Sayfa 54/668 İlkİlk ... 444525354555664104154554 ... SonSon
Arama sonucu : 5343 madde; 425 - 432 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Moscow, Istanbul, Bogota, Amsterdam
    Gönderi
    1,948
     Alıntı Originally Posted by ihsanaktas Yazıyı Oku
    yurtdışında şu an hissesi olan arkadaşlar, peki tüm masraf komisyon vs çıkartıldığında yıllık ne kadar kar bırakıyor ortalama, ya da siz de ne kadar bıraktı, hisse + temettü hesaplama ile, bir eurobond karını geçiyor mu mesela?
    burda 1 yilini tamamlayan yok diye biliyorum, cunku kimse o kadar eski degil
    ama cok sukur aldiktan 2 ay sonra kara gectim hemde baya guzel sonra zarara gectim simdi gene kardayim verdigi temettulari saymiyorum, onlarla her turlu kara geciyon, dediginiz seye cevap vermek cok zor

misal apple almis olsaydim %20 kara gecmistim, ama aldigim baska bi kagit su anda beni %13 zarara soktu , benim kagitlarin yarisi karda, yarisi zararda ama gene itbariyle 3-4 gun once pozitive gectim

gordugum genel problem, kagitlarin sevyesini iyi bilmek lazim, misal amd 20 altiysa alirim, ustuyse almam o kagitta bunu gordum

ama bunlar benim gorusum, yatirim tavsiyesi degil

2. Selam. En çok merak ettiğim diyelim ki iş yatırımı kullanıyoruz. Bi yabancı hisse senedi aldık. Bu senedi tutuyoruz. Satmak yok. Her sene ekranda görünen kazancı beyan edip o gün çıkan vergiyi vermek zorunda mıyız ? Yoksa satarsak sattıpımız tutarı mı beyan edip vergisini ödeyecegiz ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
     Alıntı Originally Posted by Hasan. Yazıyı Oku
    Selam. En çok merak ettiğim diyelim ki iş yatırımı kullanıyoruz. Bi yabancı hisse senedi aldık. Bu senedi tutuyoruz. Satmak yok. Her sene ekranda görünen kazancı beyan edip o gün çıkan vergiyi vermek zorunda mıyız ? Yoksa satarsak sattıpımız tutarı mı beyan edip vergisini ödeyecegiz ?

hayır. Satmadığınız için sorun yok.
    ancak hesabınıza yatan temettülerin toplamı bu sene için 1800 TL'yi aşarsa beyan şart.
    Satarsanız işler karışır. Alım satım kazancında vergi var. Forumdaki yazıları bu linkte toparlamıştım. eksikler varsa eklicem vergi hakkında buraya bakabilirsiniz.
    https://dividendexpert.blogspot.com/...yatirim-2.html

Kısacası şu aşamada temettü (düzenli gelir) için yabancı hisse topluyoruz
    syg.
    Son düzenleme : Trade Shark; 06-11-2018 saat: 12:49.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
     Alıntı Originally Posted by ihsanaktas Yazıyı Oku
    yurtdışında şu an hissesi olan arkadaşlar, peki tüm masraf komisyon vs çıkartıldığında yıllık ne kadar kar bırakıyor ortalama, ya da siz de ne kadar bıraktı, hisse + temettü hesaplama ile, bir eurobond karını geçiyor mu mesela?
    ben nisan 2018'de giriş yaptım. 1 yıl olmadı
    6 kasım itibariyle; 7 aylık durumum
    dolar bazında; portfoy değeri %10 artmış. ,alınan net temettü %2,50 . 2 işlem için 50 usd işlem komisyonu ödenmiş. Başka masraf yok.
    Vergi barajının altındayım. beyan durumu yok.
    Vade ömür boyu bu arada. Yani kazançlı olma durumu zamana yayılarak yavaş yavaş hissedilecek. (hem büyük hemde küçük para içinde aynı)
    Son düzenleme : Trade Shark; 06-11-2018 saat: 13:45.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett

5.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    ben nisan 2018'de giriş yaptım. 1 yıl olmadı
    6 kasım itibariyle; 7 aylık durumum
    dolar bazında; portfoy değeri %10 artmış. ,alınan net temettü %2,50 . 2 işlem için 50 usd işlem komisyonu ödenmiş. Başka masraf yok.
    Vergi barajının altındayım. beyan durumu yok.
    Vade ömür boyu bu arada. Yani kazançlı olma durumu zamana yayılarak yavaş yavaş hissedilecek. (hem büyük hemde küçük para içinde aynı)
    Selam. Portföy değer artışınıza hisse artışı artı dolar artışı da dahil mi.
    Allah ağız tadıyla biriktirmeyi nasip etsin inş

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
     Alıntı Originally Posted by Hasan. Yazıyı Oku
    Selam. Portföy değer artışınıza hisse artışı artı dolar artışı da dahil mi.
    Allah ağız tadıyla biriktirmeyi nasip etsin inş
    yok onu katmadım. dolar/tl artışını dahil edersem %68'e ulaşıyor değer artışı.
    yatırımlara dolar cinsinden bakmak daha doğru olur.
    Dolar mevduat faizide referans göstergemiz olmalıdır.
    syg.

7.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    yok onu katmadım. dolar/tl artışını dahil edersem %68'e ulaşıyor değer artışı.
    yatırımlara dolar cinsinden bakmak daha doğru olur.
    Dolar mevduat faizide referans göstergemiz olmalıdır.
    syg.
    Evet haklısınız
    Ama işte vergi kısmına gelince iş yüzde 58 değer artış kazancından da ayrı vergilendirileceğiz. Araştırdınız mı bilmiyorum varlık barışından faydalana bilir miyiz ki ?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,104
    Görüleceği üzere; yurt dışı piyasalarda araştırma yap, uğraş, risk al, yatırım yap, ama para kazanırsan vergi beyannamesi doldur ve %35 vergi ver. Oysa aynı veya benzer enstrümanlara Türkiye’de yatırım yaparsan ya vergi hiç yok ya da sadece %10 veya %15 stopaja tabi ol.
    Bize göre; gerek yurt içinde gerekse yurt dışında elde edilen aynı nitelikteki gelirlerin aynı vergi yüküne tabi olması, hem vergi adaleti ve hakkaniyeti, hem de hukuki açıdan uygun olur.

http://www.finansgundem.com/yazarlar...-yazisi/466544

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Sayfa 54/668 İlkİlk ... 444525354555664104154554 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •