Sayfa 520/669 İlkİlk ... 20420470510518519520521522530570620 ... SonSon
Arama sonucu : 5350 madde; 4,153 - 4,160 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

1.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Rus hisselerinin hepsi delist oldu. Polymetal yazmıştım yukarıda onu da çıkarmışlar LSE'den. Nasıl alıyorsunuz Rus hisselerini?

3-5 sallayasım var SBERBANK ya da bu tarz batık bir şirkete piyango bileti niyetine ama IKBR hiçbirine para yatırmama izin vermiyor.

Bu aralar haberler okuyorum JPMORGAN GOLDMAN.S vs alıyormuş bu çöp hisseleri diye.

ytd
    Biri twitterda siber bankı alıp aşkım için sibel banka çevirecem yazmış.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Moscow, Istanbul, Bogota, Amsterdam
    Gönderi
    1,948
     Alıntı Originally Posted by Westwind Yazıyı Oku
    A

Rusyada borçluluğu fazla olmayan, müşteri açısından coğrafi olarak dengeli pazara sahip, tercihen gelecektede ihtiyaç duyulan madenleri üreten şirketler. Bknz petrol için iranla barışacaklar neredeyse

B
    Diğer bir alternatif Dolar 18’e atınca bizde herkes koşa koşa notebook, telefon vs ne varsa satın aldı. Bunun yanında fiziki emtialarda olabilir.

Ama en önemlisi bu fırtına geçesiye kadar elinizde dönüştürebilir en az 1 yıl ihtiyacınızı karşılayacak dolar, euro, altın ne derseniz bir şey olması. Tabiki devletin bunların alım ve satımını her zaman riski var.

Yatırım tavsiyesi olarak değerlendirmeyin sadece alternatifleri hatırlatmak istedim.

dostum, ben rus sirketi uzerinden alim yapiyorum, yani benim araci kurum rusyada oldugundan ve nispeten ortada duran bir banka, ve yaptirimlardan simdilik muaf,

Sberbank sonucta devlet, batsada ne olacakki, kurtarilir, divident orani muthis, zaten o kdar vermez ama ne verse iyidir kardir
    PHOR: dunyanin fosfat tedarikcisi, muthis bir firma , cok
    RosAgro -AGRO-: yiyecek icecek tedarikcisi bence kapasitesi artadac ozellikle yurtdisindan mal gelmiyecekse bunlarin avantajina
    Severstal - ao CHMF : celik krali, inanilmaz buyuk, ama bakalim
    Norilskiy Nikel GMKN: dunyanin Nikel krali
    Gazprom PAO GAZP : zaten biliyorsunuz
    NOVATEK NVTK : gaz diye duydugunuz sirket bu , inanilmaz yatirimlar yapti, eger bu is uzarsa batar direk, ama cozulurse ucar

zaten bu kadari yeter

rus devletinin soyle bir politikasi var, bu sirketlerde devlet yapi oldugundan %10 divident vermek zorundalardi ama bu ordan simdi baya yukseldi,

herhalde soylemeye gerek yok, oligark diye duydugunuz adamlarin hepsi ve her biri bu sirketlerden birinin sahibi daha dogrusu hissedari , bir kismida rus devletinin, diger kismida halka acik

3. Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

Alıntı Originally Posted by richardbozkurt Yazıyı Oku
    dostum, ben rus sirketi uzerinden alim yapiyorum, yani benim araci kurum rusyada oldugundan ve nispeten ortada duran bir banka, ve yaptirimlardan simdilik muaf,

Sberbank sonucta devlet, batsada ne olacakki, kurtarilir, divident orani muthis, zaten o kdar vermez ama ne verse iyidir kardir
    PHOR: dunyanin fosfat tedarikcisi, muthis bir firma , cok
    RosAgro -AGRO-: yiyecek icecek tedarikcisi bence kapasitesi artadac ozellikle yurtdisindan mal gelmiyecekse bunlarin avantajina
    Severstal - ao CHMF : celik krali, inanilmaz buyuk, ama bakalim
    Norilskiy Nikel GMKN: dunyanin Nikel krali
    Gazprom PAO GAZP : zaten biliyorsunuz
    NOVATEK NVTK : gaz diye duydugunuz sirket bu , inanilmaz yatirimlar yapti, eger bu is uzarsa batar direk, ama cozulurse ucar

zaten bu kadari yeter

rus devletinin soyle bir politikasi var, bu sirketlerde devlet yapi oldugundan %10 divident vermek zorundalardi ama bu ordan simdi baya yukseldi,

herhalde soylemeye gerek yok, oligark diye duydugunuz adamlarin hepsi ve her biri bu sirketlerden birinin sahibi daha dogrusu hissedari , bir kismida rus devletinin, diger kismida halka acik
    Bir not daha sizde belirtmiştiniz. Bu şirketlerden üretim yapmak için yabancı şirketlerin teknik altyapısına bağlı olanlar sorun yaşayacaklar. Diğer yandan kamu maliyesi zor durumda kalırsa putin bu şirketlere pamuk eller cebe diyebilir.

4. 3 aydır yurtdışı hisselere yatırım yapıyorum. Fakat bu son olaylar açıkcası kafamı karıştırdı. Rusların mal varlıklarına bile el konulması konuşuluyor heryerde.. Yarın birgün suriye, libya, kıbriıs, yunanistan vb bir bahane ile benzer yaptırımlar bize de gelebilir. Amerikada hisselere el konulsa kimsenin birşey yapamayacağını görüyoruz. Portföy’ün asıl kısmı yurtiçinde olmalı kararını verdim kendimce. Tabi bunlar benim fikirlerim. Saçma veya yanlış olabilir

5. Yurtdışında öyle bir risk var da, yurtiçindeki riskten nasıl korunacağız?

Benim de yurtdışına para aktarmamın ana nedeni yurtiçindeki risklerden korunmak

ytd

6.  Alıntı Originally Posted by doctorm Yazıyı Oku
    3 aydır yurtdışı hisselere yatırım yapıyorum. Fakat bu son olaylar açıkcası kafamı karıştırdı. Rusların mal varlıklarına bile el konulması konuÅŸuluyor heryerde.. Yarın birgün suriye, libya, kıbriıs, yunanistan vb bir bahane ile benzer yaptırımlar bize de gelebilir. Amerikada hisselere el konulsa kimsenin birÅŸey yapamayacağını görüyoruz. Portföy’ün asıl kısmı yurtiçinde olmalı kararını verdim kendimce. Tabi bunlar benim fikirlerim. Saçma veya yanlış olabilir
    yaptırım riski ne kadarsa, Allah korusun istanbul depremi riski de o kadar.
    Riski dağıtacak kadar çok, kafa karıştırmayacak kadar az araçla yola devam etmek en iyisi.

7.  Alıntı Originally Posted by doctorm Yazıyı Oku
    3 aydır yurtdışı hisselere yatırım yapıyorum. Fakat bu son olaylar açıkcası kafamı karıştırdı. Rusların mal varlıklarına bile el konulması konuşuluyor heryerde.. Yarın birgün suriye, libya, kıbriıs, yunanistan vb bir bahane ile benzer yaptırımlar bize de gelebilir. Amerikada hisselere el konulsa kimsenin birşey yapamayacağını görüyoruz. Portföy’ün asıl kısmı yurtiçinde olmalı kararını verdim kendimce. Tabi bunlar benim fikirlerim. Saçma veya yanlış olabilir
    İçeride de kim ne derse desin Libya gibi yönetimin mala çökme ihtimali de var. Bir diğer sorun 2021'de döviz bazlı zarar oldu. 2022 de aynı şekilde gözüküyor. Bistte ister ov yap ister uv bence köklü değişim olmayacaksa usd bazlı kazanç artık çok çok zorlaşacak. 2021-2022 bunun en net örneği. O yüzden yurtdışını yurtiçinden daha riskli göremedim açıkçası.

8. arkadaşlar yabancı ETF'ler ve emtialar en düşük komisyonla / işlem ücretiyle ve mümkünse vergisiz hangi aracı kurumdan alınabiliyor acaba?

Sayfa 520/669 İlkİlk ... 20420470510518519520521522530570620 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •