Sayfa 37/86 İlkİlk ... 27353637383947 ... SonSon
Arama sonucu : 686 madde; 289 - 296 arası.

Konu: KRDMA - Kardemir A

Yukarıdaki görüntü kömürcünün attığı kazığın resmidir.....
    İnşaallah o kazığı çıkartırlar.

Ekonomi Bakanlığı Bürokratları Kardemir'i Ziyaret Etti

Ekonomi Bakanlığı bürokrasisi, özel sektöre sağlanan teşvik ve desteklerin sahada daha iyi anlatılması için ülke genelinde başlattığı firma ziyaretlerine bugün Karabük'te devam etti.

Bu kapsamda şirketimize gelen Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kadir Bal ve İhracat Genel Müdürü Volkan Ağar ile beraberlerindeki heyet, önce baret ve önlük giyerek şirketimiz Ray ve Profil haddehanesinde incelemelerde bulundu.

Bakanlık bürokratları daha sonra Yönetim Kurulu Üyemiz Kamil Güleç, Genel Müdürümüz Ercüment Ünal, Satış ve Pazarlama Koordinatörümüz Reyhan Özkara ile bir araya gelerek ihracatçı firmaların uluslararası pazarlarda rekabet gücünü artırmaya yönelik olarak uygulanmakta olan destek araçları ve teşvik uygulamalarına ilişkin karşılıklı görüş alışverişinde bulundu.

Düzenlenen toplantıda Yönetim Kurulu Üyemiz Kamil Güleç, Kardemir'in üretim, yatırım ve gelecek stratejilerine ilişkin Bakanlık bürokratlarını bilgilendirirken, şirketimiz Genel Müdürü Ercüment Ünal'da yaptığı sunumda Türk ve Dünya demir çelik sektöründe yaşanan gelişmelere dikkat çekti.

Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kadir Bal, İhracat Genel Müdürü Volkan Ağar ve beraberindeki heyet, yapılan görüşmelerden sonra şirketimizden ayrıldı.
    https://www.kardemir.com/Liste.aspx?...0266&Lng=tr-TR

Kardemir'in ileriye dönük, Filyos limanı işletmeciliği ve
    Filyos Endüstri Bölgesi'ne 6 milyon ton/yıl kapasiteli 2. demirçelik fabrikasını kurma düşüncesi vardı. Tabi ki vazgeçmedilerse....

Alıntı Originally Posted by sar Yazıyı Oku
    Türk çelikçileri de ortak grafit elektrod üretimi yapmayı düşünüyorlarmış. Ama şimdi kazmayı vursalar en az 2-3 yıl sonra üretim gerçekleşecek. Eğer ABD ile Çin çelik konusunda iyice kapışırlarsa ve Çin de "yurtdışına elektrod satmıyorum kardeşim" derse, yandı keten helva. ABD'nin de çelik üretiminin çoğunluğu elektrod ihtiyacı duyan ark ocaklı tesislerde yapılıyor. Geçen sene çevre kirliliği bahanesiyle üretimi kısmıştı, elektrod fiyatları 7-8 kat artmıştı.
    15-20 gün önce Hindistan da kendi ark ocaklı çelik üreticileri elektrod sıkıntısı çekiyor diye elektrod ihracatına ilave %20 ihracat vergisi getirmişti....
    Elektrikli arabalar yaygınlaşınca kullanılacak piller için hayli grafit lazım olacak. Elektrikli araba konusunda ciddi yatırım planlayan Türkiye için grafit elektrod konusu stratejik oldu bence. Devletin önlem alması lazım bence. Yoksa vatandaş araba parası kadar pile ödemek zorunda kalır. Türkiye'de doğal olarak az galiba. Petrolden üretilmesi söz konusu. Her tür petrolden de olmuyor sanırım....

.......

ABD, çelik ithalatına ek vergi getirmeyi planlıyor
    https://m.dunya.com/ekonomi/abd-celi...-haberi-403778
    Grafit elektrot üretimine teşvik geliyormuş. Ark ocaklı çelik üreticileri yerli üretim arayışındaydılar. Belki 29 martta açıklanacak 22 proje arasında grafit elektrot üretimi de vardır....

.........

Alıntı Originally Posted by sar Yazıyı Oku
    80 milyar liralık süper teşvikli 14 proje açıklanacakmış.
    Metalurji ve petrokimya sektörleri ağırlıklıymış.
    Yatırımlar nelermiş merak ettim doğrusu...
    https://www.dunya.com/ekonomi/zeybek...-haberi-398016

Yer tercihi olmamakla beraber yatırımlar Doğu Akdeniz ve Batı Karadeniz'de yoğunlaşacakmış...
    Doğu Akdeniz'e petrokimya yatırımı yapılacakmış. Herhalde Batı Karadeniz'e de metalurji olacak...
    Batı Karadeniz denilince aklıma Filyos Endüstri bölgesi geliyor....
    Bir ara ark ocaklı çelik üreticilerinin ortak yüksek fırın kurma düşünceleri vardı. Metalurji denilince "acaba demirçelik konusunda da bir yatırım mı var?" sorusu geliyor insanın aklına...

Ayrıca Kardemir'in de Filyos'a 6 milyon ton/yıl kapasiteli yeni bir demirçelik fabrikası kurma planı vardı. Hatta Kardemir Filyos Endüstri bölgesinde 5 bin dönümlük arazi talebi de yapmıştı....
    https://www.haberler.com/kardemir-he...039646-haberi/

Acaba diyorum!......

80 milyar lira bugünün kuru ile 20 ila 22 milyar dolar civarı ediyor...
    Büyük para.
    Bakalım paketten neler çıkacak?
    Ana metal grubunda yerlileştirme amacıyla;
    Paslanmaz Çelik (sıvıdan üretim), grafit elektrot, çinko (sıvıdan üretim, TWIP/ trip vb vasıflı ve alaşımlı çelikler, sünger demir (sıvı çelik üretim hammaddesi), alüminyum alaşımı
    desteklenecekmiş......
    http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/h...lesin-40780186

Bu duruma göre 22 proje arasında Kardemir'e birşey çıkmaz sanırım...
    Kardemir süpriz yapıp paslanmaz üretmek isterse belki.
    POSCO ile karşılıklı ziyaretler falan yaptılar. Kardemir ve KBÜ yöneticileri G.Kore'yi ziyaret etmişlerdi. POSCO ve Üniversite'nin işbirliğini incelediklerini açıklamışlardı. POSCO yetkilileri de Kardemir'i ve KBÜ'yü ziyaret etmişlerdi...
    Ortaklık falan kurarlarsa büyük süpriz olur. Ama zannetmem, paslanmaz konusu başka bir olay...

Makine ve teçhizat grubunda, "metal işlemeye mahsus işleme merkezleri" desteklenecekmiş.
    Kardemir bu konuda bir yatırım yapar mı? Mesala yerli araba konusunda üretim desek, yerli araba işi netleşmedi daha. Savunma sanayi konusu olabilir mi desek, MKE çelikhane yatırımı yaptı, deneme üretimine başladılar....

Kardemir'e de bişeyler çıksın diye ıncıklıyoruz. mıncıklıyoruz, zorluyoruz ama bişey çıkmayacak herhalde.

Sanırım Kibar Holding Aluminyum konusunda teşvik kapacak...
    http://www.haberturk.com/kibar-buyuk...779576-ekonomi

29 martta açıklanacak teşvik paketinden Kardemir direkt yararlanamasa da Kardemir'e teselli ikramiyesi çıkacak diye düşünüyorum. 22 büyük proje demek hayli çelik ihtiyacı demektir. Bu dev yatırımlarda hayli profil çelikleri kullanılacaktır. Ağır profil üretiminde Kardemir Türkiye'de tek. Bugünkü konuşmasında yönetim kurulu başkanı profil üretimini artırıyoruz dedi. Ray ve profil haddehanesinde kapasite kullanım oranını %100'e çıkaracaklarmış....
    Bu yatırımlarda filmaşin tüketimi de sözkonusu olacaktır.
    Çanakkale köprüsünde inşaallah yerli çelik kullanılır. Orada da hayli çelik lazım...
    Akkuyu nükleer santralinin inşaatı da yakında başlayacak. Çok çelik lazım....

ABD'nin çelik vergisi kararı Türkiye'nin çelik ihracatını olumsuz etkileyecek muhakkak. İç piyasada çelik fiyatları üzerinde baskı oluşturabilir. Ancak Kardemir bu durumdan pek fazla etkilenmez diye düşünüyorum. Hatta avantajlı da çıkabilir belki de.
    Kardemir'in direkt Amerika'ya ihracatı yok. Genelde iç piyasaya çalışıyor.
    ABD'nin çelik ithalatına sınırlama getirmesiyle ABD'nin çelik üretimi artacak. Dolayısı ile hurdaya olan ihtiyacı artacak. Zira ABD'nin çelik üretiminin %70 civarı hurdadan yapılıyor. Türkiye de ABD'den ciddi manada hurda ithal ediyor. ABD'de hurda kullanımı çoğalınca, hurda fiyatları yükselecektir. Hurda fiyatlarının yükselmesi cevherden üretim yapan Kardemir'e, hurdadan üretim yapan tesislere karşı görece rekabet avantajı sağlayacaktır. ABD olayından en son Kardemir etkilenir diye düşünüyorum...

Tabi ABD piyasasını kaybeden Ukrayna, Rus gibi diğer ülkelerin üreticileri Türkiye piyasasına akın edip piyasayı boğması durumu da olabilir. O zaman da hükümetin, sıfırladığı gümrük vergilerini gözden geçirmesi lazım. Öte yandan geniş istihdam sağlayan inşaat sektörü de çelik fiyatları düşsün diye yol gözetliyor. İstihdam sağladıklarından hükümet de inşaat sektörünün darboğaza girmesine göz yumamaz...
    İlginç durumlar doğrusu...

6. 2.çeyrek satış rakamları belirlenmiş genelde yüzde 2 düşüş var iken katma değeri yüksek olan ürün satışlarında yükseliş var... satış oranı aynı olsa bile kar yüzdesi biraz daha yüksek olabilir... umarım dolar ve Euro düşer biraz son 5 gün

Sayfa 37/86 İlkİlk ... 27353637383947 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •