Sayfa 530/669 İlkİlk ... 30430480520528529530531532540580630 ... SonSon
Arama sonucu : 5347 madde; 4,233 - 4,240 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Moscow, Istanbul, Bogota, Amsterdam
    Gönderi
    1,948
    selamlar dostlar , Midasi kurdum baya guzelmis
    genelde turk sirketleri, yabancilarin cok kotu birer kopyapsi olurdu ancak bu sefer olmus galiba,

uygulama, ozellikler, arayuz , islemler baya guzel, bende bundan sonra Midas kullanirim acikcasi

2. Arkadaşlar merhaba,

bir süredir bist, eurobond, ibkr üzerinden yurt dışı karışık bir portfoy yapıyordum, malum finansal özgürlük hayalleri falan,

Ancak hayat çok garip, hiç beklemediğim bir anda bir fırsat çıktı karşıma, isveç de bir şirketten iş teklifi aldım, şimdi kafada deli sorular dolanmaya başladı

Öncelikle bu portföyü ne yapmak lazım diye, hadi bist yerinde kalsın diyeceğim, ancak ibkr de bulunan yabancı portfoyü direkt isveçe taşımak mümkün olur mu acaba? hatta böyle bir ihtimal var ise ibkr üzerinden yurt dışı para aktarımı bile yapılabilir mi diye düşünmeye başladım,

Türkiye dışında yaşayıp TR bankalarda ve ibkr de hesabı olan arkadaş var mıdır acaba bana yol gösterecek,
    samreit hocam bildiğim kadarı ile sen yurt dışındasın, gidiş maceranı bilmiyorum ama yönlendireceğin birşeyler olur diye düşündüm,

Hepinize selamlar saygılar

Alıntı Originally Posted by fezalii Yazıyı Oku
    Arkadaşlar merhaba,

bir süredir bist, eurobond, ibkr üzerinden yurt dışı karışık bir portfoy yapıyordum, malum finansal özgürlük hayalleri falan,

Ancak hayat çok garip, hiç beklemediğim bir anda bir fırsat çıktı karşıma, isveç de bir şirketten iş teklifi aldım, şimdi kafada deli sorular dolanmaya başladı

Öncelikle bu portföyü ne yapmak lazım diye, hadi bist yerinde kalsın diyeceğim, ancak ibkr de bulunan yabancı portfoyü direkt isveçe taşımak mümkün olur mu acaba? hatta böyle bir ihtimal var ise ibkr üzerinden yurt dışı para aktarımı bile yapılabilir mi diye düşünmeye başladım,

Türkiye dışında yaşayıp TR bankalarda ve ibkr de hesabı olan arkadaş var mıdır acaba bana yol gösterecek,
    samreit hocam bildiğim kadarı ile sen yurt dışındasın, gidiş maceranı bilmiyorum ama yönlendireceğin birşeyler olur diye düşündüm,

Hepinize selamlar saygılar
    Benim gidiş maceram basit. Gurbetci çocuğuyum. O yüzden öyle bir gidiş maceram yok.
    Ancak IBKR icinde hesap devri olur zaten. Isvec'e gittiğinizde IBKR'in AB icindekine (hangisi bilmiyorum tam olarak) portföy rahatlıkla geçirilir sanırım. Para transferi nasil olur bilemiyorum. Gördüğüm kadarıyla türk bankası da yok Isvec'te.
    IBKR hesaplarindan portföy yanında bence para transferi de IBKR ici rahat bir sekilde olur. Ancak bir sekilde IBKR'e gitmesi lazım paranin.

Isveç'te calisirken zaten maasinizin 2,5% kadarını direk olarak, BES'e benzer, ek bir emeklilik fonuna ödeyeceksiniz. Bu fon çok iyi bir fon ve dünya ETF'i gibi bir şey. Devletin kendi fonunun yerine ETF falan da seçebiliyormuşsunuz. Devletin yönettiği fonun çok iyi ve düşük komisyonlu (0,25% di sanırım) oldugunu okumuştum.

TR'de banka hesaplarınızdann geliriniz olursa vergi beyanınızda bildireceksiniz o kadar. Ancak SWE'de bu isler nasıl oluyor bilmiyorum acikcasi. Orada yasayan bir arkadas yazarsa daha net olur. Bildigim kadarıyla orada da hazır beyan sistemi var. Her şey kayıtlı olduğu icin bir çok kalem dolmuş olarak geliyor. Orada kayıtlı olmayan kalemleri siz dolduracaksınız. Çok kolay vergi beyanları oldugunu okumuştum da, çeşitli ülkelerde olan portföylerle bu kadar kolay olmaz mutlaka.

4.  Alıntı Originally Posted by samreit Yazıyı Oku
    Benim gidiş maceram basit. Gurbetci çocuğuyum. O yüzden öyle bir gidiş maceram yok.
    Ancak IBKR icinde hesap devri olur zaten. Isvec'e gittiğinizde IBKR'in AB icindekine (hangisi bilmiyorum tam olarak) portföy rahatlıkla geçirilir sanırım. Para transferi nasil olur bilemiyorum. Gördüğüm kadarıyla türk bankası da yok Isvec'te.
    IBKR hesaplarindan portföy yanında bence para transferi de IBKR ici rahat bir sekilde olur. Ancak bir sekilde IBKR'e gitmesi lazım paranin.

Isveç'te calisirken zaten maasinizin 2,5% kadarını direk olarak, BES'e benzer, ek bir emeklilik fonuna ödeyeceksiniz. Bu fon çok iyi bir fon ve dünya ETF'i gibi bir şey. Devletin kendi fonunun yerine ETF falan da seçebiliyormuşsunuz. Devletin yönettiği fonun çok iyi ve düşük komisyonlu (0,25% di sanırım) oldugunu okumuştum.

TR'de banka hesaplarınızdann geliriniz olursa vergi beyanınızda bildireceksiniz o kadar. Ancak SWE'de bu isler nasıl oluyor bilmiyorum acikcasi. Orada yasayan bir arkadas yazarsa daha net olur. Bildigim kadarıyla orada da hazır beyan sistemi var. Her şey kayıtlı olduğu icin bir çok kalem dolmuş olarak geliyor. Orada kayıtlı olmayan kalemleri siz dolduracaksınız. Çok kolay vergi beyanları oldugunu okumuştum da, çeşitli ülkelerde olan portföylerle bu kadar kolay olmaz mutlaka.
    Tesekkurler hocam, bakalim yavas yavas öğreneceğiz artik,

5.  Alıntı Originally Posted by metroman Yazıyı Oku
    Usd bazında eksiye düşerseniz yıllık % 2 faiz alıyor IBKR. Benim REIT ve bunların ETF'lerinden oluşan aylık veya 3 ayda bir düzenli temettü veren portföyüm var. Ortalamada yıllık USD bazında % 7 temettü alıyorum. Acaba kredili ek alım yapıp USD bazında net % 5 (dividend yield-interest expense) kazanabilir miyim ki? Tabii anapara % 5'den fazla değer kaybı yaşamadığı takdirde. Gerçi uzun vadeli bir portföy oluşturduysanız kredi/anapara oranınızı çok yüksek tutmadan (ani aşağı fiyat hareketleriyle marjin call'a düşmemek için) ek kredili alım yaparak yılda % 5 düzenli gelir sağlama şansım olabilir tabii faiz oranları bu seviyede kalırsaki kalmayacak görünüyor. Kafamda deli sorular, biraz kendimce beyin fırtınası yaptım. Sizlerden de yapıcı eleştiriler beklerim. Saygılar.
    Hesabınız doğru eğer şartlar böyle kalırsa. Pandemi başında faizlerin ilk düştüğü zaman bu oyunu oynayanlar paraya para demedi ama bugün hisse senetlerinde balon oluştuysa sebebi de bu açıkcası. Bugün bu pozisyonu açsanız hisse fiyatından değer kaybı yaşamayacağınızın, faizlerin yukarı yönlü değişmeyeceğinin hemen hiç garantisi yok açıkcası. Biraz geç kaldık
    Amatör bir yatırımcıyım, yatırım tavisyesi değildir. Kendi analizlerimi sizinle paylaşıyorum, siz de sorgulamadan kabul etmeyin lütfen.

6. Herkese selam. Temettü amaçlı Amerikan borsasından Rio Tinto almıştım. Dün temettü yattı ve vergi kesintisi olmadı

7.  Alıntı Originally Posted by Burak8753 Yazıyı Oku
    Herkese selam. Temettü amaçlı Amerikan borsasından Rio Tinto almıştım. Dün temettü yattı ve vergi kesintisi olmadı
    ADR aldınız sanıyorum.

https://www.investing.com/equities/rio-tinto-plc-exch
    Rio Tinto ADR (RIO)

Değil mi? Eğer ADR'lardan stopaj alınmıyorsa bu hisseleri LSE üzerinden alıp damga vergisi vermenin gereği yok?? Yoksa NYSE'de mi alıyor damga vergisini?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
     Alıntı Originally Posted by Burak8753 Yazıyı Oku
    Herkese selam. Temettü amaçlı Amerikan borsasından Rio Tinto almıştım. Dün temettü yattı ve vergi kesintisi olmadı
    O zaman Abd borsasındaki ULVR ve GSK içinde geçerlidir bu . harika
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Sayfa 530/669 İlkİlk ... 30430480520528529530531532540580630 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •