Sayfa 32/86 İlkİlk ... 2230313233344282 ... SonSon
Arama sonucu : 686 madde; 249 - 256 arası.

Konu: KRDMA - Kardemir A

1. alan satan ve tahta paylasabilirmisiniz

[device_name] cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Özel Durum Açıklaması (Genel)
    Şirketimizce Noble Resources International PTE LTD aleyhine 33.601.500 USD meblağlı olarak Hong Kong International Arbitration Center nezdinde 05.09.2017 tarihi itibarı ile başlatılan tahkim sürecinin halen devam etmekte olduğunu ve karşılıklı detaylı talep ve cevapların sunulması için gerekli aşamaların tamamlanılmasının beklenildiğini bildiririz
    https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/648305

3. olu topragini bugun de buna serpmisler heralde

4.  Alıntı Originally Posted by sar Yazıyı Oku
    Özel Durum Açıklaması (Genel)

https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/648305
    Sayın sar sizce d mı çok yükseldi yoksa a ve b geride mı kaldı. Bu durumun nedeni nedir sizce

[device_name] cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

D'nin derinliği A ve B'ye göre daha sığ. Ben genelde şirketin durumunu ve piyasayı takip ediyorum, takas takip etmiyorum ama, d topiğine girdiğimde paylaşımlardan d'ye yabancı talebinin yoğun olduğunu görüyorum...
    Yabancı "ha!" deyince çıkamayacağı hisseye pek girmek istemez, derinlik ister..

Şirketin genel durumu iyi. Yabancının ilgisini de önümüzdeki dönemde dünyada çelik piyasasının yüksek seyredeceği ile ilgili olduğunu düşünüyorum (Bilmediğimiz başka sebebleri de olabilir)...
    Bir de Kardemir yönetimindeki değişiklik de etkili olmuş olabilir. Yukarıda birkaç kere değindiğim üzere çelik piyasındaki yükseliş beklentisinin yanında grafit elektrot sıkıntısı Kardemir'e rekabet üstünlü de sağlayacak...
    Grafit elektrot fiyatlarının yükselmesi ark ocaklı firmaların maliyetini yükseltirken, grafit elektrota ihtiyaç duymayan Kardemir avantajşı duruma geçmş oluyor). Ola ki grafit elektrot bulmak zorlaştı ve ark ocaklı şirketler üretim kısmak veya durdurmak zorunda kaldı piyasa entegre tesislere kalır o zaman....
    Ayrıca hurda fiyatları da yükseliyor. Çin çevre kirliliği sebebiyle eski ve verimsiz entegre tesislerinin bir kısmını hurdadan üretim yapan ark ocaklı tesislere dönüştürüyor. Kardemir'in birincil hammaddesi hurda değil cevher. Türkiye'nin çelik üreticilerinin ekseriyeti hurdadan üretim yapan ark ocaklı tesisler. Ve iç piysadaki hurda arzı yetersiz olduğundan Türkiye dünyanın en büyük hurda ithalatçısı. Dünyada hurda arzında sıkıntı olunca Kardemir yine ark ocaklılara göre avantajlı oluyor. ABD'nin çelik üretiminin %65'i hurdadan ark ocaklı tesislerde yapılıyor. ABD'nin altyapı yatırımları başlarsa ABD'nin hurda ve elektrot ihtiyacı artacak....
    (Bu arada Cevher fiyatları ne olur bilemiyorum. Cevher fiyatları artarsa Kardemir'in üretim maliyeti açısından olumsuz etkilenir)....

İleriye bakınca en başta bu durumu görüyorum....
    Başka bir sebeb 2 yıl üst üste zarar eden şirketin bu yıl kara geçmesi de dikkat çekecek.
    Yatırımların bitmiş olması, Filyos limanı işletmesi muhtemelen Kardemir'in olur zira limanın en büyük müşterisi Kardemir olacak...

2014 yılında da rekor kıran hisse fiyatları kar gibi eriyiverdi. Düşüşlere pek anlam verememiştim. Şahsen ben şimdi döner, biraz sonra döner diye hisselerimi satmamıştım. Sonradan gördük ki, dünya bir çelik krizine giriyormuş/girecekmiş. Çin tarafından dünya çelik seline boğuldu. 2 yıl çelik fiyatları süründü. Bu sefer de onun tersi oluyor sanki....

A ve B olayına bir şey diyemeyeceğim. Sağı solu belli olmuyor.
    Belki de d'leri sattırıp A' ve B'ye geçilmesini de isteyebilirler. O zaman d grubu tahtasında büyük ortakların oynadığını düşünürüm. D'yi topladıktan sonra, A ve B'yi toplamak çok daha kolay olur. D'yi topladıktan sonra A ve B'de bir iki sene hisseyi süründürüp ky.ları kaçırtabilirler...

Ama ne olduğunu pek bilmiyorum.....
    Benim de içimden ara sıra d'yi bozup A veya B almak geçiyor.
    Vagon değiştiriken kafa göz yararım diye de vazgeçiyorum.....

Kasım ayı sonlarında çıkan haberi birçok kişi görmüştür ama, hatırlatmak için aşağıdaki linkte paylaşayım dedim.
    Elektrot sıkıntısı Türk çelik üreticileri üzerindeki olumsuz etkisini artırıyor. Fiyat artışı yanında eletrotun bulunma güçlüğü de başlamış..

İleride daha büyük sorunlarla karşılaşmamak için çelik üreticileri ortak grafit elktrot üretimi üzerinde düşünüyorlarmış...
    Hadi karar verip de bugün elektrot fabrikası temelini atsalar, grafit eletrot üretimine en az 2-3 sene sonra başlayabilirler....
    Bu geçen sürede sıkıntı daha da büyürse........

Grafit elektrot üretimi için yatırıma bir an önce başlasalar çok iyi olur. Birkaç sene sonra elektrikli arabalar da artacak. Elektrikli arabalarda kullanılan yeni nesil piller de daha çok grafite ihtiyaç duyuluyormuş....

Haber aşağıda:
    http://www.insaatnoktasi.com/HABER/6...M-ARAYISI.aspx

Grafit elektrot üreten Hindistan şirketinin hisselerinin performansı aşağıda.
    Şirket son aylarda iyi kazanıyor olmalı...

........

8. 2017 üretim verileri bugün yarın açıklanır.
    Geçen yıl 5 Ocakta açıklanmış.
    Açıklama kopuşa vesile olabilir.

Sayfa 32/86 İlkİlk ... 2230313233344282 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •