Sayfa 254/1230 İlkİlk ... 154204244252253254255256264304354754 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 2,025 - 2,032 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Ben farklı görüşlerden keyif alırım. Tabi başlık sahibinin bileceği iş. Zaten borsa risk demektir. Bu uzun vadeli riski almaktan korkan veya ülkenin yeniden 80 li yıllara döneceğini düşününen varsa vakit kaybetmeden çıkmalı bence.
    Sizde biraz komplo teorisi fazla hocam viop başlığından takip ediyorum sizi 😀
    Saygılar..

2. Yatırımınız eksi bile olsa üzülmeyin; hiç değilse tasarruf etmiş sayın kendinizi. Üzülüp ,sağlığınızdan ve en önemli olan zamanınızdan olmayın . Sonuçta borsa fiktif fiyatlar , beklentiler ve spekülasyonlardan oluşan bir alışveriş piyasası . Bugün froto 50 küsür lira ama 100 lira da olsa olağan karşılanır , 30 lira da olsa birileri çıkıp bir sebep uydurur. Dikkat ederseniz bu piyasada önce sonuç oluşur sonra buna bağlı en rasyonel neden oluşturulur veya seçilir .

Bana kalırsa borsaların en akla yatkın , en yatırımı dokunulur yapan yanı şirketlerin temettü dağıtmasıdır . Ben yatırımı yaptığım şirketleri sektörlerine göre ( consumer staples , materials , utilities vs ) ayrıştırıyorum ve her sektörden bir şirketi seçiyorum . Payın değeri o günkü gösterge faizinin getirisine değince kara denk gelen kısmını satıp zararda veya daha az karda olan paya aktarıyorum . Böylece min. enflasyon kadar bir getiriyi 'kendimce' garantiye almaya çalışıyorum . Kalan kısmında temettüsünü kar olarak varsayıyorum . Şimdilik kafa kafaya bir durum var . Bugünlerde tasarruf etmek zaten çok zorlaştı malumunuz . Ev kiramız arttı , iğneden ipliğe her şeye daha fazla para veriyoruz ama 12 aydır aynı maaşı alıyoruz . Nereden tasarruf edeceksin ? O yüzden birikimime şöyle bir baktığımda kırmızı veya eksi gördüğümde üzülmüyorum , bu kadar biriktirebilmişim diyorum .

3.  Alıntı Originally Posted by yetkisiz Yazıyı Oku
    Kıssadan hisse, öyle 10 ya da 20 yıllık projeksiyon devri çoktan geçti...Maksimum 2 hadi de 3 yıl...Ha, parayı vurdummu da çıkacaksın hisseden...5 ay önce 8 yıldır elde tuttuğum AKSA portföyüm % 100 kardaydı, şimdi % 30 zararda...Bir daha o rakamı göreceğimin garantisi de yok...Ha, satsaydım da şimdi 50 TL olsaydı bütün bunları yazmıyor olacaktım...

Gibi...

Saygıyla...
    Abi sabah gördüm de yazamadım.... şu yukarıdaki tespitinin doğruluğuna ben de sonuna kadar katılıyorum... Uzuncuların büyük derdi bu durum... Bir de Dudu Abi'nin bir stratejisi var bu konuda ... Dudu Abi uzuncu ve temettücü olduğu için (ve sermayede büyük olduğu için ) bu bahsettiğin işkenceyi ortadan kaldırma yolu olarak 3ün1i kuralını uyguluyor ve tavsiye ediyor... Mesela %100 gördü mü kağıt , hemen 1/3 ü satıyor ve maliyeti neredeyse sıfırlayıp yola hem temettü hem de ekstra kazanç için komik maliyetle devam ediyor. Böylece psikolojiyi dağıtmıyor ve alttan almak için elde nakite geçiyor... Mantıklı mı ... çok mantıklı... Kağıtlarımda 4-5 yıl beklediğim de oldu ama bu süre içinde dediğin tuzaklara yakalanmamak elde değil... İstediğim oranları kazandım mı kazandım. Ama daha iyi fırsatları kaçırdım mı ... evt kaçırdım... Artık projeksiyonumu maksimum 2-3 yıllık yapmaya çalışıyorum. Sermayem küçükken çok dert etmiyordum bu tuzakları ..Yaaa diyodum nası olsa uzuncu olarak burdayız tasarruf ediyoruz işte bağla dursun ,gitsin gelsin, nası olsa çıkacak ... Ama yıllar içinde tecrübelenip sermayeyi büyütünce bu iş can sıkıcı oluyor... O yüzden misal endekste ve kağıtlarda haftalık indikatörler tavana yapıştığında şöylecene yaslanıp tekniğimize iyice bi bakıp oradan artık bavulu toplayıp orta-uzun vade uzaklaşmak en mantıklısı... nakite , mevduata neye dönersen dön ve tekrar indikatörlerin soğudu zamanı kolla... En azından 3ün1ini patlat sonra bekle .... Sevgiler...Saygılar...

____|| @cizgilereitaat ||____ ( Hunharca teknik analiz )...

Duhul : 2004 ...
    ... Ben bitti demeden bitmez ... CR7 ...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,116
     Alıntı Originally Posted by onelle Yazıyı Oku
    Abi sabah gördüm de yazamadım.... şu yukarıdaki tespitinin doğruluğuna ben de sonuna kadar katılıyorum... Uzuncuların büyük derdi bu durum... Bir de Dudu Abi'nin bir stratejisi var bu konuda ... Dudu Abi uzuncu ve temettücü olduğu için (ve sermayede büyük olduğu için ) bu bahsettiğin işkenceyi ortadan kaldırma yolu olarak 3ün1i kuralını uyguluyor ve tavsiye ediyor... Mesela %100 gördü mü kağıt , hemen 1/3 ü satıyor ve maliyeti neredeyse sıfırlayıp yola hem temettü hem de ekstra kazanç için komik maliyetle devam ediyor. Böylece psikolojiyi dağıtmıyor ve alttan almak için elde nakite geçiyor... Mantıklı mı ... çok mantıklı... Kağıtlarımda 4-5 yıl beklediğim de oldu ama bu süre içinde dediğin tuzaklara yakalanmamak elde değil... İstediğim oranları kazandım mı kazandım. Ama daha iyi fırsatları kaçırdım mı ... evt kaçırdım... Artık projeksiyonumu maksimum 2-3 yıllık yapmaya çalışıyorum. Sermayem küçükken çok dert etmiyordum bu tuzakları ..Yaaa diyodum nası olsa uzuncu olarak burdayız tasarruf ediyoruz işte bağla dursun ,gitsin gelsin, nası olsa çıkacak ... Ama yıllar içinde tecrübelenip sermayeyi büyütünce bu iş can sıkıcı oluyor... O yüzden misal endekste ve kağıtlarda haftalık indikatörler tavana yapıştığında şöylecene yaslanıp tekniğimize iyice bi bakıp oradan artık bavulu toplayıp orta-uzun vade uzaklaşmak en mantıklısı... nakite , mevduata neye dönersen dön ve tekrar indikatörlerin soğudu zamanı kolla... En azından 3ün1ini patlat sonra bekle .... Sevgiler...Saygılar...
    Cunku:

Ucun birini vermeyen adam ucun birini aliyor genelde.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

5.  Alıntı Originally Posted by onelle Yazıyı Oku
    Çok teşekkürler !
    Nil Satis Nisi Optimum

6.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Cunku:

Ucun birini vermeyen adam ucun birini aliyor genelde.

Syg,
     Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Sirketler yeni doneme uyum saglayacaklar..
    Bu ay surer.
    Temettuler kisilir.
    Bedelsizler on plana cikar.
    Syg,
    Dudu Abi, haziranda şöyle bi yorumun olmuştu ..aklımdan hiç çıkmadı ...mesajlarından aradım buldum ... 2019 için temettü sıkıntısı kallavi kağıtlar için hemen yansımaya başlayabilir mi ? Halen aynı düşüncede misin ? yoksa şirketler 2019 yine elde avuçta son kalanı dağıtıp , cazibe amaçlı alternatif bedelsiz ilerleyen senelerde mi düşünülür acep ? Taşıdığım kağıtlarda bedelsiz potansiyeli yüksek. SAHOL geçen sene net %2.6 gibi bi temettü verdi . PGSUS kendi kasasını doldurmaktan paralar kasadan taştı... Şirket el değiştirmediği takdirde geçmişte temettü niyetleri olmadı gelecekte de olmaz diye düşünüyorum ... ama ikisinin de bedelsiz potansiyeli rekor seviyede... Acaba senin tahminlerinde ve eski yıllarda olduğu gibi 2019 da bedelsiz potansiyeli olan kağıtlar yine çok konuşulup daha cezbedici duruma gelebilir mi ? Yoksa daha erken mi ?Sevgiler...Saygılar...

____|| @cizgilereitaat ||____ ( Hunharca teknik analiz )...

Duhul : 2004 ...
    ... Ben bitti demeden bitmez ... CR7 ...

7. Dudu hocamı bisttenet ten beri takip ediyorum...Özdeyiş şeklindeki bir çok mesajı arşivlerimdedir...Bu vesileyle saygılarımı sunuyorum...1/3 mevzusuna da benzer şekilde saygı duyarım ama mesela SELEC'te bu uygulanamıyor, yani öyle bariz geri çekilmeler felan olmaz kağıtta trade anlamında...Ha, kimse beğenmez etmez ama geçen yıl % 10 temettü verdi ve ben 2013 yılından bu yana tutuyorum...An itibariyle endeksten % 50 daha yukarıda şu fiyatlarla bile...Bir çok hisse 2013 fiyatlarının oldukça altında ya da o civarlarda...Endeks zaten malum aynı seviyelerde sürünüyor 90-93 bin...

"Az ama öz kazanç" gibi görünüyor ilk bakışta ama vadeye biraz daha uzun baktığın zaman durum öyle değil...2017-2018 yılını 4 TL civarında geçirdi ve millet paraya para demedi bu süreçte başka kağıtlarda...Ama bunu satayım gideyim öbürünü alayım dediğin anda kaybetmeye mahkumsun...Düşünmüyor da değilim ancak her seferinde özellikle düşen endekste tam bir can simidi olduğunu da bu dönemde 1-2 kez tecrübelediğim için yapmıyorum...Bazı manyak saplantılarımda var satmamak adına, insan sıyrık olunca...Yapamıyorum anlamında yazdım...

Böyle işte...Yüce rabbim -istisnasız- herkesin kodlarını ayrı yaratmış...Dün de dediğim gibi bu başlık bana göre biraz daha hareketli yani sinerjik...Benim gibi koala tarzı yatırımcılar için fazla uygun değil o bakımdan yazıp ta rahatsız etmek istemem abi...3 ün birini hep ben alırım a.q...Öyle de bir şans var bendenizde... Özürlerimle...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,116
     Alıntı Originally Posted by onelle Yazıyı Oku
    Dudu Abi, haziranda şöyle bi yorumun olmuştu ..aklımdan hiç çıkmadı ...mesajlarından aradım buldum ... 2019 için temettü sıkıntısı kallavi kağıtlar için hemen yansımaya başlayabilir mi ? Halen aynı düşüncede misin ? yoksa şirketler 2019 yine elde avuçta son kalanı dağıtıp , cazibe amaçlı alternatif bedelsiz ilerleyen senelerde mi düşünülür acep ? Taşıdığım kağıtlarda bedelsiz potansiyeli yüksek. SAHOL geçen sene net %2.6 gibi bi temettü verdi . PGSUS kendi kasasını doldurmaktan paralar kasadan taştı... Şirket el değiştirmediği takdirde geçmişte temettü niyetleri olmadı gelecekte de olmaz diye düşünüyorum ... ama ikisinin de bedelsiz potansiyeli rekor seviyede... Acaba senin tahminlerinde ve eski yıllarda olduğu gibi 2019 da bedelsiz potansiyeli olan kağıtlar yine çok konuşulup daha cezbedici duruma gelebilir mi ? Yoksa daha erken mi ?Sevgiler...Saygılar...
    Bir kac sene yuksek enflasyon ile sermayeler asinirsa baslar..
    Hemen baslamayabilir..
    Temettu verimlilikleri zaten cok dusecek ve temettu cazip olmaktan cikacaktir..
    90 li yillarda mesela Koc kagitlar mesela Arclk hisse basi 1 TL yani sermayesi kadar kar etti diyelim ki bu makbul kagit sinfina girerdi cunku enflasyon kronik olarak 50-70% bandinda idi, yarisini yani 50 kurusu sermayeye ekler %50 bedelsiz derdi 50 kurusu da temettu olarak verirdi.
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Sayfa 254/1230 İlkİlk ... 154204244252253254255256264304354754 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •