Sayfa 554/607 İlkİlk ... 54454504544552553554555556564604 ... SonSon
Arama sonucu : 4850 madde; 4,425 - 4,432 arası.

Konu: PETUN - Pınar Et ve Un

1.  Alıntı Originally Posted by Emirhan06 Yazıyı Oku
    Hocam maalesef bunu bende araştırıyorum ama çok kapalı kutu bir şirket. Yaşar şirketleri çok mecbur kalmadıkça ne KAP gönderip şirketin durumunu açıklıyorlar , ne ileriye dönük bir projeksiyon veriyorlar ne de basında çok yer alıyorlar.

Sadece mevcut durumu açıklayan bir yatırımcı prezentasyonu var internet sayfalarında.

Yani PETUN'un işleri nasıl gitmiş sadece bilançoda görebiliyoruz. Ama şu bir gerçek ki kemikleşmiş bir müşteri kitlesi var. O yüzden enflasyon kadar artıyor satışları. Yani çok büyük bir patlama yapması için ya yeni bir şirket satınalması lazım , yada yeni ve büyük bir iş bağlantısı yapması lazım.

İştiraklerinin hiçbirine %50'den fazla sahip olmadığı için konsolide bilanço ve gelir tablosu da yayınlamıyor. O yüzden iştiraklerindeki satış artışı da yansımıyor PETUN satışlarına.

Ama mesala çok rahat söyleyebilirim ki yılı 1 Milyar lira ( +/- %5 ) civarında bir ciro , 160 milyon civarında bir brüt kar , 85 milyon civarında bir esas faaliyet karı ve 90 milyon civarı bir net karla kapatacağız inşaallah.

Bu hissenin en güzel tarafı gelecek finansal tabloların çok kolay tahmin edebilir olması . Bilinmeyenleri ve sürprizleri az. Çok istikrarlı.
    malesef bende işe yarar bir veri kanalı bulamadım. teşekkür ederim saygılar

2.  Alıntı Originally Posted by Nazar Yazıyı Oku
    Peki Emirhan abi pinsüt neden negatif süpriz bilanço yaptı?

-Hiçbir şey bilmiyorum yatırım tavsiyesi değildir.

Hocam bunun birden çok sebebi var. Bunu anlamak için ilk çeyrek ve ikinci çeyrek gelir tablolarını karşılaştırmak yeterli.

Belli başlı sebeplerini sayayım.

1- 2. çeyrek brüt kar marjı ilk çeyreğe göre düşük geldi. ilk çeyrek 550 milyon liralık satış yapıp 84 milyon brüt kar elde etmişken , ikince çeyrek 650 milyonluk mal satmasına karşın 76 milyon brüt kar elde etmiş. Yani ilk çeyreğe göre 8 milyon daha düşük. Satış 100 milyon daha fazla olmasına rağmen brüt kar 8 milyon daha düşük. Sanırım ikinci çeyrek çiğ süt fiyatları arttı ama bunu satış fiyatına yansıtamadılar. Dolayısıyla ilk çeyreğe göre 30 milyon daha düşük gelen net karın 8 milyonu brüt kar düşüklüğünden geliyor.

2- Genel yönetim ve pazarlama gideri ilk çeyreğe göre 2 milyon artmış. Net karın bu kadar düşmesinde bunun da etkisi var.

3- En büyük neden ise ilk çeyrek 20 milyon gelen esas faaliyetlerden diğer gelirler giderler farkı ikinci çeyrek 5 milyona düşmesi. Dolayısıyla 15 milyon da buradan gol yemiş.

4- Bir diğer büyük kayıp yatırım faaliyetlerinden gelirin 2. çeyrek çok düşmesi. İlk çeyrek bu kalemden 10 milyon katkı gelmiş ama 2. çeyrek 1,5 milyon. Dolayısıyla 8,5 milyon da buradan fark var.

Tüm bunları toplarsak , 8 +2 + 15 + 8,5 = 33,5 milyon lira ilk çeyreğe göre daha az gelir elde etmiş. Bunun dışında 1-2 küçük kalemde de pozitif katkı gelmiş 2. çeyrekte 1. çeyreğe göre. Bunu da artı olarak eklemek lazım ama bunun tutarı 3-4 milyon lira civarı. Yani negatiflerden çok daha az. Bu tutarı da 33,5 liradan düşersek , 2. çeyrek neden ilk çeyreğe göre 30 milyon daha az net kar açıkladığı ortaya çıkıyor.

3. çeyrekte de sanırım çiğ süt fiyatları arttı. Bunu satış fiyatlarına yansıtamazsa yine kar marjı düşebilir.

Bir de bu net kar düşüklüğü ilk kez olmuyor sütte. Geçen sene de benzeri oldu. İlk çeyrekler güzel net kar açıklıyor ikinci çeyrekler çok kötü. Geçen sene de ilk çeyrek 27 milyon net kar açıklamış ikinci çeyrek 4 milyon. Bu seneki fark biraz daha fazla tek fark o. Yoksa trend geçen sene de benzermiş.

3. PD/DD 0.97
    F/K 8.04

Gıdalar arasında varmı başka borcu sıfıra yakın olan ve altı aylıkta sermayesine yakın bir rakam kâr açıklayan şirket.
    Son düzenleme : sorpressa; 13-08-2021 saat: 16:22. Sebep: Fk/8.02 yerine Fk/8.04 şeklinde düzelttim

4. Alla alla e bunun Fk da seans içi değişiyo ya.Ben sadece PD/DD ve piyasa değeri değişiyor biliyordum.

5. Dünkü endeks yükselişine tepki vermedi bu durumda dahada düşme potansiyeli var şeklinde düşünmeme rağmen ters mantık kurdum ve aldım bugün.
    Fiyat düşerse mantığıma iyi saydıracağım

6.  Alıntı Originally Posted by Emirhan06 Yazıyı Oku
    Bence burada çok abartılacak bir durum yok. Şirket 60 milyon civarında temettü ödedi ama banka borcu 20-25 milyon civarında artmış. Bu da uzun vadeli kredi olarak alınmış.

Yani bu parayı temettü ödemesinde mi kullandı yoksa işletme sermayesi ihtiyacından dolayı aldı bunu bilemeyiz. Ama bilinen bir durum var PETUN normal şartlarda elinde çok yüklü nakit bulunduran bir şirket değil. İşletme sermayesi de sürekli kafa kafaya gidiyor. Dolayısıyla bir anda kasasından 60 milyon lira ödemesi için 20-25 milyon kredi kullanmış olabilir.

20 milyon liranın senelik 4 milyon civarında faiz yükü olur. Yani tabii ki faize para ödemek hoş değil ama başka şirketler gibi en azından senede 50-100 milyon faiz ödeyen bir şirket değil. 6 ayda ödediği net faiz 8,5 milyon. Gönül ister ki bu da olmasın ve nakit fazlası olan bir şirket olsun ama cari oranı çok şirketten iyi durumda. Cari oran 1,5'in üzerinde.

Aslında elinde yatırım amaçlı gayrimenkul var. 23 milyon değerleme ile aktiflerde duruyor. Muhtemelen piyasa değeri çok daha fazladır. Ben şirket yönetiminin yerinde olsam satarım bunu ve banka kredilerimi sıfırlarım. Üstüne para kalırsa da kasamda dursun cari oranım artar.

Nakit akışı çok bozuk değil ama bu çapta bir şirket için yüksek sayılabilecek 60 milyonluk bir ödemeyi sorunsuz yapacak kadar da likit bir şirket değil.

Evet hoş bir durum değil ama bence çok da abartılacak ve şirket kötü durumda herhalde ki kredi çekiyor diyecek kadar da vahim değil durum.

Dün de yazmıştım , ben Yaşar Holdingin yerinde olsam , esaslı bir gayrimenkul satışı yada iştirak satışı yada halkı arzı yaparım , tüm banka kredilerini sıfırlarım yada çok aza indiririm. Bu kadar yüksek faiz ortamında kredi kullanmak mantıklı değil.
    Emirhan bey; Pınar Süt Satışlarını Ybp ve Ydt üzerinden yapıyor ve bu şirketlerin %60 Yaşar Holdingin sanırım kâr’ın önemli bir kısmı buradan holdinge aktarılıyor,bütün işi Pnsut yapmasına rağmen by pass ediliyor.
    Bu aynı zamanda belli oranda İştirak olan şirketlerin satılan ürünlerden aldığı Kâr ne kadar acaba çünkü bu firmalar daha çok kâr açıklıyor bunu ben finansal raporda bulamadım yada göremedim.Birebir Aynı durumda olmasada Petun’da aynı durumda zira onlarda bu borsaya kote olmayan aynı zamanda azda olsa iştirakleri olan üzerinden satış yapıyorlar.

Birleşme veya ortaklık yada bedelsiz sermaye artırımı çok iyi olur her iki firma içinde.Yada dediğiniz gibi iştiraklerinden birisini halka arz etse süper olur.
    (Pınar Sütün Çin hikayesi iyi başladı iyi gidiyor bu iş tam olarak tutarsa o zaman Pnsut basamakları Çifter Çifter çıkar diye düşünüyorum.)
    İki tahtada deli bir baskı var 6-7 aydır.
    Y.t.d.

7.  Alıntı Originally Posted by şevketli Yazıyı Oku
    Emirhan bey; Pınar Süt Satışlarını Ybp ve Ydt üzerinden yapıyor ve bu şirketlerin %60 Yaşar Holdingin sanırım kâr’ın önemli bir kısmı buradan holdinge aktarılıyor,bütün işi Pnsut yapmasına rağmen by pass ediliyor.
    Bu aynı zamanda belli oranda İştirak olan şirketlerin satılan ürünlerden aldığı Kâr ne kadar acaba çünkü bu firmalar daha çok kâr açıklıyor bunu ben finansal raporda bulamadım yada göremedim.Birebir Aynı durumda olmasada Petun’da aynı durumda zira onlarda bu borsaya kote olmayan aynı zamanda azda olsa iştirakleri olan üzerinden satış yapıyorlar.

Birleşme veya ortaklık yada bedelsiz sermaye artırımı çok iyi olur her iki firma içinde.Yada dediğiniz gibi iştiraklerinden birisini halka arz etse süper olur.
    (Pınar Sütün Çin hikayesi iyi başladı iyi gidiyor bu iş tam olarak tutarsa o zaman Pnsut basamakları Çifter Çifter çıkar diye düşünüyorum.)
    İki tahtada deli bir baskı var 6-7 aydır.
    Y.t.d.

Hocam ortalıkta sürekli böyle bir söylenti var. Yaşar Holding özellikle Pınar süt karını halka açık olmayan başka şirketlere aktarıyor , özellikle YBP^ye aktarıyor o yüzdeen düşük kar açıklıyor diye bir şehir efsanesi dolaşıp durur ortalıklarda.

Evet Pınarsütün satışlarının %85 civarını YBP yapar , %15 civarını Yaşar dış ticaret yapar ihracat olarak.

PETUN'un satışalrının da %80'ini YBP yapar , %5 civarını da Yaşar dış ticaret yapar.

Yani görüldüğü üzere satışların çoğunu YBP yapıyor ama zaten YBP'nin %43'ü PETUN'un , %32'si de Pınar sütün.

Yani eğer kar YBP'ye aktarılıyor ise de buradan da Pınar et ve süte geri dönüyor büyük kısmı. Zaten YBP'nin karı öyle sanıldığı gibi ahım şahım bir kar değil. Geçen sene 2.8 milyar ciro yapıp 33 milyon kar elde etti. Bu sene ilk 6 ay 1.6 milyar ciro , 8,5 milyon net karı var YBP'nin.

Yani eğer kar YBP'ye aktarılıyorsa , nerede bu para. YBP kayıtları Pınar süt ve etin faaliyet raporlarında mevcut.

Bence bu laf tamamıyla şehir efsanesi bir laf. Tüm bu işlemler denetçiler ve SPK tarafından incelenir. Zaten geçen hafta da o yüzden bir açıklama geldi KAP'a. İlişkili taraf işlemlerin toplam cironun belli bir oranını geçince , bu işlemler piyasa koşullarında mı yapılıyor diye incelenir.

Bu efsane doğru olsa YBP'nin çok kar etmesi lazımdı. Ama ortada çok kar yok. Zaten YBP çok kar etse bile bu kar büyük oranda Pınar et ve süte geri dönüyor çünkü YBP'nin %75'i bu 2 şirketin zaten.

Pınar etin %8 civarı , Pınar sütün de %5-6 civarı esas faaliyet karlılığı var. Bunlar bir gıda firması için fena karlılıklar değil. Süt ve süt ürünleri piyasasında rekabet çok olduğu için Pınar sütün daha düşük karlılığı var . İlk çeyrek Pınar sütün esas faaliyet karlılığı %8-9 civarıydı. Yani çok iyidi ama 2. çeyrek brüt kar marjı çok düşmüş o yüzden 6 aylıkta %5-6 gibi bir esas faaliyet karllığı var.

Bu oran bile fena sayılmaz bu sektör için. Pınar süt tamamen finansal giderden ve bazı kalemlerden dolayı kötü net kar açıkladı. Bunları saydım 1-2 yazı öncesinde.

Olmaz öyle şey gibi çok kesin bir ibare kullanmamakla beraber , ben Pınar et ve sütten diğer grup şirketlerine kar transferi yapıldığına inanmıyorum. Öyle olsa PETUN'un net kar marjı %10-11 gibi yüksek bir seviyede olmazdı.

Yaşar Holdingin tek çıkar yolu , acilen tüm iştiraklerdeki finansal borçları azaltmak. Bunun da yöntemlerini saydık kaç kere ( gayrimenkul satışı , ortaklık , iştirak satışı yada halka arzı ). Acil taze nakit para laızm Yaşar Holding ve birçok iştirakine. Yoksa devamlı faize çalışırlar.

Yaşar holdingin acil nakite ihtiyacı olmayan tek şirketi PETUN. Çünkü finansal borcu yok denecek kadar az ve cari oranı güzel. Ama diğer tüm şirketlerin acil nakit paraya ihtiyaçları var. Bu borçları makul seviyeye indirebilirlerse , o zaman şirketler çok daha karlı olur.

8.  Alıntı Originally Posted by Emirhan06 Yazıyı Oku
    Hocam ortalıkta sürekli böyle bir söylenti var. Yaşar Holding özellikle Pınar süt karını halka açık olmayan başka şirketlere aktarıyor , özellikle YBP^ye aktarıyor o yüzdeen düşük kar açıklıyor diye bir şehir efsanesi dolaşıp durur ortalıklarda.

Evet Pınarsütün satışlarının %85 civarını YBP yapar , %15 civarını Yaşar dış ticaret yapar ihracat olarak.

PETUN'un satışalrının da %80'ini YBP yapar , %5 civarını da Yaşar dış ticaret yapar.

Yani görüldüğü üzere satışların çoğunu YBP yapıyor ama zaten YBP'nin %43'ü PETUN'un , %32'si de Pınar sütün.

Yani eğer kar YBP'ye aktarılıyor ise de buradan da Pınar et ve süte geri dönüyor büyük kısmı. Zaten YBP'nin karı öyle sanıldığı gibi ahım şahım bir kar değil. Geçen sene 2.8 milyar ciro yapıp 33 milyon kar elde etti. Bu sene ilk 6 ay 1.6 milyar ciro , 8,5 milyon net karı var YBP'nin.

Yani eğer kar YBP'ye aktarılıyorsa , nerede bu para. YBP kayıtları Pınar süt ve etin faaliyet raporlarında mevcut.

Bence bu laf tamamıyla şehir efsanesi bir laf. Tüm bu işlemler denetçiler ve SPK tarafından incelenir. Zaten geçen hafta da o yüzden bir açıklama geldi KAP'a. İlişkili taraf işlemlerin toplam cironun belli bir oranını geçince , bu işlemler piyasa koşullarında mı yapılıyor diye incelenir.

Bu efsane doğru olsa YBP'nin çok kar etmesi lazımdı. Ama ortada çok kar yok. Zaten YBP çok kar etse bile bu kar büyük oranda Pınar et ve süte geri dönüyor çünkü YBP'nin %75'i bu 2 şirketin zaten.

Pınar etin %8 civarı , Pınar sütün de %5-6 civarı esas faaliyet karlılığı var. Bunlar bir gıda firması için fena karlılıklar değil. Süt ve süt ürünleri piyasasında rekabet çok olduğu için Pınar sütün daha düşük karlılığı var . İlk çeyrek Pınar sütün esas faaliyet karlılığı %8-9 civarıydı. Yani çok iyidi ama 2. çeyrek brüt kar marjı çok düşmüş o yüzden 6 aylıkta %5-6 gibi bir esas faaliyet karllığı var.

Bu oran bile fena sayılmaz bu sektör için. Pınar süt tamamen finansal giderden ve bazı kalemlerden dolayı kötü net kar açıkladı. Bunları saydım 1-2 yazı öncesinde.

Olmaz öyle şey gibi çok kesin bir ibare kullanmamakla beraber , ben Pınar et ve sütten diğer grup şirketlerine kar transferi yapıldığına inanmıyorum. Öyle olsa PETUN'un net kar marjı %10-11 gibi yüksek bir seviyede olmazdı.

Yaşar Holdingin tek çıkar yolu , acilen tüm iştiraklerdeki finansal borçları azaltmak. Bunun da yöntemlerini saydık kaç kere ( gayrimenkul satışı , ortaklık , iştirak satışı yada halka arzı ). Acil taze nakit para laızm Yaşar Holding ve birçok iştirakine. Yoksa devamlı faize çalışırlar.

Yaşar holdingin acil nakite ihtiyacı olmayan tek şirketi PETUN. Çünkü finansal borcu yok denecek kadar az ve cari oranı güzel. Ama diğer tüm şirketlerin acil nakit paraya ihtiyaçları var. Bu borçları makul seviyeye indirebilirlerse , o zaman şirketler çok daha karlı olur.
    Teşekkürler.

1) Pınar Süt’ün borcundan çok fazla iştiraklerden alacağı var. 600 milyon TL. Alacağı var bu konuyu bir arkadaş Twitter net şekilde yazmış.
    2) Ybp ve Ydt’nin zaten iki şirkettede paylar var biliyorum ama Holdingde oradan hissesi oranında ciddi bir kâr transferi yapıyor incelenmesi lazım bağımsız devletin uzman ilgililikeri tarafından.
    TİM’in tarafından açıklanan
    Süt ve ürünleri ihracatı verilerinin büyük bölümü açık ara Pınar Sütün, dövizle yapılan ihracatın bu kadar artması rağmen kârının düşük çıkması insanı ister istemez şüpheye sevk ediyor.Kaldıki Pınar sütün pazarlama reklam giderlerine bakıldığında çok ciddi bir para sanırım 34 milyon tl gibi bir para harcamış yani demek istediğim bütün harcamaları süt yapıyor karın önemli bir bölümünü YBP ve YDT alıyor.
    Y.t.d.

Sayfa 554/607 İlkİlk ... 54454504544552553554555556564604 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •