Sayfa 611/1006 İlkİlk ... 111511561601609610611612613621661711 ... SonSon
Arama sonucu : 8046 madde; 4,881 - 4,888 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

1. arkadaşlar bu soruya ait başlık bulunmadıgı için burdan sormak istiyorum burası aktif diyerekten.
    bankaların yada aracı kurumların yabancı hisse senedi fonları var. bunlarda normal hisse senedi fonları gibi %0 stopaja mı tabiiler ?
    geçenlerde sanki bir yerde gördüm banka yada aracı kurum türk olsa dahi fon yabancı hisse senedi fonu oldugu için %10 stopaj alınıyor diye okumuştum. bu konuda bilgisi olan var mıdır ?

2. Merhabalar. Konuyla biraz bağlantılı olduğu için bilgi sahibi olanlar vardır diye düşünüyorum. Katılım bankalarındaki kar oranları uzun vadede %90 müşteri %10 banka gibi oluyor. Bu oran diğer banka faizlerinde kaça denk geliyor? Örnek 20k bir yıllık 2200TL civarı kar payı veriliyor. Teşekkürler.

BLN-L21 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3.  Alıntı Originally Posted by mak79 Yazıyı Oku
    Merhabalar. Konuyla biraz bağlantılı olduğu için bilgi sahibi olanlar vardır diye düşünüyorum. Katılım bankalarındaki kar oranları uzun vadede %90 müşteri %10 banka gibi oluyor. Bu oran diğer banka faizlerinde kaça denk geliyor? Örnek 20k bir yıllık 2200TL civarı kar payı veriliyor. Teşekkürler.

BLN-L21 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Şu anda 20k için bankalar kar payı alternatifi olarak faizi düşünürsek yıllık bileşik 4200TL veriyorlar. Devlet buradan %15 vergi alıyor. Kabaca neti 3600TL yapıyor.

Eğer direk devlete borç verirseniz devlette aşağı yukarı 20k için şu anda yıllık 3800TL veriyor. Ama kendine verilen borç için %10 vergi alıyor. O da aşağı yukarı kabaca net 3450TL gibi bir meblağ oluyor.

Gerek katılım bankaları gerekse faiz sistemi ile çalışan bankalar 20k krediyi müşterisine ortalama yıllık 5200TL faiz veya kar payı ile satıyor. (ticari kredileri örnek aldım şu an %25-27 civarı)

Katılım bankaları ile faiz sistemi ile çalışan bankaların sattıkları kredilerin oranları hemen hemen aynı olduğu için (şu an ticari kredilerde yıllık %25-27 civarına oturdu) son kertede kar payı sistemi ile çalışan katılım bankalarının faiz sistemi ile çalışan bankalara göre daha yüksek bir komisyon ve aracılık maliyeti ile çalıştıklarını söyleyebiliriz.

NOT: Mevduat ve Kredi Faiz verileri dün ve bugün için güncel veriler. 1 ay önce kadar her ikisi de 4-5 puan daha aşağıdaydı ama o koşulda da aracılık maliyeti benzer durumdaydı.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Duhul
    Nov 2017
    İkamet
    Ankara/Kişinev
    Gönderi
    780
    DfgSRERW4AANAE3.jpg

Güzel günler yakın,biz TL mevduatçılar için...

5.  Alıntı Originally Posted by dotrak Yazıyı Oku
    arkadaşlar bu soruya ait başlık bulunmadıgı için burdan sormak istiyorum burası aktif diyerekten.
    bankaların yada aracı kurumların yabancı hisse senedi fonları var. bunlarda normal hisse senedi fonları gibi %0 stopaja mı tabiiler ?
    geçenlerde sanki bir yerde gördüm banka yada aracı kurum türk olsa dahi fon yabancı hisse senedi fonu oldugu için %10 stopaj alınıyor diye okumuştum. bu konuda bilgisi olan var mıdır ?
    Stopaj %10. Dikkat etmeniz gereken iki nokta var. 1-)Bu tip fonların yönetim komisyonları yüksek oluyor %3-3,5 civarı. 2-)Fonlar TL ile hesaplandığı için TL'nin değer kaybından elde edeceğiniz kazanç da, otomatik olarak, %10'luk stopaja tabi oluyor.

6.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Aynen size katiliyorum.
    1994 ve 2001 krizlerini yasadim.
    Faizlerin tepe yaptigina inanildigi noktada baglayabildiginiz kadar uzun baglayacaksiniz.
    Eurobondlarin en uzun vadelisini sececeksiniz.
    Faiz, doviz tepe yapinca bist dip yapmis olur.
    Dayanabiliyorsaniz hisse senedi alacaksiniz.
    Zamanla yeni bir denge kurulacak.
    Geride kalanlar hizli gidenlere yetisecek.
    Uzun vadede hepsi biribirine yakinsayacak.
    Biz de olmus olacagiz.
    Syg,
    kesinlikle haklısınız... özellikle endeks 60000 altında sağlam şirketlerden her ay ufak ufak almak lazım...
    ytd

7. Biraz sevindik dolar gene başladı bu kadar sevinmeniz yeter demeye !

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,048
     Alıntı Originally Posted by reber Yazıyı Oku
    kesinlikle haklısınız... özellikle endeks 60000 altında sağlam şirketlerden her ay ufak ufak almak lazım...
    ytd
    Bu nedenle sakin sakin hakim bir tepeye cikip izleyeceksiniz..
    Hakim tepe size, yasiniza, risk alginiza v.s kalmis.
    Hisse de olur, doviz de olur, faiz de olur, kiralanabilir emlak da olur.
    Kalabaliga curcunaya katilmayacaksiniz..
    Ortalik durulmusken istiyorsaniz tabii, tepeyi degistireceksiniz.
    Bunu yaparken ne ucuz kaldi ne gitmedi diye soracaksiniz?
    Bunun disinda hayatinizi yasayacaksiniz.
    Stress yapmayacaksiniz.
    Uzun vadede hepsi biribiirne yakinsar nasilsa.
    Ama biz de gocup gitmis oluruz.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Sayfa 611/1006 İlkİlk ... 111511561601609610611612613621661711 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •