Sayfa 315/669 İlkİlk ... 215265305313314315316317325365415 ... SonSon
Arama sonucu : 5348 madde; 2,513 - 2,520 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

1.  Alıntı Originally Posted by sathyz Yazıyı Oku
    Vergi konusunda minimum tutar nedir? 2.600 TL'mi yoksa temettülerde farklı mıdır? Nereden beyan edebilirim?

Hesaplama için nereyi kullanmalıyım? 30-40 adet temettüm var. Ücretli de olsa yardımcı kaynak var mıdır?
    Temettüler için 2.600 TL. Hazır beyan sisteminden beyan edebilirsiniz.
    Temettünün hesabınıza geçtiği günde tahsil edilen miktarın MB döviz alış kuru ile çarpılıp TL'ye çevrilmesi gerekir.
    Bunu bütün temettüler için yapıp çıkan rakamların toplanması şeklinde matrah bulunur.
    Matraha göre buradan : https://www.gib.gov.tr/gelir-vergisi-tarifesi-2020 vergi hesaplanır.
    Sanıyorum hazır beyanda sadece matrahı girmeniz yeterli olacaktır.
    Saygılar.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,135
     Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Doğrudur, sizin eurobond bölümündeki paylaşımınızdan görüp yazıyı okudum zaten. Yurtdışı gelirlerlerde mahsup varken, yurtiçi gelirlerde geliri getiren menkul kıymetin türüne bakılması çok garip.
    Merak ettigim bi baska konu da su...

Bu sene bana iade cikar buyuk ihtimal.

Iade islemleri ile ugrasmak yerine mahsuben diye bir dilekce vermeyi dusunuyorum gelecek sene cikabilecek vergiden mahsup etmek icin..
    Merak ettigim konu gelecek sene bu senenin iadesi kadar bir vergi cikmazsa bir sonraki sene de mahsub edilebiliyor mu??
    Mantiken edilebilmesi gerekir cunku vergi kisminda gecmis yillar zarari dye bir kalem var..
    Bu konuda bilgisi olan var midir??

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

3.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Merak ettigim bi baska konu da su...

Bu sene bana iade cikar buyuk ihtimal.

Iade islemleri ile ugrasmak yerine mahsuben diye bir dilekce vermeyi dusunuyorum gelecek sene cikabilecek vergiden mahsup etmek icin..
    Merak ettigim konu gelecek sene bu senenin iadesi kadar bir vergi cikmazsa bir sonraki sene de mahsub edilebiliyor mu??
    Mantiken edilebilmesi gerekir cunku vergi kisminda gecmis yillar zarari dye bir kalem var..
    Bu konuda bilgisi olan var midir??

Syg,
    http://www.lebibyalkin.com.tr/mevzua...in-iadesi.html

Bu yazı konu ile ilgili.

5. Maddenin son iki cümlesi :
    Mükellefin vadesi gelmiş vergi borcunun bulunmaması halinde, iade alacağının sonraki dönemlerde vadesi gelecek vergi borçlarına mahsubu mümkündür. Mahsup taleplerinin yerine getirilmesinde, zamanaşımı hükümleri göz önünde bulundurulur.
    Saygılar.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,135
     Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    http://www.lebibyalkin.com.tr/mevzua...in-iadesi.html

Bu yazı konu ile ilgili.

5. Maddenin son iki cümlesi :
    Mükellefin vadesi gelmiş vergi borcunun bulunmaması halinde, iade alacağının sonraki dönemlerde vadesi gelecek vergi borçlarına mahsubu mümkündür. Mahsup taleplerinin yerine getirilmesinde, zamanaşımı hükümleri göz önünde bulundurulur.
    Tsk ederim.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

5. Neyse hayırlısıyla dün temettülerimin vergisini yatırdım. Fazla da takmıyorum. Gelirim dolarla.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
    1 mart 2021 itibariyle "İş Bankası'ndan Haberler" kısmında yayınlanmış. Güzel bir rehber.
    https://www.isbank.com.tr/bankamizi-...-bilgilendirme

"FİNANSAL HESAP BİLGİLERİNİN VERGİ KONULARINDA
    KARŞILIKLI OLARAK OTOMATİK DEĞİŞİM STANDARDI
    BİLGİLENDİRME REHBERİ

https://www.gib.gov.tr/sites/default...in_Rehberi.pdf
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

7. İki sorum var.
    1) Daha önce de sormuştum Philip Capitali kullanan kimse var mı? Tecrübe paylaşacak? Komisyon vs çok uygun duruyor.

2) Yurtdışı hisse alım satım yada temettü kazançlarının vergisi beyan edilip ödeniyor.
    Sorum şu; para Yurtdışı hesapta kalırsa sorun yok. Uzun vadeli bakarsak da hükumet sağolsun her 2 yılda bir af getiriyor. cuzi bir vergi ile Yurtdışındaki parayı getirebiliyorsunuz.
    Bu durumda biraz sabrederek vergi olayından kurtulmuş olunmaz mı?
    Yoksa ben de yanlış mı biliyorum.

Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    Philip capital ve Midas menkul var . Midas çok yeni ayrıntıları bilmiyoruz, açıklanacak. Philip'te onbinde 8 usd komisyon. Saklama ücreti yok. Platformunu bilmiyoruz,demosu yok. Görüşmek lazım kurumla. Sadece ABD'de "seçilmiş" hisseler var. ETF'ler yok. Ama maliyet açısından en uygun burası duruyor.

***çok soru geldiğinden ;
    "Yasaya göre tüm yurtdışı hisse senedi alım-satım ve temettü işlemlerinin vergisi , geçerli tarifeden vergi dairesine ödenmesi zorunludur"

SM-A715F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 315/669 İlkİlk ... 215265305313314315316317325365415 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •