Sayfa 98/183 İlkİlk ... 488896979899100108148 ... SonSon
Arama sonucu : 1458 madde; 777 - 784 arası.

Konu: LKMNH - Lokman Hekim Sağlık

1. Lokman Hekimi babasının çiftliği gibi yönetenlere karşı diğer imtiyazlı ortaklar birlik olarak yönetim kurulu başkanını görevden almalıdır.Böyle pısırık bir başkanlık ve yöneticilik yapılmaz.Hisse senetlerinde her türlü pislik dalavere var ama çıt yok.8 bin lot aldım diyor ama nereden aldın kaç para ödedin hiç bir bilgi yok.Şirket geri alım yapmıyor sen neden aldım diyorsun, kimin malını aldın.Operasyon için kiminle anlaşıldı işlemlerden belli oluyor. Bizim borsa tarafında bir işimiz ilişkimiz yok demek için hiç bir tepki göstermiyorlar.Herşey açık ve net olarak görünüyor.

2. speği çok cimri resmen tek tek hisse sayıyor

3. bugünün pastasını verebilecek var mı

Arkadaşlar yenilenen hastane ne zaman açılıyor, yatak kapasitesi ne kadar artacak.
    Favök ve ciroya etkisi ne kadar olacak bilgisi olan varsa paylaşabilir mi lütfen.

Alıntı Originally Posted by Dr. Jekyll Yazıyı Oku
    2018/12 için Medicalpark'ın Toplam Borç Büyümesi (%) 1.78 iken Lokman Hekim'in Toplam Borç Büyümesi (%) 31.94 olarak gerçekleşti. 2018/12 için Medicalpark'ın Kısa Vade Borç / Toplam Borç oranı 56.66 iken Lokman Hekim'in Kısa Vade Borç / Toplam Borç oranı 79.37 dir.

2018/9 Toplam Borç Büyüme (%) 34.36
    2018/6 Toplam Borç Büyüme (%) 35.45
    2018/3 Toplam Borç Büyüme (%) 26.82

8.3 milyon TL kâr ederken, yaklaşık 19 milyon TL finansman gideri mi ödemek büyüme.Kim daha karlı iş yapıyor, finansçılar mı sağlıkçılar mı? Bu durum faiz lobisinin bile bile kölesi olmak ve sömürülmek demektir.

Borçlanma maliyetlerinin yüksek olduğu bu dönemde bu strateji doğru değildir.Ülkenin ekonomik olarak en çalkantılı dönemine borç yükünü arttırıyor olmak tekrar gözden geçirilmelidir.Devam eden yatırımlar bu duruma bahane değildir. Bunları yazmaktaki amacım çözümün sadece borçlanmak olmadığıdır.Kaynak yaratmanın farklı yolları var.Mesela tahsisli sermaye arttırımı,bağlı ortaklığın satışı, halka arzı,geri alınan payların blok satışı gibi bir çok seçenek var.

Aktif büyüme, Esas Faaliyet Kar marjı,özsermaye karlılığı açısından Medicalpark'dan daha iyi durumda olmamıza rağmen neden daha kötü fiyatlanıyoruz?

Medicalpark'ın defter değeri 6.03, kâr eden Lokman Hekim'in defter değeri neden 1.88 olduğunun açıklaması geçmişte yapılanların sonucudur.İsmi lazım değil, Allah Selamet versin haber destekli hisse satışı ile çok ortaklı yapıyı büyük zan altında bırakarak kolay kaybedilen fakat çok zor kazanılan güven ve itibarın kaybolmasına sebebiyet verdi.Kâr ediyor olmak görüldüğü gibi tek başına yeterli olmuyor.

Lokman Hekim Üniversitesi rektörü hariç kendini ispatlamış değerli kişilerin elinde ve iyi noktalara geleceği kaçınılmaz bir gerçek.Çünkü Hacettepe üniversitesinde yaptıkları yenilikler yapacaklarının teminatı olmaktadır.Zaman bu gelişimleri ortaya koyacaktır. Zaten istişare toplantı kitapçığında çok güzel bilgiler ortaya konulmuş belli yol haritaları oluşturulmuş.Öğrencilerin uygulama eğitimlerine başlaması ile artık ünvan değişikliği gerçekleşmesi gerekir diye düşünüyorum.Şirket ortağı olarak üniversitenin faydalarını görmeyi beklemek en doğal haktır.

Kısa bir süre sonra kar payı dağıtım kararının açıklanması gerekir.Temettü vermemelerinin finansal açıdan daha doğru bir karar olacağını düşünüyorum ve bedelsiz sermaye arttırım kararı bekliyorum.

Lokman Hekim, yatırım stratejisini değiştirmesi gerekir.Kâr eden teknolojik altyapısı güncel, otelcilik hizmeti modern hastanelere ortak olmalıdır.Acıbadem ve Medicalpark hastanelerinin hepsi yüzde yüz kendisine ait değildir fakat kimse bu hastanelerin şu kadarı senin demiyor.Dolayısıyla astarı yüzünden pahalı olan girişimlerden uzak durulmalıdır.
    Üniversite hastane işbirliği için üniversitenin 2. yılını doldurmuş olması gerekiyormuş

8. Ankara'daki ihtiyaç sahiplerine yapılan desteklere de değinen Erdoğan, şunları söyledi:

"Yaşlılarımıza, şehit yakınlarımıza ve engellilerimize 4,5 katrilyon lira destek verdik. Sağlıkta 36'sı hastane olmak üzere toplamda 141 sağlık tesisini şehrimize kazandırdık. Yatak kapasitesi 3 bin 704 olan Bilkent Şehir Hastanemizin açılışını 14 Mart Tıp Bayramı'nda yaptık. Sadece ülkemizin değil Avrupa'nın ve dünyanın en büyük, en modern sağlık tesislerinden biri olan Bilkent Şehir Hastanemizin başkentimize hayırlı olmasını diliyorum. Şimdi ikincisi de geliyor, Etlik'e de ikincisini yapıyoruz. Burası Ankara, Türkiye'nin başkenti. İnşallah Etlik Şehir Hastanesi'ni de 3 bin 577 yatak kapasitesiyle yıl sonunda hizmete sunuyoruz. Böylece toplamda 7 bin 281 yataklı sağlık tesislerini Ankara'mıza kazandırmış oluyoruz. 200'er yatak kapasiteli Mamak ve Gölbaşı devlet hastanelerini seneye, 480 yataklı Sincan Devlet Hastanesi'ni de iki yıla kadar tamamlıyoruz. 150 yataklı Kahramankazan Devlet Hastanesi'nin de yapımına başladık."

Beni Ankara Şehir Hastanesi’ne emanet ediniz

SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca, “Gel, Ankara’da yeni hizmete giren Ankara Şehir Hastanesi’ni beraber gezelim” deyince...
    Atladım gittim Ankara’ya...
    *
    “Şehir hastanesi” denilince benim aklıma biraz gelişmiş bir devlet hastanesi geliyordu.
    Bu büyük sağlık kampüsü, tam teşekküllü bir şekilde hizmete girdiğinde günlük 30 bine yakın hastaya hizmet verecekmiş.
    Yatak sayısı ise 3 bin 633...
    *
    Ankara Şehir Hastanesi’ni gezince...
    - Önce “Bu sağlıkta bir devrim” dedim...
    - Sonra “Artık özel hastaneler için bile çıta, işte bu hastanedir” dedim.
    - En sonunda da “Lütfen beni Ankara Şehir Hastanesi’ne emanet ediniz” dedim.
    *
    Bu söylediklerimi tebessüm ederek dinleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise...

“Sadece siz değil, yabancı hastalar da kendilerini bu hastanemize emanet edecekler. Çünkü bu hastanenin sağlık turizmi alanında da büyük atılım yapmasını sağlamak için her türlü hazırlığı yaptık” dedi.

************************************************** ************************************************** ****

Bu gelişmelerin ışığında Lokman Hekim nasıl bir tavır almalı.Çevresinde çok büyük ve donanımlı hastaneler yapılırken Lokman Hekim Yönetimi ne düşünüyor açıkçası merak ediyorum.Rekabetin ve seviyenin arttığı bu durumda Lokman Hekim Hastaneleri tercih sebebi olmak için fark oluşturmalı.Sağlık turizminde ortak hedeflere sahip olan şehir hastanelerine karşı çözüm arayışları yapıyor olmaları gerekir.

Bu sıkıntıları aşmak için sosyal güvenlik kurumları ve özel sigorta kurumları(yerli-yabancı) ile kaliteli tıbbi hizmet sunan kurumları ile spesifik alanlarda ihtisaslaşarak hasta potansiyeline karşı tıbbi çözümlerde etkin bir merkez oluşturmak olabilir.Lokman Hekim Üniversitenin etkisi bu noktada mesleğinde lider tıp insanlarının çekimi için kullanılmalıdır.

Örnek:Doç. Dr. Mehmet Fatih Can, Avrupa Karaciğer-Pankreas Board(HPB) Cerrahi belgesini alan ilk Türk Cerrahı oldu. Bu değerli tıp insanlarının sayıları artırılarak spesifik alanlarda gelişmeye devam edilmelidir.

Daha önce Şirkete'de ayrıntıları ile ifade ettim,Sağlık turizminden daha fazla pay almak için İstanbul'da doğru lokasyonda olmalarından geçmektedir.Yine de bir kısa bilgi ile özetlemek gerekirse İstanbul, Dünya da 5. sağlık turisti çeken şehir.Bu konu için yeterli bir referans olacaktır.

Biz Ankara'da büyümeyi sürdüreceğiz diye ısrar edilmesi halinde, Şehir Hastanelerine ulaşımda zor, problemli ve Şehir Hastanelerinin açılması ile kapanacak hastanelerin yerinde pozisyon alınarak bu durumu fırsata çevirmek alternatif bir avantaj sağlama şekli olabilir.

Şirket öğrenerek bu noktaya kadar geldi.Borsa ayağının nasıl işlediğini öğrendi ve uygulamaya koyuldu.Bizden bilgi belge mecbur kalmadıkça görmeyeceksiniz mümkün olduğunca gizli ve sessiz devam edeceğiz yani baskının ve caydırıcılığın tamamlayıcı unsuru olacaklarını benimsemişler.Dürüstlük ve samimiyet sorgulaması açısından güzel örneklemeler.

Geri Alım Programının uygulamadan kaldırılmasına rağmen Şirket Cari Oranı:0.64 Likit Oranı:0.48 gibi iğrenç seviyelerde. Eskiden hisse alınıyordu da nakit üretilemiyordu şimdi ise geri alım yok yine nakit üretemeyen bir Lokman Hekim olmaya devam ediyor.Bu rezil bir yöneticilik göstergesidir.Utanmalarını dilerim.

Aslında bunları Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a şikayet etmek gerekir, yüzlerine tükürse yeterli olur zaten.

Bu durumların haricinde başarısız tarafları kurumsallık ve şeffaflık konularında yeterli gelişimi ve değişimi gösterememiş olmaları eksi yanlarıdır.Eleştiri ve görüşler son bulduğunda bunu başarı olarak gören zihniyetler büyük yanılgı içine girerler, bu sessizliğin anlamı size olan güven ve inancın yok olmaya yüz tutması olarak algılamalarını hatırlamaları gerekir.

Üniversitesi hastanesinin zamansal gerçekleşme prosedürünün ne olduğunu bilmiyorum.Şirkete sormuyorum çünkü yanıt alamıyorum, öğrenebilen olursa bize de bilgi verirse sevinirim.

Bu arada buradaki eleştirileri ifadelerinde teşbih inceliklerini ("yeri geldiği zaman çirkin, kaba bir benzetme ile anlatıma daha etkili bir hava verilmesi, saygısızca bir davranış değildir, kimse bundan alınmamalıdır") yapmayın derim sizi de yanlış anlayarak mahkemeye vermekle tehdit edebilirler.

Sayfa 98/183 İlkİlk ... 488896979899100108148 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •