Sayfa 97/183 İlkİlk ... 47879596979899107147 ... SonSon
Arama sonucu : 1458 madde; 769 - 776 arası.

Konu: LKMNH - Lokman Hekim Sağlık

1.  Alıntı Originally Posted by konkasor34 Yazıyı Oku
    sayın antiseptik paranın yeşili kırmızısı olmaz bu dinciler en iyi kapitaliste taş çıkarır...üniversiteye verilen paraya acımam kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez ama sevgi vakfına verilen paraya acırım...saygılar...bakalım bu sene ne kadar temettü verecek...
    +1....................... Sevgi vakfı ne iş yapar ki 2 milyon para veriliyor?

2. Yazılanları okuyunca bende üye olarak yazmak istedim.Sevgi Vakfı'na verilen para benim de midemi bulandıran bir davranış oldu.Zamanında bu konudaki tereddütlerimi şirkete sorduğumda Sevgi Vakfı'nın son derece güçlü olduğuna dair cevaplar verdiler.Şimdi söyledikleriyle çelişen bu para aktarımı son derece çirkin bir imaj çiziyor.

Şirket eskiden yatırmcısına karşı son derece açık ve şeffaf bir şekilde davranıyordu.Daha sonra bu süreç birden değişime uğradı.Sorulan sorulara yanıt vermemeye başladılar, sanki şirket yönetimi tamamen değişmiş gibi.Böyle olunca şirkete soru sormak anlamsız kalmaya başladı.

Benim düşüncem kurumsal kuvvetler ile çıkar ilişkisine girmiş izlenimini ediniyorum.Buna fon deyin spekülatör deyin ne derseniz deyin.Bilançonun geleceğini öğrenmiş kişilerin hareketlerini görmek böyle düşünmeye sevk ediyor insanı.Bu durum kul hakkına girmek demek vebali de büyük olur.Üst düzey yönetimden, yazdıklarıma alınarak bana sitemde bulunmuştu.Ne yapalım spekülasyon mu yapalım deyince güvenim arttı.Bu insanların bu tür olayların içinde olacağına şahit olmadan inanmam iananamam gibi düşünüyorum.Acaba merak ediyorum, o yönetici bilanço açıklanmadan bu durumdan haberdar olan kişiler için ne düşünüyor?

Ben maduriyet oluşturacaklarına inanmıyorum ve halen onlara olan güvenim ve inancım var ama bu tür mide bulandırıcı tutumlar insanın canını sıkmıyor değil.Bir arkadaşın yazdığı gibi tercih meselesi olamaz vicdan meselesi olur.

Diğer konu geri alımın durdurulması.Geri alım programı bitti de demiyorlar, böyle olunca hassas dönem kuralları mı geçerli, bir gelişme olmalı diye düşünüyor insan.Bakıyor o da yok.Gerçi 9 ay bile ertelenen açıklama örnekleri var.

Bir arkadaş AK Parti ile hep ilişkileri vardı diye yazmış.Borsada işlem gören bir şirketin en önemli görevini yürüten kişisi otobüs üzerinde siyasi propaganda yapması ne etik ne makul ne de kabul edilebilir bir durumdur.Kurumada zarar veren bir durumdur ayrıca, üst yönetimin buna izin vermemesi gerekir.

Şirketin borçluluğu çok yüksek seviyelere ulaştı, bu durumda yüksek borç ve faiz ödemesi demek yani karlılığın azalması olarak sonuçlanıyor.Staretejik olarak düşük karlılık ve yatırımların devamı gibi bir düşünceye sahip olmaları uzun vadeli yatırımcıları artık geriyor.Çünkü bu durum rutin bir hal almış durumda ister istemez portföylerin daha iyi seviyede gelmesine engel oluyor.Yani yatırımların karlılığa kuvvetli etkileri bekleniyor.Örnek olması için Medicalpark ın yatırımları bittiği anda Lokman Hekimin piyasa değeri kadar kar edecektir.Şimdi zarar ediyor olmasının anlamı bu.Lokman Hekim ise buna sağlıklı büyüme diyor böyle oluncada süreç çok uzuyor ve büyüme ne görünüyor ne de tatminkar sonuçlar ortaya çıkıyor.

Şirket kendi özvarlıklarıyla daha fazla borçlanmamalı, bundan sonrası borçlarını arttırmak büyük risk içerir.Büyüme sadece borçlanarak olmaz bunu danışmanlarının hatırlatması gerekir diyorum çünkü bunun çalışmalarını yapacak kişi malesef otobüs üzerinde siyasetle uğraşıyor.Ortaklıklar geliştirmesi gerekir, sağlık turizmi için daha elverişli lokasyonlarda olması gerekir.22 yıllık sağlık kuruluşu olmak 4. çeyrek ve 1. çeyrek harici mevsimselliğe çözüm bulmuş ve bu durumdan etkilenmiyor olmayı gerektirirdi.

Bir şirketin piyasa değeri o şirketin sahiplerinin güvenilirliğini ve itibarını gösterir ve bütün sorumluluk tamamen yönetimindir, Başarıda bununla ölçülür.Yani faaliyet raporunda biz çok başarılıyız demek hayalcilik satmak ve megolomanca bir yaklaşım olmuş.

3. https://twitter.com/VizyonAnaliz/sta...14663622881281
    şöyle bir analiz yapılmış lokman hekim
    Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

5.  Alıntı Originally Posted by cefaks Yazıyı Oku
    CITI potronların anlaştığı spek gerçek yabancı değil.İmtiyazlı ve yeşil sermayeye gerçek yabancı gelmez.Siyasetin içine girmiş şirketlere yabancı ortak olmaz.

6. 2018/12 için Medicalpark'ın Toplam Borç Büyümesi (%) 1.78 iken Lokman Hekim'in Toplam Borç Büyümesi (%) 31.94 olarak gerçekleşti. 2018/12 için Medicalpark'ın Kısa Vade Borç / Toplam Borç oranı 56.66 iken Lokman Hekim'in Kısa Vade Borç / Toplam Borç oranı 79.37 dir.

2018/9 Toplam Borç Büyüme (%) 34.36
    2018/6 Toplam Borç Büyüme (%) 35.45
    2018/3 Toplam Borç Büyüme (%) 26.82

8.3 milyon TL kâr ederken, yaklaşık 19 milyon TL finansman gideri mi ödemek büyüme.Kim daha karlı iş yapıyor, finansçılar mı sağlıkçılar mı? Bu durum faiz lobisinin bile bile kölesi olmak ve sömürülmek demektir.

Borçlanma maliyetlerinin yüksek olduğu bu dönemde bu strateji doğru değildir.Ülkenin ekonomik olarak en çalkantılı dönemine borç yükünü arttırıyor olmak tekrar gözden geçirilmelidir.Devam eden yatırımlar bu duruma bahane değildir. Bunları yazmaktaki amacım çözümün sadece borçlanmak olmadığıdır.Kaynak yaratmanın farklı yolları var.Mesela tahsisli sermaye arttırımı,bağlı ortaklığın satışı, halka arzı,geri alınan payların blok satışı gibi bir çok seçenek var.

Aktif büyüme, Esas Faaliyet Kar marjı,özsermaye karlılığı açısından Medicalpark'dan daha iyi durumda olmamıza rağmen neden daha kötü fiyatlanıyoruz?

Medicalpark'ın defter değeri 6.03, kâr eden Lokman Hekim'in defter değeri neden 1.88 olduğunun açıklaması geçmişte yapılanların sonucudur.İsmi lazım değil, Allah Selamet versin haber destekli hisse satışı ile çok ortaklı yapıyı büyük zan altında bırakarak kolay kaybedilen fakat çok zor kazanılan güven ve itibarın kaybolmasına sebebiyet verdi.Kâr ediyor olmak görüldüğü gibi tek başına yeterli olmuyor.

Lokman Hekim Üniversitesi rektörü hariç kendini ispatlamış değerli kişilerin elinde ve iyi noktalara geleceği kaçınılmaz bir gerçek.Çünkü Hacettepe üniversitesinde yaptıkları yenilikler yapacaklarının teminatı olmaktadır.Zaman bu gelişimleri ortaya koyacaktır. Zaten istişare toplantı kitapçığında çok güzel bilgiler ortaya konulmuş belli yol haritaları oluşturulmuş.Öğrencilerin uygulama eğitimlerine başlaması ile artık ünvan değişikliği gerçekleşmesi gerekir diye düşünüyorum.Şirket ortağı olarak üniversitenin faydalarını görmeyi beklemek en doğal haktır.

Kısa bir süre sonra kar payı dağıtım kararının açıklanması gerekir.Temettü vermemelerinin finansal açıdan daha doğru bir karar olacağını düşünüyorum ve bedelsiz sermaye arttırım kararı bekliyorum.

Lokman Hekim, yatırım stratejisini değiştirmesi gerekir.Kâr eden teknolojik altyapısı güncel, otelcilik hizmeti modern hastanelere ortak olmalıdır.Acıbadem ve Medicalpark hastanelerinin hepsi yüzde yüz kendisine ait değildir fakat kimse bu hastanelerin şu kadarı senin demiyor.Dolayısıyla astarı yüzünden pahalı olan girişimlerden uzak durulmalıdır.

7. Faiz ödemeyi seven yobazlar için Prof. Sadi Uzunoğlu açık ve net özetlemiş.

8. aptal kağıt,borsa artıda,4,8-5,0 üstüne bile kendini atamıyor.
    seni inek gibi sağmadan satanı...

Sayfa 97/183 İlkİlk ... 47879596979899107147 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •