artışının tasarrufu teşvik etmesi nedeniyle,cari açığı azaltıcı yönde bir etkisi var ama,faizler enflasyonun üzerinde reel bir bölgeye geçse de, yine de ithal mallar içeride üretilen mallara göre ucuz kalmaya devam edeceği ve içerde üretimin azalmasına neden olacağı için ,döviz ihtiyacı devam edeceği için,merkez bankası döviz satmayı devam etmez ise ve kısıtlıyıcı önlemleri kaldırırsa, döviz kurlarının arz ve talep doğrultusunda kendisini olması gereken bölgede dengelemesi beklenir.

Alıntı Originally Posted by fan Yazıyı Oku
    Deniz hocam abd banklarının durumu malum emler için sendikasyonlarda bir sorun olur mı sizce miktar azaltma vs..
    " Recent developments are likely to result in tighter credit conditions for households and businesses and to weigh on economic activity, hiring, and inflation. The extent of these effects is uncertain. "

Yukarıdaki ifadeler Fed'in son toplantısındaki karar metninden.Son gelişmelerin hane halkı ve işletmeler için daha sıkı kredi koşullarıyla sonuçlanmasınun muhtemel olduğu ifade edilmiş.Bu ifade sadece iç piyasa için geçerli değil,bankaların uluslararası kredi açarken de daha isteksiz ve sıkı koşullara bağlayarak adım atacağı manasına geliyor.Bütün borçlanan gelişmekte olan ülkeler gibi Türkiye'nin dış borçlanmasını da daha zorlaştıracak ve maliyetini artıracak bir gelişme.
    Son düzenleme : deniz43; 29-03-2023 saat: 07:05.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,715
    Deniz bey merhaba,
    Seçimlerden sonra muhalefetin ilk turdan kazandığı bir senaryoda usd/ TL kurunun aşama aşama ilerleyerek 21-22-23..25... TL ve üzerine doğru çıkarak yükselişine devam etmesi halinde bu durumu mevcut iktidar koz olarak kullanabilir mi?
    yada şimdiki muhalefet böyle bir durumda kurların yükselmesinden ne kadar hoşnut olabilir? Panik içinde olurlarsa faizlerde kademeli değil de sert bir artış olasılığı da aklıma geliyor. bu da sanayide çarkların durmasına neden olmaz mı?

Sayfa 1678/2115 İlkİlk ... 678117815781628166816761677167816791680168817281778 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •