Sayfa 555/607 İlkİlk ... 55455505545553554555556557565605 ... SonSon
Arama sonucu : 4850 madde; 4,433 - 4,440 arası.

Konu: PETUN - Pınar Et ve Un

1.  Alıntı Originally Posted by şevketli Yazıyı Oku
    Teşekkürler.

1) Pınar Süt’ün borcundan çok fazla iştiraklerden alacağı var. 600 milyon TL. Alacağı var bu konuyu bir arkadaş Twitter net şekilde yazmış.
    2) Ybp ve Ydt’nin zaten iki şirkettede paylar var biliyorum ama Holdingde oradan hissesi oranında ciddi bir kâr transferi yapıyor incelenmesi lazım bağımsız devletin uzman ilgililikeri tarafından.
    TİM’in tarafından açıklanan
    Süt ve ürünleri ihracatı verilerinin büyük bölümü açık ara Pınar Sütün, dövizle yapılan ihracatın bu kadar artması rağmen kârının düşük çıkması insanı ister istemez şüpheye sevk ediyor.Kaldıki Pınar sütün pazarlama reklam giderlerine bakıldığında çok ciddi bir para sanırım 34 milyon tl gibi bir para harcamış yani demek istediğim bütün harcamaları süt yapıyor karın önemli bir bölümünü YBP ve YDT alıyor.
    Y.t.d.

Hocam tabii ki iştiraklerinden alacağı olacak. Çünkü malı iştirakleri olan YBP ve YDT'ye satıyor. O 600 milyon alacağı var dediğiniz ticari alacak. Her şirketin ticari alacağı olur. Bu malı YBP veya YDT'ye satmasa da direk müşterilere satsa yine o kadar alacağı olacaktı zaten.

600 milyon ticari alacağına karşı 535 milyon da ticari borcu var. Şunu deseniz anlarım. Vadesi geçmiş 154 milyon alacağı var deseniz evet burada bir sıkıntı var derim. Çünkü bu vadesi geçmiş 154 milyonu alamadığı için daha çok banka kredisi kullanmak zorunda kalıyor işletme sermayesi açığını kapamak için , bu 154 milyona da faiz ödüyor dolayısıyla buradan YBP ve YDT'yi fonluyor derseniz bunu anlarım ve hak veririm.

Ama 600 milyon alacağı var bu da borcundan fazla derseniz buna katılmam. Çünkü bu 600 milyon dediğiniz alacak ticari alacaktır ve bu sektörde zaten en az 60-90 gün vadeli mal satmak zorundasınız. Yani her halukarda en az 2 aylık satışınız kadar alacağınız piyasada alacak olarak kalır. Bunu ha direk müşteriye vermişsiniz ha iştirakinize.

Burada Pınar sütün hakkının yendiği tek yer , vadesi geçen 154 milyon yüzünden Pınar süt daha fazla kredi kullanıyor ve buna faiz ödüyor. Yani YBP ve YDT'yi fonluyor diyebiliriz.

Vadesi geçen bu 154 milyonun Pınar süte maliyeti aylık 1-2 milyon lira arasında bir faiz yüküdür. Yani bu 154 milyon yıl boyu sürüyorsa Pınar sütün karından yıllık 12-24 milyon arası bir para haksızca YBP ve YDT'ye aktarılıyor demektir eğer bu vadesi geçen alacağa piyasa koşullarında bir faiz işletilmiyorsa.

Pınar süt ihracatı senelik 40 milyon USD civarıdır. Suudi arabistan pazarı kapanınca bu miktar aşağı düşecekken Çin bu açığı kapatmıştır. Ama toplamda yine 40 milyon USD civarında kalacaktır. Yani ihracatdan geçmiş senelere göre çok fazla bir extra katkı yok. Üstelik ihracat zor iştir ve kar marjı düşüktür. O yüzden ihracat yapıyoruz çok para kazanıyoruz diye bakmak çok doğru değil.

Pazarlama giderleri için birşey diyemeyeceğim ama bence kar transferi yapılıyor ise sadece vadesi geçen 154 milyon yüzünden yapılıyordur.

2.  Alıntı Originally Posted by Emirhan06 Yazıyı Oku
    Hocam tabii ki iştiraklerinden alacağı olacak. Çünkü malı iştirakleri olan YBP ve YDT'ye satıyor. O 600 milyon alacağı var dediğiniz ticari alacak. Her şirketin ticari alacağı olur. Bu malı YBP veya YDT'ye satmasa da direk müşterilere satsa yine o kadar alacağı olacaktı zaten.

600 milyon ticari alacağına karşı 535 milyon da ticari borcu var. Şunu deseniz anlarım. Vadesi geçmiş 154 milyon alacağı var deseniz evet burada bir sıkıntı var derim. Çünkü bu vadesi geçmiş 154 milyonu alamadığı için daha çok banka kredisi kullanmak zorunda kalıyor işletme sermayesi açığını kapamak için , bu 154 milyona da faiz ödüyor dolayısıyla buradan YBP ve YDT'yi fonluyor derseniz bunu anlarım ve hak veririm.

Ama 600 milyon alacağı var bu da borcundan fazla derseniz buna katılmam. Çünkü bu 600 milyon dediğiniz alacak ticari alacaktır ve bu sektörde zaten en az 60-90 gün vadeli mal satmak zorundasınız. Yani her halukarda en az 2 aylık satışınız kadar alacağınız piyasada alacak olarak kalır. Bunu ha direk müşteriye vermişsiniz ha iştirakinize.

Burada Pınar sütün hakkının yendiği tek yer , vadesi geçen 154 milyon yüzünden Pınar süt daha fazla kredi kullanıyor ve buna faiz ödüyor. Yani YBP ve YDT'yi fonluyor diyebiliriz.

Vadesi geçen bu 154 milyonun Pınar süte maliyeti aylık 1-2 milyon lira arasında bir faiz yüküdür. Yani bu 154 milyon yıl boyu sürüyorsa Pınar sütün karından yıllık 12-24 milyon arası bir para haksızca YBP ve YDT'ye aktarılıyor demektir eğer bu vadesi geçen alacağa piyasa koşullarında bir faiz işletilmiyorsa.

Pınar süt ihracatı senelik 40 milyon USD civarıdır. Suudi arabistan pazarı kapanınca bu miktar aşağı düşecekken Çin bu açığı kapatmıştır. Ama toplamda yine 40 milyon USD civarında kalacaktır. Yani ihracatdan geçmiş senelere göre çok fazla bir extra katkı yok. Üstelik ihracat zor iştir ve kar marjı düşüktür. O yüzden ihracat yapıyoruz çok para kazanıyoruz diye bakmak çok doğru değil.

Pazarlama giderleri için birşey diyemeyeceğim ama bence kar transferi yapılıyor ise sadece vadesi geçen 154 milyon yüzünden yapılıyordur.
    154 milyon vadesi geçmiş alacağı yazıcaktım unuttum lakin siz onu da detaylıca yazmışsınız üstat bu para çok ciddi bir para ezcümle demek istediğim şirket milyonlarca masraf yapıyor hepsi de pınar süt üstünde iştiraklerden bu kadar alacak olupta tahsil etmeyip faiz almayıp üstüne bir de kredi borcu ödenirse sözün bittiği yere geliriz.Bu akıl mantık alacak bir şey değil Şayet bu konuda bir inceleme olursa yasal olarak karşılığı nedir bilmiyorum ama yaşar holding bir sıkıntı yaşayabilir borsaya kote olmuş bir şirkete bu yapılmaz yapılmamalı.
    Çin’e yapılan ihracatlar çok kısa bir zamanda ambargodan dolayı Arap pazarının eksikliğini tamamen kapattı.
    Çin pazarının büyüklüğü düşünülürse ve bizim Türkiye olarak aldığımız payda düşünülürse denizde bir damla bile değil bilmiyorum yani yanılıyor olabilirim ama ben zorlu pazara pınar sütün çok iyi bir giriş yaptığını düşünüyorum işte bu şirketin ESAS hikayeside bu..
    Y.t.d.

3.  Alıntı Originally Posted by şevketli Yazıyı Oku
    154 milyon vadesi geçmiş alacağı yazıcaktım unuttum lakin siz onu da detaylıca yazmışsınız üstat bu para çok ciddi bir para ezcümle demek istediğim şirket milyonlarca masraf yapıyor hepsi de pınar süt üstünde iştiraklerden bu kadar alacak olupta tahsil etmeyip faiz almayıp üstüne bir de kredi borcu ödenirse sözün bittiği yere geliriz.Bu akıl mantık alacak bir şey değil Şayet bu konuda bir inceleme olursa yasal olarak karşılığı nedir bilmiyorum ama yaşar holding bir sıkıntı yaşayabilir borsaya kote olmuş bir şirkete bu yapılmaz yapılmamalı.
    Çin’e yapılan ihracatlar çok kısa bir zamanda ambargodan dolayı Arap pazarının eksikliğini tamamen kapattı.
    Çin pazarının büyüklüğü düşünülürse ve bizim Türkiye olarak aldığımız payda düşünülürse denizde bir damla bile değil bilmiyorum yani yanılıyor olabilirim ama ben zorlu pazara pınar sütün çok iyi bir giriş yaptığını düşünüyorum işte bu şirketin ESAS hikayeside bu..
    Y.t.d.

Valla bu konuda inceleme olmasına gerek yok zira zaten şirket bunu faaliyet raporunda alenen yazıyor , vadesi geçmiş bu kadar alacağım var bundan da faiz falan almıyorum diyor zaten.

Zaten incelemeye de gerek yok apaçık yazıyor bu. Demek ki kitabına uydurmuşlar ki alenen yazıyorlar.

Pınar sütün önü çok açık. Bu borsanın en ucuz kağıtlarından biri. Yeter ki şu 380 milyona varan kısa / uzun vade finansal borçtan kurtulsun yada bunu 100 milyonun altına çeksin.

6 ayda 65 milyon esas faaliyetten kar edip 43-44 milyon net finansal gidere katlanmak akıl alacak bir iş değil. Acilen bu borçtan kurtulmazsa bu iş kısır döngüye girer.

4. Sayın şevketli, sayın emirhan06 !!! Burada çok değerli yorum ve bilgiler paylaşıyorsunuz.Emeğinize sağlık.Ben başka tarafa dikkat çekmek istiyorum; aynı grubun amiral gemisi pınarsüt kadar sermayeyle borsada işlem gören Pınarsu ve viking kağıt hisselerine bakalım derim.Pınarsu özsermayesi daha yeni artıya geçti.Viking kağıt 42 milyon sermayeye karşılık, Özsermaye: -59 milyon,2021/6 aylık : -35 milyon,PD/DD. -5.87 , DD: -1.45 değerlerinde işlem görüyor. Nasıl oluyor peki? Ben cevap vereyim; Bütün işlemler çoğunlukla patronla ilşkili olduğunu söyleyebilirim. 2021/6 aylık bilançoda olumsuz yönde kalem oynattılar.İstedikleri zaman bilançoyuda,borsa işlem fiyatını da olmadık şekilde güzelleştirdiklerini de zamanı geldiğinde göreceğiz.

Muhtemelen alamadıkları büyük parça mal var.Onun için uğraşıyorlar.İşlemleri izleyen arkadaşlar görüyordur; Hiç aceleleri yok,yapı kredi ve Bofa robotuna hisseyi bağlamışlar,nefes aldırmıyorlar.büyük ihtimalle içeriden bilanço bilgilerini de biliyorlar.Ancak hesaplayamdıkları,başka bir grupta onlar fiyatı şaşkın şaşkın aşağı düşürdükçe mal kapıyor.

Bu kadar baskının sonunda şahsi düşüncem ve geçmiş tecrübelerime dayanarak,bomba bir haberle hakettiğimiz yerlere gideceğiz gibi geliyor........

5.  Alıntı Originally Posted by KOMODOR 2019 Yazıyı Oku
    Sayın şevketli, sayın emirhan06 !!! Burada çok değerli yorum ve bilgiler paylaşıyorsunuz.Emeğinize sağlık.Ben başka tarafa dikkat çekmek istiyorum; aynı grubun amiral gemisi pınarsüt kadar sermayeyle borsada işlem gören Pınarsu ve viking kağıt hisselerine bakalım derim.Pınarsu özsermayesi daha yeni artıya geçti.Viking kağıt 42 milyon sermayeye karşılık, Özsermaye: -59 milyon,2021/6 aylık : -35 milyon,PD/DD. -5.87 , DD: -1.45 değerlerinde işlem görüyor. Nasıl oluyor peki? Ben cevap vereyim; Bütün işlemler çoğunlukla patronla ilşkili olduğunu söyleyebilirim. 2021/6 aylık bilançoda olumsuz yönde kalem oynattılar.İstedikleri zaman bilançoyuda,borsa işlem fiyatını da olmadık şekilde güzelleştirdiklerini de zamanı geldiğinde göreceğiz.

Muhtemelen alamadıkları büyük parça mal var.Onun için uğraşıyorlar.İşlemleri izleyen arkadaşlar görüyordur; Hiç aceleleri yok,yapı kredi ve Bofa robotuna hisseyi bağlamışlar,nefes aldırmıyorlar.büyük ihtimalle içeriden bilanço bilgilerini de biliyorlar.Ancak hesaplayamdıkları,başka bir grupta onlar fiyatı şaşkın şaşkın aşağı düşürdükçe mal kapıyor.

Bu kadar baskının sonunda şahsi düşüncem ve geçmiş tecrübelerime dayanarak,bomba bir haberle hakettiğimiz yerlere gideceğiz gibi geliyor........
    İnşallah dediğiniz gibi hakettiğimiz yerlere geliriz birgün.Bunun için bir haberede gerek yok,sadece sektör ortalamasına gelsek yeterli.Kimse spekülatif yükseldi diyemez.
    Ama güzel bir haberle yükselmemiz daha şık olur ortalamalar daha dikkat çeker bence.
    Bu arada derinlik aldığım aylarda ykredi den 1750 lot alıp satan birisi veya bot, sürekli 2-3 kademeye oynuyordu.Hala devam ediyormu bilmiyorum ama onun mal kaptırma düşüncesi yok sanırım.Elindeki hisselerle günlük haftalık trade ile ne alırsam kârdır derdindeymiş gibi geldi bana o dönem.Şu an nasıl bilmiyorum.

6.  Alıntı Originally Posted by KOMODOR 2019 Yazıyı Oku
    Sayın şevketli, sayın emirhan06 !!! Burada çok değerli yorum ve bilgiler paylaşıyorsunuz.Emeğinize sağlık.Ben başka tarafa dikkat çekmek istiyorum; aynı grubun amiral gemisi pınarsüt kadar sermayeyle borsada işlem gören Pınarsu ve viking kağıt hisselerine bakalım derim.Pınarsu özsermayesi daha yeni artıya geçti.Viking kağıt 42 milyon sermayeye karşılık, Özsermaye: -59 milyon,2021/6 aylık : -35 milyon,PD/DD. -5.87 , DD: -1.45 değerlerinde işlem görüyor. Nasıl oluyor peki? Ben cevap vereyim; Bütün işlemler çoğunlukla patronla ilşkili olduğunu söyleyebilirim. 2021/6 aylık bilançoda olumsuz yönde kalem oynattılar.İstedikleri zaman bilançoyuda,borsa işlem fiyatını da olmadık şekilde güzelleştirdiklerini de zamanı geldiğinde göreceğiz.

Hocam maalesef Türkiyede gup şirketleri arasında bu tür kalem oynatmalar oluyor. Özellikle patron da dürüst biri değilse bu tür hareketler çok oluyor.

Halka açık şirketlerden halka açık olmayan şirketlere bu tür kar transferleri oluyor maalesef. SPK denen kurum bu olmasın diye kurulmuş bir kurum , küçük yatırımcının hakkını korusun diye kurulmuş bir kurum ama bunu ne kadar yapıyor şüpheli.

Yeni halka arzlarla bir sürü kişi dolandırıldı , SPK uyuyor , 10 lira etmeyecek şirketler 100 liraya çıkarılıyor SPK sadece halka açıklanmayan birşey var mı diye soruyor. Kim bu şirketi 10 katına çıkarttı neden çıkarttı ne oldu da çıkarttı diyen yok. Fiyat serbest piyasada belirleniyor biz karışmayız diyorlar spekülatörlerin önünü açıyorlar.

Burada herkes bilinçli yatırım yapmak ve kendisini korumak zorunda. O sermayesi eksi Viking bugün 4. üst üste tavanını yaptı. Buna karşılık kar eden PETUN ve süt bilançodan sonra %10 düştü. Maalesef böyle saçma sapan bir borsamız var.

Uzun vadede her şirket gerçek değerini bulur ama kısa vadede böyle saçmalıklar oluyor. Benim yatırım mantığıma göre PETUN ve Pınar süt bu borsanın en ucuz 10 şirketinden ikisi. Elbet gerçek değerine ulaşacak. Ama sabretmeyi bilmeyen borsada yatırım yapmamalı bence , muhtemelen kaybeder.

7. Sonraki bilançoya kadar buralar benden sorulur mu demek istiyorlar anlamak zor.Azıcık güneş ışığı gözükmüştü onuda mı söndürmeye çalışıyor piyasa.
    Ytd.

8. Oysaki bugün tavan olurmu hayali kurmuştum.Pehhh.
    Ytd

Sayfa 555/607 İlkİlk ... 55455505545553554555556557565605 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •