Sayfa 152/607 İlkİlk ... 52102142150151152153154162202252 ... SonSon
Arama sonucu : 4850 madde; 1,209 - 1,216 arası.

Konu: PETUN - Pınar Et ve Un

1. Arsa Yaşarların
    Dyo nun Değil
    ben sordum kesin.
    bu benim yorumum kimseyi bağlamaz
    Y.T.D İRONİ bu yazı

SM-J700F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2.  Alıntı Originally Posted by supheci_kimse Yazıyı Oku
    Emirhan Bey isin ozu aslinda marka degeri konusunda fikir ayriligi yasiyoruz.

Ben yeniden borclanmanin ayni seviyede Holding'i, Dolar 5 olsa bile, saglam bir patikaya oturtacagini dusunmuyorum. Sartlar da agirlasacagi ve yine garantorluk istenecegi icin istirakleri de uzun donemde rahatlatmaz.

90 Milyon azami nakit ve yillik alinan istiraklerden 100 milyon temmettu ile bu is bir seyler satilmadan yurumez, yurumemeli.

Bahsi gecen arsanin Holding'e veya Dyo Boya'ya ait olup olmadigini bir zahmet Holding'i arayarak ogrenin.

Hocam size saygım sonsuz çok detaylı ve güzel analiz yapıyorsunuz. Ama marka değeri konusunu araştırırsanız bunun tablolarda görülemeyeceğini , bunun tamamen piyasa bilinirliği ve hani ingilizcede derler ya reputation ile alakalı olduğunu anlarsınız.

Ben de en başından beri , hatta EUR'nun zirvede olduğu günlerden beri diyorum ki , holdingin 2 alternatifi var. Ya bu borcu tekrar çevirir son 15 senede 2 kere yaptığı gibi yada artık faiz ödemek istemiyorsa iştirak yada fix asset satar diyorum. Yani ben de sizin gibi birşeyleri satmak zorunda bu borcu kapatmak için diyorum zaten. Ve de keşke satsa diyorum. İnşaallah Pınar su , süt ve eti komple bir paket halinde satsa diyorum. Bu bizim işimize gelir. Çünkü bunu satarsa işte o çok bahsettiğimiz marka değeri , pazar payı vesaire değerleme içine girince , Pınar gibi ortadoğuda çok bilinen bir markayı almak isteyecek çok Arap yada Çinli çıkar diyorum.

Böyle bir satış , şu andaki piyasa değerinin en az 3 katına gider bence paket halinde. Hee bunları satmadı da Vikingi , DYO'yu yada DYO'nun arsasını sattı. Bu da pınar hisslerindeki bu borç baskısını azaltacağı için o zaman kağıt tekrar kendi dinamikleri ile hareket etmeye başlar ki burada da yine 9-10 TL civarına rahat gelir.

Yok satışalarını ve karını arttıramıyormuş , yok duraklama dönemine girmiş bunlar boş laflar. Her sene hisse başına 1.4 TL kar eden bir şirketin olması gereken fiyat en az 14 TL'dir. Bu kadar net . Ancak buraya gelirse Pınar için artık ucuz değil denir.

Millet 20-30 F/K ile işlem görüyor ve kimse pahalı demiyor , Pınar et 4 F/K değerinde olmasına rağmen ama satışlarını arttıramıyor , karını arttıramıyor hikayeleri. Ya bırakın satışı da karı da bu seviyede kalsın. 14 liraya kadar kimse pahalı diyemez isterse sene bu satış hacminde kalsın.

Bahsi geçen arsa Yaşarın olması lazım ama diyelim ki DYO'nun olsun. Siz söylediniz arsanın maliyeti 35 milyon TL görünüyor dediniz. Bu sefer karı DYO yazar , oradan da Yaşarın payı yaşara gelir. Sonuçta bu 220 milyon EUR borç da Yaşarın.

Biz bu kadar çene yorduk bu borç için herhalde o kadar soyadı Yaşar olan ortaklar da ulan bu borcu nasıl öderiz diye düşünüyorlardır. Aklın yolu bir , bu borç temettüler ile zor ödenir. Faizler yükseldi bu kadar faiz ödemeyelim diyorlarsa o zaman birşeyler satacaklar.

Ne satarlarsa satsınlar bize yarar ama ben isterim ki Pınar şirketlerini komple paket halinde satsınlar da o zaman şovu görelim PETUN'da.

3.  Alıntı Originally Posted by Emirhan06 Yazıyı Oku
    Hocam size saygım sonsuz çok detaylı ve güzel analiz yapıyorsunuz. Ama marka değeri konusunu araştırırsanız bunun tablolarda görülemeyeceğini , bunun tamamen piyasa bilinirliği ve hani ingilizcede derler ya reputation ile alakalı olduğunu anlarsınız.

Ben de en başından beri , hatta EUR'nun zirvede olduğu günlerden beri diyorum ki , holdingin 2 alternatifi var. Ya bu borcu tekrar çevirir son 15 senede 2 kere yaptığı gibi yada artık faiz ödemek istemiyorsa iştirak yada fix asset satar diyorum. Yani ben de sizin gibi birşeyleri satmak zorunda bu borcu kapatmak için diyorum zaten. Ve de keşke satsa diyorum. İnşaallah Pınar su , süt ve eti komple bir paket halinde satsa diyorum. Bu bizim işimize gelir. Çünkü bunu satarsa işte o çok bahsettiğimiz marka değeri , pazar payı vesaire değerleme içine girince , Pınar gibi ortadoğuda çok bilinen bir markayı almak isteyecek çok Arap yada Çinli çıkar diyorum.

Böyle bir satış , şu andaki piyasa değerinin en az 3 katına gider bence paket halinde. Hee bunları satmadı da Vikingi , DYO'yu yada DYO'nun arsasını sattı. Bu da pınar hisslerindeki bu borç baskısını azaltacağı için o zaman kağıt tekrar kendi dinamikleri ile hareket etmeye başlar ki burada da yine 9-10 TL civarına rahat gelir.

Yok satışalarını ve karını arttıramıyormuş , yok duraklama dönemine girmiş bunlar boş laflar. Her sene hisse başına 1.4 TL kar eden bir şirketin olması gereken fiyat en az 14 TL'dir. Bu kadar net . Ancak buraya gelirse Pınar için artık ucuz değil denir.

Millet 20-30 F/K ile işlem görüyor ve kimse pahalı demiyor , Pınar et 4 F/K değerinde olmasına rağmen ama satışlarını arttıramıyor , karını arttıramıyor hikayeleri. Ya bırakın satışı da karı da bu seviyede kalsın. 14 liraya kadar kimse pahalı diyemez isterse sene bu satış hacminde kalsın.

Bahsi geçen arsa Yaşarın olması lazım ama diyelim ki DYO'nun olsun. Siz söylediniz arsanın maliyeti 35 milyon TL görünüyor dediniz. Bu sefer karı DYO yazar , oradan da Yaşarın payı yaşara gelir. Sonuçta bu 220 milyon EUR borç da Yaşarın.

Biz bu kadar çene yorduk bu borç için herhalde o kadar soyadı Yaşar olan ortaklar da ulan bu borcu nasıl öderiz diye düşünüyorlardır. Aklın yolu bir , bu borç temettüler ile zor ödenir. Faizler yükseldi bu kadar faiz ödemeyelim diyorlarsa o zaman birşeyler satacaklar.

Ne satarlarsa satsınlar bize yarar ama ben isterim ki Pınar şirketlerini komple paket halinde satsınlar da o zaman şovu görelim PETUN'da.
    Emirhan Bey emin olun gozukmedigini de biliyorum ve bu konuyu cok arastirdim.

Marka degeri genelde firma satin alimi olursa degerleme uzeri olan kisim serefiye diye firma bilancolarina girer.

Garantorluk kismi icin odeme ihtimali disi bir ornek vermek gerekirse:

PETUN'un ihracat potansiyeli kisitli oldugu icin Turkiye firsat maliyetini baz alarak ve yatirilan paraya gore yatirimcilar firmaya yaklasir.

Firsat maliyeti %20 olsun ve firma yatirilan paradan %20 kazaniyor olsun. Boyle bir durumda firmaya mevcut defter degerinden yuksek vermek buyume potansiyeline bakar veya ihracati arttirmaya. Marka degeri veya insanlarin verdigi degeri olcmenin en iyi yolu bu degerleri elimizde bulundurdugumuzda kazandigimiz kardir. Kar yoksa deger olsa ne olacak.

Marka degeri olan firmalar %5 faiz ortaminda yatirilan paradan %20 kazanabildikleri icin defter degerinin cok uzerinde bir degere satilir veya satilabilir ve bilancoda satin alima kadar var olmayan bir degeri olur.

Bahsi gecen arsa Dyo'nun veya Yasar'in degil diye bilgi aldim ben. Eski dyo fabrika arazisi diye soylendi bana.

Onun disinda bilgi olarak tum arsalar holding ve istiraklerin guncel degeri ile sunuluyor. Lutfen acin siz de bilgi almaya calisin.

Sonuc olarak diger her dediginize katiliyorum. Pinar'in en buyuk sikintisi kendilerinin degil Holding'indir.

4.  Alıntı Originally Posted by supheci_kimse Yazıyı Oku
    Emirhan Bey emin olun gozukmedigini de biliyorum ve bu konuyu cok arastirdim.

Marka degeri genelde firma satin alimi olursa degerleme uzeri olan kisim serefiye diye firma bilancolarina girer.

Garantorluk kismi icin odeme ihtimali disi bir ornek vermek gerekirse:

PETUN'un ihracat potansiyeli kisitli oldugu icin Turkiye firsat maliyetini baz alarak ve yatirilan paraya gore yatirimcilar firmaya yaklasir.

Firsat maliyeti %20 olsun ve firma yatirilan paradan %20 kazaniyor olsun. Boyle bir durumda firmaya mevcut defter degerinden yuksek vermek buyume potansiyeline bakar veya ihracati arttirmaya. Marka degeri veya insanlarin verdigi degeri olcmenin en iyi yolu bu degerleri elimizde bulundurdugumuzda kazandigimiz kardir. Kar yoksa deger olsa ne olacak.

Marka degeri olan firmalar %5 faiz ortaminda yatirilan paradan %20 kazanabildikleri icin defter degerinin cok uzerinde bir degere satilir veya satilabilir ve bilancoda satin alima kadar var olmayan bir degeri olur.

Bahsi gecen arsa Dyo'nun veya Yasar'in degil diye bilgi aldim ben. Eski dyo fabrika arazisi diye soylendi bana.

Onun disinda bilgi olarak tum arsalar holding ve istiraklerin guncel degeri ile sunuluyor. Lutfen acin siz de bilgi almaya calisin.

Sonuc olarak diger her dediginize katiliyorum. Pinar'in en buyuk sikintisi kendilerinin degil Holding'indir.

Neyse marka değeri konusunda kavram karmaşası yaşıyoruz belli ki. Ama ben bunun tamamen soyut birşey olduğunu , kötü senaryoda tersine dönebileceğini ve hatta Arda Turan örneğinde olduğu gibi eksiye düşebileceğini düşünüyorum.

Şöyle düşünün , marketde 2 tane süt yan yana duruyor . Biri Pınar , biri de Çınar marka olsun. Pınar 4 lira , Çınar 3.75 olsun. İşte daha pahalı olmasına karşın kaç kişi Çınar yerine Pınar'ı alıyorsa güvenip , marka değeri böyle birşey diyorum. Bu soyut ama yapılan çalışmalarla bir fiyat biçiliyor buna diyorum. Onun da değeri şu an Pınar için 200 milyon USD. Bunu tablolara koyamazsınız. Yarın öbür gün 3-5 tane marketde sütünüzün içinden yabancı madde çıkar bundan etkilenirsiniz. Patron tweet atar etkilenirsiniz , Tarım ve hayvancılık bakanlığı 3-5 sene önce %100 dana denen salam sosisden tavuk eti çıktı dedi , bunu yapanlar arasında Pınar da vardı dedi bundan etkilenirsiniz.

O yüzden bakın size gönderdiğim linkte ne diyor , Pınarın marka değeri %29 azaldı 2015 senesine göre diyor. Neden daha az kişi mi bilir hale geldi ? Hayır piyasa şartları ağırlaştı , USD yükseldi , tabii ki satış rakamları karlılık da işin içine girer bir yerden sonra ama asıl değer markanın piyasada bilinirliği ve itibarıdır.

O yüzden THY örneğini verdim. Zarar ettiği dönemlerde bile THY hep marka değeri çok yüksek bir şirkettir. Hatta bazı şirketler batsa bile markasını satarlar. Yurt dışında çok olur bu.

Şimdi PETUN için ihracatı az dediniz. Doğrudur. Toplam hasılatın %4'ü falan ihracat tutarı. Ama bu tamamen satılan ürün ile ilgilidir. Et türkiyede pahalı , ihraç olanağı az , aynı zamanda çabuk bozulabilen malzeme olduğundan fazla uzağa gidemez soğuk zincir olmaksızın. Soğuk zincir işi de pahalı olduğundan fazla ihracat olmaz işlenmiş etde. Ama Pınar süt ve su öyle değil. Ve Pınarı komple ele almak zorundasınız marka değeri olarak. Pınar süt ortadoğuda bazı ürünlerde bir numara ve her yerde reklamı var. O yüzden sütün bu bilinirliğinden et de faydalanır. Hani derler ya etinden sütünden faydalanıyoruz diye onun gibi birşey

Arsa DYO'nun ve Yaşar'ın değilse kimin ben de merak ettim. Ama size gönderdiğim 2009 tarihli haberde Selim Yaşar arsayı satmak istiyoruz diyor. Holdingin değilse kimin bu arsa ?

Ama dediğim gibi bazı işlerin haberi , kendisinden daha fazla etki yapar piyasaya. Yaşar DYO'nun arsasını 150 milyon USD'a sattı diye bir haber bile çıksa , borç yükü ortadan kalkıyor diye Pınarlara alım gelir bence.

5. dün hazine tahvil çıkardı ve vade 5 yıl 7.5 ile petun da hem vade hem faiz düşünemiyorum bile

Yaşar Holding/Yaşar: Son 5 yılda 930 milyon TL yatırım yaptık, şimdi yatırımlarımızın meyvelerini toplama zamanı
    19.10.2018 Cuma 11:46

Yaşar Topluluğu 73'üncü kuruluş yıl dönümünü Yaşar
    Üniversitesi'nde gerçekleşen törenle kutladı. "Köklü Geçmiş, Güçlü
    Gelecek" temasıyla hazırlanan törene Yaşar Holding Yönetim Kurulu
    Başkanı Selim Yaşar, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Feyhan
    Yaşar, Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili İdil Yiğitbaşı,
    Yaşar Holding Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Erol, Yaşar Holding Yönetim
    Kurulu Üyesi Yılmaz Gökoğlu, Yaşar Holding İcra Başkanı Dr. Mehmet
    Aktaş, Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ahmet Yiğitbaşı,
    Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Cemali Dinçer ve Yaşar Holding
    Yöneticileri katıldı. Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümü dinletisinin de
    renk kattığı Yaşar Topluluğu 73. kuruluş yıl dönümü töreninde
    Topluluk'ta 5, 10, 15, 20, 25, 30, 35 ve 45 kıdem yılını tamamlayan
    elli dokuz yöneticiye sertifika verildi.
    Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Selim Yaşar, "Dünya
    değişiyor, dijitalleşiyor. Yaşar Topluluğu olarak yatırımlarımız
    sürüyor. Son 5 yılda 930 milyon TL tutarında yatırım gerçekleştirdik.
    Son yıllarda fabrika yatırımlarımızda Endüstri 4.0, modernizasyon ve
    kapasite artırım yatırımlarımızda sürdürülebilirlik odağında
    ilerledik. Şimdi yatırımlarımızın meyvelerini toplama zamanı...
    Yaşar Topluluğu olarak 73 yıl önce yoku var etmekle başladık.
    Ülkemize yeni sektörler, yeni ürünler kazandırdık. Bundan sonraki
    görevimiz, şirketlerimizi, ürünlerimizi ve yaşamı sürdürülebilir
    kılmak için çalışmak. Topluluğumuzda 5 ila 45 kıdem yılını tamamlayan
    tüm yönetici ve çalışanlarımızı kutluyorum. Birlik olmak çok önemli.
    Bilimi kullanarak, birlik içinde olarak 73 yıllık başarımıza ulaştık,
    ülkemizin gelişimine katkı sağladık. Şirketlerimiz sektörlerinin
    liderleri oldu. Bundan sonra da liderliğimizi devam ettireceğiz. Biz
    koşacağız, Türkiye koşacak" dedi.
    Yaşar Holding İcra Başkanı Dr.Mehmet Aktaş " 22 şirketimizle, 24
    fabrika ve tesisimizle, 7500 çalışanımızla büyük bir aileyiz. 73
    yıldır değer zincirimizin her halkasına iyi bakıyor, tüm safhalarında
    verimlilik bazlı çalışıyoruz. Yatırımlarımızda dijitalleşmeyi ve
    Endüstri 4.0'ı esas alıyoruz.
    Şirketlerimiz ve ürünlerimizle Türkiye ekonomisine fayda sağlarken
    toplumun sosyal gelişim ihtiyacını karşılamak üzere Vakıflarımız
    Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı ve Selçuk Yaşar Spor ve Eğitim Vakfı ile
    eğitim, kültür, sanat ve spor alanlarında toplumun gelişimine destek
    oluyoruz. Kültürel varlıklarımızın korunması ve tarihimizin gün
    ışığına kavuşturulması için arkeolojiye desteğimiz sürüyor. Pınar
    Karşıyaka Basketbol Takımı'nın 20 yıllık destekçisiyiz. Yaşar
    Üniversitesi'ni insan kaynağına yapılan en değerli yatırımlardan biri
    olarak görüyoruz. 6000'den fazla öğrenciye sağladığımız karşılıksız
    burs olanağı ile eğitimi, eğitimli insan gücünü destekliyoruz. 2019
    yılı da ekonomik anlamda ülke büyümesinin üzerinde büyümeyi
    hedeflediğimiz, sosyal yatırımlarımıza devam edeceğimiz bir yıl
    olacak." dedi.

Foreks Haber Merkezi
    http://uzmanparam.milliyet.com.tr/ka...amani/1202581/
    Ben bana kandım bir şey kazanamadım, siz SİZ olun sakın bana kanmayın.

7. bizi ilgilendiren tek kelime yok falan filan babında tabi ki burada hisseye yönelik açıklama beklemiyorduk da

8. Ağustos,Eylül,Ekim...ve bundan sonrası !Enflasyonun, Kurların,dolayısıyla faizlerin delirmesiyle neredeyse tüm firmalar yeniden değerledi kendini.Borçsuz veya patronu tarafından toplanmış hisseler aynı akibete fazla uğramadı.
    Düşünün bir;onca karlara rağmen bankalar yerlere serildi.İnanılmaz seviyeleri gördüler.
    Bu arada Pınar patronu da borç meselesini de buraya servis ederek alıcısız borsada senetleri yerlere serdi.

100 lot bile alsanız gıcık kapıp aşağıya verdi.Mesele şu; mevduat faizleri yüksek. Bu durumda Pınarın veya başka senetlerin temettüsüne kim bakar? millet satıp faize geçiyor.Temettü en kabadayı %10, faiz ise ne %20 üzeri.

26 yıldır her dakika her saniye borsadayım.Ne krizler ne numaralar gördüm.

Yaşar'ın borcu dediğimiz borç ödemeye gelince böylesi güçlü firmaları olan borcu tekrar öteleyebilir de.Ötelemese de minareyi çalan kılıfını hazırlamıştır elbet.

Şirketlerin piyasa değeri tarihi düşük değerlerinde.Patronun buralardan başka hesaplara hisse almadığına inanmak saflık olmaz mı?

Tarihi İpar köşkü 45 milyon dolara satılırken koskoca PETUN 42 milyon dolar mı yani?

Sayfa 152/607 İlkİlk ... 52102142150151152153154162202252 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •