Sayfa 38/86 İlkİlk ... 28363738394048 ... SonSon
Arama sonucu : 686 madde; 297 - 304 arası.

Konu: KRDMA - Kardemir A

1. ölü tahtasında bir kafayı yedi kimse gelmeyince 3.50 3.76 yaptı kendini tatmin etti aldıkları kendi hisseleriydi

2. Kardemir D tahtasına yazdığım bir iletiyi buraya da yazıyorum

Ben bilançodan gördüğüm bir iki rakamı yazayım (hepsi Milyon TL).

Nakit ve Nakit Benzerleri 1.171 (şirketin kasasında bu kadar para var, %97'si ABD doları)
    Ticari Alacaklar 838 (bu kadar da piyasadan alacağı var)
    Ertelenmiş Gelirler 916 (İleri tarihli avans çekleri ile alınmış siparişler)
    Ticari Borçlar 1.291 (tedarikçilerine bu kadar borcu var)
    Kasa + ticari alacak - ticari borç 718
    Toplam finansal borçlar 1.822 (toplam kredi borcu)
    1 yıl içerisinde ödenecek 460
    1 - 2 yıl içerisinde ödenecek 321
    2 - 3 yıl içerisinde ödenecek 244
    3 - 4 yıl içerisinde ödenecek 228
    4 - 5 yıl içerisinde ödenecek 177
    5 yıl ve daha uzun vadeli 391
    Kasa + ticari alacak - ticari borç dikkate alındığında yaklaşık 2 yıllık kredi geri ödemesi yapacak parası var (bu 2 yıl içinde hiç nakit yaratmasa dahi).
    2018 birinci çeyrekte yaratılan kaynak (kabaca)
    Net kar 235
    Amortismanlar 38
    Gerçekleşmemiş yabancı para çevrim farkları 86 (kur farkı gelir-giderlerinin farkı)
    Toplam 359

Birinci çeyrekteki performansı 2018'e yayabilir ise yılda 1436 Milyon TL kaynak yaratabilir. "Kasa+ticari alacak-ticari borç"tan gelen 718 Milyon TL'yi de dikkate alırsak bir yıl içinde tüm finansal borçlarını ödemeye yetecek kaynak yaratma potansiyeli var (tabii ki hiç yatırım yapmayacak değil!).
    Sizce bu şirket ne kadar eder? Herkes buna kendisi karar verir.
    Şirketin bilançosuna bakmadan bir şirket ucuz mu pahalı mı nereden bileceğiz?

3. Vay be kardemir d de kimse yok diyordum burası daha ölü çıktı. Valla ben de ilk defa kardemirlere bakıyorum. Bu kadar az ky nın olacağını hiç düşünmemiştim. Eğer 3-4 ay önce baksaymışım uygun fiyatlardan alınmıştım. Şimdi yine artar gibi ama riske girmeye değmez. Bi de sormak istiyorum neden bu hisselerde devamlı yükselmelerine rağmen kimse yok.

ABD'de önümüzdeki kasımda seçimler var. Temsilciler meclisinin tamamı ile senatonun üçte biri yenilecek. Trump bu seçimlerde darbe alırsa başkanlık koltuğunda da zor oturur. Pek bir zaman kalmadı. ABD seçim atmosferine girecektir yakında.

Almanya'da koalisyon ortakları arasında göçmen politikası konusunda derin çatlaklar oluştu. Erken seçim dillendirilmeye başlandı....

Cumhurbaşkanı Erdoğan yemin ettikten sonra hemen icraata başlayacaktır.
    Kendisi de uzun süreden beri bütün hazırlıkların yapıldığını ve seçimler ertesi kazandığı takdirde süratle uygulamaya geçileceğini söylemişti. Bakanlar ve üst düzey yöneticilerin isimleri ve ilk 100 gün içersinde yapılacaklar bellidir muhtemelen...

Ekonomik alanda döviz kurları ve faizler!.....
    Bakalım nasıl bir yol izlenecek?

Daha önce de birkaç kez dikkatimi çeken bir konudan burada bahsetmiştim.
    "Türkiye ihraç ettiği kadar ray ithalatı yapıyor. Cari açıkla mücadele edilirken niye ciddi miktarda ray ithal ediliyor? Acaba Türkiye'de üretilmeyen ray tiplerini mi ithal ediyor?" diye sorgulamıştım.

http://rapory.tuik.gov.tr/29-06-2018...16609399.html?
    (Önceki yıllara ait ithalat ve ihracat durumu 12 aylık iken, 2018 yılına ait durum ilk 5 aylıktır)...

Bu sene ise ray ihracatı dikkat çekici şekilde ray ithalatının önüne geçmiş.
    Sanırım yeni yönetimin girişimleri söz konusu.
    Yeni yönetim kurulu başkanı Kardemir'in ürettiği ancak ithal edilen ürünlerin araştırılacağı ve girişimlerde bulunulacakları yönünde bir açıklama yapmıştı...

.......

2015 yılında ihracatın dikkat çekici olarak kabarması Yapı Merkezi şirketinin Etiyopya'da aldığı demiryolu inşaatından kaynaklanıyor olmalı...

Yapı Merkezi Etiyopya'dan sonra Tanzanya'da da büyük bir demiryolu inşaatı ihalesini aldı. Muhtemelen o işin rayları da Kardemir'den karşılanır. Bu konuyu Kardemir yönetimi takip ediyordur umarım....

Haziran ayı öncü ihracat/ithalat rakamları açıklanmış. İthalatta demir çelik 1 milyar 595 milyon dolar ile 3. sırayı almış. Cari açık ile mücadele için yırtınılırken bu kadar demirçelik ürünü ithal etmenin manası ne? Acaba Türkiye'de üretilmeyen cinslerdeki çelikler mi ithal ediliyor? Türkiye'de üretilmeyen çeliklerin ithalatı söz konusu ise yeni yatırımlar gerekeceğinden kısa sürede yapacak birşey yok Türkiye'de üretilenler ithal ediliyorsa bir yanlışlık var. İnşaat sektörünü koruma adına gümrük sıfırlama yerine, inşaat sektörü için başka teşvik yolları bulunamaz mı? Uğraşılsa inşaat sektörümüzü koruyacak başka mekanizmalar bulunurdu herhalde. Mazot/benzinde fiyatların daha yukarı çıkmasını önleyecek vergiden feragat mekanizması kuruldu mesala. En iyisi çelik üreticileri ile inşaatçılar iyi niyetle oturup, kafa kafaya verip devlete de fazla yük yüklemeyecek orta yolda bir çözüm üretmeleri gerek. Devlet çelik üreticilerinin de devleti, inşaatçıların da devleti...

Çelik ihracatçısını Trump da durduramadı
    Toplam ihracatını haziran ayında yüzde 34 artıran çelik sektörü, Trump'ın ek gümrük vergisi kararı sonrası yüzde 30'luk kayba uğradığı ABD pazarında yeniden çıkışa geçti.
    ABD Başkanı Donald Trump'ın "Section 232" kararı sonrası mart ayı itibarıyla çeliğe yüzde 25, alüminyuma yüzde 10 ek gümrük vergisi getirildiğini, bu haberin sektörde yeniden karamsarlığa neden olduğunu anlatan Ertan, yaklaşık 2,4 milyon tonluk ABD pazarını önemli ölçüde kaybetme korkusunun ortaya çıktığını dile getirdi.

Sektörün bu karara rağmen toplam ihracatını artırmaya devam ettiğini, ABD pazarında ise ilk şoku kısa sürede atlatarak yoluna devam ettiğini dile getiren Ertan, şu bilgileri verdi:

"Ek verginin uygulamaya girdiği mart ayındaki fiyat şartlarında bu ülkeye satış mümkün değildi. Bu nedenle rakamlar hızla düştü. Ancak ABD iç piyasasının üretimi yeterli olmadığı için fiyatlar hızla yükselmeye başladı. ABD'deki fiyatlar son 15-20 gündür öyle bir seviyeye geldi ki ek vergiyi de koyduğumuzda tekrar ihracat yapabilecek seviyeye geldik. Dünya genelindeki satış fiyatımız olan 500-550 doların üzerine ek vergiyi koyduğumuzda dahi rekabetçi olabiliyoruz. Bu rakamları önümüzdeki aylardan itibaren istatistiklerimizde görmeye başlayacağız. Yani 2,4 milyon ton olmasa da benim tahminin yıl sonuna kadar 1,5 milyon ton gibi bir ihracat yapacağız. Ek vergi kararının bize 4 aylık bir etkisi oldu. İstediğimiz hızda gönderemiyoruz ama eski kıvamına yakın miktarlarda mal göndermeye başlayacağız."
    https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/cel...ramadi/1195287

Sayfa 38/86 İlkİlk ... 28363738394048 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •