Sayfa 224/425 İlkİlk ... 124174214222223224225226234274324 ... SonSon
Arama sonucu : 3400 madde; 1,785 - 1,792 arası.

Konu: LIDFA - Lider Faktoring

1. Arkadaşlar Lider Faktoring, biliyorsunuz faktoring sektöründe bir şirket. Kendi alanında başarılı da bir şirket. Hisseyi değerlendirirken sadece Lidfa için değil diğer tüm hisseler şu konulara özellikle dikkat edin.

Bi halttan anlamayan ya da anlıyorsa bile manipüle edip, bizleri kandırmak isteyenlere karşı kendinizi koruyun.

Önce şu tablolara bakalım, www.isyatirim.com.tr den alınmıştır.

Lidfa'nın sermayesi 30 mn liradır. Bu ne demektir? Şirket kurulurken patron veya patronlar bu şirketin faaliyetlerini yapabilmesi için ortaya 30 mn lira para koymuşlar. Devlet en az 20 mn lira koyacaksın diyor faktoring şirketi açmak için.

Örneğin sivri zekalının biri diyor ki "Crdfa'nın sermayesi 80 mn lira, Lidfa'nın 30 mn lira. Ama Crdfa bu 80 mn lira ile 25 mn kar ermiş, Lidfa ise 30 mn lira 21 mn lira. Bu bakımdan Lidfa daha iyi bir şirkettir."

Sizce bu ifade doğru mu? Lidfa sadece 30 mn, Crdfa da 80 mn lira ile bu işi yapmıyorlar ki! Adamlar bankalardan kredi çekiyor artı bono ihraç edip piyasalardan borçlanıyorlar ve ortalama 1,5 milyar liralık işlemle bu 20-25 mn lira net karı elde ediyorlar.

Yani sürümden kazanıyorlar. Kar marjları ortalama %2-3 gibi son derece düşük bir oran.

30 mn lirayla 21 mn kazanmak demek %70 kazanmak demek. O zaman biz de paramızı verelim faktoring şirketlerine bize yılda çok değil %30 kazandırsınlar kalan 40 ı onların olsun ben razıyım.

Kısa ve özet geçiyorum. Şirketlerin defter değeri vardır. Borçları düştükten sonraki kabaca değeri özkaynaklardır. Özkaynakları sermayeye bölerseniz o şirketin defter değerini bulursunuz.

Lidfa 2017/9 için

Özkaynaklar : 128.274.000 lira
    Sermaye.......:..30.000.000 lira

Bölersek, defter değeri 4,27 liradır. Yani bu şirketin ederi aslında hisse başına 4,27 liradır. Peki piyasa buna nasıl tepki vermiş? Yukarıdaki tabloda var. Finans kurumları ve bankalarda tüm dünyada ortalama bir değer var. Pd/dd. Yani piyasa değeri, defter değerinin kaç katı olduğunu gösteren bir değer. Faktoring sektöründe tablonun en altında yazıyor bu değer 1,08 ortalama. Yani defter değerinin %8 fazlası değer biçmiş piyasa.

Sanayi şirketlerinde ise bu değer 7 lere kadar çıkabiliyor. Açın bakın Aselsan, Soda, Tüpraş, Hektaş, Şişe, Boluc, Aksa, Adana, Sasa, Froto, Toaso vs. Bunlar da ortalama 2-3 arası bu değer.

Yani 100 liralık bir daireye 200 - 300 lira ödemeye hazır yatırımcılar. Fşnans sektöründe ise 100 liralık bir daireye en fazla 110-120 lira ödüyor yatırımcılar.
    Çünkü bankalar ve faktoringlerin tüm gelir kaynağı dağıttığı krediler. Pimi çekilmiş el bombası gibi. Ulusal çapta büyük bir deprem olur, ani bir ekonomik kriz olur, işletmeler batabilir veya müşterilerin sana borcunu ödeyemeyebilir, o zaman o yılki belki de bir kaç yıllık karın güme gider. Ama bir sanayi şirketi, örneğin Tofaş ya da Soda, kriz olsa bile satış yapamasa bile ürettikleri mallar depoda, stokta durur. Sadece satmaz onları, o kadar. Banka ve faktoringler gibi dağıttıkları kredilerin geri gelmemesi riski yoktur. Bu yüzden riskleri daha azdır. Düşünün, 1.3 milyarlık işlem yapmış Lidfa, örneğin 2 milyon liralık bir çeki ödenmese gitti o para. Yıllık 21 mn kar eden bir şirketin %10 karı gitti, geçmiş olsun. Sen bu yıl %25 kar artsın diye beklerken %10 aşağı indi. İstediğin kadar teminat al, battı mı batar müşteri. Zaten bilançoda var yanılmıyorsam 32 mn lira batığı var bugüne kadar. Bankaların de aynı. Tahsil edilemeyen alacaklar her zaman olacaktır ve bu büyük risktir.

Bazıları o kadar cahil ki diyor ki "bankalardan kredi alamayan kara listedeki kişiler faktoring firmalarına gider, esas müşterisi onlardır" Bir de ekliyor "Faktoring firmaları o kadar sağlam çalışır ki müşteri bankadan teminat mektubu alır, faktoring firmasına götürür, onlar da o adamın çekini kırar vs" Düşünün artık, zır cahillik mi diyelim insanları kandırmak için kırk takla arıp yalan söylemek mi diyelim bilemedim.

Lidfa, fiili dolaşımdaki payı %8 gibi son derece düşük bir paya sahip olan bir hisse olduğu için şirketten bağımsız olarak manüpülatörlerin iştahını kabartan bir hisse. 15-20 bin lotla hisseyi yukarı sürerler, siz de dalarsınız aha gidiyor diye sonra hop yenşden başladığı yere iner. Yukardan aldığınızla kalırsınız. Ama üzülmeyin bu hareketi 1,5-2 ayda bir yapar. Forumlarda, twiterde gazlarlar, yeni sazanlar bulurlar, müthiş hisse ben satmam satmadım da, sürekli de alıyorum derler, sonra da 2 ay sonra 5,80 den sattım, 4,90 dan geri aldım derler.

Hisse sığ olduğu için sert hareketler yapar. Şirket güzel bir şirket. Ama şirketin yapısı farklıdır hissesinin hareketleri farklıdır.

Piyasanın faktoring ve banka hisselerine biçtiği değer defter değerlerinin en fazla 1,2 bilemedin 1,3 katı. Hisse kısa sürede 8 lira olacak, 10 lira olacak diyenlerin gazına gelmeyin. Sığ hisse olduğu için 3 gün tavan bile gitse yeniden pd/dd oranına geri gelecektir. Kalıcı olarak 8-10 lira olabilmesi için net karını çok daha artırması gerekir.

18 ayda 3 kez temettü verdi var mı böyle başka hisse diyen tipler var. E bundan sonra da vereceği ne malum diyenlere kızıp, hakaret ederlerdi. Şimdi geri vites yapıyor doğal olarak "ben nereden bilebilirdim artık vermeyeceğini, beni de yanılttılar." Milletim beni affetsin deseymiş bi de tam olurmuş.

Lidfa profesyonel ve işinin ehli bir ekip tarafından yönetiliyor. Şişirme ve palavra sözlerle onu gazlamaya gerek yok. "14 ofis almış ama bunları şirket adına almışmış. Başkası olsa kendi adına ya da oğlu adına falan alırmış. Ne kaddar ince ve kadirşinas bir davranış sergilemiş şirket, helal olsun"muş. Şirketler oyun oynamak ya da bizlere para kazandırmak için kurulmazlar. Amaçları kar etmektir.

Ofisleri şirket adına alırsan kurumlar vergisi, gelir vergisi, kdv, amortisman vs avantajların olur. Bu kadar temel bilgileri bilmekten aciz olan veya biliyorsa da yalan yanlış şeyler yazarak alın terinizle biriktirdiğiniz paralarınızı hisselere yatırmanızı sağlayıp sizlerin sayesinde al sat yaparak kimsenin havadan para kazanmasına müsaade etmeyin.

2.  Alıntı Originally Posted by Oralet_Osman Yazıyı Oku
    Arkadaşlar Lider Faktoring, biliyorsunuz faktoring sektöründe bir şirket. Kendi alanında başarılı da bir şirket. Hisseyi değerlendirirken sadece Lidfa için değil diğer tüm hisseler şu konulara özellikle dikkat edin.

Bi halttan anlamayan ya da anlıyorsa bile manipüle edip, bizleri kandırmak isteyenlere karşı kendinizi koruyun.

Önce şu tablolara bakalım, www.isyatirim.com.tr den alınmıştır.

Lidfa'nın sermayesi 30 mn liradır. Bu ne demektir? Şirket kurulurken patron veya patronlar bu şirketin faaliyetlerini yapabilmesi için ortaya 30 mn lira para koymuşlar. Devlet en az 20 mn lira koyacaksın diyor faktoring şirketi açmak için.

Örneğin sivri zekalının biri diyor ki "Crdfa'nın sermayesi 80 mn lira, Lidfa'nın 30 mn lira. Ama Crdfa bu 80 mn lira ile 25 mn kar ermiş, Lidfa ise 30 mn lira 21 mn lira. Bu bakımdan Lidfa daha iyi bir şirkettir."

Sizce bu ifade doğru mu? Lidfa sadece 30 mn, Crdfa da 80 mn lira ile bu işi yapmıyorlar ki! Adamlar bankalardan kredi çekiyor artı bono ihraç edip piyasalardan borçlanıyorlar ve ortalama 1,5 milyar liralık işlemle bu 20-25 mn lira net karı elde ediyorlar.

Yani sürümden kazanıyorlar. Kar marjları ortalama %2-3 gibi son derece düşük bir oran.

30 mn lirayla 21 mn kazanmak demek %70 kazanmak demek. O zaman biz de paramızı verelim faktoring şirketlerine bize yılda çok değil %30 kazandırsınlar kalan 40 ı onların olsun ben razıyım.

Kısa ve özet geçiyorum. Şirketlerin defter değeri vardır. Borçları düştükten sonraki kabaca değeri özkaynaklardır. Özkaynakları sermayeye bölerseniz o şirketin defter değerini bulursunuz.

Lidfa 2017/9 için

Özkaynaklar : 128.274.000 lira
    Sermaye.......:..30.000.000 lira

Bölersek, defter değeri 4,27 liradır. Yani bu şirketin ederi aslında hisse başına 4,27 liradır. Peki piyasa buna nasıl tepki vermiş? Yukarıdaki tabloda var. Finans kurumları ve bankalarda tüm dünyada ortalama bir değer var. Pd/dd. Yani piyasa değeri, defter değerinin kaç katı olduğunu gösteren bir değer. Faktoring sektöründe tablonun en altında yazıyor bu değer 1,08 ortalama. Yani defter değerinin %8 fazlası değer biçmiş piyasa.

Sanayi şirketlerinde ise bu değer 7 lere kadar çıkabiliyor. Açın bakın Aselsan, Soda, Tüpraş, Hektaş, Şişe, Boluc, Aksa, Adana, Sasa, Froto, Toaso vs. Bunlar da ortalama 2-3 arası bu değer.

Yani 100 liralık bir daireye 200 - 300 lira ödemeye hazır yatırımcılar. Fşnans sektöründe ise 100 liralık bir daireye en fazla 110-120 lira ödüyor yatırımcılar.
    Çünkü bankalar ve faktoringlerin tüm gelir kaynağı dağıttığı krediler. Pimi çekilmiş el bombası gibi. Ulusal çapta büyük bir deprem olur, ani bir ekonomik kriz olur, işletmeler batabilir veya müşterilerin sana borcunu ödeyemeyebilir, o zaman o yılki belki de bir kaç yıllık karın güme gider. Ama bir sanayi şirketi, örneğin Tofaş ya da Soda, kriz olsa bile satış yapamasa bile ürettikleri mallar depoda, stokta durur. Sadece satmaz onları, o kadar. Banka ve faktoringler gibi dağıttıkları kredilerin geri gelmemesi riski yoktur. Bu yüzden riskleri daha azdır.

Bazıları o kadar cahil ki diyor ki "bankalardan kredi alamayan kara listedeki kişiler faktoring firmalarına gider, esas müşterisi onlardır" Bir de ekliyor "Faktoring firmaları o kadar sağlam çalışır ki müşteri bankadan teminat mektubu alır, faktoring firmasına götürür, onlar da o adamın çekini kırar vs" Düşünün artık, zır cahillik mi diyelim insanları kandırmak için kırk takla arıp yalan söylemek mi diyelim bilemedim.

Lidfa, fiili dolaşımdaki payı %8 gibi son derece düşük bir paya sahip olan bir hisse olduğu için şirketten bağımsız olarak manüpülatörlerin iştahını kabartan bir hisse. 15-20 bin lotla hisseyi yukarı sürerler, siz de dalarsınız aha gidiyor diye sonra hop yenşden başladığı yere iner. Yukardan aldığınızla kalırsınız. Ama üzülmeyin bu hareketi 1,5-2 ayda bir yapar. Forumlarda, twiterde gazlarlar, yeni sazanlar bulurlar, müthiş hisse ben satmam satmadım da, sürekli de alıyorum derler, sonra da 2 ay sonra 5,80 den sattım, 4,90 dan geri aldım derler.

Hisse sığ olduğu için sert hareketler yapar. Şirket güzel bir şirket. Ama şirketin yapısı farklıdır hissesinin hareketleri farklıdır.

Piyasanın faktoring ve banka hisselerine biçtiği değer defter değerlerinin en fazla 1,2 bilemedin 1,3 katı. Hisse 8 lira olacak, 10 lira olacak diyenlerin gazına gelmeyin. Sığ hisse olduğu için 3 gün tavan bile gitse yeniden pd/dd oranına geri gelecektir.

18 ayda 3 kez temettü verdi var mı böyle başka hisse diyen tipler var. E bundan sonra da vereceği ne malum diyenlere kızıp, hakaret ederlerdi. Şimdi geri vites yapıyor doğal olarak "ben nereden bilebilirdim artık vermeyeceğini, beni de yanılttılar." Milletim beni affetsin deseymiş bi de tam olurmuş.

Lidfa profesyonel ve işinin ehli bir ekip tarafından yönetiliyor. Şişirme ve palavra sözlerle onu gazlamaya gerek yok. "14 ofis almış ama bunları şirket adına almışmış. Başkası olsa kendi adına ya da oğlu adına falan alırmış. Ne kaddar ince ve kadirşinas bir davranış sergilemiş şirket, helal olsun"muş. Şirketler oyun oynamak ya da bizlere para kazandırmak için kurulmazlar. Amaçları kar etmektir.

Ofisleri şirket adına alırsan kurumlar vergisi, gelir vergisi, kdv, amortisman vs avantajların olur. Bu kadar temel bilgileri bilmekten aciz olan veya biliyorsa da yalan yanlış şeyler yazarak alın terinizle biriktirdiğiniz paralarınızı hisselere yatırmanızı sağlayıp sizlerin sayesinde al sat yaparak kimsenin havadan para kazanmasına müsaade etmeyin.
    Kime yazdınız bilmiyorum ama tüm yazdıklarınıza katılıyorum. Ayrıca teknik denen de bir şey vardır. Birde beklenti. Fiyatlama da göz önüne almak gerekir. Şirketi öyle göklere çıkarmaya saçmalamaya gerek yok. Güzel bir şirket mi bana göre bilançoya ve tekniğine bakarsam alınabilir. Karı görünce kaçarım ama.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

3. Aydınlatıcı bilgilere bayılırım,şapka çıkarırım.
    Şirketlerde temel bilgiler esastır.Hisseye o yön verir.
    Borsa başka bir yer,burada kimi hisseler verilerine göre,
    kimi hisseler patronlarına göre,
    kimi hisseler babalarına göre vs...vs.... hareket ederler.

Benim yaklaşık 25 yıllık tecrübem bana bir şey öğretti.
    -Başkalarının,uzmanların sözlerine fazla güvenme..?
    -Güven duygusu aşılıyaman patronların hisselerinden mümkün olduğu kadar uzak dur.
    -Borsada çeşitli sektörlerden güvenerk seçtiğin 10-12 hisseyi ,geçmişlerine
    varıncaya kadar iyice incele,adeta DNA larına kadar sahip ol.
    Seçtiğin bu hisseleri günlük olarak bütün yönleriyle takip et,izle,not tut.
    Hangi dönemde hangisine gideceğini bil.
    -İlk aldığın hisse veya hisseler olumlu dönemlerde ilk prim yapan hisseler olması ÇOK ÇOK ÖNEMLİ.
    -Hiç bir hisseye asla AŞIK OLMA...!
    Belirlediğin kazanç oranına (+%25-35) ulaşınca karını cebine koy.
    -Elde ettiğİn karın mutlaka en az %20-25 ni yedek akçe misali borsa dışına çıkar.
    -Asla günlükçü olma.

LİDFA mı?
    SABIR......

YDKD.

4.  Alıntı Originally Posted by BEYPAZARLI Yazıyı Oku
    Aydınlatıcı bilgilere bayılırım,şapka çıkarırım.
    Şirketlerde temel bilgiler esastır.Hisseye o yön verir.
    Borsa başka bir yer,burada kimi hisseler verilerine göre,
    kimi hisseler patronlarına göre,
    kimi hisseler babalarına göre vs...vs.... hareket ederler.

Benim yaklaşık 25 yıllık tecrübem bana bir şey öğretti.
    -Başkalarının,uzmanların sözlerine fazla güvenme..?
    -Güven duygusu aşılıyaman patronların hisselerinden mümkün olduğu kadar uzak dur.
    -Borsada çeşitli sektörlerden güvenerk seçtiğin 10-12 hisseyi ,geçmişlerine
    varıncaya kadar iyice incele,adeta DNA larına kadar sahip ol.
    Seçtiğin bu hisseleri günlük olarak bütün yönleriyle takip et,izle,not tut.
    Hangi dönemde hangisine gideceğini bil.
    -İlk aldığın hisse veya hisseler olumlu dönemlerde ilk prim yapan hisseler olması ÇOK ÇOK ÖNEMLİ.
    -Hiç bir hisseye asla AŞIK OLMA...!
    Belirlediğin kazanç oranına (+%25-35) ulaşınca karını cebine koy.
    -Elde ettiğİn karın mutlaka en az %20-25 ni yedek akçe misali borsa dışına çıkar.
    -Asla günlükçü olma.

LİDFA mı?
    SABIR......

YDKD.
    Herşey iyiyse ve halen hissenin fiyatına yansımıyorsa o zaman şu soruyu soracaksın.

Ulan herşey bu kadar mükemell fiyatı neden yükselmiyor kim ne haltlar karıştırıyor? Eee ne zaman yükselecek kim götürüyor malı biz durakta otobus bekler gibi beklerken

5.  Alıntı Originally Posted by enisar Yazıyı Oku
    Herşey iyiyse ve halen hissenin fiyatına yansımıyorsa o zaman şu soruyu soracaksın.

Ulan herşey bu kadar mükemell fiyatı neden yükselmiyor kim ne haltlar karıştırıyor? Eee ne zaman yükselecek kim götürüyor malı biz durakta otobus bekler gibi beklerken
    Geçmiş yıla göre %60 daha fazla kredi+bono dağıtmasına rağmen aynı karı elde etti. Demek ki kar marjları çok düştü bu süreçte. Bakma sen pohpohlayanlara. İleride marjlar düzelirse daha güzel karlar gelebilir. Ky hisseyi alır bekler ama uyanıklar 4,00-4,50 civarı alır 5 civarı satar %10 kârı cebe atar. Her 2 ayda bir oluyor bu. Sen de keko gibi al bekle ki para kazanacam.

6. Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar .....
    Gerçi ben kendi isteğimle ayrılmıştım

SM-C7000 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7.  Alıntı Originally Posted by Omerva Yazıyı Oku
    Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar .....
    Gerçi ben kendi isteğimle ayrılmıştım

SM-C7000 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Ben de kovulmadım, kendim ayrıldım. Aynı yalan şeyleri yazınca baktım ki milleti kandırıyor bazı "hoca"lar, uyarayım küçük yatırımcıları dedim.

Ama ky hak ediyor bunu, araştırma yok, inceleme yok, şirkete açıp doğrusunu öğrenme yok. Böyle tiplerin laflarına inanıyorlar. Israrla diyor ki, "Şirket net karının yüzdesel olarak

1. Çeyrekte, %20'sini,
    2. Çeyrekte %20'sini,
    3. Çeyrekte %25'ini,
    Son çeyrekte %35'ini kazanıyor."

Tablo koyuyorum son 5 yılın, yok böyle bir şey diyorum, bazen %40 'ını ilk çeyrekte kazanmış bazen %5'ini ikinci çeyrekte falan. Ortalamasını alınca da bu rakamlar doğru değil. Israrla kaç kere yazdım, uyardım. Ama aynı yalanı sürekli yazıyor. Ben hariç kimse de demiyor ki, bu dediğin yanlış.

"Vicdanımız yanılmaz bir yargıçtır, biz onu öldürmedikçe"
    Balzac

Sayfa 224/425 İlkİlk ... 124174214222223224225226234274324 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •