Sayfa 504/668 İlkİlk ... 4404454494502503504505506514554604 ... SonSon
Arama sonucu : 5343 madde; 4,025 - 4,032 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

Alıntı Originally Posted by Westwind Yazıyı Oku
    Amerikada ölümden ve vergiden kaçış yok diye biliyorum. O nedenle vatandaş olmayanlarda aynı uygulamalara mı tabi merak ettim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Ölüm ve vergiden kacis hic bir ülkede yok.
    Yalniz ABD'de vergiden muaf rakam sanirim 10 Mio civari (eyalet bazinda degisiyor). ABD vatandasi olmasaniz da, orada ikamet etmeniz yeterli bu muafiyet icin.
    ABD hisse/temettü vergilendirmesinde bayagi iyi. Bir yerde okumustum evli bir ciftin 401K (BES'e benzer Hisse/ETF/Fon biriktirilebilen bir birikim hesabi) hesaplarindan gelen temettü ve hisse satislarindan elde ettikleri gelirde yillik vergiden muaf olan tutar 72K $ (60 yastan sonra).

Ekleme. Sadece 60K muafiyet kurali ABD'de yasamayanlar ve ikili veraset vergisi anlasmasi olmayan ülkeler icin gecerli.
    O yüzden yüksek rakamlarda ABD hisselerine yatirim yapmak ve veraset vergisinden cekinenler icin IRL ETF'leri daha mantikli.

2.  Alıntı Originally Posted by samreit Yazıyı Oku
    Ölüm ve vergiden kacis hic bir ülkede yok.
    Yalniz ABD'de vergiden muaf rakam sanirim 10 Mio civari (eyalet bazinda degisiyor). ABD vatandasi olmasaniz da, orada ikamet etmeniz yeterli bu muafiyet icin.
    ABD hisse/temettü vergilendirmesinde bayagi iyi. Bir yerde okumustum evli bir ciftin 401K (BES'e benzer Hisse/ETF/Fon biriktirilebilen bir birikim hesabi) hesaplarindan gelen temettü ve hisse satislarindan elde ettikleri gelirde yillik vergiden muaf olan tutar 72K $ (60 yastan sonra).

Ekleme. Sadece 60K muafiyet kurali ABD'de yasamayanlar ve ikili veraset vergisi anlasmasi olmayan ülkeler icin gecerli.
    O yüzden yüksek rakamlarda ABD hisselerine yatirim yapmak ve veraset vergisinden cekinenler icin IRL ETF'leri daha mantikli.
    Bizde yıllardır kar etmeden hayrına çalışan işletmeler, ömrü boyunca sigorta primi dolayısıyla gelir vergisi ödemeyenler var.

3.  Alıntı Originally Posted by Westwind Yazıyı Oku
    Bizde yıllardır kar etmeden hayrına çalışan işletmeler, ömrü boyunca sigorta primi dolayısıyla gelir vergisi ödemeyenler var.

Bizdeki sistem farklı.

Herkes böyle yaptığı için 1 araba alan 2 tane de dövlete alıyor. Herkes böyle yaptığı için tepedekiler de bunların seçtiklerinden çıkıyor tabi

Aslında yumurta mı tavuktan, tavuk mu yumurtadan çıkıyor o belli değil.

Taban çaldığı için tepedikiler de mi çalıyor, yoksa tepedikler çaldığı için mi taban çalıyor anlayamadık bir türlü. Buradaki problemi çözemediğimiz için problem her gün daha da büyüyor. Taa ki daha da büyüyemeyeceği gün gelinceye kadar.

Uluslar, imparatorluklar böyle çöker genellikle

ytd

4.  Alıntı Originally Posted by chevron Yazıyı Oku
    Abdde 60.000 usd üzeri hisse /etf mal varlığının mirasından %40 vergi kesiliyormuş sanırım. Bununla ilgili kaçar bir yol var mıdır Ortaklar ne düşünür acaba?
    Bunun icin bogleheads'ler bas bas IRL domiciled ETFs diye bagiriyorlar. En buyuk neden bu miras kesintisi digeri ise temuttu vergisinin %30'dan (bizim ulkenin ozel anlasmadan dolayi %20) %15'e dusmesi.

5.  Alıntı Originally Posted by ratso Yazıyı Oku
    Bunun icin bogleheads'ler bas bas IRL domiciled ETFs diye bagiriyorlar. En buyuk neden bu miras kesintisi digeri ise temuttu vergisinin %30'dan (bizim ulkenin ozel anlasmadan dolayi %20) %15'e dusmesi.
    Mantık güzel ama ETF'lerin içindeki çürük yumurtaları almak içime sinmiyor bir türlü. O yüzden vazgeçtim ETF almaktan yine. Facebook'un, Netflix'in başına gelenler ortada. Paypal ile Spotify da yamulmuş galiba bu aralar. Bunların hiçbiri yok seçtiğim hisselerde. Portföyümde ağır yamulan da yok henüz İçime sinmeyen hisseleri zorla boğazımdan geçireceğime o 5%'i öderim daha iyi.

ytd

Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Mantık güzel ama ETF'lerin içindeki çürük yumurtaları almak içime sinmiyor bir türlü. O yüzden vazgeçtim ETF almaktan yine. Facebook'un, Netflix'in başına gelenler ortada. Paypal ile Spotify da yamulmuş galiba bu aralar. Bunların hiçbiri yok seçtiğim hisselerde. Portföyümde ağır yamulan da yok henüz İçime sinmeyen hisseleri zorla boğazımdan geçireceğime o 5%'i öderim daha iyi.

ytd
    Hisse arastirip, secebilen, takip edebilen icin hisse alarak portföy kurmak mantikli.
    Bu islerle ugrasmak istemeyenler (ugrasamayanlar) icin ise ETF mantikli. ETF'ler özellikle kücük meblaglar ile birikim yapmak isteyenler icin cok iyi.
    Birde benim gibi hem hisse, hemde ETF alanlar var.

7.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Bizdeki sistem farklı.

Herkes böyle yaptığı için 1 araba alan 2 tane de dövlete alıyor. Herkes böyle yaptığı için tepedekiler de bunların seçtiklerinden çıkıyor tabi

Aslında yumurta mı tavuktan, tavuk mu yumurtadan çıkıyor o belli değil.

Taban çaldığı için tepedikiler de mi çalıyor, yoksa tepedikler çaldığı için mi taban çalıyor anlayamadık bir türlü. Buradaki problemi çözemediğimiz için problem her gün daha da büyüyor. Taa ki daha da büyüyemeyeceği gün gelinceye kadar.

Uluslar, imparatorluklar böyle çöker genellikle

ytd
    Araç işi bile adil değil, şirket araçları var şahıs araçları var.
    Neyse rio iyi gidiyor bari. Ama maden sektörünün etik değerleri ile ilgili soru işaretleri var.
    Yazılım şirketi gerekiyor bana, ama çok büyük olmayacak. Henüz bulamadım aramaya devam.

Bir blog da okumustum. Adam sadece 2 hisseye yatirim yapiyor.
    Realiity Income ve Alphabet. Biri temettü icin digeri büyüme icin.

Sayfa 504/668 İlkİlk ... 4404454494502503504505506514554604 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •