Sayfa 224/1032 İlkİlk ... 124174214222223224225226234274324724 ... SonSon
Arama sonucu : 8252 madde; 1,785 - 1,792 arası.

Konu: HALK Cafe - I

1. Bankanın piyasa değeri kabaca 2 milyar dolar şu anda. Bunun %48.9 u halka açık. Bu halka açık olan kısmın %64 ü yabancılarda (390 milyon lot yapıyor) yani 2000x0.489x0.64=625 milyon dolar değerindeki hisseler. Hissede 630 civarında yabancı yatırımcı/fon olduğuna göre ortalama bazda her bir yabancı fonun elindeki HALKB yatırımı 1 milyon dolar ancak ediyor. Tabii bu 600 küsür yabancı fon arasında elinde yüklü lotlar olan 2 düzine kadar yabancı fon da var örneğin Mondrian'ın elinde 76 milyon lot bulunuyor. Demek ki bu 2 düzine fon denklem dışı tutulursa geri kalan büyük çoğunluğun elinde fon başına 1 milyon doların çok altında bir değere sahip hisse var demektir. Şimdi, bu fonların 9 aydır devam eden devasa satış baskısının son demlerinde hala mal basmaya devam ettiğini düşünmek bana göre absürttür. Satmak isteyen çoktan sattı, istemeyen de elinde hisse ile beklemede yani riski göze alıp beklemeye geçmişler.
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

2. Mevcut satış baskısı 9. ayını doldurmuşken ve hisse son 9 ayda tl bazında %50, dolar bazında %65 göçmüşken tahtada hala devam eden satış baskısı o zaman nereden kaynaklanıyor? Bu tahtada tezgahlarını kurmuş olan aracı kurumlardan, hedge fonlarından, BY kategorisindeki spekülatörlerden kaynaklanıyor. Bunların amacı birbirlerinin cebindeki parayı kapmaktır. Buna "oyun" diyoruz. Bu oyunun şartları da zaten belli. Peki, nedir o şartlar? a) Ne ana hissedar olan TVF, ne TC Hükümeti, ne de bankanın yönetim kurulu hissenin değer kazanmasını arzu etmiyor, baskı altında kalmaya devam etmesi onların hoşuna gidiyor hisse geri alımı gündemde değil. b) Tahtada orta/uzun vade bazında ne ciddi alıcı ne de ciddi satıcı var, satmak isteyenler çoktan satıp gitti, alıcı olacaklar da beklemedeler. Bu 2 şarta sahip bir tahta profesyonel bağlamda günlük oynamaya (adam çarpmaya) son derece müsait bir tahta demektir, tabii kâr getirecek doğru stratejiyi uygulayabilenler için. Finansal ve menkul kıymet imkanları geniş olan kurumlar tahtada kendi aralarında çarpışıp duruyorlar. Bir süre daha böyle gidecek gibi gözüküyor.
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

3. HALKB CEO'su Osman Arslan'ın bankanın hak ettiği değer olarak belirttiği 6.5 milyar dolar hisse başına kaç TL ye tekabül ediyor?

(6.5x4.7) : 1.25=24.5 tl ye tekabül ediyor.

2018 1Ç itibariyle hisse başına defter değeri=26.7 : 1.25=21.4 tl

Demek ki Osman Arslan'a göre hissenin işlem görmesi gereken seviye defter değerinin 24.5 : 21.4=1.15 katıdır. Bakıyoruz, Denizbankın satış bedeli DD'nin 1.17 katından gerçekleşmiş. O zaman Osman Arslan Denizbankı emsal olarak almış demektir.

4. Ortalama bazda ve normal şartlar altında bir TR bankası DD'nin 1.2 katından işlem görür yani Arslan'ın belirttiği oran normal şartlarda pekala geçerli olan bir orandır. Ama şu anki şartlar normal değil anormal, bu yüzden HALKB şu anda defter değerinin sadece 7.72 : 21.40=0.36 katından işlem görmektedir, 1.2 katından işlem görmesi gerekiyorken. Buradan çıkan sonuç, anormal şartlar yüzünden hisse fiyatında %70 gibi devasa bir iskontonun uygulandığıdır.

5. Aslan in ne dedigi yada surda olmasi lazim demesiyle hisse gitmiyorki th ? Önemli olan bu hisse ne zaman 20 lira ve uzeri gorur ben bankacilik hisselerin hepsinde bir deger dusuklugu goruyorum buda disa bagimli ekonomiyle alakali diyorum bu rezerv para konusu ciddi konu

6. hound çevirileri
    isim
    tazı
    greyhound, hound, beagle, whippet, bloodhound, harrier
    av köpeği
    beagle, pointer, hound, bird dog, setter, gun dog
    it herif
    tyke, hound, rotter, scab, yellow-dog
    aşağılık adam
    hound
    meraklı
    aficionado, lover, amateur, buff, fancier, hound
    hastası
    hound
    gemi yan germesi
    hound
    fiil
    kışkırtmak
    provoke, incite, tempt, prod, instigate, hound
    tahrik etmek
    turn on, seduce, excite, provoke, incite, hound
    iz sürmek
    scent out, scent, hound, sleuth, spoor
    izlemek
    eye, follow up, trace, track, pursue, hound
    takip etmek
    follow up, chase, follow, track, come after, hound

KAYNAK: https://translate.google.com/#en/tr/hound
    MÜMİN, BİR SEFER ISIRILDIĞI DELİKTEN BİR DAHA ISIRILMAZ

7. trend çevirileri
    isim
    eğilim
    tendency, trend, propensity, inclination, disposition, bias
    akım
    current, flow, stream, movement, trend
    gidişat
    course, trend, going, way, state of affairs, drift
    yön
    direction, aspect, way, course, sense, trend
    meyil
    gradient, slope, inclination, tendency, bias, trend
    fiil
    yönelmek
    bear, bend, face, front, head, trend
    eğimli olmak
    slope, trend, fall, fall away, pitch

KAYNAK: https://translate.google.com/#en/tr/trend
    MÜMİN, BİR SEFER ISIRILDIĞI DELİKTEN BİR DAHA ISIRILMAZ

Günlük Bülten (Yatırım Finansman Menkul Değerler)

Piyasalarda Dün ...
    Borsa İstanbul da dün volatilitenin çok yüksek olduğu bir gün daha yaşandı. Açılış sonrasında 103.490 seviyesine kadar yaşanan yükselişe rağmen, günün ikinci yarısında güçlenen satışlar ile gerileyen endeks günü %0.70 oranında değer kaybı ile 101.181 seviyesinden kapandı.

Endekste etkili olan satış baskısı genele yayılırken, sanayi endeksi %0.84, bankacılık endeksi ise %0.82 düşüş ile kapandı.

Dolar kurunda ise faiz artırım kararı sonrasında yurtdışı işlemlerde 4.54'e geri çekilme yaşanmasına rağmen, gün içinde yükseliş eğilimi tekrar güç kazandı ve kur günü 4.75'den kapadı. Ancak an itibariyle yurtdışı işlemlerde 4.80 seviyelerinden işlemler gerçekleşiyor.

Bugünün Gündeminde ...

Dün yaşanan yüksek volatil seyir sonrasında bugünde gözler iç dinamiklerde ve kur hareketlerinde olacak.

Diğer yandan ABD'nin Otomotiv sektörüne ve Türkiye'nin F35 uçaklarının alımına yönelik olarak gelen negatif haber akışları bugünün önemli gelişmeleri arasında olacak. Bu gelişme otomotiv sektör hisseleri üzerinde baskı unsuru olacaktır.

Veri akışlı olarak iç gündemde önemli bir veri bulunmuyor. Yurt dışında ise 14.30'da açıklanacak olan Euro Bölgesi Para Politikası Toplantı Tutanakları ile saat 15.30'da ABD'de gelecek olan Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuru rakamları günün önemli verileri olacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar....

Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasalarında karışık seyir hakim. Avrupa piyasalarının güne hafif alımlar ile başlaması bekleniyor. Amerikan vadelilerinde ise hafif pozitif seyir hakim.

Euro/USD paritesinde ise son iki işlem gününde zayıf görünüm hakim. 1.1690-1.1750 bandında hareket eden paritede tepki demeleri şimdilik cılız kalırken, an itibariyle 1.1705 seviyelerinden hareket ediyor.

Günün Verileri

A:B:D Euro Bölg - Eurogroup toplantısı
    14:30 Euro Bölg. - Para Politikası Toplantı Tutanakları
    15:30 ABD - Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları

Yatırım Finansman Menkul Değerler A.Ş.

Sayfa 224/1032 İlkİlk ... 124174214222223224225226234274324724 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz