Sayfa 608/2110 İlkİlk ... 10850855859860660760860961061865870811081608 ... SonSon
Arama sonucu : 16877 madde; 4,857 - 4,864 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by naar Yazıyı Oku
    Sayın Deniz43 katkılarınız için çok teşekkürler. Yeni yılınızı kutlar, sağlık ve mutluluklar getirmesini dilerim.
     Alıntı Originally Posted by roxette Yazıyı Oku
    sn.deniz 43, çok faydalandığımız bu topiğin değerli yorumcusu.
    Size sevdiklerinizle beraber sağlık,mutluluk ve bol kazançlı bir yıl diliyorum.
    Nezaketiniz için teşekkür ederim.Sizin için de sağlıklı ve güzel bir yıl olması dileklerimle.

2. Sayın Deniz 43, eski topraksınız veya eskimeyen toprak..Bu sabah saat 08:30 da yazıma cevap vermişsiniz. Belli ki seher vakti uyanık olanlardansınız , memleket uyurken...( nazire yaptım, yazılarınızla ülke finansal gidişatına hiçbir ücret almadan burdan mütevazi bir şekilde erken uyarı yaptığınız için. Bakan albayrak sizi tanısaydı , sonumuz hayr olsun deyip gitmezdi. Fakat sistem liyakatı, bilgi ve tecrübeyi değil eş - dostu yukarılara taşıyor )
    Efendim, şimdi ülke bir ödemeler dengesi krizinde ; şu anda biz bu krizin neresindeyiz ,ilk evresindeysek daha henüz krizle yüzleşmedik diyebilir miyiz ? Tekrar iyi yıllar dilerim...
    Son düzenleme : Ayan; 01-01-2021 saat: 12:44.

Alıntı Originally Posted by Ayan Yazıyı Oku
    Sayın Deniz 43, eski topraksınız veya eskimeyen toprak..Bu sabah saat 08:30 da yazıma cevap vermişsiniz. Belli ki seher vakti uyanık olanlardansınız , memleket uyurken...( nazire yaptım, yazılarınızla ülke finansal gidişatına hiçbir ücret almadan burdan mütevazi bir şekilde erken uyarı yaptığınız için. Bakan albayrak sizi tanısaydı , sonumuz hayr olsun deyip gitmezdi. Fakat sistem liyakatı, bilgi ve tecrübeyi değil eş - dostu yukarılara taşıyor )
    Efendim, şimdi ülke bir ödemeler dengesi krizinde ; şu anda biz bu krizin neresindeyiz ,ilk evresindeysek daha henüz krizle yüzleşmedik diyebilir miyiz ? Tekrar iyi yıllar dilerim...
    -Ödemeler dengesi kriziyle aramızda "sıcak para" nın çektiği ince bir duvar var,bu duvar yıkılmadan Yönetim gerekenleri hızla yapmaz ise,önceki "ödemeler krizi"nde yaşadıklarımızın daha ağırını yaşarız.

-Bir de yılın ikinci yarısında ödenemeyecek krediler nedeniyle bankacılık sektöründe de bir kriz çıkma ihtimali ufukta görünüyor.

-Zor bir dönem,umarım herkes bu dönemi hasarsız ya da en az hasarla atlatır.Size ve tüm forum üyelerine mutlu,huzurlu ve sağlıklı bir yıl olması dileklerimle..

4. Sn. Deniz bey,

Toplam borç rakamı gündemi geldiğinde hep kamunun borcu az argümanı ile cevap veriyor. Hazine garantili özel kesim borcu bildiğim kadarı ile nazım hesaplarda takip ediliyor. Doğru mudur ve bu rakam ne kadar dır? Teşekkürler.

Alıntı Originally Posted by blackbull Yazıyı Oku
    Sn. Deniz bey,

Toplam borç rakamı gündemi geldiğinde hep kamunun borcu az argümanı ile cevap veriyor. Hazine garantili özel kesim borcu bildiğim kadarı ile nazım hesaplarda takip ediliyor. Doğru mudur ve bu rakam ne kadar dır? Teşekkürler.
    http://uemek.blogspot.com/2020/08/me...-kamu.html?m=1

Doğru .Kamu tarafından özel sektöre yaptırılan ve ödeme için Hazine garantisi verilen işlerin toplam tutarı 146.4 milyar dolar.Bu tutar toplam kamu borcu içinde gözükmüyor. YEP'e göre 2020 yılı gsyih'sı 702 milyar dolar tahmin edildiğine göre, bu tutar kamu borcu ıçinde gösterilseydi kamu borcu/ gsyih hasıla rasyosu % olarak 20.85 puan daha yüksek olacaktı.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    http://uemek.blogspot.com/2020/08/me...-kamu.html?m=1

Doğru .Kamu tarafından özel sektöre yaptırılan ve ödeme için Hazine garantisi verilen işlerin toplam tutarı 146.4 milyar dolar.Bu tutar toplam kamu borcu içinde gözükmüyor. YEP'e göre 2020 yılı gsyih'sı 702 milyar dolar tahmin edildiğine göre, bu tutar kamu borcu ıçinde gösterilseydi kamu borcu/ gsyih hasıla rasyosu % olarak 20.85 puan daha yüksek olacaktı.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    2001 krizi yanılmıyorsam 30 milyar dolar için çıkmıştı. 20 yılda rakamları bu kadar değiştiren ne oldu ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

7. [QUOTE=Egeli;5051537]2001 krizi yanılmıyorsam 30 milyar dolar için çıkmıştı. 20 yılda rakamları bu kadar değiştiren ne oldu ?

Sayın Egeli sualain muhatabı ben olmamakla birlikte , bildiğim bir şey var. 2001 krizinde FED bilançosu 1 milyar dolar civarında idi. Şimdi 7 trilyon dolar. ABD enflasyonu ve faizleri var. Yani o zamanki 30 milyar dolar 20 yılda 100 milyar dolar eş olsa gerekir. BOEve BOJ ve Çinde boş durmadı tabi. Muazzam bir genişleme bu. Borsaların dinamosu da bu oldu. O zaman çok para girdi gelişmekte olan
    piyasalar yıllık 50- 60 milyar dolar dış ticaret açı veriyoduk ve dolar nerdeyse hiç artmıyordu. Ben hayret ediyordum. (O zaman bir tarlam vardı sattığım zaman 2 kg a yakın altın almıştım. Şimdi anca 600 gram falan ediyor emsalinden. )

Bizde ise özelleştirme yaptık, kamu iktisadi kuruluşlarını sattık. Üste borçlandık. Şimdi borç bulamıyoruz bulsak bile çok pahalı faizle
    buluyoruz. Yaptığımız borçlar verimli , üretken ve ihracat oldaklı teknolojik şirketler yerine betona gömüldüğünü hepimiz biliyoruz. Şimdi ödeme zamanı. Çocuklarımız ödeyecek bu borçları anlaşılan. Hukuki bir zemin ve güven ortamına acilen ihtiyaç var. Ülkenin cazibe yeri olması lazım. Güya istanbulu finans merkezi yapacaklardı. Kaç yıldır betonu bitmedi, betona boğulmuş devasa yapılar. Bu yeterli değil.
    Mevzu; 435 milyar dolar borcu nasıl yaptık ? Bu paraların bir kısmı yurt dışına park etmiş olabilir. Yurt dışı yatırımlar ve gayrımenkul alımı , ülkenin yüksek ara malı ithalatı ve tüketici eğilimleri (Başta inanılmaz ithal luks otomotiv olmak üzere , cep telefonu, bilgisayar , beyaz eşya lüks tüketimi) sokağa çıkınca anlıyorsunuz zaten, üretmeden tüketimi . E, futbolculara da az saymadık paraları. Geçenlerde halen milletvekili olan Saffet Sancaklı demişti. Kulupler çevrilemez borç batağında diye. Aşırı israf , denetim dışı kalmış kamu harcamaları, ihale usulu, liyakatsız atamalar, şeffaflık, sermayeyi ürkütmeyen hukuki alt yapı eksikliği , eğitim sisteminin yap-boz kalitesizliği , Devlet Planlama Teşkilatının kaldırılması , ülke tarım alanlarının kıymetinin bilinmeden hızla köyden şehire akın olması, hayvancığın bitirilmesi. vs. aklıma gelenler. Şimdi nohutundan , etine kadar ithal gıdaya dönmemiz.
    Anladığım günü kurtarıyoruz.
    Sayın Deniz 43 üstad zaten rakamların efendisi. Biz nasıl buhar ettik sualine cevap verir. Zaten geçmiş yazılarında satır aralarında var.
    Son düzenleme : Ayan; 02-01-2021 saat: 19:15.

Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    2001 krizi yanılmıyorsam 30 milyar dolar için çıkmıştı. 20 yılda rakamları bu kadar değiştiren ne oldu ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    -2001 yılıyla aradaki en önemli fark ,o zaman merkez bankası tarafından her gün belirlenen "sabit kur" uygulaması vardı.Merkez bankası enflasyonu düşürmeye destek için döviz kurlarını ülkeler arası enflasyon farkları kadar değil,hedeflenen enflasyon oranında ayarlıyordu.Bu da döviz kurları üzerinde büyük basınç birikimine yol açtı ve tetikleyici bir neden olunca sene başında -paradan 6 sıfır atılmış haliyle- 1usd=0.67 TL iken,19 Şubat 2001 tarihindeki "Başbakan'ın devlet krizi" sözünden sonra dolar 1.2 TL'ye yükseldi,yıl içinde 1.6281'i gördükten sonra yılı %116.96 artış ile 1.4536'dan kapattı.Şu anda da türk lirası değerli ama 8.5/7.44, arada %14'lük bir fark var,2001 yılındaki gibi büyük bir basınç birikimi yok.
    -2001 Yılında da şimdi olduğu gibi kabaca gsyih'nın %5'ini aşan bir cari açık vardı,orada değişen bir durum yok.
    -2001 yılında dış borcumuzun gsyih'ya oranı düşük idi,şimdi bu parametrede daha kötü durumdayız.
    -Merkez bankası net döviz rezervlerimiz (-) 58 milyar dolar olarak şimdi daha kötü bir durumdayız.

-2001 krizi sırasında bankaların büyük döviz açık pozisyonları vardı.Merkez Bankası sabit kur garantisi verdiği için bankalar döviz borçlanıp,TL'ye çevirip,dövizin yıllık artış oranının çok üzerinde faizle TL kredi verip yüksek kar elde ediyordu.Aynı şeyi yabancı "sıcak para" da gecelik faizde yapıyordu.Ecevit'in "devlet krizi " sözüyle yabancılar gecelik faizdeki pozisyonlarını bir anda kapatıp,dövizlerini alıp gidince kurlar patladı,1 gün içinde Türkiye'den 7 milyar doların üzerinde döviz çıkışı oldu.Döviz açık pozisyonu olan bankalar panik halinde açıklarını kapatmak için dövize koştu,bu da döviz fiyatlarını daha da çoşturdu,halk da döviz büfelerine koşarak bu kervana katıldı.Bankalar döviz almak için TL verince bu sefer bankalarda TL sıkışıklığı oldu,merkez bankası vereceği TL paranın dövize gitmemesi için nakit sıkışıklığına düşen bankaları fonlamadı.Başta demirbank olmak üzere hazine tahvillerini merkez bankası fonlamasıyla yapan bankalar temerrüde düştü,gecelik faizler %7500'e kadar yükseldi.Sonunda merkez bankası barajın kapaklarını açmak zorunda kaldı,sabit kurdan dalgalı piyasada arz ve talebe göre oluşan döviz kuru sistemine geçti,döviz açık pozisyonu olan 22 banka battı.

-2001 krizinden ders alınarak BDDK kuruldu,bankaların döviz açık pozisyonu yasaklandı ama şu anda da özel bankaların değil ama kamu bankalarının döviz açık pozisyonuna BDDK göz yumuyor.
    -Şu anda da yabancıların gecelik faizde 11 milyar dolar parası var,bu para herhangi bir tetikleyici nedenle 2001 yılında olduğu gibi 1 günde çıkarsa döviz kurları yine patlar,sıcak para günü kurtarabilir ama saatli bomba gibidir çok yüksek riskler barındırır.Bu nedenle gelmesi gereken sıcak para değil ,uzun vadeli doğrudan dış yatırımlardır.Ama doğrudan dış yatırımların gelmesi için de yönetimin yapması gereken çok sayıda reform gerekiyor ki onların neler olması gerektiği konusunda önceki sayfalarda yazmıştım.

Sayfa 608/2110 İlkİlk ... 10850855859860660760860961061865870811081608 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •