Sayfa 326/1230 İlkİlk ... 226276316324325326327328336376426826 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 2,601 - 2,608 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Dolar yerine gram altın tercih ediyorum şahsen...şahsi portföyümün yarısı zaten gram altında...portföyde en az %30 döviz bazlı enstruman olmalı.

Ama bunu dolar long kontratı ile yapmak...vade sonları nedeniyle sorun yaratabilir...sanırım 6-7 tl ye dogru bir hareket bekliyorsun birkaç ay içinde...ama bu hareket gelmeyebilir, seneyi de ancak 6 tl de bitirebilir...yani büyük beklentilere girmemek lazim.
     Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    Gram altın bende de var %18ağırlığı.
    Bist tarafında ise ; Arçeliği ve kalan kordsaları vs de sattım bist shortu kapattım, kalan hisselerin ağırlığı %7 civarı.
    Dolar long dışında geri kalan likit fonda.
    1martta $5,50den nisan vadeye girdim.. +9krş dışında beklediğim hareket olmadı ama her halükarda önümüzdeki bir iki ay portföyü korumak için bulunması gerekiyor.

Gelirinin %50sini biriktirebilen ve Dolar bazlı yıllık %10 getiri hedefleyip finansal bağımsızlığa ulaşmayı amaçlayan biri için malesef çok cılız limanda bekleyen bir portföye sahipim...
    Bist için pek motivasyonum yok ondan pek ortalarda değilim, umarım tekrar yerine gelir
    YTD
    Ben de portföyümün %50 sini gram altın olarak tutuyorum. Peki ağırlıkları nasıl ayarlıyorsunuz geldiği değere mi bakıyorsunuz yoksa yatırdığınız paraya mı? Örneğin 100 tl paramın yarısını altına yarısını hisseye yatırdım. Altına yatırılan kısım 60 tl oldu hisse kısmı 40 tl ye düştü. Hedeflediğim oran bozulmuş oldu. Aylık yaptığım alımlarda 20 tl lik hisse alıp eşitlemeli mi? Yoksa ikisine de 50 tl yatırmıştım diye eşit mi saymalı? Dengeleme yapıyorsanız ne kadar aralıklarla müdahale ediyorsunuz?

2.  Alıntı Originally Posted by steed1987 Yazıyı Oku
    Cautionary hocam
    Stop loss uyguluyor musun? Yukarıda verdiğin örnekte hisse 100 tl den %10 düşe düşe yarıya inse 50 tl ye alıma devam mı?
    Stop lossu nasıl belirliyorsun?

Bir de hisse 100 tl den 105 tl oldu aldık. Buradan düştü 90 tl oldu yine aldık. 90 tl den %5 prim yapıp 94,5 tl olduğunda yine alıyor muyuz? Yoksa bir fiyat seviyesinden bir kere mi alım yapıyoruz?
    Bir fiyat seviyesinden her zaman bir kez alım yapıyoruz..referansımız da hep ilk alım seviyesi..yoksa yatayda takılan hissede portföyü full lemiş olurduk

Normalde hisse fiyat seviyesi nedeniyle stop olmadım hiç...benim için bilanço nedeniyle kapandığım pozlar oldu...zaten borsa ve hisseler dibe yakın ve asagi yönlü %10 fiyat araligi ile alım yaptıgım icin fiyat kaynaklı stop olmadım hiç..genelde zararda ancak 1-2 alım yapabildim.

3.  Alıntı Originally Posted by steed1987 Yazıyı Oku
    Ben de portföyümün %50 sini gram altın olarak tutuyorum. Peki ağırlıkları nasıl ayarlıyorsunuz geldiği değere mi bakıyorsunuz yoksa yatırdığınız paraya mı? Örneğin 100 tl paramın yarısını altına yarısını hisseye yatırdım. Altına yatırılan kısım 60 tl oldu hisse kısmı 40 tl ye düştü. Hedeflediğim oran bozulmuş oldu. Aylık yaptığım alımlarda 20 tl lik hisse alıp eşitlemeli mi? Yoksa ikisine de 50 tl yatırmıştım diye eşit mi saymalı? Dengeleme yapıyorsanız ne kadar aralıklarla müdahale ediyorsunuz?
    Her zaman son değere göre değerleme yapıyorum.

4.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bir fiyat seviyesinden her zaman bir kez alım yapıyoruz..referansımız da hep ilk alım seviyesi..yoksa yatayda takılan hissede portföyü full lemiş olurduk

Normalde hisse fiyat seviyesi nedeniyle stop olmadım hiç...benim için bilanço nedeniyle kapandığım pozlar oldu...zaten borsa ve hisseler dibe yakın ve asagi yönlü %10 fiyat araligi ile alım yaptıgım icin fiyat kaynaklı stop olmadım hiç..genelde zararda ancak 1-2 alım yapabildim.
    Hocam enflasyon etkisini düşüyormusunuz %5 lik düşüş veya artış kademelerinde ? Yani 1 yıl tuttuğunuz hisse %10 artmışsa şu anki enflasyonla aslinda %10 değer kaybetmiş oluyor. Bu etkiyi gözardı ederek mi belirliyorsunuz alımlarınızı.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,146
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,659
     Alıntı Originally Posted by ajfa Yazıyı Oku
    Ttrak, doaş, alark alırdım vade birkac yıl ise.
    demeye kalmamış doaş %3.13, ttrak %3.69, alark %4.18 primli :D

7.  Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    Hocam enflasyon etkisini düşüyormusunuz %5 lik düşüş veya artış kademelerinde ? Yani 1 yıl tuttuğunuz hisse %10 artmışsa şu anki enflasyonla aslinda %10 değer kaybetmiş oluyor. Bu etkiyi gözardı ederek mi belirliyorsunuz alımlarınızı.
    Alımları yaparken Enflasyonu dikkate almıyorum.

8.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Alımları yaparken Enflasyonu dikkate almıyorum.
    Teşekkürler hocam. O zaman reel getiri hedeflememiş olmuyor muyuz ? Satış kriterlerinizden bir tanesi 2 ay içerisinde %30 yükselmişse, bir taneside üst üste 3 bilanço kötü gelmişşe diye biliyorum. Sürekli değer kazanan ve bilançosu iyi gelen bir hisseyi nereye kadar taşımak mantıklı karı realize etmek için grafik pahalı kısmı mi devreye girecek bu durumda ?

Sayfa 326/1230 İlkİlk ... 226276316324325326327328336376426826 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •