Sayfa 374/955 İlkİlk ... 274324364372373374375376384424474874 ... SonSon
Arama sonucu : 7640 madde; 2,985 - 2,992 arası.

Konu: PNSUT - Pınar Süt

1. Yagınlaşıp yaygınlaşamıyacağı konusana takrar değineceğim ama öncelikle Ege Cansen in Halk Süt ün zarar edeceğine dair görüşünü derinlemesine irdelemek istiyorum...

Elimizde kıyas yapacağımız 2 örnek var...
    1)Migros/Dost/Gülşah Süt
    2)Halk Süt

Migros/Dost/Gülşah Süt:2,95 tl
    Halk Süt:3 tl

Migros Süt 2,95 tl den satarken Migros,dağıtıcı,üretici firma kar ederken,direk üreticiden halk büfeye gelen halk süt nasıl zarar edecek?
    Migros süt de raf kirası,reklam,iade gibi masraflar varken,halk sütte bu masraflar yok/olmayacak
    Tetra pak ambalaj mı daha pahalı,plastik bidon mu?
    Halk süt sınırlı sayıdaki büfeye dağıtılırken,2,95 tl olan Migros veya Bim süt ler kat be kat market e dağıtılıyor...Buna rağmen 2,95 tl den satılan Migros süt kar ederken Halk Süt nasıl zarar edecek ?
    Halk Süt ısıl işlemden geçiriliyor mu bilmiyorum?Yani pastarizasyon yapılıyor mu?
    Sanırım hayır...
    Buda bir maliyet avantajı endüstriyel sütlere göre...
    Pastarizasyonu/sterilizasyonu ,evde kaynatarak siz kendiniz yapıyorsunuz...
    Tabi Halk Süt ün en önemli avantajlarından biri 5 lt olması.
    Biliyorsunuz satılan bir ürünün gramajı arttıkça size her bakımdan maliyet avantajı sağlar
    Sizi 5 lt almaya zorluyor...
    İlk etapta aklıma gelenler bunlar...

saygılar/başarılar
    Son düzenleme : Tengri Han; 19-01-2019 saat: 15:08.
    "Canı kaymak isteyen cebinde manda taşır "

2. Ege Cansen de yazısında bahsetmiş
    Ekonomik faaliyetler de bir üretim de,bir de dağıtım da katma değer üretiyorsunuz...

Evimin köşesindeki bakkal sütü neredeyse ayağıma kadar getirerek katma değer yaratıyor...
    Evimin köşesindeki bakkal daha pahalı satıyor çünkü bana zaman/mekan faydası sağlıyor...
    Zaman faydası:5 dakika sonra ürüne ulaşabiliyorum.
    Mekan/konum Faydası:Ürüne ulaşmak için ekstra bir maliyete katlanmıyorum...Bu maliyete bakkal katlanıyor o yüzden daha pahalı satıyor...

Halk Süt sana (bakkala göre)zaman faydası sağlamıyor.En yakın halk büfeye kadar zaman harcamam lazım...
    Halk süt sana konum faydası sağlamıyor,En yakın halk büfeye kadar emek harcamam lazım...
    Bunlara ben bilerek/isteyerek katlanıyorum...
    Bunlar Halk Süt için maliyet avantajı...
    Peki neden katlanıyorum?
    Halk süt doğal olduğu için...
    Çağımızın sihirli sözcüğü sanırım:Doğal/organik ürünler

saygılar/başarılar

3. Bir de şu bilgiyi verelim.
    Gerçi bu sayfanın gediklileri bilir
    Çiğ Süt fiyatı 1,70 tl (üreticiden bazen 10-20-30 krş daha ucuza toplayabiliyorlar)
    Halk süt 3 tl olduğuna göre 3-1,70=1,30 tl de belediye kar veya zarar edecek...
    Zarar etmez bence...

Haaa bir video da gördüm
    Halk sütü 3 ve 1 lt lik ambalajlarda da satmayı düşünüyorlamış...
    Aynı fiyata 1 lt ambalajlarda satarlarsa işte o zaman mıçarlar gibime geliyor...

saygılar/başarılar

4. İstanbulda da halk ekmek satılıyor yıllardır Uno battı bu yüzden değil mi? Güldürmeyin insanı Sütaş Pınar bunlar kaç yıllık firmalar, markalar bunlara hiçbişey olmaz.

Yatırım tavsiyesi değildir.

Alıntı Originally Posted by Tengri Han Yazıyı Oku
    Bir de şu bilgiyi verelim.
    Gerçi bu sayfanın gediklileri bilir
    Çiğ Süt fiyatı 1,70 tl (üreticiden bazen 10-20-30 krş daha ucuza toplayabiliyorlar)
    Halk süt 3 tl olduğuna göre 3-1,70=1,30 tl de belediye kar veya zarar edecek...
    Zarar etmez bence...

Haaa bir video da gördüm
    Halk sütü 3 ve 1 lt lik ambalajlarda da satmayı düşünüyorlamış...
    Aynı fiyata 1 lt ambalajlarda satarlarsa işte o zaman mıçarlar gibime geliyor...

saygılar/başarılar

5. Üstelik İstanbul halk ekmeğin ürettiği diğer unlu mamüller Migros Carrefour gibi büyük marketlerde de var ama Uno nun yaptığı satışı yapabilir mu acaba?

Yatırım tavsiyesi değildir.

6. Artık buralardan satılmaz bu hisse, alınır mı? Biemiyorum.....

7. Pınar süt 2018 ilk yarı yıl webcasti dinledim ve bazı ipuçları yakalamaya çalıştım. Finansal giderlerdeki artışın en büyük sebebi yatırım amaçlı alınan makina ve ekipmanların doviz cinsinden vadeli alınması sebebiyle oluşmuş. 1 yıl içerisinde ciddi borç ödemesi olacak ve 2019 yılının sonuna doğru uzun ve kısa vadeli borçlar ciddi derecede gerilemiş olacak. Ekonomik kiriz sebebiyle yeni yatırım olmayacağı ve makine ve ekipman alınmayacağı belirtilmiş. Buradan mevcut borca ek borç eklenmeyeceği anlaşılıyor. 2019 yılında kur stabil kalacak gibi duruyor. Bu durumda finasal giderler çok düşük gelecek ve 2019 ilk çeyrekte net karda ciddi artış olacağını tahmin ediyorum. Benim tahminim 450-500 milyon tl ciro, 45 milyon FAVOK ve 35-40 milyon tl arası net kar bekliyorum. 2019 yılı sonu yıllık ciro 1 milyar 900 milyon tl ve net karında 100 milyon tl'yi aşacağını tahmin ediyorum.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi olmayıp sadece bilgi paylaşım amaçlıdır.

8. Üstat Seçim Var Büyük
    Risk Var. bence.
    Piyasalar Dolardan dayak
    yedi Faiz ler çok yüksek
    jeopolitik Risk çok yüksek.
    Piyasalar daraldı.
    piyasalarda sinek uçumuyor.
    bence dikkatli olmak
    gerek .
    gel gele gelmemek lazım
    bence
    dikkat dikkat
    y.t.d ironi bu yazı
    bu benim yorumum kimseyi bağlamaz.

SM-J700F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 374/955 İlkİlk ... 274324364372373374375376384424474874 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •