Sayfa 296/1230 İlkİlk ... 196246286294295296297298306346396796 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 2,361 - 2,368 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Toas ciddi düşünmeye başladım. Ne dersiniz?

Mevcut portföyüm ykb, arsan, brsan, cemts.
    Bu arada bankalarla ilgileniyorum...ama alacak olsam ilk sıraya ykb yazardım.

Borusan bir ara portföyüme girmişti...ama fazla artırmadan çıktı portföyden...tahtası çok dengesiz ve patronlar pek güven vermiyor...arsan hakkında bilgin yok...cemtaş takip listemde, ama konjonktürel olarak döngünün tepelerinde...şu an için fiyat pahalı gözükmese de, konjonktür değişince göreceli pahalı kalabilir.

2.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bence kısa vade için geç kaldınız...16 nın altını gördü ve neredeyse 1 ayda %30 gitti.

Ancak citi nin, ki bence piyasada gerçek yabancıya işlem yapar, bıyıklı yabancı ile kıyaslamamak lazım....çılgın alımları var...ordinosu bitince sert bir gevşeme gelebilir.

Yani, kısa vade realizasyon sonrası giriş düşünülebilir (aylık düzenli küçük küçük alımlar kapsam dışı...oradaki strateji zaten her ay 3-5 lot biriktir şeklinde ve günlük fiyatların pek önemi yok).

Şunu da belirteyim...bir ayda ortalama maliyetimin %20 üzerine gidince, mecburen yarısını verdim...kesin realizasyon olur diyebilsem hepsini verirdim belli de olmaz yani, en kuvvetli ihtimali konuluyoruz sonuçta
    Toas yanlış oldu, doas diyecektim üstad. Yine bedava para gelecek gibi görünüyor. Tok kapı sesli golf ler, fiyat performans leon lar, metrese a3 hanıma a4 kampanyaları tam gaz devam etmez mi?

3. Öncelikle herkese merhaba.
    Başta sn. cautionary olmak üzere topikde emeği geçen herkese teşekkür ederim.
    39 yaşındayım ve kamuda çalışmaktayım. Özel sektörde çalışırken gayet iyi tasarruf eden ancak tasarruflarını yanlış değerlendirme sonucunda neredeyse ¼ e indiren birisi olarak gençlere naçizane birkaç tavsiyem olacak.
    1-Kendinize mutlaka hedef koyun (her konuda kısa-orta-uzun vadeli)
    2-Sizi bu hedeflere ulaştıracak planınız/stratejiniz olsun.
    3-Mutlaka düzenli tasarruf edin.
    4-Tasarruflarınızı değerlendirirken mutlaka sepet yapın.
    5-Hiçbir şey için asla geç değildir.
    Bu arada hatalarımdan ders çıkardığımı varsayarak uygulamaya koyduğum tasarruf planım aşağıdaki şekilde. (Aylık gelirimizin %16’sı ev için kooperatife gidiyor, bunun üzerine gelirimizin %25’ini tasarruf etmeyi planladım)
    %40 gr altın
    %25 döviz (Euro/dolar 2/1 oranında)
    %20 hisse senedi (10 adet civarında olacak)
    %15 nakit
    Bu plan dahilinde ilk alımlarımı yapmaya başladım. Hisse olarak ADEL-ALCTL- BRISA-CIMSA-EREGL-FROTO-HEKTS-SODA-TUPRS-VESBE şimdilik öne çıkan hisseler.
    Değerli üstadların görüş ve tavsiyelerini bekliyorum.
    Saygılar
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi olmayıp şahsi görüşümdür.

4.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Toas yanlış oldu, doas diyecektim üstad. Yine bedava para gelecek gibi görünüyor. Tok kapı sesli golf ler, fiyat performans leon lar, metrese a3 hanıma a4 kampanyaları tam gaz devam etmez mi?
    Yahu bir an şaşırmadım değil...sen fiyata çok önem verirsin diye biliyorum...doas bence piyasadaki en ucuz kalmış uv alınabilir kağıtlardan....borsa kısa vadede %20 çıkmasına rağmen...dün bile ek alım yaptığım kağıt.

Bizim millet at,avrat,silah...at da vw oluyor...bizim milletteki Alman arabası sevdası azalmaz,,, kur ve piyasa biraz böyle kalsın ilk yapılacak şey vw almak olacaktır.

4-5 arası her fiyat çok uygun bence toplamak için.

5.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bence kısa vade için geç kaldınız...16 nın altını gördü ve neredeyse 1 ayda %30 gitti.

Ancak citi nin, ki bence piyasada gerçek yabancıya işlem yapar, bıyıklı yabancı ile kıyaslamamak lazım....çılgın alımları var...ordinosu bitince sert bir gevşeme gelebilir.

Yani, kısa vade realizasyon sonrası giriş düşünülebilir (aylık düzenli küçük küçük alımlar kapsam dışı...oradaki strateji zaten her ay 3-5 lot biriktir şeklinde ve günlük fiyatların pek önemi yok).

Şunu da belirteyim...bir ayda ortalama maliyetimin %20 üzerine gidince, mecburen yarısını verdim...kesin realizasyon olur diyebilsem hepsini verirdim belli de olmaz yani, en kuvvetli ihtimali konuluyoruz sonuçta
    Dün ve bugün elindeki toaso ları da sattım...Arçelik de aynı şekilde sıfırlandı...bir ayda %30 giden kağıdı satıyorum mecburen...ama düşerlerse tekrar alırım.

Sayın Cautioanry Merhaba,

son bir senedir yazdığınız mesajların hemen hemen çoğunu okudum. Çok da istifade ettiğimi belirtmek isterim. Verdiğiniz teknik bilgilerden dolayı teşekkür ederim.

Portföyümün çoğunu 8,04 ten Ereğli'den oluşturdum. Rica etsem Ereğli hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyim.

Saygılarımla.

7. Artan döviz kurları ile sıfır araç satışları genele yayılmaz yani orta gelirli kesime. Haliyle bu ürünlerde eksik tüketim yılları oluşur . Buna doaş dayanır ve ilerleyen yıllarda bu eksik tüketim yılları kendini telafi eder derseniz doaş alınır ama bu oldukça uzun bir zaman alabilir.

Şimdi en baz sıfır polo bile 90 bin lira . İşe yeni girmiş bekar memur maaşının nerdeyse 25-30 katı.

Kredi faizleri arşa çıkmis fiyatların artış hızı resmi olarak yüzde 20 nin bile altına gelemiyor.

yeniden ülkemizin GSMH si artar, döviz makul seviyelere gelir, enflasyon tek hanelere düşer , milletin alım gücü artar ve artık millet rahatça araçlarımız yenileyebilir bu da önümüzdeki 2-3 yılda olur derseniz doaş önümüzdeki 4-5 yıl için toplanabilir.

Ytd

General Mobile 4G cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    abdülselam özatak, fethi sekin, ömer halisdemir, turgut aslan, kaşif kozinoğlu...

8.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    105 bine yaklaştık...100 bin üzerinde ek alım yok...faz 1 de 100x ile alımlar tamamlanmıştı...faz2 den 100x in 20x i tamamlanmıştı...yakın vadede 105 üzerinde kalıcılık beklemiyorum...bu nedenle 105 e yaklaşınca hedge( koruma amaçlı) endeks kısa kontrat açmaya başlarım...portföyün en fazla yarısını koruma altına alırım.

105 binin üzerinde kalıcılık sağlanırsa, 106-107 bin üzerinde kalırsa koruma amaçlı açtığım endeks shortları kaparım.
    Bu konu önemli...yoksa en ufak bir kar satışında heyecan basmaya başlar.

Kendisini uzun vade yatırımcı olarak gören pek çok kişiye bakıyorum,,,,ibret olsun diye hisse tipiklerinde dolaşırken rastlıyorum...endeks biraz satış yiyip, hisse de düşmeye başlayınca lanet okumalar...hakaretler, hisseyi itin .ıçına sokmalar.

Ben yolu gösterdim, gerisi size kalmış.

Not: 105 bin üzerinde portföyün yarısı koruma altına alınmıştı, öğleden önce tamamı hedge edildi...tekrar 107 üzerine çıkarsa endeks, hedge(koruma) kaldırılır.

Sayfa 296/1230 İlkİlk ... 196246286294295296297298306346396796 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •