Sayfa 862/956 İlkİlk ... 362762812852860861862863864872912 ... SonSon
Arama sonucu : 7641 madde; 6,889 - 6,896 arası.

Konu: PNSUT - Pınar Süt

1.  Alıntı Originally Posted by kalender Yazıyı Oku
    Hocam öncelikle tekrar belirteyim ben hisseyi birileri götürecek diye düşünüyorsanız yazdıklarımı kaale almayın diyorum zaten. Veya kısa-orta vade beklentiler ile alanlar, tekniği nedeniyle, trade maksatlı vs alanlar için benim yazdıklarımın bir önemi yok. Benim yazdıklarım çok uzun vade için hisse biriktirenler, hissenin fiyatının artmasından değil, dağıtacağı temettülerden para kazanmayı düşünenler için. Yoksa hisseyi götürmek istedikleri zaman istediği yere götürebilirler.

Temettüden uzun vadede iyi bir getiri elde edilmesinin tek yolu ise şirketin kârının giderek artmasından geçiyor, hissenin bedelsiz bölünmesinin, hisse fiyatının birileri tarafından yukarı sürülmesinin vs bizim alacağımız temettüye zerre miktar katkısı yok. Benim temettü yatırımı maksadı ile takip ettiğim yaklaşık 30'a yakın hisse var, bu 30 hissenin 2015 yıl sonu bilançosundan itibaren satışlarındaki ortalama artış 4,50 kat, faaliyet kârlarındaki ortalama artış 7,93 kat, net kârlarındaki ortalama artış 7,28 kat; bu artışlara paralel olarak ta (çok yüksek artış gösteren sasa ve hektaşı çıkardıktan sonra bile) şirket hisselerinin ortalama getirisi (temettüler hariç) 5 kat. Ne kadar köfte o kadar ekmek hesabı.

Geçmiş geleceğin aynasıdır derler, 10 küsür yılda kârın ne kadar arttığı ortada. Satışlar yavaş bir artış gösterse de kâr pek değişmiyor, buna göre ya şirketin kâr marjları eskisi kadar yüksek değil, ki indirim marketlerinde bazı ürünlerin satılmaya başlaması buna işaret ediyor olabilir; veya dediğin gibi kârı bir şekilde iç ediliyor. Her iki durumda da yüksek bir kâr artışı pek mümkün görünmüyor. İnşallah gelecek bilançolar beni yanıltır, şirketin kârı da hızla artar.
    Üstat; Dediklerinizi hissenin net kâr,esas faaliyet kâr’ı,bürüt,ciro v.s. İle ilgili zaten bir çok arkadaş doyurucu bilgiler verdi a’dan z’ye biliyoruz,lakin burda “Hissenin kar’ının bir şekilde iç edildiği ve sektör ve piyasa gerçeklerine uygun olmayan bir hisse fiyatlamasından dolayı şirket yönetimine ve dahi tahtada at oynatan spekin oyunlarına dikkat çekiyor bir kısım arkadaşlar.
    Burda herkes olumlu-olumsuz görüşünü yazar sonuçta herkes kendi kararını kendi verir.
    “Bende gördüğümü anladığımı yazıyorum ve benim görüşlerim beni bağlar yanılabilirim beni dikkate almayın” diyede arada bir not düşüyorum.Hayırlısı olsun.
    Kendi adıma zaten ben hisselerimi park ettim bekliyorum.
    Kesinlikle yatırım Tavsiyesi değildir.

2.  Alıntı Originally Posted by kalender Yazıyı Oku
    Hocam öncelikle tekrar belirteyim ben hisseyi birileri götürecek diye düşünüyorsanız yazdıklarımı kaale almayın diyorum zaten. Veya kısa-orta vade beklentiler ile alanlar, tekniği nedeniyle, trade maksatlı vs alanlar için benim yazdıklarımın bir önemi yok. Benim yazdıklarım çok uzun vade için hisse biriktirenler, hissenin fiyatının artmasından değil, dağıtacağı temettülerden para kazanmayı düşünenler için. Yoksa hisseyi götürmek istedikleri zaman istediği yere götürebilirler.

Temettüden uzun vadede iyi bir getiri elde edilmesinin tek yolu ise şirketin kârının giderek artmasından geçiyor, hissenin bedelsiz bölünmesinin, hisse fiyatının birileri tarafından yukarı sürülmesinin vs bizim alacağımız temettüye zerre miktar katkısı yok. Benim temettü yatırımı maksadı ile takip ettiğim yaklaşık 30'a yakın hisse var, bu 30 hissenin 2015 yıl sonu bilançosundan itibaren satışlarındaki ortalama artış 4,50 kat, faaliyet kârlarındaki ortalama artış 7,93 kat, net kârlarındaki ortalama artış 7,28 kat; bu artışlara paralel olarak ta (çok yüksek artış gösteren sasa ve hektaşı çıkardıktan sonra bile) şirket hisselerinin ortalama getirisi (temettüler hariç) 5 kat. Ne kadar köfte o kadar ekmek hesabı.

Geçmiş geleceğin aynasıdır derler, 10 küsür yılda kârın ne kadar arttığı ortada. Satışlar yavaş bir artış gösterse de kâr pek değişmiyor, buna göre ya şirketin kâr marjları eskisi kadar yüksek değil, ki indirim marketlerinde bazı ürünlerin satılmaya başlaması buna işaret ediyor olabilir; veya dediğin gibi kârı bir şekilde iç ediliyor. Her iki durumda da yüksek bir kâr artışı pek mümkün görünmüyor. İnşallah gelecek bilançolar beni yanıltır, şirketin kârı da hızla artar.

O zaman sende bu şekilde yazılar yazma.Bizde kale alma zahmetinde bulunmayalım.Bu şekilde yazma amacın nedir? Yıllardır bekleyen yatırımcının satış yapması için bilinç altına mesaj mı yolluyorsun?

Tahatacılardan görev mi aldın? Yok öyle değil iyi niyetliysen ,alternatif önerin nedir?

3.  Alıntı Originally Posted by KOMODOR 2019 Yazıyı Oku
    O zaman sende bu şekilde yazılar yazma.Bizde kale alma zahmetinde bulunmayalım.Bu şekilde yazma amacın nedir? Yıllardır bekleyen yatırımcının satış yapması için bilinç altına mesaj mı yolluyorsun?

Tahatacılardan görev mi aldın? Yok öyle değil iyi niyetliysen ,alternatif önerin nedir?
    Sen neden insanların yorumlarına saygı duymuyorsun, saygısız insan. Herkese hemen bir ithamda bulunuyorsun

4.  Alıntı Originally Posted by Nazar Yazıyı Oku
    Sen neden insanların yorumlarına saygı duymuyorsun, saygısız insan. Herkese hemen bir ithamda bulunuyorsun

Sen burada olumsuz yazı yazanların avukatımısın? Burada oyunmu ,oynuyoruz.Bizler buraya belirli miktarda paramızı yatırdık,hasbelkader kazanmak için bekliyoruz.Saygı duyulacak yazılara ,saygı duyulur.Mesela hisse değerinin bilmem kaç katına çıkar,küçük yatırımcı için tehlikeli bir hal alır.O zaman uyarı amaçlı yazılan yazıya sonsuz saygı duyarım.Pınarsüt değerininde altında işlem görürken neden yazma gereği duyuluyor? Hadi oradan gömlekçi tayfası!!!!!!!!
    Son düzenleme : KOMODOR 2019; 31-08-2021 saat: 11:06.

5. Sadece senin paran yok burada bende burada olduğuma göre benim de param var ve zarardayım. Ama sen değişik bir insansın.

6.  Alıntı Originally Posted by Nazar Yazıyı Oku
    Sadece senin paran yok burada bende burada olduğuma göre benim de param var ve zarardayım. Ama sen değişik bir insansın.
    Eğer bir kere daha şahsımı hedef alarak yazarsan ; sana ,moderatörden ceza alacak şekilde kayacağım haberin olsun!!!!!!!

7. '' Bu yazım okuyan hiç kimsenin hoşuna gitmeyecek belki ama 12 yıldır temettü amaçlı hisse biriktiren ve 2009 da Petun ve Pınarsütü almaya başlayan, o zamandan beri de hem forumu okuyup hem hisseleri takip eden birisi olarak uzun vade veya temettü amaçlı bu hisseleri biriktirmek isteyen arkadaşlar için yazıyorum bu mesajı.
    Son 2 yılda 3-4 defa mesaj yazdım Petun veya Pnsüt sayfalarına. O zamanlar da benzer şeyleri ifade ettim. Mesajımın konusu esas olarak hisse fiyatlarının uzun vadede şirketlerin kâr, büyüme hızları ve dağıttıkları temettülere göre şekillendiğini düşünenler içindir. Yoksa hisseyi birisi topluyor, 3-5 kat veya 10-20 kat götürecek diye düşünenler ve o beklentide olanlar yazımı kaale almasın.''

Yukarıda ki gibi yazılar yazdırılırmış.İki - üç aydır kademeler son derece zayıfken; bugünlerde her kademeye 5 bin lotluk alışlar girilirmiş. Sizler bizden mal yerine ancak üçün birini alırsınız! Hodri meydan , bırakın satmayı,toplamaya devam......

8.  Alıntı Originally Posted by KOMODOR 2019 Yazıyı Oku

Borsa yatırımının esas olarak 2 hedefi vardır: Biri aldığın hisseyi daha yükseğe satarak kâr etmek, diğeri aldığın hisseyi satmadan şirketin ortaklarına dağıttığı temettüden para kazanmak. Bu iki yatırım şekli birbirinden tamamen bağımsız, pek çok alanda da taban tabana zıtlıkları var.

Burada hisse fiyatından al-sat yaparak para kazanmayı düşünenlerin de her birisinin koşulu diğerlerinden farklı. Kimi günlükçü, kimi kısa vade, kimi orta vade düşünür, bazısı hisseyi bir grubun topladığına, fiyatı uçuracaklarına inanır, bazıları ör. şevketli gibi bir nevi değer yatırımı yapmış, bazısı tüm parasıyla girmiş, bazısı portföyün az bir kısmını koymuş. Dolayısıyla benim mesajım herkese değil temettü yatırımcılarına yönelikti, ilk mesajımın başında daha ilk cümlede de yazdığım yazının kime hitap ettiğini belirtmişim.

Kısa vade için hisseyle ilgili düşüncelerim tamamen farklı: Pnsüt genellikle 3-4 çeyrekte bir (genellikle ilk bazen son çeyrek) bilançoda yüksek kâr açıklıyor, bu dönemlerde de hisse fiyatında bir hareketlenme oluyor. Hisse fiyatı bir miktar yükseldikten sonra satış yiyerek ardından uzunca bir süre hisse fiyatları düşük seyrediyor, bu arada da diğer çeyreklerin kötü veya çok kötü bilançoları geliyor. Pınarsüt için bu seviyelerin dip veya dipe yakın olduğunu, önceki yıllardakine benzer şekilde yıl sonu veya 2022 ilk çeyrekte iyi bir bilanço açıklamasını, bu bilançoya paralel şekilde hisse fiyatında önceki zirve seviyesine yakın bir fiyatlama görülebileceğinin mümkün olduğunu düşünüyorum. Yani hisse o yüksek bilanço gelirse, kârın miktarına göre hisse fiyatı 28-30 TL civarına gidebilir, bu da kısa vadede yaklaşık %70-80 civarı bir potansiyele işaret ediyor.

Ben kısa-orta vadeci olsam hisseye bakış açım böyle olurdu, ama uzun vadeciyim, hissenin yıl içinde kalıcı olmayan iniş çıkışlarının temettüye de temettücüye de bir faydası yok.

Sayfa 862/956 İlkİlk ... 362762812852860861862863864872912 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •