Sayfa 856/1006 İlkİlk ... 356756806846854855856857858866906956 ... SonSon
Arama sonucu : 8046 madde; 6,841 - 6,848 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

1.  Alıntı Originally Posted by garantmevduat Yazıyı Oku
    Bugün bir arkadaş teb marifetli hesabı 17,50 olan oranı 18,50 ye güncellemek için kapatıp açmış 17,50 olan oranı 16,50 ye düşmüş panikle tekrar kapat aç yapmış bu sefer de 15 e düşmüş. Bunu nasıl düzeltebilirim diyor? Bilgisi olan var mı?
    Bu açıklama ile inşallah kurtulmuş oluruz şu hoşgeldin beşgittin muhabbetlerinden.. Kaptırmayın paranızı böyle muhabbetlere.. Amaç yükselen faiz ortamında sizi açıkta bırakıp düşük faizden uzun bağlatmak.. Kanmayın bööle şeylere.. Bankanın istemediğine yönelin.. Bankalar enayi değil..

2. TÜFE çok yüksek geldi: %15.39
    ÜFE'de rekor kırdı: %23.71
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

3. Enflasyon 15,39.....

MI 5 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,129
    Haziran ayında TÜFE aylık %2,61 arttı

Eksi faiz aldiniz iste...

Ben size demistim...

Syg
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

5. enflasyon beklenti anket falan tanımam demiş !!

6.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Haziran ayında TÜFE aylık %2,61 arttı

Eksi faiz aldiniz iste...

Ben size demistim...

Syg
    Keşke parayı faize yatıracağımıza patatese yatırsaydık...
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

7. “Enflasyon bey” diyeceksiniz!

TCMB den aksiyon gelir mi?

8.  Alıntı Originally Posted by Ahme Yazıyı Oku
    Tamam da icbc merkez bankası taşıma ücreti alıyor.

100,000 dolar için 1750 dolar ücret
    İsmini biraz yanlış iletmişler karışıklık oradan çıkıyor. Bunun adı "taşıma komisyonu" değil, "TCMB'ye banknot satış maliyeti". Türkiye iyi kötü bir turizm ülkesi olduğundan, sürekli olarak döviz efektif (banknot) giriyor. Yurtdışına bizim turistlerle çıkarılan efektif ise o kadar fazla değil. Bu da sürekli olarak banknot birikmesini sağlıyor. Bunlar önce döviz bürolarında sonra da bankalar kasalarında birikiyor. Bankaların bu biriken dövizleri eritebileceği birkaç yolu var:

1. Talep eden diğer bankalara devretmek (ama eninde sonunda o efektif yine fazlalık olacak)
    2. İngiltere veya Almanya'ya efektif ticareti yapan bankalara göndermek (bir miktar komisyonu var)
    3. İşin kolayına kaçıp TCMB'ye vermek (çok basit ama pahalı)

Büyük bankalar asla TCMB'ye satmazlar. Yüklerler uçağa, doğru Commerzbank veya HSBC... Çünkü TCMB oranları şu şekilde:

Yani TCMB'ye 10 bin dolar efektif verirseniz, size swift ile 9.875 dolar iade ediyor. Dolar devretme komisyonu = %1.25 Diğer para birimlerini de %1-%1.25 ile alıyor. Yurtdışı bankaların oranları bunun çeyreği veya daha az. Büyük bankaların devirleri 5-30 milyon dolar arası olur düzenli olarak, yani bu oran farkı çok büyük maliyet demek. Bu yüzden ancak ICBC gibi "beni banknota bulaştırmayın zaten çok da iddialı bir mevduat bankası değilim" diyen bir banka, aldığı efektifi TCMB'ye satar ve sonra müşterisine "sigorta masrafı vs" ekleyerek %1.75 maliyet yansıtır.

(Piyasada aradığı döviz efektifi bulamayan banka TCMB'den de alabilir. Bunun maliyetleri daha insaflı görüldüğü gibi binde 1 veya 1.5. TCMB'nin elinde zaten bolca olduğu için ucuzdan satabiliyor. Ancak genelde bankalar birbirlerinden sıfır komisyonla alırlar çünkü herkeste er geç banknot birikir)
    Forum kuralları 'nı okudunuz mu?

1. Siyaset, din ve futbol konularında fanatizm,
    2. İdeolojik tartışma ve kavgalar,
    3. Sonuna YTD yapıştırıp fiyat tahmini veya hedefi göstermek,
    4. Hisse başlıklarında hisse harici konular yazmak
    5. Silinecek bu tarz yazıları alıntılamak / cevaplamak...

Kurallara AYKIRIDIR.

Sayfa 856/1006 İlkİlk ... 356756806846854855856857858866906956 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •