Sayfa 597/667 İlkİlk ... 97497547587595596597598599607647 ... SonSon
Arama sonucu : 5336 madde; 4,769 - 4,776 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

1. " Vergisel Avantaj
    Özel Fonlar’dan elde edilen tüm gelirler beyanname düzenlenmeksizin fon türüne göre %0-10 kaynakta stopaj kesintisi ile vergilendirilmektedir.

Özel Fon yatırımcıları, kazançları üzerinden stopaj kesintisine sadece fon katılma paylarının satışı halinde tabi olmaktadır. Böylece kaynakta kesinti yapılan tutarlar fonun içerisinde nemalanmaya devam etmekte ve uzun vadeli yatırımlarda ciddi bir bileşik getiri avantajı oluşmaktadır."
    https://www.unluportfoy.com/urunleri...tfoy-yonetimi/

Başkasının kurduğu fonu alıp hem fon yönetim gideri ödeyip, hem de yapılan işlemlere hakim olmamaktansa; kendi portföyünüzü fon haline getirin diyor sanırım Dudu Bey.

Araştırmak lazım. Şirket kurmaktan daha tatlı gibi.

Bu kurduğumuz fona yabancı hisse alabiliyor muyuz? Diyelim ki cevap "evet", o zaman fondaki bir hisse satılırsa, vergisini kim ödüyor? Aynı şekilde fondaki temettü gelirleri nasıl vergilendiriliyor gibi sorular beliriyor tabi kafada.

Kurduğunuz fonda stopaj 10% diye kestirip atmak yeterli değil.

Özel fon'un ne olduğunu tam olarak anlamış olmayabilirim tabi. O zaman yukarıda yazdıklarımın bir anlamı kalmaz.

ytd

2. https://www.ozdogrular.com.tr/v1/com...C4%9Funa-girdi

Burada da güzel açıklanmış. Okuyayım bakalım.

3.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Sirket kurup vergileri giderleri oradan odemenin cok bir avantaji kalmadi diye biliyorum ben de.
    Size bir tuyo vereyim.
    Her ne kadar kadar kiyakciligin sonu ayakcilik olsa da bu kiyagimi unutmayin.
    Ozel fon kurdurma isini kurcalayin biraz da.
    Sonra onu da tartisalim..

Syg,

Diyelim ki aramızda toplanıp for kurduk. Her üyeye özel portföy ayarlanabilir mi? Mesela aynı foda dudu APPLE alırken Patrick Bateman Tesla alabilir mi? Fonda herkesin seçimi esnek olursa toplanıp da kurabiliriz. Mesela ben REIT hisseleri ile ilgileniyordum (Gerçi şu anda forexteyim) diğer özel fon üyeleri REIT almasa da ben alabilir miyim? Ortaklık banka garantisindeyse ortaklaşa alabiliriz. Ben 50.000 USD ayırabilirim bu konuda.

4. Herkes kafasına göre takılırsa fon olmaz ki o.

Benim fondan anladığım tek portföy olur, isteyen fondan pay alır o portföye ortak olur...

MT'ye çaktım bir mesaj ama dönüş yok hala.

Bunun alt limiti nedir o önemli. 1-2 milyon tl için yaptırmazlar herhalde bunu.

ytd

5. Ben kendi portföyümü fon şekline getirsem güzel olur vergisel avantajı olacaksa. Fonun benden başka alıcısı olmasa da olur

ytd

6.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Herkes kafasına göre takılırsa fon olmaz ki o.

Benim fondan anladığım tek portföy olur, isteyen fondan pay alır o portföye ortak olur...

MT'ye çaktım bir mesaj ama dönüş yok hala.

Bunun alt limiti nedir o önemli. 1-2 milyon tl için yaptırmazlar herhalde bunu.

ytd
    Peki yatırım ortaklığı nedir? İşimize yarar mı? Bilen var mı? Onda isteyen istediğini alabilir belki.

7. Fona aldık hisseyi, mesela diyelim pepsico... cayır cayır temettü veriyor. Bu temettüler üzerinden normalde kişi/kurum gelir vergisi ödüyor. Fon olunca ne oluyor acaba?

ytd

8. Bu fon konusu daha önce geçmemiş miydi 30-40milyon gibi tutarlar konuşulmuştu sanki şimdi aklıma geldi

ytd

Sayfa 597/667 İlkİlk ... 97497547587595596597598599607647 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •