Sayfa 8/1006 İlkİlk ... 6789101858108508 ... SonSon
Arama sonucu : 8046 madde; 57 - 64 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

1.  Alıntı Originally Posted by memorex Yazıyı Oku
    Döviz ve TL işlemlerine sıkı gözaltı geliyor - Ekonomiden güncel haberler
    https://www.sozcu.com.tr/2018/ekonom...liyor-2294234/
    Türkiye'yi terkeden milyoner sayılarının da gösterdiği gibi önemli sayıda yurttaşımız başka ülkelerde yaşam kurma niyetinde. Kendi çevremden fiili gözlemlerime dayanarak, eğitim, kültür ve gelir düzeyi arttıkça bu yöndeki eğilim artıyor.

Söylediğim kesimlerde genç sayılmayacak kuşaklar, dışarıda yaşayacakları sosyal-kültürel zorluklar ve ülkedeki yaşlı akrabaları nedeniyle bu radikal adımı atamıyorlar ama gençlerini yurtdışında gelecek arama konusunda inanılmaz bir şekilde destekliyorlar. Kendileri içinse yapabilecekleri tek şey varlıklarının bir kısmını ilerideki kötü günler için "güvenli" limanlara aktarmak, bunu da yurtdışında mevduat tutarak ya da şirketler kurarak yapıyorlar.

Kısa bir süre önce Cumhurbaşkanının "yurtdışına para kaçırıyorlar" feveranı, bu eğilime dönük bir tepkiydi. Ancak yurtdışına para çıkarmanın suç olmadığı, sermaye hareketlerinde kısıtlama durumunda Türkiye'nin bundan zarar göreceği kulaklara fısıldandığında geri adım atıldı ve konu kapandı.

Şu anda da sermaye kısıtlaması getirmeleri mümkün değil, hükümetin yapabileceği tek şey para transferlerini bürokrasiye boğmak, insanları takip edildikleri hissine sokarak para çıkışını azaltmak ve de en son olarak yurtdışına çıkarılan paraların akibetini kontrol ederek, bunların getirilerini vergilendirmek olacaktır.

Bu önlemler sonuç verir mi? Bana göre hayır. İktidarın içte ve dışta gerilim üreten politikaları, hem yurttaşları hem de yabancılar için Türkiye'yi yatırım yapılamaz bir ülke konumuna getirdi. Bu durum değişmediği sürece bu tür önlemler çözüm değildir. Bu önlemlerin utangaç sermaye kısıtlaması gibi okunup "sermaye"yi rahatsız etme ihtimali bile vardır.
    - - - - - - - - - -- - - - -- -- - - - - - - - - -
    Winter is coming...

2. Tl faizi piyasaya yetmediği bir kere daha kanıtlandı. Bundan sonra döviz kopar gider, her zaman sepet yapılmalı.

Flodd olmus sorry

Alıntı Originally Posted by ekfuture Yazıyı Oku
    Türkiye'yi terkeden milyoner sayılarının da gösterdiği gibi önemli sayıda yurttaşımız başka ülkelerde yaşam kurma niyetinde. Kendi çevremden fiili gözlemlerime dayanarak, eğitim, kültür ve gelir düzeyi arttıkça bu yöndeki eğilim artıyor.

Söylediğim kesimlerde genç sayılmayacak kuşaklar, dışarıda yaşayacakları sosyal-kültürel zorluklar ve ülkedeki yaşlı akrabaları nedeniyle bu radikal adımı atamıyorlar ama gençlerini yurtdışında gelecek arama konusunda inanılmaz bir şekilde destekliyorlar. Kendileri içinse yapabilecekleri tek şey varlıklarının bir kısmını ilerideki kötü günler için "güvenli" limanlara aktarmak, bunu da yurtdışında mevduat tutarak ya da şirketler kurarak yapıyorlar.

Kısa bir süre önce Cumhurbaşkanının "yurtdışına para kaçırıyorlar" feveranı, bu eğilime dönük bir tepkiydi. Ancak yurtdışına para çıkarmanın suç olmadığı, sermaye hareketlerinde kısıtlama durumunda Türkiye'nin bundan zarar göreceği kulaklara fısıldandığında geri adım atıldı ve konu kapandı.

Şu anda da sermaye kısıtlaması getirmeleri mümkün değil, hükümetin yapabileceği tek şey para transferlerini bürokrasiye boğmak, insanları takip edildikleri hissine sokarak para çıkışını azaltmak ve de en son olarak yurtdışına çıkarılan paraların akibetini kontrol ederek, bunların getirilerini vergilendirmek olacaktır.

Bu önlemler sonuç verir mi? Bana göre hayır. İktidarın içte ve dışta gerilim üreten politikaları, hem yurttaşları hem de yabancılar için Türkiye'yi yatırım yapılamaz bir ülke konumuna getirdi. Bu durum değişmediği sürece bu tür önlemler çözüm değildir. Bu önlemlerin utangaç sermaye kısıtlaması gibi okunup "sermaye"yi rahatsız etme ihtimali bile vardır.
    Yetkililer konusacaklarina sermayeyi nasil iceride tutariz onu dusunsunler. Ben uzun suredir Malta da yasiyorum. Malta yabanci yatirimci icin cok cazip bir ulke. Ornegin yabanci yatirimci iseniz sizden yuzde 35 gelir vergisi yerine yuzde 5 vergi aliyorlar. Bunun icinde 2 onemli kriter var. 1. Sirket sahibi Malta da yasamayacak. 2. Sirket Malta vatandaslarina hizmet vermeyecek.

Turkiye nin de yatirimci cekmesi icin bu tarz aksiyonlar yapmasi lazim. Ancak oncesinde OHAL i kaldirmali. TMCB nin bagimsizligi saglanmalidir. Bunlar olmadigi muddetce bu ulke gun gectikce daha da kotu olacak.

Artik Turkiye ucuz bir ulke konumunda da degil. Alim gucu cok dustu. Fiyatlar artti, vergiler her gecen gun artiyor. Issizlik yuksek, enflasyon yuksek. Neredeyse iyi olan hicbir sey yok ama yetkilere baktigimizda dunya bizi kiskaniyor.

Bende isterim ulkeme doneyim, ailem ve arkadaslarimin her daim yaninda olayim ama bunun icin suanda bir neden goremiyorum.

5. Döviz yükselişi tam gaz devam dolarda 4 görürüz inşallah.

Dolar oranlarını paylaşalım lütfen,

6.  Alıntı Originally Posted by Ahme Yazıyı Oku
    Döviz yükselişi tam gaz devam dolarda 4 görürüz inşallah.

Dolar oranlarını paylaşalım lütfen,
    Dolar için naçizane yorumum;
    Opsiyon yapıp çarpılmakta hünerli bir abim var,
    Gösterge kağıdı tabiri var ya o türden,
    Bu abim spot kur 3.80 civarı ilken
    3,97ye Amerika tipi opsiyon yazdı,
    yani dolar 3,97yi vade içinde görürse çarpılacak,
    bu sebeple 3,97 yi bugün yarın göreceğimizi düşünüyorum.
    Tabiki yatırım tavsiyesi değildir
    Saygılar tüm dostlara

7. teknik olarak gösterge tahvil 15.70 - 16.00 aralığına gidiyor.

ING e-turuncu USD faizini aşağı doğru güncellemiş sanırım. Bilgisi olan arkadaşımız var mı lütfen?

Sayfa 8/1006 İlkİlk ... 6789101858108508 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •