Sayfa 558/1032 İlkİlk ... 58458508548556557558559560568608658 ... SonSon
Arama sonucu : 8252 madde; 4,457 - 4,464 arası.

Konu: HALK Cafe - I

1. Biliyorsunuz PSG futbol kulübü Katar Devlet Fonuna ait ve bu kulüp için Qatar Investment Authority (QIA) (Katar devlet yatırım fonu) 1.2 milyar dolar harcadı. Peki, getiri olarak ne aldılar karşılığında? Ciddi bir getirisi olmadı henüz. Böyle dandik bir yatırım için 1.2 milyar doları şak diye gözden çıkarabiliyorlarsa HALKB'ın %51 hissesi için neden bunun 2 atını gözden çıkarmasınlar? Ayrıca HALKB PSG'ye benzemez, her yıl gayet güzel net kâr açıklıyor ve bu rakam kolaylıkla yılda 1 milyar dolara yükseltilebilir yani koyduğun parayı 5 yılda tümüyle geri alabileceksin. Acaba PSG'ye yatırdıkları 1.2 milyar doları kaç senede geriye alabilecekler dersiniz?
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

2. Trend Hound Hocam.

Turkiyede bir halkbank deil tum bankacilik endeksi bunalim altinda. Yani halkbnak yerine, baska bir bankanin senedini de alsaydiniz, hlkbnk kadar deger kaybetmis olacakti.
    1) Sizce Turkiyede bankaciligin normal F/K si kriz olmayan bir ortamda nedir ?
    2) Turkiyede suanda butun bankacilik endeksini ele aldiginizda orta ve uzun vadede ne olmasini beklersiniz .
    3) Daha onceki yazilarinda FED le baslayan yeni bir parasal genislemden bahsetmistiniz. Sizce bu ne zman gerceklesir ? Cunku FED 2019 ve 2018 yil sonuna kadar her birinde 2 toplamda 4 faiz artisi ongoruyor. Sanki bankacilik endeksinde asil iyilesmeyi bu parasal genislemeler gerceklesince gorecegiz.

COk soru soruyorum Cevaplariniz icin cok tesekkur ederim

3. Bence defter değerinin altından olmamak kaydıyla yani hisse başına 25 tl gibi bir fiyattan (toplam piyasa değeri olarak 5 milyar dolar baz alınarak, %51 hisse için 2.5 milyar dolar talep edilerek) HALKB'ın QIA'ya satılması gayet mantıklı olur. Devletin elinde geriye VAKBN ile Ziraat kalacak. Bunlar zaten gayet büyük bankalar, Ziraat ülkenin en büyüğü, VAKBN ise 6. en büyüğü, ufak tefek kurumlar değil bunlar.
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

4.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Bence defter değerinin altından olmamak kaydıyla yani hisse başına 25 tl gibi bir fiyattan HALKB'ın QIA'ya satılması gayet mantıklı olur. Devletin elinde geriye VAKBN ile Ziraat kalacak. Bunlar zaten gayet büyük bankalar, Ziraat ülkenin en büyüğü, VAKBN ise 6. en büyüğü, ufak tefek kurumlar değil bunlar.
    peki Katarlilar neden VAkifbank deilde halkbank satilacak ? Sizce OFAC cezasi altinda katarlilar gelip alirlar mi ? birde mimlenmis bir banka deil mi ? VAkifbank HAlkbanka gore daha mantikli gorunmuyor mu ? belki Hlkbank vakifbank icbt tamami katarlilara satilir ?
    sanki alici ve satici icinde VAKIFBNK daha mantikli bir yatirim gibi durmuyor mu ?

5. Sn th ofac dan ceza gelmediğini düşünürsek Halkbankasının sizce fiyatı ne olur?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

halkbankın yediği hurmalar araplar tarafından bilindiği için araplar yabancılık çekmeyecektir.
    körfezde bilinen bir marka
    ben insanlığın basit temel taşıyım.
    beni yıkan kendi saltanatını yıkar.(şahanşahna)

7.  Alıntı Originally Posted by erick_von_manhstein2 Yazıyı Oku
    Trend Hound Hocam.

Turkiyede bir halkbank deil tum bankacilik endeksi bunalim altinda. Yani halkbnak yerine, baska bir bankanin senedini de alsaydiniz, hlkbnk kadar deger kaybetmis olacakti.
    1) Sizce Turkiyede bankaciligin normal F/K si kriz olmayan bir ortamda nedir ?
    2) Turkiyede suanda butun bankacilik endeksini ele aldiginizda orta ve uzun vadede ne olmasini beklersiniz .
    3) Daha onceki yazilarinda FED le baslayan yeni bir parasal genislemden bahsetmistiniz. Sizce bu ne zman gerceklesir ? Cunku FED 2019 ve 2018 yil sonuna kadar her birinde 2 toplamda 4 faiz artisi ongoruyor. Sanki bankacilik endeksinde asil iyilesmeyi bu parasal genislemeler gerceklesince gorecegiz.

COk soru soruyorum Cevaplariniz icin cok tesekkur ederim
    Çok soru soruyorsun ama problem değil. Gördüğüm kadarıyla impalsif (dürtüsel) bir kişiliğe sahipsin, ayrıca duygusalsın da. Bu tür karakter yapısı borsa ile uyuşmaz. Sorularına gelince:

1) Normal şartlarda, kriz olmayan ortamda bir TR bankasının hak ettiği seviye defter değerinin 1.2 ila 1.5 katıdır, aktiflerinin de %10 ila %15'i arasındadır. Bu kriterleri HALKB'ye uyarlarsak, DD açısından 28 ila 36 tl aralığı çıkıyor, aktifleri açısından da 30 ila 45 tl aralığı çıkıyor.

2) Şu anda TR bankaları ortalama bazda DD'ye göre %50 civarında iskontolu işlem görüyorlar. Demek ki normal zaman olsaydı bankacılık endeksi şu anki seviyesinin 2.5 ila 3 katı gibi olurdu.

3) FED'in icraatlarını önceden tahmin etmek zor, ancak FED geriden gelen bir kurumdur ve beklentilerinin hemen hemen hiç biri tutmaz aynen TCMB gibi, ayrıca stochastic ile çalışan bir kurum yani tamamen random (ratgele) gelişmelere odaklanıyorlar ama gerçekte finansal piyasalarındaki gelişmeler pek de random değildir birbirine bağlantılıdır, işte bu yüzden FED'in taahhüt ettiklerinin veya öngörülerinin pek bir kıymeti harbiyesi yoktur, ABD borsasının %10'u aşan bir değer kaybetmesi veya gösterge tahvil olan 10 yıllıkların getirisinin %3.5 e yaklaşması veya ekonomik verilerin ters yönde gelmesi FED'in U dönüşü yapmasına pekala neden olabilir.

8.  Alıntı Originally Posted by ahmet7980 Yazıyı Oku
    Sn th ofac dan ceza gelmediğini düşünürsek Halkbankasının sizce fiyatı ne olur?
    Eğer OFAC'tan mali bir ceza gelmese, piyasanın şu anda hisseye uyguladığı 1.5 milyar dolar gibi bir OFAC indirimin tümüyle veya tümüne yakın olarak geri alınması icap eder. Bu da hisse başına 1.5 x 6 : 1.25=7 tl ekstra değer demektir. Kabaca 7+6=13 tl gibi bir seviye ortaya çıkar. Tabii piyasanın ne yapacağı hiç belli olmuyor, o yüzden illa da böyle olacak diye kendimizi şartlandırmayalım.

Sayfa 558/1032 İlkİlk ... 58458508548556557558559560568608658 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •