Sayfa 345/1230 İlkİlk ... 245295335343344345346347355395445845 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 2,753 - 2,760 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

2. 7-8 ay önce u-100 için 85-105 ve 90-100 bantlarından bahsetmiştim, Eylül 2019 a kadar bu bantlar geçerli olur demiştim...100-105 araligini hedge+hisse azaltımı...85-90 araligini ise hisse poz artışı olarak değerlendirdim..90-100 bin orta noktası, 95 altında ise hedge pozları kapamıştım.

85 altına iner miyiz? Olabilir ama ihtimali çok dusuk bence.

Şu an atmosfer çok kötü, moraller bozuk ve biz uzun vade yatırım yapiyoruz..bakalım bu sefer filmin sonu nasıl olacak.

3. Ben BİST100 endeksine dolar bazlı değil, TUFE bazlı bakıyorum.

O şekilde baktığımda hala 2001 ve 2009 krizlerinin 2 kat üzerinde işlem görüyor.

Yani sürekli olarak yapılan "UCUZUZ" propagandasını çok da doğru bulmuyorum.

Sadece dolar bazlı bakmak özellikle Türkiye'de yaşayan bizler için çok doğru değil.

Aslolan enflasyon(TÜFE) bazlı grafik olmalı bence...

4. Ama seçime kadar "gel gel" şovlarını göreceğimize adım gibi eminim.

Ben kısa vadeden ziyade uzun vadeli stratejilere bakarım.

Ve uzun vadede söylenilenin aksine hala ucuz olmadığımızı düşünüyorum

5.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Ben BİST100 endeksine dolar bazlı değil, TUFE bazlı bakıyorum.

O şekilde baktığımda hala 2001 ve 2009 krizlerinin 2 kat üzerinde işlem görüyor.

Yani sürekli olarak yapılan "UCUZUZ" propagandasını çok da doğru bulmuyorum.

Sadece dolar bazlı bakmak özellikle Türkiye'de yaşayan bizler için çok doğru değil.

Aslolan enflasyon(TÜFE) bazlı grafik olmalı bence...
    TÜFE ye paranızı emanet edecek kadar güveniyormusunuz???

SM-N920C cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Nil Satis Nisi Optimum

6.  Alıntı Originally Posted by oguz90tr Yazıyı Oku
    TÜFE ye paranızı emanet edecek kadar güveniyormusunuz???

SM-N920C cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Tüfe'ye para emanet ettiğimi belirtmedim, TÜFE bazlı-enflasyon bazlı grafiğe bakmak gerekir dedim. Elimizdeki tek resmi veri o olduğuna göre grafik konusunda başka yapacak bir şey yok.

Tuikin açıkladığı rakamlara inanıyor musunuz? derseniz, Geçen seneki rejim değişikliğinden sonra ben de Tüik'e inanmayanlardanım o ayrı bir konu başlığı. Ama data analizinde mecburen bakmak zorundayız.

Data analizinde inanmak,güvenmek vb. duygulara yer olmamalı sadece sayısal olmalı

7. Örneğin Endeks 2 yıl bu seviyelerde kalsa enflasyon bazlı %50 ye yakın düşüş demek olur.

Yani endeks getirisine paralel hisse senetlerini alan kişi 2. yılın sonunda toplamda %50 ye yakın banka faizinden mahrum kalacağı anlamını taşır. Evet bu süreçte kendimizi borsa düşmedi diye avutabiliriz peki ya fırsat maliyeti?

Enflasyon bazlı grafiğe bakmamın esas nedeni banka faizlerin üç aşağı beş yukarı Tüik'in açıkladığı enflasyonla aynı oranlarda olması

8. Yurtdışı hisse yatırımı konusunda ise geçen sene tam da bu zamanlarda bu saatten sonra y.dışı hisse senedine yatırım yapmanın artık sanıldığı gibi karlı olmayacağını, iş işten geçtiğini belirtmiştim.
    Hatırlayın burada nasdaq da bulunan bazı teknoloji hisse senetlerinin cazibesi anlatılıyor hatta bazı yatırım kuruluşlarımızın orada işlem yapmak için fon oluşturduğu belirtiliyordu. Nasdaq 1 yıldır yatay ve düşüşe meyilli oldu. Belki de zirvelerde mal dağıtma bölgesindeyiz. Yani oralarda hisse senedi yatırımcısı olmak için bence artık çok geç

Sayfa 345/1230 İlkİlk ... 245295335343344345346347355395445845 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •