Sayfa 879/1032 İlkİlk ... 379779829869877878879880881889929979 ... SonSon
Arama sonucu : 8252 madde; 7,025 - 7,032 arası.

Konu: HALK Cafe - I

1.  Alıntı Originally Posted by proleter Yazıyı Oku
    drexty ecilc ye girdim kredili. 3-5 milyar tl lik arsa var gündemde holdingin. ecilc holdinge 37 ortak. arsa bina işleri kovalıyorum.
    Kredili işlem yapma kardeşim adamı kanser eder. Hulk belasından kurtulursam sokayım borsaya dolar yapıp koyarım mevduata... robotların oyuncağı olmuş, günlükçü gömlekçi vurkaçcı yuvası BIST kumarhanesinde işim olmaz

2.  Alıntı Originally Posted by Drexty Yazıyı Oku
    Kredili işlem yapma kardeşim adamı kanser eder. Hulk belasından kurtulursam sokayım borsaya dolar yapıp koyarım mevduata... robotların oyuncağı olmuş, günlükçü gömlekçi vurkaçcı yuvası BIST kumarhanesinde işim olmaz
    güzel flamma formassyonu var abi çalışır umarım iyi gidiyor şu ana kadar.

haber gelecek.

3. Bir karşılaştırma yapıyorum:
    Deutsche Bank'ın bilançosundaki türev pozisyonlarının toplam nominal değeri 48.3 trilyon Euro imiş, 56 trilyon dolar yapar. Ayrıca Deutsche'nin elindeki türev pozisyonlar hiç hesaba katılmaksızın düz kaldıraç oranı (aktifler bölü özkaynaklar) 30.9.3018 itibariyle 22. Özkaynakları ise 67 milyar Euro. Sadece adamların elindeki türev pozisyonları özkaynakların 720 katı ettiğine göre aşırı riskli bir banka bu DB. Özkaynak kârlılığı eksi %3 düzeyinde olan bu bankanın 5 yıllık CDS primi sadece 173 baz puanıdır (TC'ninkinin yarısı kadar), ayrıca defter değerinin 0.3 katından yani HALKB ile ayni rasyodan işlem görüyor.

Deutsche Bank is currently leveraged at about 22 times equity capital as of Sept. 30, north of Credit Suisse's 18 times but below BNP's ratio of 24 times assets to capital. DB's return on equity footed to negative 3% in the last quarter, by far the worst of those four major European banks. The derivatives book, with a notional value of EUR48.3 trillion, is four times last year's Eurozone GDP of EUR12.6 trillion.
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

4. Sevgili hissedaşlarım benim geç farkettiğim bir şeyi paylaşmak istiyorum. Reuters te çıkan haberi dikkatli okuyuca anladım. İki ayrı olay var diyor çavuşoğlu 1. OFAC 2. Halkbank davası, ben dava olayında HA nın sanık Zarrabın tanık olduğu davadan bahsettiğini düşündüm. Mevcut gelişmeler sonrası OFAC tan düşük ve temsili bir ceza geleceğini herkes biliyor. Ama malesef bahsi geçen dava muhtemelen henüz önümüze gelmedi. Bende jeton geç düştü... Bu iş lastik gibi uzar yarın S400 denir öbür gün suriyenin kuzeyi sonraki gün tutuklu amerikan vatandaşları... uzar gider. OFAC ta bu davayı beklerse yandı gülüm kağıt helva.

5. Sayın TH üstadım, bilgi küpü abim. Hakkın geçmesin bana, bugün 666 kardeşimizle mesajlaşırken yazdım. TH üstadın aldığı yerden %50 düşsün fener hissesi alacağım diye % 15 şimdiden tamam, az kaldı gibi. Şaka bir yana yakın zamanda tüm portföyü kar ile boşaltmak dileğiyle

6.  Alıntı Originally Posted by Drexty Yazıyı Oku
    Sayın TH üstadım, bilgi küpü abim. Hakkın geçmesin bana, bugün 666 kardeşimizle mesajlaşırken yazdım. TH üstadın aldığı yerden %50 düşsün fener hissesi alacağım diye % 15 şimdiden tamam, az kaldı gibi. Şaka bir yana yakın zamanda tüm portföyü kar ile boşaltmak dileğiyle
    Rica ederim Doktor Hocam, şaka veya gerçek her şeye tamamen açığım. 6 ay önce gördüğü 48 tl den düşmeye başlayan FENER'de "%70 e yakın düşüş yeterlidir" diye düşünerek 15.90 dan (yeni fiyat 8.12) alım yaptım ama düşüş süreci maalesef sona ermemiş gördüğün üzere. 6.83 den kapattık bugün, ki eski fiyattan 11.4 tl yapıyor (Not: Kağıt 19 Şubat 2004 Perşembe günü borsadaki ilk işlem gününde 12.8 tl den kapatmıştı). Kağıt 6 ayda %80 e yakın düştü ama hala bu trend sona ermiş değil. Burası borsa ve hiç bir şeye güvenemiyorsun, hesaplarla beklentiler boş çıkabiliyor.
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    afyonkarahisar
    Gönderi
    791
    sayın devir in 02,10,2005 tarihinde yazdığı güzel bir yazı okumanızı tavsiye ederim

Temel Analiz nedir?

Şirketlerin bilançolarını inceleyerek yapılan analizdir. Şirketin mevcut durumu ve sektördeki gücü hakkında bilgi verir. Kimi zaman da kasıtlı olarak verdirttirilmez. Mesela uzun yıllar ciddi kar yazdığı halde hisseler yerinden kımıldamaz, kasıtlı zarar açıklayıp 2 ayda 3 katına çıkar! (VAKKO). Mesela yani!
    Bilanço ise bir şirketin tüm aktiflerini, borçlarını ve özsermayesini gösteren (bazen de göstermeyen) mali tablodur.

Temel Analiz önemli midir?

Üzerinde satılık levhası bulunan her gün önünden geçtiğiniz çırçır fabrikasını satın almak istiyorsanız evet önemlidir. Böyle bir durumda bakmanız gereken iki unsurdan birtanesidir. Çırçır fabrikalarının global ölçekte yeri, Türkiye'deki pazar büyüklüğü, geleceğe yönelik beklentileri, sektörel ortalama kar marjı, vergi mevzuatı, işçilik maliyetleri gibi strateji konusu büyüklüklerin ve öngörülerin elde edilmesinin ardından sıra bilançoya gelir. Şirketin kaç yıllık olduğuna, nakliye mesafelerine, cirosuna, dönemsel performansına, finansal/ticari borçlarına, borçların vade yapısına, bankadaki hazır varlıklara, teminatlara, ipoteklere vs. ye bakarsınız. Daha doğrusu bakamazsınız. Bu bir ekspertiz işidir ve iktisat biliminin konusudur. Tüm inceleme/inceletme işi bittikten sonra parayı verecek olanın yani sizin stratejinize göre Özvarlık rakamının kaç katını ödemeliyim? (PD/DD) ve/veya kaç yılda şirketi bedavaya getirirsem iyidir? (F/K) soruları yanıt bulur. Şirketten belli bir dönem menfaat sağlayıp elden çıkarmak ile ; torunlarınıza bırakmak (birgün batacağını bilerek hiç batmayacakmış gibi yönetmek) farklı finansal rasyoları ortaya çıkarır. Piyasa değeri sizin biçeceğiniz değerdir ve bu değer gelecek ay muhtemelen değişir. Gelecek yıl değişeceği ise kesindir.

Hisse senedi piyasasında başarıyı, piyasanın üzerinde getiri ya da en azından piyasa kadar getiri, piyasanın altında götürü olarak tanımlar isek ;
    Temel Analiz bu piyasada başarıyı getirir mi?

En lezzetli mercimek çorbası sadece 4 çeşit malzemeyle yapılır. Temel Analizle borsada yatırım, bu çorbayı 15 çeşit malzeme, 5 çeşit baharatla yapıp ikinci kaşıkta masaya kusmaya benzer. İletişim bombardımanı altında 40 kere deli denilip sonra da deli olmaya benzer. Zurnayı tokmakla çalmaya benzer. Hisse senedi piyasaları tüm dünyada sosyal psikolojinin konusudur. Patolojik, irrasyonel ve doğrusal olmayan bir olgu, etkin ve akılcı yaklaşımlarla çözülemez. Nitekim istatistikler de çözülemediğini göstermiştir. O halde neden bu analiz türünün hala dominant olduğu mevzusu hayli uzun olduğundan başka bir yazının konusudur.

İktisat biliminin ve onun getirdiği rasyonel yaklaşımın borsayla hiç ilgisi yoktur dersek doğruyu söylemiş olmayız. Şartlandırma sonucu sözüm ona alternatifsiz olmanın verdiği güçle borsada alıcı kitlesi yaratması bakımından hayli önemlidir!

Peki hisse senedi piyasasını kendi oyun sahası zanneden, tahmin hakkı bendedir, gerisi hurafedir diyen, kirli sakalı ve bilhassa köşesinde eli çenesinde pozuyla daha karizmatik ve derin bir görüntü çizen çok tanınmış bir diğerinin haftalık yorumlarında sürekli yanılıp sonra da hiçbir şey olmamış gibi tahmin yapmaya devam edişini farkettiniz mi?
    Farketmediyseniz gelecek hafta ünlü ekonomistin dramını (isim yok!) söz uçar yazı kalır misali canlı yayın gibi yazınca farkedeceksiniz. Yaşlı dünyamızda japonca konuşan maymunlar olduğunu görüp şaşıracaksınız!
    Bu arada 'Beni izliyorlar! Terse getiriyorlar!' diğen paranoyaklar patolojik olması bakımından bu yazının konusu değildir.

Sakin kafayla düşündüğünüzde, tarih boyunca hisse senedi piyasasında kanaat önderi boşluğunun mühendisler, edebiyatçılar, gümrük komisyoncuları, sanatçılar ve şekilde görüldüğü gibi tıp doktorları tarafından nasıl doldurulduğunu görür ve şaşırırsınız. DİPLOMAtik olanlar ise dominant olmanın getirisiyle yetinir ve bazen de hekime 'apandisti yanlış yerden kesiyorsun!!' veya mühendise 'kolona fazla demir koymuşsun!!' diyemediği için sinir krizi geçirir.

Payları ulusal bir piyasada işlem gören şirketlerin piyasa değerlerini artıran/azaltan unsur pazarın genel trendinin yönüdür. Finansal rasyoların düşük ya da yüksek olması büyük parayı getirmez. Ayrıca bu rasyolar, piyasanın yönü konusunda tümüyle işlevsizdir. Bu nedenledir ki blue-chiplerin hedef piyasa değerleri uzmanlarca 2003 yılından bu yana onlarca kez revize edilmiştir. Bu nedenledir ki, 1998 Temmuzunda ve 2000 Ocak ve Mayısında hedeflere ulaşıldığı ve borsanın düşeceği uzmanlar tarafından söylenememiştir. Bilhassa 2005 Temmuzunda, aylarca sakız gibi çiğnenen FED Faizleri, Cari Açık, AB, petrol fiyatlarıyla ilgili peşpeşe kötü haberler geldikçe İMKB yükseliş hızını inadına artırmıştır. Bu durum karşısında artık utanan ailenizin kanalının sunucusunun yorumu 'piyasa tüm bunları aldı bir kenara koydu!' şeklinde olmuştur. Nereye koyduğunu bilemiyoruz onu piyasa biliyor!!

Hisse senedi piyasaları iki özelliğiyle evrenin her noktasında diğer tüm serbest piyasalardan farklılık gösterir. Birincisi, kime sattığınızı ya da kimden aldığınızı bilmezsiniz. Ancak vade ve yön olarak sizin gibi düşünenlerle aynı kitlenin parçası olursunuz. İkincisi ise borsada işlem yapmak hayat memat meselesi değildir. Onsuz da yaşayabilirsiniz. Temelde bu iki olgu (bu olguların bazı sonuçları ve diğer başka olgular - çok uzadı sıkıldım!!!) borsayı bir spekülasyon arenası haline dönüştürür. Spekülasyon dünyanın en eski ikinci mesleğidir. Başlangıcı da borsalardan çok eskidir. Virüs gibidir. Bünye bulamazsa ölüdür. Bulduğunda canlanır. Kimi zaman lale soğanı, kimi zaman devlet borçlarını üstlenen ****t stock senetler, kimi zaman da hisse senedi olurlar. Borsalar da bir gün yokolacaklar. O zaman da başka bir kostümle sahneye çıkacaklardır. Neticede genler varoldukça, spekülasyon da varolacaktır.

Temel Analiz için son söz ;

Ruh Hastasını TALCID'le tedavi edemezsiniz.

Sayfa 879/1032 İlkİlk ... 379779829869877878879880881889929979 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •