Sayfa 279/989 İlkİlk ... 179229269277278279280281289329379779 ... SonSon
Arama sonucu : 7906 madde; 2,225 - 2,232 arası.

Konu: PARSN - Parsan

1.  Alıntı Originally Posted by ozanz Yazıyı Oku
    1000 sirketin 995’i tarafindan yapilan halka arzlarda ihrac edilen yeni pay alma haklari 1 try uzerinden nominal fiyattan halka satilir.

Ben 20 yildan fazla piyasanin icindeyim ve bu tarz bir yorum ile basarili ve/veya mantikli sirket yonetimi arasinda bir bagi kurabilecek tecrubeyi sahsen edinemedim.

Forumda - sizden bagimsiz olarak konusuyorum lutfen yanlis anlamayin- o kadar cok konusan ve yorum yapan yatirimci ve/veya kumarbaz var ki. Tamam konusalim fikirlerimizi paylasalim ama neden, kaynak ,rapor, link, dusuncenizin sebebi vs. birseyleri de belirtip de konusalim. Birbirimize deger katacak ,anlami olacak seylerden bahsedelim.

Sevgi ve saygilarimla
    Anladıığım kadarıyla 995/1000 istatistik bilgisine sahipsiniz. Hisse fiyatı 8 tl ve üzerinde olupta bedelli yaparak 1 tl fiyatla yeni hisse satan firma örneği verirseniz sevinirim.
    Normal bir patronun yapacağı şey değil bu. Parsan, fiyatı 8 tl iken bedelli için 1 tl'den yeni hisse satsın, varımı yoğumu satıp o bedelliye katılırım.
    Yakın zamanda yapılan bedellilerde Akbank 2,5 tl'den, Fenerbahçe 5 tl'den yapıldı.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2. Sayin Hobimborsa
    size katilmadigim noktalari belirteyim.

Bir mesajinizda "1 yıllık borçlarını ödeyebilecek tutarda bir bedelli sermaye artışı şirket için yeterli olacaktır. (100-77)/77=%43 bedelli bu iş için yeterli." demissiniz bir ifadenizde
    Sirketin bir yillik borclarini siz 100 milyonmu hesapladiniz ne kadar hesapladiniz anlamadim ama %43 bedelli artisi yaptiginda belirttiginiz gibi 1 yillik borclar odenmiyor.Pay fiyati 1 tl olarak hesaplanan bu arttirim ile sirketin kasasina girecek olan para yaklasik 30 milyon tl oluyor. Bu para ile hangi 1 yillik borcunu odeyecek? 30.09 tarihli bilancosunda belirtilen rakam 299.545.479 TRY
    Kaldi ki bu tutar 30.12 bilancosunda hem kur farki azalmasi hem de normal borc odemeleri ile bu rakam degisecek.

Piyasa fiyati 8 TL olan bir hissenin bedelli hisse fiyati 1 TL olur mu Böyle sirket mi yonetilir?
    Benim acimdan hisse fiyati ile sirketin bedelli sermaye arttiriminda isteyecegi rüchan hakki kullanim fiyati arasinda hicbir iliski yoktur. Sirketin mali durumu ve SPK yönetiminin verecegi iznin alakasi vardir. Sizin mantiginizda hisse senedi 20-30 liralardayken sirket yonetimi bizden daha fazla isteyebilir ve biz daha fazla para verecektik. Madem boyle bir durum var sirket enayi mi hisse fiyatinin dusmesine izin verdi. Gider o fiyatlardan yapardi. (Tabi spk daki ilgili birimler de buna izin verirdi .)

Yakin zamanda yapilan AKBNK ve FENER ornegini vermissiniz. Her iki sirketinde ozellikle FENERin durumu belli. Kalkip yakin zamanda iki tane ornek ile mantikli bir genelleme yapamazsiniz.(bana gore tabi ki, siz kendi acinizdan hakli olabilirsiniz buna saygi duyarim.)

Ote yandan sirket ile ilgili olarak kafamdaki sorular sunlar. Yardimi dokunacak herkese simdiden tesekkur ederim.
    Saygilarimla

- son uc ceyrekte gosterdigi satis ve ihracattaki artisi onumuzdeki donemde gosterecek mi?
    - yogun pazarlama faaliyetlerine girmisti, bunlar yeni satis anlasmasi olarak donebilecek mi?
    - Eu uzerindeki ekonomik buyume ve daralma beklentileri sirketi etkileyecek mi?
    - Almanya genelindeki ulke riski sirketi ne duruma sokar?
    - Guzelyali daki tesislerin tasinmasi gibi bir durum sozkonusu mu?
    - Tesislerin olasi tasinmasi ile 5 yil once 80 milyon dolar civarinda denilen guzelyali satilir mi ? Bu ekonomik durumda alicisi cikar mi?
    - Fildir fildir internette gezinip parsanin olasi ihracat rakamlarini bulmaya calisiyorum. Bulamadim ama amacim 2018/12 de sirket kar aciklayabilecek mi onu anlamaya calisiyorum. Bir sekilde bu bilgiyi bagli oldugu oda birlik veya farkli bir internet sitesi uzerinden gorebilecek olan varsa fikir verebilir mi? Mesala CIMSA EGE ENDUSTRI vs. gibi sirketlerin ihracat bilgilerini urun bazinda gorebiliyorum ama bunu daha bulamadim.
    - 2019/3 ve 2019/6 daki kur fiyatlari ne olacak?
    - Dunyadaki celik fiyatlarinin degisimi ve sirketin Asil celik ile olan iliskisi karliligi ne yonde etkileyecek? Aslinda bu ceyrekte maliyet anlaminda bir dusus olmasi ve karliligi arttirmasi gerekir ama bilemiyorum ki iki kardes sirket arasi ask nasil olur?

3. Ortakların Rüçhan hakkının kısıtlanması veya nominal değer üstünde bedelli yapılması kanunen mümkün...
    1...Parsanın, %300 bedelliyi, lot başına Nominal (1)lira ile yapmasıyla,
    2...Parsanın, %100 bedelliyi, lot başına (3)lira dan yapması arasında ne fark vardır...
    Şirketin kasasına giren nakit açısından baktığımızda hiç bir fark yoktur...
    Her iki durumda da 231 milyon lira para girer kasaya...

1. durumda ödenmiş sermaye 308 milyon olur..
    Bölünme sonrası borsa fiyatı 2,75 lira olur...(8 lira baz fiyattan bölünme olduğu farz ediliyor)
    2.durumda ödenmiş sermaye 154 milyon olur..
    Bölünme sonrası borsa fiyatı 5,5 lira olur...

Geri kalan her şey piyasa psikolojisiyle alakalı...
    Afyon, dört sene önce %3300 gibi bir bedelli yapmıştı 1 lira nominal bedelle...Fiyat uçmuş da uçmuştu...
    Bir sene önce kerevit %2700 gibi bedelli yapmıştı...O günden beri düşüyor...

Yazıda geçen Parsan'la ilgili bedelli yüzdeleri tamamen örnek olarak verilmiştir..
    Deniz dibinden inci çıkarmak isteyen; vurgun yemeyi göze almalı..

4.  Alıntı Originally Posted by ozanz Yazıyı Oku
    Sayin Hobimborsa
    size katilmadigim noktalari belirteyim.

Bir mesajinizda "1 yıllık borçlarını ödeyebilecek tutarda bir bedelli sermaye artışı şirket için yeterli olacaktır. (100-77)/77=%43 bedelli bu iş için yeterli." demissiniz bir ifadenizde
    Sirketin bir yillik borclarini siz 100 milyonmu hesapladiniz ne kadar hesapladiniz anlamadim ama %43 bedelli artisi yaptiginda belirttiginiz gibi 1 yillik borclar odenmiyor.Pay fiyati 1 tl olarak hesaplanan bu arttirim ile sirketin kasasina girecek olan para yaklasik 30 milyon tl oluyor. Bu para ile hangi 1 yillik borcunu odeyecek? 30.09 tarihli bilancosunda belirtilen rakam 299.545.479 TRY
    Kaldi ki bu tutar 30.12 bilancosunda hem kur farki azalmasi hem de normal borc odemeleri ile bu rakam degisecek.

Piyasa fiyati 8 TL olan bir hissenin bedelli hisse fiyati 1 TL olur mu Böyle sirket mi yonetilir?
    Benim acimdan hisse fiyati ile sirketin bedelli sermaye arttiriminda isteyecegi rüchan hakki kullanim fiyati arasinda hicbir iliski yoktur. Sirketin mali durumu ve SPK yönetiminin verecegi iznin alakasi vardir. Sizin mantiginizda hisse senedi 20-30 liralardayken sirket yonetimi bizden daha fazla isteyebilir ve biz daha fazla para verecektik. Madem boyle bir durum var sirket enayi mi hisse fiyatinin dusmesine izin verdi. Gider o fiyatlardan yapardi. (Tabi spk daki ilgili birimler de buna izin verirdi .)

Yakin zamanda yapilan AKBNK ve FENER ornegini vermissiniz. Her iki sirketinde ozellikle FENERin durumu belli. Kalkip yakin zamanda iki tane ornek ile mantikli bir genelleme yapamazsiniz.(bana gore tabi ki, siz kendi acinizdan hakli olabilirsiniz buna saygi duyarim.)

Ote yandan sirket ile ilgili olarak kafamdaki sorular sunlar. Yardimi dokunacak herkese simdiden tesekkur ederim.
    Saygilarimla

- son uc ceyrekte gosterdigi satis ve ihracattaki artisi onumuzdeki donemde gosterecek mi?
    - yogun pazarlama faaliyetlerine girmisti, bunlar yeni satis anlasmasi olarak donebilecek mi?
    - Eu uzerindeki ekonomik buyume ve daralma beklentileri sirketi etkileyecek mi?
    - Almanya genelindeki ulke riski sirketi ne duruma sokar?
    - Guzelyali daki tesislerin tasinmasi gibi bir durum sozkonusu mu?
    - Tesislerin olasi tasinmasi ile 5 yil once 80 milyon dolar civarinda denilen guzelyali satilir mi ? Bu ekonomik durumda alicisi cikar mi?
    - Fildir fildir internette gezinip parsanin olasi ihracat rakamlarini bulmaya calisiyorum. Bulamadim ama amacim 2018/12 de sirket kar aciklayabilecek mi onu anlamaya calisiyorum. Bir sekilde bu bilgiyi bagli oldugu oda birlik veya farkli bir internet sitesi uzerinden gorebilecek olan varsa fikir verebilir mi? Mesala CIMSA EGE ENDUSTRI vs. gibi sirketlerin ihracat bilgilerini urun bazinda gorebiliyorum ama bunu daha bulamadim.
    - 2019/3 ve 2019/6 daki kur fiyatlari ne olacak?
    - Dunyadaki celik fiyatlarinin degisimi ve sirketin Asil celik ile olan iliskisi karliligi ne yonde etkileyecek? Aslinda bu ceyrekte maliyet anlaminda bir dusus olmasi ve karliligi arttirmasi gerekir ama bilemiyorum ki iki kardes sirket arasi ask nasil olur?
    Sayın ozanz,
    Sizinle hemfikir olamadığımız nokta bedellideki yeni hisse fiyatı. Siz ısrarla 1 tl olacağını iddia ediyorsunuz, ben ise mevcut hisse fiyatı ile 1 tl'nin çok düşük olacağını, bu fiyatla bedelli sermaye artışı için sermaye arttırım yüzdesinin gereksiz yere yükseleceğini söylüyorum. Yani 1 tl fiyatla %300 bedelli sermaye arttırımı yerine 6 tl fiyatla %43 bedelli sermaye arttırımı yapmadı daha mantıklı. Sizin dediğinizde 230 milyon tl gelir elde ederken benim dediğimde 200 milyon tl gelir elde edecek ve mevcut hisse fiyatının balon olduğu algısı oluşmayacak.
    Ama hangisi olur bilemem. Ama bence bedelli olmayacak.
    Saygılar

5.  Alıntı Originally Posted by HobimBorsa Yazıyı Oku
    Sayın ozanz,
    Sizinle hemfikir olamadığımız nokta bedellideki yeni hisse fiyatı. Siz ısrarla 1 tl olacağını iddia ediyorsunuz, ben ise mevcut hisse fiyatı ile 1 tl'nin çok düşük olacağını, bu fiyatla bedelli sermaye artışı için sermaye arttırım yüzdesinin gereksiz yere yükseleceğini söylüyorum. Yani 1 tl fiyatla %300 bedelli sermaye arttırımı yerine 6 tl fiyatla %43 bedelli sermaye arttırımı yapmadı daha mantıklı. Sizin dediğinizde 230 milyon tl gelir elde ederken benim dediğimde 200 milyon tl gelir elde edecek ve mevcut hisse fiyatının balon olduğu algısı oluşmayacak.
    Ama hangisi olur bilemem. Ama bence bedelli olmayacak.
    Saygılar

Ayrıca hisse fiyatı 30 tl olsaydı, 20 tl yeni hisse fiyatıyla %20 bedelli yapar ve 300 milyon tl'yi kasasına koyabilirdi. Zaten, bunu bilen spekülatörler patronu sıkıştırmak için fiyatı bu kadar düşürmüş olabilirler.
    Demem o ki hisse fiyatı ne kadar yüksekse bedelli sermaye arttırımı için çıkan yeni hisse fiyatı o kadar yüksek olur. Mesela fiyatı 372 tl olan Egeen hissesi bedelli yapsa herhalde 1 tl'den hisse satmaz.

6.  Alıntı Originally Posted by Radyocu Yazıyı Oku
    Ortakların Rüçhan hakkının kısıtlanması veya nominal değer üstünde bedelli yapılması kanunen mümkün...
    2...Parsanın, %100 bedelliyi, lot başına (3)lira dan yapması arasında ne fark vardır...

Bölünme sonrası borsa fiyatı 2,75 lira olur...(8 lira baz fiyattan bölünme olduğu farz ediliyor)

Afyon, dört sene önce %3300 gibi bir bedelli yapmıştı 1 lira nominal bedelle...Fiyat uçmuş da uçmuştu...

Yazıda geçen Parsan'la ilgili bedelli yüzdeleri tamamen örnek olarak verilmiştir..
    On numara yazı olmuş. Ellerine sağlık

7.  Alıntı Originally Posted by Radyocu Yazıyı Oku
    Ortakların Rüçhan hakkının kısıtlanması veya nominal değer üstünde bedelli yapılması kanunen mümkün...

Kerevit bedelli değil bedelsiz yapmıştır...Yanlış yazmışım..Özür diler, düzeltirim
    Deniz dibinden inci çıkarmak isteyen; vurgun yemeyi göze almalı..

8.  Alıntı Originally Posted by Radyocu Yazıyı Oku

Matematiksel olarak fark olmayabilir, ama psikolojik olarak çok fark var.
    Ben %300 bedelli yerine %100 'ü tercih ederim. Hissenin fiyatı çok düşmesin.

Sayfa 279/989 İlkİlk ... 179229269277278279280281289329379779 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •